WYCIECZKA HISTORYKÓW DO BUKOWCA

opublikowane: 15 paź 2019, 00:28 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 15 paź 2019, 02:15 ]

 

https://photos.app.goo.gl/Unwp3NK2mTLuwSvL6
Bukowiec jest położony na Szlaku Doliny Pałaców i Ogrodów w gminie Mysłakowice, około 10 km od Jeleniej Góry. Znajduje się w nim założenie parkowo-pałacowe, które wpisane jest na listę Pomników Historii Prezydenta RP ( dzięki prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu ).

W skład bukowieckiego założenia parkowo- pałacowego wchodzi: pałac, zabytkowy folwark i ponad 120 ha parku krajobrazowego. I to właśnie park jest największą atrakcją Bukowca. Założony na przełomie XVIII i XIX wieku przez hrabiego Fryderyka von Redena, powstał jako pierwsze założenie romantyczne na Śląsku i do dziś uznawane jest za dzieło wyjątkowe, łączące walory naturalnego krajobrazu podgórskiego z architekturą i przyrodą oraz elementami historycznego wystroju.

Właśnie do Parku w Bukowcu 10.10.2019 r. udała się wycieczka Pasjonatów Historii SP 4 w Lubaniu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zwiedzania dwóch wystaw: Historycznej w Kawiarence umiejscowionej w Artystycznej Stodole, gdzie obejrzeliśmy prezentacje multimedialne poświęcone historii dawnych właścicieli Bukowca oraz Dolinie Pałaców i Ogrodów oraz Tajemniczy Las, zlokalizowanej w dawnym Browarze, gdzie jako zwiedzający prowadzeni przez myśliwego Huberta po kolejnych przestrzeniach edukacyjnych, poprzez zabawę i doświadczenie poznaliśmy zwierzęta i rośliny występujące w otaczającym nas środowisku. Kolejnym krokiem było zwiedzanie w plenerze i tu zobaczyliśmy: Pawilon, który nosi nazwy: Świątynia Ateny , Belweder czy po prostu Herbaciarnia, zbudowany w 1804 r. w formie gotyckiej świątyni, jako prezent właściciela Fryderyka von Reden dla ukochanej żony Joanny Julianny Fryderyki von Reden w drugą rocznicę ich ślubu ( tam też podziwialiśmy chyba najpiękniejszy widok na Śnieżkę i cały Masyw Karkonoszy ) oraz Dom Ogrodnika, ruiny Opactwa i Wieżę Widokową w stylu angielskiego neogotyku.

Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami obok jednego z 10 stawów znajdujących się w parku o dużo mówiącej nazwie Kąpielnik i tylko do pogody możemy mieć trochę pretensji, bo w tym uroczym miejscu po prostu zaczął kropić deszczyk…


red. A. Franczak

Comments