Kronika szkolna 2019/2020

Szkolne osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2019/2020 z języków obcych

opublikowane: 25 cze 2020, 03:02 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 25 cze 2020, 04:55 ]

W minionym roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła mogła pochwalić się szczególnymi osiągnięciami uczniów, którzy brali udział w prestiżowych konkursach z języka angielskiego i języka niemieckiego.

 

W powiatowych konkursach językowych nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych:

 

JĘZYK NIEMIECKI:

- W XIII Powiatowym konkursie języka niemieckiego dla klas V-VI pierwsze miejsce zajął              Dariusz Diakonescu z klasy 4e.

- W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajął Dawid Diakonescu z klasy 8c.

 

- Dawid Diakonescu otrzymał również tytuł finalisty w konkursie zDolny Ślązak z języka niemieckiego.

 

JĘZYK ANGIELSKI:

- W VIII Powiatowym konkursie języka angielskiego dla klas V-VI pierwsze miejsce zajęła Kamila Bijak z klasy 6d.

- w kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajęła Alicja Ostrowska z klasy 8b.

 

W konkursie zDolny Ślązak z języka angielskiego wielki sukces odniósł Alan Jasiński z klasy 8b otrzymując tytuł laureata konkursu.

 

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

#zdalnie też jest fajnie- spotkanie z aktorką

opublikowane: 1 cze 2020, 01:35 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 cze 2020, 03:23 ]

https://photos.app.goo.gl/Ht5WMDo155o5gxsP8


Każdemu z nas codziennie towarzyszą różne emocję. Często nie potrafimy sobie z nimi poradzić, szczególnie teraz, kiedy przyszło nam zmierzyć się z nową rzeczywistością. Nauczanie zdalne stało się wyzwaniem dla wszystkich- dzieci, nauczycieli i rodziców.

Klasa II c od początku zdalnej nauki spotyka się on-line. Aby urozmaicić proces edukacji i pokazać, że taka forma nauczania też może być ciekawa, na zajęcia została zaproszona aktorka Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu- Izabela Gawlas.

Pani Iza przybliżyła dzieciom pracę aktora. Przeprowadziła z nimi rozgrzewkę teatralną, w której zachęciła uczniów do dykcyjnych wygibasów. Po pierwszej części warsztatowej, opowiedziała im o budowaniu roli. Głównym celem zajęć było uzmysłowienie drugoklasistom, w jaki sposób można wyrażać emocje. Uczniowie dobrze się bawili, rozpoznając znane postaci, omawiając ich charakter oraz naśladując głosy. Pani Iza pokazała im też kilka elementów kostiumu oraz rekwizytów. Dzieci miały okazję zobaczyć lalkę teatralną - słynnego krokodyla z Piotrusia Pana. Końcówka zajęć poświęcona była pytaniom dzieci do naszego gościa.

To była wspaniała lekcja, pełna samych pozytywnych emocji.  Gdy już wrócimy do szkoły, z pewnością skorzystamy jeszcze z narzędzia TIK do spotkań z interesującymi osobami.

 

Red. Joanna Smaga

 

https://www.magisto.com/int/video/KkVNNUdSGm9rB0dpYw?l=vsm&o=a&c=w

 

Polska Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Ogólnego przyznała stypendia.

opublikowane: 27 maj 2020, 08:26 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 maj 2020, 08:26 ]

Ogólnopolski Program Stypendialny USKI Polska dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020 przebiegał pod hasłem: „ZDOBYWAJ WIEDZĘ I ŚWIAT”. W jego ramach stypendium przyznawane  jest uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne lub gdy uczeń zasłużył się czymś szczególnym dla swojego regionu. Celem programu jest wspieranie najlepszych uczniów, kształtowanie aktywnej postawy społecznej młodzieży, rozwijanie jej zainteresowań, inspirowanie do działań poprzez popularyzowanie pozytywnych wzorców zachowań.

Cieszymy się, że do grona stypendystów dołączył uczeń naszej szkoły – Miłosz Jurga. Gratulujemy!!!

#ZdalnieTeżJestFajnie – spotkanie zza oceanu

opublikowane: 20 maj 2020, 22:29 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 21 maj 2020, 04:20 ]

https://photos.app.goo.gl/8T2DfXu9KvdJYR9n8
Klasa 3 b od początku pandemii spotyka się on-line. Widzimy się codziennie, rozmawiamy, uczymy się, śmiejemy, oglądamy filmy, prezentacje, wszystko tak jak w szkole. Brakuje nam  siebie, wycieczek, wspólnych działań w klasie. Tęsknimy za sobą. I choć dla wszystkich  to nowa sytuacja próbujemy znaleźć na nią jakiś sposób.

