Konferencja Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc pt. „Tajemnice podziemnego Lubania”

opublikowane: 1 paź 2019, 01:13 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 8 paź 2019, 01:32 ]
W sobotę 28 września br. o godzinie 12.00 rozpoczęła się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu konferencja historyczna, na którą przybyła liczna delegacja miłośników historii ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, czyli z tzw. Lubańskiej „Czwóreczki”. W trakcie spotkania członkowie Stowarzyszenia przedstawili zebrane informacje na temat jednej z największych tajemnic miasta - mianowicie sztolni na Kamiennej Górze. Całość spotkania była podzielona na trzy części:

- w pierwszej części pt. “Skalny skarb” pan Tomasz Bernacki przedstawił tło geologiczne omawianego tematu,

- w części drugiej pan Janusz Kulczycki zaciekawił przybyłych licznie gości swoimi zbiorami materiału źródłowego pt. “Śląska Riwiera”,

- z kolei w części trzeciej, pan Andrzej Maciaszczyk naszkicował zarys naszej nieodkrytej atrakcji historycznej w prezentacji pt. “Podziemia Kamiennej Góry” i to była tzw. „wisienka na torcie”.

Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja będzie przyczynkiem do dalszej eksploracji odkrytych sztolni, a zainteresowanie coraz większej liczby osób pozwoli na zdobycie środków na dalsze prace w tym kierunku ( za co trzymamy mocno kciuki!!! ).

Dzięki uprzejmości naszych rodziców, którzy całym sercem są zaangażowani w ten projekt, uczniowie naszej szkoły mogą śledzić losy nieodkrytych tajemnic naszego miasta z pierwszej ręki, co cieszy każdego nauczyciela historii, jak i każdego miłośnika historii naszego regionu.

red. A. Franczak