Kronika szkolna 2019/2020

Ostatnie ogłoszenia

 • Szkolne osiągnięcia uczniów w roku szkolnym 2019/2020 z języków obcych
  W minionym roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła mogła pochwalić się szczególnymi osiągnięciami uczniów, którzy brali udział w prestiżowych konkursach z języka angielskiego i języka niemieckiego.

   

  W powiatowych konkursach językowych nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsca we wszystkich kategoriach wiekowych:

   

  JĘZYK NIEMIECKI:

  - W XIII Powiatowym konkursie języka niemieckiego dla klas V-VI pierwsze miejsce zajął              Dariusz Diakonescu z klasy 4e.

  - W kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajął Dawid Diakonescu z klasy 8c.

   

  - Dawid Diakonescu otrzymał również tytuł finalisty w konkursie zDolny Ślązak z języka niemieckiego.

   

  JĘZYK ANGIELSKI:

  - W VIII Powiatowym konkursie języka angielskiego dla klas V-VI pierwsze miejsce zajęła Kamila Bijak z klasy 6d.

  - w kategorii klas VII-VIII pierwsze miejsce zajęła Alicja Ostrowska z klasy 8b.

   

  W konkursie zDolny Ślązak z języka angielskiego wielki sukces odniósł Alan Jasiński z klasy 8b otrzymując tytuł laureata konkursu.

   

  Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

  Opublikowane: 25 cze 2020, 04:55 przez: SP 4 Lubań
 • #zdalnie też jest fajnie- spotkanie z aktorką
  https://photos.app.goo.gl/Ht5WMDo155o5gxsP8


  Każdemu z nas codziennie towarzyszą różne emocję. Często nie potrafimy sobie z nimi poradzić, szczególnie teraz, kiedy przyszło nam zmierzyć się z nową rzeczywistością. Nauczanie zdalne stało się wyzwaniem dla wszystkich- dzieci, nauczycieli i rodziców.

  Klasa II c od początku zdalnej nauki spotyka się on-line. Aby urozmaicić proces edukacji i pokazać, że taka forma nauczania też może być ciekawa, na zajęcia została zaproszona aktorka Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu- Izabela Gawlas.

  Pani Iza przybliżyła dzieciom pracę aktora. Przeprowadziła z nimi rozgrzewkę teatralną, w której zachęciła uczniów do dykcyjnych wygibasów. Po pierwszej części warsztatowej, opowiedziała im o budowaniu roli. Głównym celem zajęć było uzmysłowienie drugoklasistom, w jaki sposób można wyrażać emocje. Uczniowie dobrze się bawili, rozpoznając znane postaci, omawiając ich charakter oraz naśladując głosy. Pani Iza pokazała im też kilka elementów kostiumu oraz rekwizytów. Dzieci miały okazję zobaczyć lalkę teatralną - słynnego krokodyla z Piotrusia Pana. Końcówka zajęć poświęcona była pytaniom dzieci do naszego gościa.

  To była wspaniała lekcja, pełna samych pozytywnych emocji.  Gdy już wrócimy do szkoły, z pewnością skorzystamy jeszcze z narzędzia TIK do spotkań z interesującymi osobami.

   

  Red. Joanna Smaga

   

  https://www.magisto.com/int/video/KkVNNUdSGm9rB0dpYw?l=vsm&o=a&c=w

   

  Opublikowane: 2 cze 2020, 03:23 przez: SP 4 Lubań
 • Polska Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Ogólnego przyznała stypendia.

  Ogólnopolski Program Stypendialny USKI Polska dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020 przebiegał pod hasłem: „ZDOBYWAJ WIEDZĘ I ŚWIAT”. W jego ramach stypendium przyznawane  jest uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe, artystyczne lub gdy uczeń zasłużył się czymś szczególnym dla swojego regionu. Celem programu jest wspieranie najlepszych uczniów, kształtowanie aktywnej postawy społecznej młodzieży, rozwijanie jej zainteresowań, inspirowanie do działań poprzez popularyzowanie pozytywnych wzorców zachowań.

