NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - PODSUMOWANIE

opublikowane: 14 lis 2019, 03:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 22 lis 2019, 01:08 ]

 „Święta miłości kochanej ojczyzny

https://photos.app.goo.gl/KuMwDwLCB3uYkUSb7

Czują Cię tylko umysły poczciwe! ” ( Ignacy Krasicki )


W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.
Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary.
Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są- wolność i niepodległość.

Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak co roku w naszej szkole został przeprowadzony projekt edukacyjny, na który składał się:

- montaż słowno –muzyczny przygotowany we współpracy z SP nr 2 w Lubaniu, a wystawiony w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury podczas Uroczystości Miejskich 11.11 2019r.

- pierwsze godziny lekcyjne 8.11.2019r. ( quizy o Polsce dla klas VI-VIII, zajęcia o patriotyzmie w klasach I-V ),

- udział w Ogólnopolskiej Akcji pt. „Niepodległa do hymnu” ( 8.11.2019r., godz. 11.11)

- II Konkurs Miejski pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania pt. „Jeszcze Polska nie zginęła…”

- konkurs plastyczny na wykonanie pocztówki z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku to radosna data, przyniosła przecież Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją uczcić – radośnie. Punktem kulminacyjnym była część artystyczna w formie montażu słowno – muzycznego w MDK, zrealizowana we współpracy z SP nr 2 w Lubaniu, podczas Uroczystości Miejskich. Nasze wspólne przedstawienie, które spotkało się z tak ciepłym przyjęciem przez mieszkańców naszego miasta to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dzisiaj wolną Polskę - naszą ukochaną Ojczyznę.

red. A. Franczak

Comments