„ Kącik czytelniczy w naszej klasie”

opublikowane: 17 paź 2019, 02:18 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 paź 2019, 04:52 ]
We wtorek 08.10.2019 na szóstej godzinie lekcyjnej w sali numer 14 odbyły się tradycyjnie  zajęcia j. polskiego , lecz niezwykłe, bo z udziałem  gościa specjalnego – pani  Beatą Kożuszyn, która samodzielnie wykonała  do gabinetu fotel do czytania,  realizując tym samym w znacznym stopniu koncepcję naszej pani od polskiego, by stworzyć w klasie kącik czytelniczy. Uczniowie klasy Ve byli bardzo podekscytowani niespodzianką.

Pani Beata Baczyńska-Smyczek na samym początku zajęć  pytała „Gdzie uczniowie mają swoje ulubione miejsce do czytania?”. Wśród odpowiedzi pojawiły się: pokój młodszego brata, szafa, biurko, parapet, łóżko, a nawet pod nim. Pani od dawna marzyła o tym, żeby w szkole też pojawiła się przestrzeń, w której jej podopieczni będą czytali z przyjemnością.

Inspiracją dla pani Beaty Kożuszyn do wybrania motywu „Małego Księcia”,  który pojawił się na starodawnym fotelu w formie zdjęcia ,była między innymi jego ponadczasowość, uniwersalność i to, że jest znany większości społeczności szkolnej. Poza tym, bez nadruku byłby zwyczajny. Trzy tygodnie zajęło jej znalezienie osoby, która podjęłaby się wydrukowania grafiki.

Pani Beata kupiła to stare krzesło dawno temu. Przemalowała je, obiła i ozdobiła ilustracją. . Drewniane elementy krzesła są ciemnoniebieskie, a obicie ciemnozielone. Nadruk na oparciu przedstawia Małego Księcia w szaliku i lisa. Siedzą oni na trawie plecami do oglądającego.

Ciekawostką jest fakt, że wykonawczyni w czasie tworzenia była cały czas uśmiechnięta.

Pani Kożuszyn podzieliła się również swoimi preferencjami czytelniczymi. Lubi czytać książki o tematyce historycznej, na przykład o drugiej wojnie światowej, oraz literaturę faktu.

W klasie pojawiły się tylko pozytywne wrażenia – zaskoczenie, zdziwienie,  radość, szczęście (jest wspaniały fotel, więc pani będzie  jeszcze więcej czytać J). Najbardziej zaciekawiło uczniów, dlaczego wybrano akurat motyw „Małego Księcia” oraz fakt, że ze  starocia powstało coś tak ładnego. Dla uczniów jak i nauczycielki fotel jest bezcenny, ponieważ włożono w jego wykonanie dużo serca i radości. Podczas lekcji każdy  uczeń  był bardzo aktywny, jeden z nich spontanicznie  wcielił się w rolę reportera,  chciał nagrywać przebieg zajęć , wówczas cała lekcja przerodziła się w swoisty rodzaj „talk show”. Na zadawane  pytania   „ Co dobrego ostatnio wydarzyło się w ich  życiu?” większość odpowiedziała, że mają w klasie teraz kącik czytelniczy, który jednocześnie stał się  kącikiem dobrych myśli.

Miło patrzeć na radość !

Red. Ola, Ala i Ewa z 8b