  Cieszymy się, że do grona stypendystów dołączył uczeń naszej szkoły – Miłosz Jurga. Gratulujemy!!!

  Opublikowane: 27 maj 2020, 08:26 przez: SP 4 Lubań
 • #ZdalnieTeżJestFajnie – spotkanie zza oceanu
  https://photos.app.goo.gl/8T2DfXu9KvdJYR9n8
  Klasa 3 b od początku pandemii spotyka się on-line. Widzimy się codziennie, rozmawiamy, uczymy się, śmiejemy, oglądamy filmy, prezentacje, wszystko tak jak w szkole. Brakuje nam  siebie, wycieczek, wspólnych działań w klasie. Tęsknimy za sobą. I choć dla wszystkich  to nowa sytuacja próbujemy znaleźć na nią jakiś sposób.

  Dzisiaj mieliśmy niesamowite spotkanie z Panią Joanną Strózik, która pokochała zwierzęta żyjące w Australii i potrafi o nich wiele powiedzieć. Spotkaliśmy się na on-line. My tu w Polsce, a Pani Joasia w Australii. Tam była już prawie noc, a u nas poranek. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, baliśmy się, że łącza nie dopiszą, ale wyszło super. Pani Joasia poprowadziła przez Internet zajęcia o zwierzętach. Dowiedzieliśmy się, że Australia to prawdziwy kraj torbaczy. Doskonale przystosowały się do australijskich warunków. Oglądaliśmy zdjęcia: kangurów,  misiów koala i wombatów. Podziwialiśmy krajobrazy australijskie. To piękny kraj. Rozmawialiśmy o kangurach i o uśmiechniętych torbaczach kuoki. Poznaliśmy też charakterystyczne cechy z życia koali. To nadrzewny gatunek torbaczy, które żywią się liśćmi eukaliptusa. Pola pokazała nam certyfikat adopcji misia koali. Te zwierzęta przeżyły w tym roku wielką tragedię, bo w Australii płonęły lasy i wiele torbaczy ginęło w pożarach, a niektóre trafiały do szpitali.  Niezwykle ciekawe wiadomości usłyszeliśmy o wombatach. To też torbacze. Wombaty w przeciwieństwie do koali żyją na ziemi i żywią się trawą. Dowiedzieliśmy się, że wombaty robią kupy w kształcie kostek do gry. Jak one to robią? Uśmialiśmy się, bo  w klasie zostały postawione nawet  naukowe tezy. Niestety okazały się nie do końca prawdziwe, bo wombaty nie mają kwadratowych  pup. Było zabawnie.

  Moglibyśmy słuchać długo opowieści Pani Joasi, ale nie wypadało nam Jej dłużej przetrzymywać, bo w Australii zapadała już noc. To była super zdalna lekcja przyrody.

  zobacz film

  red. Wioletta Bućko z klasą 3 b

  Opublikowane: 21 maj 2020, 04:20 przez: SP 4 Lubań
 • Chemia na zajęciach świetlicowych
  https://photos.app.goo.gl/enajDCrZT4niW5Ek7
  W roku szkolnym 2019/2020 najmłodsi uczniowie SP4 mogli na zajęciach świetlicowych uczestniczyć w warsztatach chemicznych. Pani Marta Pastuchewicz, organizując zajęcia w czwartki, zachęciła uczniów do poznawania nowego przedmiotu przyrodniczego. Innowacja pedagogiczna pozwoliła najmłodszym przeżyć niezapomniane chwile w gabinecie chemicznym. Uczniowie trzeciej grupy świetlicowej, wykonywali różnorodne doświadczenia: ”kolorowy deszcz”, „chemiczny wulkan”, „ocean w butelce” i wiele, wiele innych.

  Najlepszą ewaluacją tych zajęć jest uśmiech dzieci, a także słowa Oli, zapisane na tablicy: „I love chemia”. Spontaniczne pytania na korytarzu szkolnym: „A będzie dzisiaj chemia na świetlicy?”- i te rozbrajające spojrzenia, które nie pozwalały nauczycielowi odmówić im tej przyjemności, również były tego wyrazem.

