WYCIECZKA KLAS VI b i VI e do Niemiec

opublikowane: 5 lis 2019, 00:26 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 5 lis 2019, 03:58 ]
https://photos.app.goo.gl/8rmAvjyfyYQpJRRg9
      25 października br. dwie klasy naszej szkoły – VI b i VI e, ruszyły dziarsko w kolejną podróż, tym razem do naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec. Celem było poznanie jednego z najcenniejszych zabytków Górnych Łużyc, czyli romantycznych ruin skalnego zamku i klasztoru Oybin,  stojących u podnóża piaskowcowej góry stołowej na skraju miasteczka uzdrowiskowego - Kurortu Oybin.

     Pierwszym punktem wycieczki był jednak Dom Motyli w Jonsdorf, gdzie w ośmiokątnej hali lotów na powierzchni 500 m² można było podziwiać około 250 wolno latających egzotycznych motyli. Blisko 35 rodzajów motyli pochodziło z czterech różnych kontynentów: Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki i Azji Południowo- Wschodniej. I to one skradły nasze serca… W Domu Motyli, w otoczeniu palm, bluszczu i krzewów bananowych, można było poznać z bliska różnorodność życia motyli. Bez oddzielającej kraty lub siatki duzi i mali goście obserwują przeróżne zachowania wielu setek motyli w locie, a ich barwy zapierają wręcz dech w piersiach… Z kolei na piętrze Motylarni znajduje się małe terrarium i tam, w związku z wczesną porą mieliśmy prawdziwą gratkę - karmienie znajdujących się tam płazów i gadów.

      Z Motylarni do Oybin dojechaliśmy wąskotorową kolejką parową, co okazało się wielce odymioną sprawą, następnie ruszyliśmy w kierunku zabytku klasy "0" - zamku i klasztoru znajdującego się na górze Oybin. Przy pięknej pogodzie idąc w kierunku zamku mijaliśmy malownicze uliczki i ładny park. Wszędzie było zielono i jak na tą porę roku, było bardzo dużo kwiatów. Zamek i Klasztor to piękne zabytkowe ruiny i co najważniejsze, na samej górze roztaczają się wspaniałe widoki. Romantyczne ruiny zamku Oybin, stojące na wierzchowinie piaskowcowego stoliwa, są jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Żytawskich. Znajduje się tam nie tylko barokowy kościół, ale także ruiny średniowiecznego zamku i klasztor. Zamek zbudowany był w miejscu, przez które już w dawnych czasach przechodził ważny szlak handlowy z Czech do Łużyc. Ze względu na bliskość odległości od Lubania, bezsprzecznie zachęcamy do jak najszybszego odwiedzenia tych jakże urokliwych miejsc!!!


red. A. Franczak

Comments