Narodowe Czytanie w Naszej SZKOLE

opublikowane: 17 wrz 2019, 01:32 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 wrz 2019, 01:32 ]
09.09.2019 r w naszej szkole odbyła się akcja Narodowe Czytanie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel spośród 100 propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, oto one :

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Tego dnia nauczyciele humaniści ubrali się w stroje nawiązujące do mody z XIX wieku, tak , aby uczniowie mogli poczuć klimat świata przedstawionego wybranych nowel. Z przyjemnością wysłuchaliśmy fragmenty wybranych utworów.

Odwiedzili nas również goście specjalni- Państwo Dominika i Wiesław Karczewscy rodzice Adama-ucznia naszej szkoły, którzy pasjonują się modą XIX w i posiadają w swoich zbiorach bogatą kolekcję przedmiotów dzięki , którym przenieśliśmy się w czasie…. W gabinecie historycznym mogliśmy podziwiać wystawę. Niewątpliwą atrakcją była możliwość odziania się w stroje i rekwizyty, a pamiątką profesjonalnie wykonane zdjęcia.

Cieszymy się, że taka akcja miała miejsce, ponieważ mogliśmy wzbogacić wiedzę oraz docenić czasy w których żyjemy. W XIX wieku nie panował taki dobrobyt jak teraz. Narodowe Czytanie powinno zachęcić Polaków do przeczytania ważnych dla nas lektur, których autorzy wpisali się w historię naszego kraju.

red. Katarzyna Trypka i Klaudia Szczepaniak kl. VIII B