  Nie wiem tylko, czy rodzice podzielali entuzjazm dzieci, bo te- zafascynowane światem chemii, nie chciały wyjść wcześniej do domu 😊.

  Opublikowane: 14 maj 2020, 00:32 przez: SP 4 Lubań
 • PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z 229 ROCZNICĄ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.

            

  Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 1791 to bardzo ważne daty dla każdego Polaka, dlatego w naszej szkole co roku organizujemy uroczystości poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia. Jednak w tym roku szkolnym, w czasach nauczania zdalnego i kwarantanny, pamięć o tzw. Świętach Majowych wyglądała trochę inaczej…

              Punktem kulminacyjnym uroczystości był bowiem konkurs plastyczny, w którym udział mogły wziąć wszystkie chętne osoby klas IV-VIII naszej szkoły. Konkurs pt. „229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja” polegał na indywidualnym wykonaniu plakatu, za który każdy uczeń otrzymywał ocenę z historii. Prace mogły być wykonane dowolną techniką, na formacie A4 lub A3     (wersja pozioma lub pionowa). Dodatkowo, aby pamięć o ważnych datach z historii Polski nie zginęła, wszystkie klasy IV i VI-VIII w dniach 27 – 30.04.2020r. odbyły zajęcia edukacyjne dotyczące Świąt Majowych podczas zajęciach historii. Każdy chętny uczeń miał również możliwość wykonania na ocenę zadania domowego, w formie notatki. W notatce miały się znaleźć reformy Sejmu Wielkiego oraz najważniejsze postanowienia Konstytucji 3 maja 1791 r. Do wykorzystania polecono uczniom materiał edukacyjny, znajdujący się na stronie www.gov.pl /web/zdalnelekcje ( szkoła podstawowa, klasa VI, przedmiot - historia, Temat 3 :  Konstytucja 3 maja, lekcja z e-podręcznikiem 2 )
  Dlaczego? O przyczynach uchwalenia Konstytucji 3 maja, mający formę AUDIOBOOKA .

            Konstytucja Trzeciego Maja była ważnym dokumentem, ponieważ wprowadzała postępowe reformy. Twórcy Konstytucji byli patriotami i chcieli by Polska stała się krajem silnym i niezależnym, a bez zmian w prawie, było to wówczas niemożliwe. Konstytucja kładła kres „złotej wolności” szlacheckiej, która doprowadziła do upadku państwa polskiego. Dużą rolę odegrało zniesienie „liberum veto”, przez które niejednokrotnie zrywano sejmy. Pamiętajmy o tym dokumencie, ponieważ gdy Rzeczpospolita chyliła się ku upadkowi znaleźli się odważni i kochający Ojczyznę ludzie, którzy chcieli kraj wzmocnić i zapobiec utracie niepodległości. Rozumieli, że tylko dzięki postępowym reformom można było tego dokonać.

            Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszym tego typu dokumentem na kontynencie europejskim, a drugim na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej) !

  red. A. Franczak

  Opublikowane: 6 maj 2020, 01:35 przez: SP 4 Lubań
 • Drodzy Rodzice i Uczniowie

  Planujemy otwarcie biblioteki szkolnej od dnia 11 maja 2020, ale już dzisiaj zwracamy się
  z gorącą prośbą o zwrot lektur szkolnych wypożyczonych przed zamknięciem szkół. Szczególnie zależy nam na lekturach szkolnych, które nie są dostępne w sieci za darmo,
  a planowane jest ich omawianie jeszcze w tym roku szkolnym tj.

  E. Schmitt, Oskar i pani Róża

  A. Maleszka, Czerwone krzesło

  R. Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

  Książki prosimy zostawiać w specjalnie przygotowanych pojemnikach znajdujących się na korytarzu szkolnym, obok sekretariatu. Zwrócone książki zostaną odłożone na 14-dniową kwarantannę i dopiero udostępnione innym czytelnikom. Szkoła jest czynna codziennie
  w godz. 8-13.30.

  Szczegółowe informacje dotyczące otwarcia biblioteki szkolnej od dnia 11 maja przekażemy wkrótce!

