Jak motywować dziecko do nauki – wskazówki dla Rodziców

opublikowane: 26 mar 2020, 03:03 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 mar 2020, 03:03 ]

Jak motywować dziecko do nauki – wskazówki dla Rodziców


 1. Podstawą rozbudzania w dziecku motywacji do nauki jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa w domu, dobre relacje między rodzicami i dziećmi, życzliwość i spokój.


 1. Dopilnuj, aby dziecko kładło się spać nie później niż o godzinie 22-ej, a przed snem nie miało dostępu do laptopa, telefonu komórkowego czy tabletu.


 1. Dziecko powinno usiąść do nauki wypoczęte, po zjedzeniu pożywnego śniadania.


 1. Podczas towarzyszenia dziecku w nauce ważna jest akceptacja dziecka i wspieranie go w trudnościach. Chwal je za włożony wysiłek, nie tylko za efekt pracy.


 1. Zadbaj o odpowiednie warunki do nauki dziecka: stałe miejsce do pracy, wywietrzony pokój, porządek na biurku.


 1. Spróbuj dać przykład własnym zachowaniem – spędzając wolny czas poprzez czytanie pracy, książek, oglądając programy popularnonaukowe itp.


 1. Daj dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna – nie mów, że to strata czasu, nie zwalniaj z odpowiedzialności za powierzone zadania.


 1. Wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze, w odpowiednim czasie odrabianie jednego przedmiotu, nie wszystkie naraz).


 1. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zadanie za dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.


 1. Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka.


 1. Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu i umiejętności - uświadamiasz mu w ten sposób jego postępy i motywujesz do dalszej pracy.


 1. W przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki – nie zaprzeczaj jego uczuciom mówiąc, że nic się nie stało, lecz nazwij jego uczucia: „Widzę, że jest Ci bardzo smutno z tego powodu..., że jesteś rozczarowany..., że zadanie to sprawia Ci trudność”. Zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem, zaproponuj własne pomysły i wspólnie zdecydujcie, które pomysły wydają się możliwe do zrealizowania.


 1. Pozwól dziecku odczuć, że nie jest samo, że jesteś przy nim, że może na Ciebie liczyć.
Comments