Dzisiaj mieliśmy niesamowite spotkanie z Panią Joanną Strózik, która pokochała zwierzęta żyjące w Australii i potrafi o nich wiele powiedzieć. Spotkaliśmy się na on-line. My tu w Polsce, a Pani Joasia w Australii. Tam była już prawie noc, a u nas poranek. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, baliśmy się, że łącza nie dopiszą, ale wyszło super. Pani Joasia poprowadziła przez Internet zajęcia o zwierzętach. Dowiedzieliśmy się, że Australia to prawdziwy kraj torbaczy. Doskonale przystosowały się do australijskich warunków. Oglądaliśmy zdjęcia: kangurów,  misiów koala i wombatów. Podziwialiśmy krajobrazy australijskie. To piękny kraj. Rozmawialiśmy o kangurach i o uśmiechniętych torbaczach kuoki. Poznaliśmy też charakterystyczne cechy z życia koali. To nadrzewny gatunek torbaczy, które żywią się liśćmi eukaliptusa. Pola pokazała nam certyfikat adopcji misia koali. Te zwierzęta przeżyły w tym roku wielką tragedię, bo w Australii płonęły lasy i wiele torbaczy ginęło w pożarach, a niektóre trafiały do szpitali.  Niezwykle ciekawe wiadomości usłyszeliśmy o wombatach. To też torbacze. Wombaty w przeciwieństwie do koali żyją na ziemi i żywią się trawą. Dowiedzieliśmy się, że wombaty robią kupy w kształcie kostek do gry. Jak one to robią? Uśmialiśmy się, bo  w klasie zostały postawione nawet  naukowe tezy. Niestety okazały się nie do końca prawdziwe, bo wombaty nie mają kwadratowych  pup. Było zabawnie.

Moglibyśmy słuchać długo opowieści Pani Joasi, ale nie wypadało nam Jej dłużej przetrzymywać, bo w Australii zapadała już noc. To była super zdalna lekcja przyrody.

zobacz film

red. Wioletta Bućko z klasą 3 b

Chemia na zajęciach świetlicowych

opublikowane: 12 maj 2020, 05:50 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 maj 2020, 00:32 ]

https://photos.app.goo.gl/enajDCrZT4niW5Ek7
W roku szkolnym 2019/2020 najmłodsi uczniowie SP4 mogli na zajęciach świetlicowych uczestniczyć w warsztatach chemicznych. Pani Marta Pastuchewicz, organizując zajęcia w czwartki, zachęciła uczniów do poznawania nowego przedmiotu przyrodniczego. Innowacja pedagogiczna pozwoliła najmłodszym przeżyć niezapomniane chwile w gabinecie chemicznym. Uczniowie trzeciej grupy świetlicowej, wykonywali różnorodne doświadczenia: ”kolorowy deszcz”, „chemiczny wulkan”, „ocean w butelce” i wiele, wiele innych.

Najlepszą ewaluacją tych zajęć jest uśmiech dzieci, a także słowa Oli, zapisane na tablicy: „I love chemia”. Spontaniczne pytania na korytarzu szkolnym: „A będzie dzisiaj chemia na świetlicy?”- i te rozbrajające spojrzenia, które nie pozwalały nauczycielowi odmówić im tej przyjemności, również były tego wyrazem.

Nie wiem tylko, czy rodzice podzielali entuzjazm dzieci, bo te- zafascynowane światem chemii, nie chciały wyjść wcześniej do domu 😊.

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z 229 ROCZNICĄ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.

opublikowane: 5 maj 2020, 03:52 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 maj 2020, 01:35 ]

          

Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 1791 to bardzo ważne daty dla każdego Polaka, dlatego w naszej szkole co roku organizujemy uroczystości poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia. Jednak w tym roku szkolnym, w czasach nauczania zdalnego i kwarantanny, pamięć o tzw. Świętach Majowych wyglądała trochę inaczej…