  Opublikowane: 4 maj 2020, 04:56 przez: SP 4 Lubań
 • Nie pisaliśmy do tej pory, ale warto przypomnieć sobie dobre chwile… Wycieczka klasy VI „b” i VI „e” z okazji Dnia Kobiet

  Dnia 10 marca br., dwie nasze klasy - VI „b” i VI „e” wyjechały na wycieczkę zorganizowaną z okazji Dnia Kobiet. Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze i przedstawienie pt. „Królewna z drewna” (w reżyserii Waldemara Wolańskiego).  Spektakl, którego byliśmy wówczas jedynymi uczestnikami, to piękna baśń, która posiada wszystko to, co powinna mieć  baśń: magię, czary oraz walkę dobra ze złem. Byliśmy więc świadkami ekscytującej przygody i nie nachalnej nauki o lesie, drzewach, ale także o przyjaźni i poświęceniu. Poza walorami muzycznymi i plastycznymi – głównie pięknymi, animowanymi lalkami – „ Królewna z drewna” jest jednocześnie doskonałą propozycją edukacyjną, która nauczyła nas nie tylko gatunków drzew, ale w atrakcyjnej formie zachęciła do obcowania z przyrodą. Spektakl był bardzo barwny i ciekawy, ale to był dopiero początek naszej marcowej przygody…

         Drugą i najdłuższą częścią naszej wycieczki, była bowiem wizyta w Galerii pod Aniołem, znajdującej się w miejscowości Dobków. Mieliśmy tam  niezwykłą okazję aktywnie uczestniczyć w procesie wyrobu pizzy od podstaw, począwszy od rozpoznawania rodzajów zbóż, poprzez wyrób ciasta i formowanie, do późniejszego wypieku w  piecu. Zajęcia dostosowane były odpowiednio do wieku i umiejętności naszych uczniów, ale Galerię pod Aniołem zapamiętamy nie tylko ze smacznych wypieków, gdyż to urokliwe, spokojne miejsce, pełne zieleni, stwarza możliwość kontaktu człowieka z naturą i sztuką, a tego niestety, ale bardzo nam brakuje we współczesnym świecie.

        Kolejnym etapem naszej wycieczki była Sudecka Zagroda Edukacyjna, w którym wiedza i umiejętności przekazywane są młodemu pokoleniu  w sposób interaktywny, dynamiczny, oparty na modelach, wizualizacjach cyfrowych i samodzielnie przeprowadzanych doświadczeniach. Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w samym sercu Geoparku, w Krainie Wygasłych Wulkanów, również w miejscowości Dobków, niedaleko  od Galerii pod Aniołem. Nasi uczniowie wzięli tam udział w  zajęciach warsztatowych pt. „Poznaj moc ognia” , gdzie za pomocą samodzielnie wykonanych doświadczeń oraz tych przeprowadzonych przez edukatora poznali czym tak naprawdę jest ogień, woda, ziemia i powietrze oraz wspólnie odkryli ich zadziwiające właściwości.

        Pod szkołę wróciliśmy bardzo późnym wieczorem, zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i przeżyć. Teraz w czasie kwarantanny bardzo brakuje nam takich spotkań…

  red. A. Franczak

  Opublikowane: 4 maj 2020, 04:54 przez: SP 4 Lubań
 • Biblioteka szkolna. Dostęp do lektur szkolnych

  W oczekiwaniu na decyzję o wznowieniu działalności bibliotek publicznych, a tym samym bibliotek szkolnych  publikujemy  adresy stron bibliotek cyfrowych oferujących darmowy dostęp do szkolnych lektur oraz innych źródeł (wyłącznie legalnych). Zachęcamy do skorzystania z nich!

  Na stronach bibliotek cyfrowych WolneLektury.pl  oraz  Lektury.gov.pl można czytać online lub pobrać tekst w różnych formatach np. pdf, mobi, epub lub mp3.

