PRELEKCJA HISTORYCZNA NA TEMAT ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

opublikowane: 5 lis 2019, 00:31 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 lis 2019, 00:31 ]
26 września 2019 r. na szóstej godzinie lekcyjnej, wytypowani przez wychowawców uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w prelekcji patriotycznej na temat zbliżającej się 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prelekcję historyczną z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadził pan Piotr Kucznir - znany szerokiej społeczności regionalista, dziennikarz i pisarz o tematyce historycznej oraz działacz wielu stowarzyszeń promujących nasz region.

Z naszą szkołą pan Piotr Kucznir jest związany od kilku lat, gdyż wielokrotnie gościł w progach naszej szkoły, by zaciekawić młode pokolenia faktami i nowinkami historycznymi. Tym razem tematem spotkania był „11 Listopada – Narodowy Dzień Niepodległości (mało znane fakty).”

Nasz prelegent przybliżył przybyłym na spotkanie miłośnikom historii naszej szkoły tło historyczne omawianego tematu, a uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji, w której słowo mówione było wsparte materiałami audiowizualnymi             ( filmy, obraz, dźwięk ) oraz starannie dobranym materiałem źródłowym. Nasz gość przybliżył nie tylko kontekst międzynarodowy polskiej drogi do niepodległości, ale również odniósł się do zabiegów polskich dyplomatów, mężów stanu i przedstawicieli świata kultury na rzecz odzyskania przez Rzeczpospolitą bytu państwowego.

Odwołując się do słów wspomnianego w czasie prelekcji gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który w 1964 roku – przebywając na emigracji – pisał, aby „obchody rocznic historycznych były dyskusją nad teraźniejszością, bo to jest praca nad przyszłością”, apelujemy o głębszą refleksję nad zbliżającym się jubileuszem odrodzenia Niepodległej Polski i częstszymi rozmowami na tematy historyczne, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

red. A. Franczak