SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JOANNĄ CHMIELEWSKĄ

opublikowane: 9 gru 2019, 02:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 9 gru 2019, 02:31 ]
https://photos.app.goo.gl/T9Z9BZK2QHRpmA5A8
Dnia 28.11.2019 r. uczniowie klasy 1.a wraz z  wychowawczynią i szkolną bibliotekarką Panią Wiolettą Paszkowską, udali się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu, gdzie uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Joanną M. Chmielewską – pisarką dla dzieci i dorosłych oraz pedagogiem. Dzieci ze sobą zabrały swoje ukochane misie, które towarzyszyły im w trakcie zajęć.

Podczas spotkania P. Joanna przybliżyła dzieciom historię powstania „misiowych przytulanek”, „Dnia Pluszowego Misia”, a także swojej książki dla dzieci pt. „Niebieska niedźwiedzica”, która została uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2012 roku w konkursie Empiku i wpisana w 2013 roku na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka, czytając fragmenty książki, zaprosiła dzieci do świata niebieskiej Azul – niedźwiedzicy, która przez barwę swojej sierści oraz to, że była zdolniejsza od innych, została odtrącona przez pozostałe niedźwiedzie mieszkające w Niedźwiedziej Dolinie. W trakcie opowieści o losach małej niedźwiedzicy, autorka włączyła dzieci do rozmowy o odmienności dotyczącej różnych sfer naszego życia, o różnicach w wyglądzie i zachowaniu.  Wiele radości sprawiły uczniom zabawy w odszukiwaniu ulubionego koloru oraz kolorowych misiów, wyszukiwaniu cech wspólnych i różnic pomiędzy dziećmi, a także lepienie z plasteliny „nietypowego zwierzątka”. Uczniowie dowiedzieli  jak ważna i potrzebna jest nam w życiu właśnie ta różnorodność oraz tolerancja i poszanowanie „inności” drugiego człowieka.   

Spotkanie z autorką było nie tylko cenną wiedzą na temat tego jak pisać książki, skąd czerpać pomysły, ale to była przede wszystkim piękna lekcja tolerancji. Dziękujemy!

                                                            wych. Edyta Kalinowska-Hanka

Comments