   Po konsultacji z nauczycielami-polonistami naszej szkoły podajemy poniżej linki do konkretnych lektur, które będą omawiane w tym roku szkolnym w klasach VI-VIII

  H. Sienkiewicz, „W pustyni i w puszczy”

  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy/

  https://lektury.gov.pl/lektura/w-pustyni-i-w-puszczy

  F.H. Burnett, „Tajemniczy ogród”

  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/tajemniczy-ogrod/

  https://lektury.gov.pl/lektura/tajemniczy-ogrod

  H. Sienkiewicz, „Latarnik

  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/latarnik/

  https://lektury.gov.pl/lektura/latarnik

  Niestety, w darmowych bibliotekach cyfrowych nie znajdziemy wszystkich lektur szkolnych  przewidzianych  w programie nauczania.

  W tej sytuacji wyjściem jest skorzystanie z darmowego próbnego okresu oferowanego przez wiele księgarni istniejących w sieci. Obecnie np. Empik oferuje aż 60-dniowy darmowy dostęp do swoich zasobów.

  https://www.empik.com/podarujmy-sobie-usmiech

  Innym wyjściem dopuszczalnym za zgodą nauczycieli-polonistów  jest  obejrzenie w sieci  wersji filmowej omawianego utworu

  A. Maleszka, Czerwone krzesło

  https://www.cda.pl/video/4582820bb 

   Dla osób, które zdecydują się na odpłatny dostęp podajemy link do portalu http://bookto.pl/

  który zgromadził największą bazę e-booków dostępnych w polskich e-księgarniach. Serwis oferuje  wyszukiwarkę i porównywarkę cen, wykaz wszystkich aktualnych promocji oraz blog na temat e-czytelnictwa. Portal rekomendowany na stronie legalnakultura.pl

  O wszelkich zmianach dotyczących dostępu do lektur szkolnych będziemy informować na bieżąco.

  oprac. W. Paszkowska

  Opublikowane: 30 kwi 2020, 00:14 przez: SP 4 Lubań
 • Masz tę moc! - darmowa książka elektroniczna o koronawirusie dla dzieci

  Wydawnictwo Olesiejuk przekazuje darmową książkę powstałą we współpracy z wieloma autorami, a zilustrowaną przez Ewę Podleś.

  Na stronie wydawnictwa czytamy:

  „Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec”.

  Poniżej link do strony wydawnictwa , gdzie można pobrać książkę w formacie PDF.

  https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/?fbclid=IwAR3-tUxYl5pcxXONhb88Kccv320ZiI-neQ8clIuz5Vh42c3W-jNNy_Xme7g

  Przyłączamy się do apelu wydawcy i prosimy o udostępnianie pliku książki innym osobom!

  Opublikowane: 30 kwi 2020, 00:45 przez: SP 4 Lubań
 • Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”
  Nasza szkoła wzięła w tym roku udział w ósmej już edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 19 kwietnia, w rocznicę  wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943r.),  co roku wolontariusze przekazywali społeczności lokalnej papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim i to on zawsze 19 kwietnia (aż do swojej śmierci w 2009r.), w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów.

         W tym roku każdy uczeń klas IV oraz VI –VIII naszej szkoły otrzymał zadanie domowe z historii, aby ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wysłuchać wykładu dr Krzysztofa Persaka o powstaniu w getcie warszawskim. Uczniowie mogli udać się również na wirtualny spacer ze znaną pisarką i autorką książek Beatą Chomątowską pt. „Tu było getto” – akcja Żonkile 2020 ( YT ), a młodsi,  dzięki sztuce opowiadania łączącej elementy gestu, słowa, muzyki i barwnej ilustracji  mogli spotykać się w nowym cyklu filmowym pt. "Żydowskie opowieści" on- line w grupie "U króla Maciusia w Muzeum POLIN" (Facebook), gdzie w środę o godz.12.00 czekała na nich niezwykła historia, wspólne muzykowanie, barwne ilustracje i zagadkowe przedmioty. Informacją zwrotną dla nauczyciela historii miały być notatki o wydarzeniu przesłane przez chętnych uczniów na ocenę.