            Punktem kulminacyjnym uroczystości był bowiem konkurs plastyczny, w którym udział mogły wziąć wszystkie chętne osoby klas IV-VIII naszej szkoły. Konkurs pt. „229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” polegał na indywidualnym wykonaniu plakatu, za który każdy uczeń otrzymywał ocenę z historii. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, na formacie A4 lub A3     (wersja pozioma lub pionowa). Dodatkowo, aby pamięć o ważnych datach z historii Polski nie zginęła, wszystkie klasy IV i VI-VIII w dniach 27 – 30.04.2020r. odbyły zajęcia edukacyjne dotyczące Świąt Majowych podczas zajęciach historii. Każdy chętny uczeń miał również możliwość wykonania na ocenę zadania domowego, w formie notatki. W notatce miały się znaleźć reformy Sejmu Wielkiego oraz najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja 1791 r. Do wykorzystania polecono uczniom materiał edukacyjny, znajdujący się na stronie www.gov.pl /web/zdalnelekcje ( szkoła podstawowa, klasa VI, przedmiot - historia, Temat 3 :  Konstytucja 3 maja, lekcja z e-podręcznikiem 2 )
Dlaczego? O przyczynach uchwalenia Konstytucji 3 maja, mający formę AUDIOBOOKA .

          Konstytucja Trzeciego Maja była ważnym dokumentem, ponieważ wprowadzała postępowe reformy. Twórcy Konstytucji byli patriotami i chcieli by Polska stała się krajem silnym i niezależnym, a bez zmian w prawie, było to wówczas niemożliwe. Konstytucja kładła kres „złotej wolności” szlacheckiej, która doprowadziła do upadku państwa polskiego. Dużą rolę odegrało zniesienie „liberum veto”, przez które niejednokrotnie zrywano sejmy. Pamiętajmy o tym dokumencie, ponieważ gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi znaleźli się odważni i kochający Ojczyznę ludzie, którzy chcieli kraj wzmocnić i zapobiec utracie niepodległości. Rozumieli, że tylko dzięki postępowym reformom można było tego dokonać.

          Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszym tego typu dokumentem na kontynencie europejskim, a drugim na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej) !

red. A. Franczak

Drodzy Rodzice i Uczniowie

opublikowane: 4 maj 2020, 04:56 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 maj 2020, 04:56 ]

Planujemy otwarcie biblioteki szkolnej od dnia 11 maja 2020, ale już dzisiaj zwracamy się
z gorącą prośbą o zwrot lektur szkolnych wypożyczonych przed zamknięciem szkół. Szczególnie zależy nam na lekturach szkolnych, które nie są dostępne w sieci za darmo,
a planowane jest ich omawianie jeszcze w tym roku szkolnym tj.

E. Schmitt, Oskar i pani Róża

A. Maleszka, Czerwone krzesło

R. Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Książki prosimy zostawiać w specjalnie przygotowanych pojemnikach znajdujących się na korytarzu szkolnym, obok sekretariatu. Zwrócone książki zostaną odłożone na 14-dniową kwarantannę i dopiero udostępnione innym czytelnikom. Szkoła jest czynna codziennie
w godz. 8-13.30.

Szczegółowe informacje dotyczące otwarcia biblioteki szkolnej od dnia 11 maja przekażemy wkrótce!

Nie pisaliśmy do tej pory, ale warto przypomnieć sobie dobre chwile… Wycieczka klasy VI „b” i VI „e” z okazji Dnia Kobiet

opublikowane: 4 maj 2020, 01:25 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 maj 2020, 04:54 ]

Dnia 10 marca br., dwie nasze klasy - VI „b” i VI „e” wyjechały na wycieczkę zorganizowaną z okazji Dnia Kobiet. Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze i przedstawienie pt. „Królewna z drewna” (w reżyserii Waldemara Wolańskiego).  Spektakl, którego byliśmy wówczas jedynymi uczestnikami, to piękna baśń, która posiada wszystko to, co powinna mieć  baśń: magię, czary oraz walkę dobra ze złem. Byliśmy więc świadkami ekscytującej przygody i nie nachalnej nauki o lesie, drzewach, ale także o przyjaźni i poświęceniu. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – głównie pięknymi, animowanymi lalkami – „ Królewna z drewna” jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, która nauczyła nas nie tylko gatunków drzew, ale w atrakcyjnej formie zachęciła do obcowania z przyrodą. Spektakl był bardzo barwny i ciekawy, ale to był dopiero początek naszej marcowej przygody…

       Drugą i najdłuższą częścią naszej wycieczki, była bowiem wizyta w Galerii pod Aniołem, znajdującej się w miejscowości Dobków. Mieliśmy tam  niezwykłą okazję aktywnie uczestniczyć w procesie wyrobu pizzy od podstaw, począwszy od rozpoznawania rodzajów zbóż, poprzez wyrób ciasta i formowanie, do późniejszego wypieku w  piecu. Zajęcia dostosowane były odpowiednio do wieku i umiejętności naszych uczniów, ale Galerię pod Aniołem zapamiętamy nie tylko ze smacznych wypieków, gdyż to urokliwe, spokojne miejsce, pełne zieleni, stwarza możliwość kontaktu człowieka z naturą i sztuką, a tego niestety, ale bardzo nam brakuje we współczesnym świecie.

