1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

opublikowane: 6 mar 2020, 01:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 mar 2020, 01:09 ]

W tym roku już po raz dziesiąty obchodziliśmy dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym, czyli żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.

Żołnierze Wyklęci nie chciano o Was pamiętać…

bo i jak pamiętać to, iż ówczesne władze skazywały prawomocnymi wyrokami sądu prawdziwych bohaterów na śmierć, jak pamiętać niejasne opisy przesłuchań, nieścisłości w dokumentach, w opisach śmierci członków ruch oporu… Jak wytłumaczyć, że dopiero 21.10. 1963 roku (po 24 latach walki, 18 lat po II Wojnie Światowej)  umiera ostatni niezłomny – Józef Franczak – ostatni Żołnierz Wyklęty?!

My Pamiętamy!!!

Dlatego 5.03.2020r. o godz. 10.50 dla klas IV-VI i o godz. 11.45 dla klas VII-VIII, w sali  nr 16 SP nr 4 w Lubaniu odbyły się prelekcje pana Piotra Kucznira (regionalisty, przewodnika, popularyzatora historii, autora licznych książek i artykułów o tajemnicach naszego regionu, przyjaciela naszej szkoły) poświęcone „niezłomnym bohaterom”. Tytuł prezentacji był bardzo znamienny:

„Żołnierze Wyklęci – fakty i mity.”

Pan Piotr Kucznir jak zawsze stanął na wysokości zadania i pomimo trudnego oraz obecnie bardzo kontrowersyjnego tematu, potrafił bardzo rzetelnie przedstawić informacje związane z Żołnierzami Wyklętymi zarówno dla klas młodszych, jak i starszych. Dzięki wykorzystaniu w prezentacji  materiałów źródłowych, odpowiedniego doboru i selekcji treści oraz środków audiowizualnych, wiadomości przekazywane uczniom tym razem spotkały się z niezwykłym wręcz przyjęciem. Nasze spotkanie podsumujemy  więc słowami piosenki, które uderzają w sedno tematu: „Niezłomni bohaterowie, przez  historię zapomniani, ale młode pokolenie dba by o nich pamiętali, za nas życie oddawali w walce z okupantami, po to byśmy mogli być Dumnymi Polakami!!!”

red. A. Franczak

Comments