          W tym roku, wyjątkowo, na ulicach miast nie spotkaliśmy wolontariuszy rozdających żonkile – symbolu pamięci o Powstaniu. Mogliśmy jednak wyhodować taki kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymagało ogrodniczego zacięcia, tym razem mogliśmy wyhodować kwiat Pamięci i Szacunku… Jak widać udało się i tym razem, ponieważ ilości napływających zadań domowych jest ogromna…

   red. A. Franczak

  Opublikowane: 29 kwi 2020, 03:20 przez: SP 4 Lubań
 • Warsztaty „Postaw na zieloną energię” w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie

  Dnia 28 lutego 2020 r.  klasy VI a i VI d miały okazję wziąć udział w warsztatach „Postaw na zieloną energię” zorganizowanych w ramach Programu edukacji ekologicznej
  “POZNAĆ, ZROZUMIEĆ, OCHRANIAĆ: EDUKACJA EKOLOGICZNA
  W GÓRACH I NA POGÓRZU KACZAWSKIM”

   

              W czasie zajęć uczniowie mogli dowiedzieć się, że  energię odnawialną można pozyskać z wody, wiatru, promieniowania słonecznego, gruntu lub surowców odnawialnych. W przeciwieństwie do paliw kopalnych zasoby większości tych źródeł są nieograniczone i nic nie kosztują. Korzystanie z energii odnawialnej dobrze służy również środowisku naturalnemu a spalanie paliw kopalnych powoduje emisję m.in. dwutlenku węgla, który jest jedną z najważniejszych przyczyn globalnego ocieplenia. Dlatego motto przewodnie warsztatów brzmiało: „pozwólmy ,,odetchnąć” naszej planecie ucząc się wykorzystywać zieloną energię”.

   

              W czasie zajęć laboratoryjnych uczniowie poznali  działania systemów tzw. czystych energii na specjalnie do tego przeznaczonych zestawach. Samodzielne składali modele do badania energii odnawialnej (wodnej, wiatrowej lub słonecznej). Zapoznali się także z  różnymi sposobami wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych.

             

              W czasie zwiedzania Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej uczniowie mieli możliwość obejrzenia sal edukacyjnych. Byli m.in. w Sali Ziemi – gdzie znajduje się  kolekcja skał i minerałów z naszego regionu; Sali Wulkanów – w tym miejscu można było zajrzeć do wnętrza każdego z wulkanów i dzięki temu lepiej zrozumieć, jak one powstają i jak przebiega ich erupcja. W tej sali znajduje się też model gejzeru, który wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasowych – ta makieta cieszyła się dużą popularnością wśród dzieci.

  Ostatnia sala to Sala Trzęsienia Ziemi, gdzie można było doświadczyć prawdziwego trzęsienia ziemi na specjalnej platformie do tego przeznaczonej.  Nie jest to takie proste ustać na nogach podczas trzęsienia ziemi a co dopiero w trakcie niego iść czy biec. W tej sali obejrzeliśmy także film 3D o powstaniu Sudetów i erupcji wulkanów.

              Wyjazd do Dobkowa jest dobrym przykładem na to, że uczyć możemy się nie tylko w szkole, w czasie lekcji, ale także podczas różnych wycieczek tematycznych.

   

  Agata S.

  Opublikowane: 16 kwi 2020, 03:33 przez: SP 4 Lubań
 • Noc w szkole...

  Noc z piątku na sobotę (06.03 -07.03.2020r.) uczniowie klasy VI d i VI f spędzili w szkole.

  Była to dobra okazja na wspólną zabawę, poznanie siebie oraz na integrację międzyklasową.

  Nasze wspólne nocowanie rozpoczęliśmy od rozlokowania się na sali gimnastycznej oraz ustalenia zasad obowiązujących podczas nocy w szkole.

              Po wspólnej kolacji przyszedł czas na zabawę połączoną z nauką – czyli escape room, który dotyczył omawianej niedawno lektury obowiązkowej „Hobbit czyli tam i z powrotem”. Zadania, pomimo przeczytanej lektury, sprawiły niektórym grupom ogromne trudności. Wskazówki, które informowały, gdzie można znaleźć kolejne zadanie, również okazały się nie lada wyzwaniem :)

  Pomimo różnych napotykanych trudności, zadania zostały wykonane a na zwycięzców czekała słodka nagroda – niespodzianka. W dalszej części nocy uczniowie podzielili się na grupy i spędzali czas zgodnie ze swoimi zainteresowaniami – jedni oglądali filmy,  inni próbowali swoich sił w karaoke albo grali na sali gimnastycznej w „zbijaka”. Byli też tacy uczniowie, którzy chętnie zagrali w gry planszowe.

