WIECZÓR Z HISTORIĄ II WOJNY ŚWIATOWEJ W TLE

opublikowane: 27 sty 2020, 23:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 28 sty 2020, 00:31 ]
https://photos.app.goo.gl/J2L37KyURFbp99898
      Pomimo zimnego piątkowego wieczoru, dnia 24.01.2020r., uczniowie naszej szkoły należący do Klubu Historyka udali się na wykłady historyczne pt. „Historia obozu dla jeńców wojennych Stalag VIII A w Zgorzelcu”, które rozpoczęły się o godz. 17.00, w Sali Ślubów Lubańskiego Ratusza. Organizatorem spotkania, na które przybyli miłośnicy historii naszego miasta było Lubańskie Muzeum Regionalne. Uczestnicy wysłuchali tam dwóch prelekcji o tematyce regionalnej, dotyczącej bardzo zawiłych czasów II wojny światowej.

       Pierwszym prelegentem był pan Paweł Zawadzki – archeolog naszego Muzeum Regionalnego, który przedstawił informacje w wykładzie pt. „Odkrycia archeologiczne na terenie  Stalagu VIII A”, z kolei drugi prelegent, pan Tadeusz Świetliński, przybliżył nam postać bardzo znanego w kręgach muzycznych kompozytora, w wykładzie  pt. „Olivier Messiaen  - człowiek artysta Stalagu VIII A”.

       O historii obozu jenieckiego dowiedzieliśmy się z prezentacji multimedialnej, w której pan Paweł Zawadzki zawarł nie tyko najważniejsze informacje dotyczące umiejscowienia,  czasu trwania i ilości oraz narodowości więźniów, ale przede wszystkim został szerokiemu gronu słuchaczy przedstawiony materiał fotograficzny, uzyskany w badaniach archeologicznych, mających miejsce w ostatnim czasie na terenie obozu.  Prace te  zaowocowały bowiem uzyskaniem nowego materiału historycznego, zawierającego około 600 - 700  nowych artefaktów, pozostałości z czasów II wojny światowej.

      Natomiast o bohaterze drugiego wykładu słyszała bardzo niewielka liczba osób, a szkoda, ponieważ w obozie jenieckim Stalag VIII A w Zgorzelcu, przebywał przez 9 miesięcy bardzo znany na całym świecie francuski kompozytor, organista, nauczyciel i z zamiłowania ornitolog - Olivier Messiaen.  Do największych kompozytorskich dokonań Messiaena należy, zaliczany także do najwspanialszych dzieł muzycznych XX wieku Quatuor pour la fin du temps (Kwartet na koniec czasu), skomponowany właśnie w czasie uwięzienia w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz w 1940. Prawykonanie kwartetu na fortepian, klarnet  skrzypce i wiolonczelę miało miejsce 15 stycznia 1941r. w obozie, a instrumentalistami byli sam Olivier Messiaen i trzej jego obozowi towarzysze. 

       Takie wykłady historyczne zawsze poszerzają horyzonty myślowe, tym razem ważnym był jednak fakt udziału w spotkaniu zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia…

red. A. Franczak

Comments