SPOTKANIE Z PASJONATEM GEOLOGII

opublikowane: 9 mar 2020, 01:33 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 24 mar 2020, 09:48 ]
Klasa 2 e i 3 e miała okazję spotkać się wczesnym rankiem w naszej szkole z pasjonatem geologii Panem Piotrem Lejczakiem, który od pięciu lat fascynuje się zbieractwem minerałów. Powiedział nam, że wyprawy w poszukiwaniu minerałów to wspaniałe przygody. Opowiedział nam jak dawno temu powstawały skały. Bardzo mocno podkreślał, że bycie na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zagłębianie tajemnic Ziemi budzi pasję na całe życie. W klasie mieliśmy okazję pooglądać zdobycze Pana Piotra, przecudne minerały z naszych najbliższych okolic. Dowiedzieliśmy się o największym odkryciu w 2015 r. w kopalni bazaltu w Grabiszycach. Zostały tam odkryte wśród bazaltów kalcyty i chalcedony, przepiękne minerały o niesamowitych barwach i kształtach.  Kryształy kalcytu są jaskrawożółte, żółtawe, złotawe, miodowe, szare, białe i czarne. Otrzymaliśmy do szkoły przepiękną kolekcję minerałów, książki o budowie geologicznej naszych Sudetów.

Serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi za wsparcie przy realizacji projektu „Mali detektywi na szlaku geologicznych odkryć”. Takich ludzi warto poznawać i czerpać od nich wiedzę.

Uczniowie i wychowawcy klasy 2e i 3b