      Kolejnym etapem naszej wycieczki była Sudecka Zagroda Edukacyjna, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są młodemu pokoleniu  w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach. Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w samym sercu Geoparku, w Krainie Wygasłych Wulkanów, również w miejscowości Dobków, niedaleko  od Galerii pod Aniołem. Nasi uczniowie wzięli tam udział w  zajęciach warsztatowych pt. „Poznaj moc ognia” , gdzie za pomocą samodzielnie wykonanych doświadczeń oraz tych przeprowadzonych przez edukatora poznali czym tak naprawdę jest ogień, woda, ziemia i powietrze oraz wspólnie odkryli ich zadziwiające właściwości.

      Pod szkołę wróciliśmy bardzo późnym wieczorem, zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i przeżyć. Teraz w czasie kwarantanny bardzo brakuje nam takich spotkań…

red. A. Franczak

Biblioteka szkolna. Dostęp do lektur szkolnych

opublikowane: 30 kwi 2020, 00:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 30 kwi 2020, 00:14 ]

W oczekiwaniu na decyzję o wznowieniu działalności bibliotek publicznych, a tym samym bibliotek szkolnych  publikujemy  adresy stron bibliotek cyfrowych oferujących darmowy dostęp do szkolnych lektur oraz innych źródeł (wyłącznie legalnych). Zachęcamy do skorzystania z nich!

Na stronach bibliotek cyfrowych WolneLektury.pl  oraz  Lektury.gov.pl można czytać online lub pobrać tekst w różnych formatach np. pdf, mobi, epub lub mp3.

 Po konsultacji z nauczycielami-polonistami naszej szkoły podajemy poniżej linki do konkretnych lektur, które będą omawiane w tym roku szkolnym w klasach VI-VIII

H. Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/

https://lektury.gov.pl/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy

F.H. Burnett, „Tajemniczy ogród”

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/

https://lektury.gov.pl/lektura/tajemniczy-ogrod

H. Sienkiewicz, „Latarnik

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/latarnik/

https://lektury.gov.pl/lektura/latarnik

Niestety, w darmowych bibliotekach cyfrowych nie znajdziemy wszystkich lektur szkolnych  przewidzianych  w programie nauczania.

W tej sytuacji wyjściem jest skorzystanie z darmowego próbnego okresu oferowanego przez wiele księgarni istniejących w sieci. Obecnie np. Empik oferuje aż 60-dniowy darmowy dostęp do swoich zasobów.

https://www.empik.com/podarujmy-sobie-usmiech

Innym wyjściem dopuszczalnym za zgodą nauczycieli-polonistów  jest  obejrzenie w sieci  wersji filmowej omawianego utworu

A. Maleszka, Czerwone krzesło

https://www.cda.pl/video/4582820bb 

 Dla osób, które zdecydują się na odpłatny dostęp podajemy link do portalu http://bookto.pl/

który zgromadził największą bazę e-booków dostępnych w polskich e-księgarniach. Serwis oferuje  wyszukiwarkę i porównywarkę cen, wykaz wszystkich aktualnych promocji oraz blog na temat e-czytelnictwa. Portal rekomendowany na stronie legalnakultura.pl

O wszelkich zmianach dotyczących dostępu do lektur szkolnych będziemy informować na bieżąco.

oprac. W. Paszkowska

Masz tę moc! - darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci

opublikowane: 30 kwi 2020, 00:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 30 kwi 2020, 00:45 ]

Wydawnictwo Olesiejuk przekazuje darmową książkę powstałą we współpracy z wieloma autorami, a zilustrowaną przez Ewę Podleś.

Na stronie wydawnictwa czytamy:

„Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec”.

Poniżej link do strony wydawnictwa , gdzie można pobrać książkę w formacie PDF.

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/?fbclid=IwAR3-tUxYl5pcxXONhb88Kccv320ZiI-neQ8clIuz5Vh42c3W-jNNy_Xme7g

Przyłączamy się do apelu wydawcy i prosimy o udostępnianie pliku książki innym osobom!

1-10 of 100