              Od 1 w nocy był czas na wspólne rozmowy, słuchanie muzyki i przygotowanie do snu… Najwytrwalsi zasnęli około godziny 4 nad ranem :)

  Około godziny 8.00 uczniowie, szczęśliwi i niestety mało wyspani, udali się do swoich domów.

              Pomimo kilku niedogodności, uczniowie jak i opiekujący się nimi nauczyciele, bawi się bardzo dobrze. Takie wspólne spędzanie czasu jest to dobra okazja na poznanie siebie, swoich pasji i zainteresowań oraz zachowania w różnych sytuacjach. Na pewno spotkamy się na kolejnej takiej nocy:)

  Opublikowane: 16 kwi 2020, 03:32 przez: SP 4 Lubań
 • Jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie pandemii?

  W ostatnim czasie przychodzi nam się konfrontować z nową i zupełnie niestandardową sytuacją. Jak to zwykle w takich sprawach bywa, nie do końca wiemy, jak sobie radzić ze świeżo zaistniałym stanem otaczającej nas rzeczywistości i poszukujemy rozwiązań, które mogłyby usprawnić nasze działanie.

  Próbując ograniczyć rozwój wirusa, powinniśmy zadbać jednocześnie o to, by zapobiegać rozwijaniu się masowej paniki i lęku. Przybierają one na sile zgodnie z efektem kuli śnieżnej i jeżeli nie zostaną w porę wyhamowane, osiągną taką wielkość, że nie będzie już sposobu ich zatrzymać.


  Co konkretnie możemy zrobić?

  1. Selekcja informacji.

  W pierwszej kolejności możemy się zastanowić nad tym w jakie aspekty naszego funkcjonowania psychicznego uderza obecny stan rzeczy. Na pierwszy plan wysuwa się poczucie braku kontroli nad sytuacją. Konfrontujemy się z niewidzialnym zagrożeniem, którego sami jako jednostka, nie jesteśmy w stanie zwalczyć. Poczucie utraty kontroli, braku możliwości panowania nad sytuacją jest dla nas czymś niewątpliwie trudnym. Próbujemy ją sobie przywracać na różne sposoby, niektórzy kompulsywnie sprawdzając wszystkie pojawiające się informacje dotyczące pandemii, inni robiąc zapasy na następne pół roku.

  Zarówno jedno jak i drugie zachowanie zamiast pomagać może tylko szkodzić, zwiększając poziom lęku oraz w skrajnych przypadkach ryzyko zakażenia. Dlatego też jedną z pierwszych rzeczy, jakie możemy zrobić jest ograniczenie przyswajanych informacji do tych, które pochodzą z rzetelnych źródeł. Takie podejście sprawia, że poświęcamy zdecydowanie mniej czasu na emocjonowanie się wątpliwej jakości treściami, których nadmiar w ostatnim czasie jest odczuwalny jeszcze mocniej niż zwykle.

  Kolejnym dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie konkretnej pory w ciągu dnia na śledzenie aktualnych doniesień o rozwoju pandemii, by zapobiec spędzaniu całego dnia w napięciu i oczekiwaniu na najnowsze aktualizacje, co stanowi motor napędowy lęku.  2. Odzyskiwanie kontroli.

  Co możemy zrobić, żeby zmniejszyć odczucie braku kontroli nad sytuacją? Po pierwsze, tak bardzo jak to tylko możliwe stosować się do zaleceń organów koordynujących społeczne funkcjonowanie. W tym ciężkim czasie możemy wziąć przykład z działań służb specjalnych, których podstawowym elementem szkolenia jest trzymanie się procedur w wypadku kryzysowych sytuacji. Przekonanie o tym, że robimy wszystko co w naszej mocy, by zminimalizować zagrożenia stosując się do ustalonych reguł sprawia, że postrzegamy rzeczywistość jako bardziej przewidywalną i bezpieczną, jednocześnie zmniejszając odczuwany przez nas lęk. Co więcej, zmniejszamy lęk innych osób, które czują się bardziej komfortowo, widząc, że my minimalizujemy ryzyko.

