Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

opublikowane: 16 wrz 2019, 02:06 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 wrz 2019, 02:24 ]

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1.     Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

2.     Dym – Maria Konopnicka

3.     Katarynka – Bolesław Prus

4.     Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5.     Orka – Władysław Stanisław Reymont

6.     Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7.     Sachem – Henryk Sienkiewicz

8.     Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji była ona czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. Tradycyjnie w tym roku, nasza szkoła również wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Tym razem na początku każdej poniedziałkowej lekcji, dnia 9 września 2019r., nauczyciele humaniści naszej szkoły, przebrani tematycznie w stroje z epoki (w zależności od przedstawianej lektury), poprowadzili naszych uczniów w świat XIX i początków XX wieku. Oprócz przeczytania  fragmentów wybranych nowel, w klasie nr 16 zaprezentowana została również chętnym uczniom wystawa pt. „Sztuka użytkowa XIX i początku XX wieku”, po której zwiedzaniu można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z wybranym artefaktem.

Dziękujemy naszym Rodzicom – pani Dominice i Wiesławowi Karczewskim, którzy zaprezentowali  naszej społeczności swoje zbiory i czynnie włączyli się w Ogólnopolską Akcję  Narodowe Czytanie. Trzeba dodać, że zaprezentowanych zbiorów nie powstydziłoby się niejedno muzeum !!!

zdjęcia i filmiki

Cały materiał filmowo - zdjęciowy jest wykonany dzięki uprzejmości pana Wiesława Karczewskiego

red. A. Franczak