Warsztaty „Postaw na zieloną energię” w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie

opublikowane: 16 kwi 2020, 03:33 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 kwi 2020, 03:33 ]

Dnia 28 lutego 2020 r.  klasy VI a i VI d miały okazję wziąć udział w warsztatach „Postaw na zieloną energię” zorganizowanych w ramach Programu edukacji ekologicznej
“POZNAĆ, ZROZUMIEĆ, OCHRANIAĆ: EDUKACJA EKOLOGICZNA
W GÓRACH I NA POGÓRZU KACZAWSKIM”

W czasie zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się, że  energię odnawialną można pozyskać z wody, wiatru, promieniowania słonecznego, gruntu lub surowców odnawialnych. W przeciwieństwie do paliw kopalnych zasoby większości tych źródeł są nieograniczone i nic nie kosztują. Korzystanie z energii odnawialnej dobrze służy również środowisku naturalnemu a spalanie paliw kopalnych powoduje emisję m.in. dwutlenku węgla, który jest jedną z najważniejszych przyczyn globalnego ocieplenia. Dlatego motto przewodnie warsztatów brzmiało: „pozwólmy ,,odetchnąć” naszej planecie ucząc się wykorzystywać zieloną energię”.

W czasie zajęć laboratoryjnych uczniowie poznali  działania systemów tzw. czystych energii na specjalnie do tego przeznaczonych zestawach. Samodzielne składali modele do badania energii odnawialnej (wodnej, wiatrowej lub słonecznej). Zapoznali się także z  różnymi sposobami wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

W czasie zwiedzania Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej uczniowie mieli możliwość obejrzenia sal edukacyjnych. Byli m.in. w Sali Ziemi – gdzie znajduje się  kolekcja skał i minerałów z naszego regionu; Sali Wulkanów – w tym miejscu można było zajrzeć do wnętrza każdego z wulkanów i dzięki temu lepiej zrozumieć, jak one powstają i jak przebiega ich erupcja. W tej sali znajduje się też model gejzeru, który wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasowych – ta makieta cieszyła się dużą popularnością wśród dzieci.

Ostatnia sala to Sala Trzęsienia Ziemi, gdzie można było doświadczyć prawdziwego trzęsienia ziemi na specjalnej platformie do tego przeznaczonej.  Nie jest to takie proste ustać na nogach podczas trzęsienia ziemi a co dopiero w trakcie niego iść czy biec. W tej sali obejrzeliśmy także film 3D o powstaniu Sudetów i erupcji wulkanów.

Wyjazd do Dobkowa jest dobrym przykładem na to, że uczyć możemy się nie tylko w szkole, w czasie lekcji, ale także podczas różnych wycieczek tematycznych.

Agata S.