POZNAJEMY KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU

opublikowane: 1 paź 2019, 01:17 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 1 paź 2019, 05:05 ]
W przededniu Święta Szkoły klasa 3b wybrała się na zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w celu poznania Tove Jansson –pisarki, ilustratorki, malarki, Kawalera Orderu Uśmiechu, twórczyni książek o Muminkach. Obejrzeliśmy wystawę Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” – „Opowieści z Doliny Muminków”. Artystka pochodziła z Finlandii. Swoją ogromną popularność zyskała dzięki kolejnym książkom muminkowej sagi. Pierwowzór Muminka narodził się na ścianie wychodka w domku letniskowym w Pellinge. Rysunek nadal się tam znajduje, a obok widnieją wyryte przez Tove pierwsze słowa pieśni o wolności : „Wolność jest tym, co najlepsze”. Pisarka kochała dzieci i dla nich tworzyła.

Odznaczenie- Order Kawalerów Uśmiechu otrzymała w 1974 roku w Helsinkach. Podczas Święta Szkoły stworzyliśmy kolorowe plakaty o Tove Jansson. Otrzymaliśmy również od pani bibliotekarki pamiątkowe zakładki

red. Klasa 3b z wychowawcą Wiolettą Bućko