  Bardzo ważną rolę odgrywa również to, co myślimy o sytuacji w której się znaleźliśmy. Postrzegamy pozostanie w domu jako coś do czego zostaliśmy zmuszeni, albo możemy myśleć o tym, jak o swojej świadomej decyzji, podjętej w trosce o siebie, bliskich i całe społeczeństwo. To drugie podejście jest powodem do satysfakcji i pomaga nam w odzyskiwaniu poczucia kontroli.

  3. Relacje z najbliższymi.

  W związku z kwarantanną, większość z nas spędza nadchodzący czas w wąskim gronie rodziny i przyjaciół. Odczuwamy lęk związany z sytuacją, większy bądź mniejszy – nawet Ci, którzy uparcie deklarują, że w ogóle ich to nie interesuje, mogą używać takiego stwierdzenia, jako radzenia sobie z napięciem, poprzez marginalizację problemu. Może się zdarzyć, że komuś z naszych bliskich lęk dokuczy szczególnie mocno. Co robić w takiej sytuacji?

  Wysyłanie komunikatu o treści: „Nie ma co się bać, wszystko będzie dobrze” ma bardzo ograniczoną moc i czas działania. Zamiast tego warto zapytać o to, co kogoś martwi najbardziej, czego się szczególnie lęka w danym momencie. Tak postawione pytanie otwiera drzwi do rozmowy i stwarza okazję do faktycznego zrozumienia skali zagrożenia. Mamy tendencję do przeszacowywania prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń bardzo rzadkich. Przykładowo, większość osób biorących udział w loteriach znacznie zawyża swoją szansę na wygraną – każdemu grającemu zdaje się, że jest o krok od głównej nagrody. Podobnie sytuacja ma się w przypadku szalejącej na świecie pandemii. Kiedy spojrzymy „na chłodno” w statystki, to w obecnym momencie szansa na to, że się zarazimy, kiedy będziemy się stosować do procedur jest naprawdę niewielka. Idąc dalej zsumowana szansa na to, że w związku z mało prawdopodobnym zarażeniem stanie się nam coś poważnego jest marginalnie niska. To o czym i jak myślimy kształtuje nasze emocje, które z kolei wpływają na nasze myśli i przekonania.

  Wykorzystujmy okazję do dzielenia się i przekazywania informacji komuś innemu, ponieważ jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, żeby samemu dobrze je zrozumieć i przyjąć. W psychologii znane są przypadki badań, w których osoby uzależnione od palenia papierosów miały przekazać innym informację o tym jak bardzo szkodliwy jest to nawyk, co w efekcie sprawiało, że walka z nałogiem przebiegała u nich samych zdecydowanie sprawniej. Korzyścią takiej rozmowy jest nie tylko obniżenie lęku u drugiej osoby, ale przede wszystkim tego lęku, który odczuwamy sami.

  4. Tworzenie nowej rutyny.

  Część osób nie chodzi do pracy, część pracuje zupełnie inaczej niż zwykle, studenci i uczniowie mają zmienioną formę i częstotliwość zajęć, przedsiębiorcy czekają niepewnie na rozwój wypadków. To powoduje, że wiele osób nie ma pomysłu co zrobić z nagle pojawiającą się nadwyżką czasu. Zupełnie naturalne jest to, że bez zajęć i aktywności, które dotychczasowo zajmowały nasze głowy, zdecydowanie prościej uciekać nam w zamartwianie się sytuacją.

  Dotychczasowa rutyna i nawyki może nie mieć miejsca w nowej rzeczywistości, co stwarza naturalne miejsca na tworzenie nowej rutyny, która ma na celu „odciążyć” nasze głowy i poświęcić czas na wartościowe działania. Czym możemy wypełnić nasz codzienny rozkład działań, by zadbać o zdrowie psychiczne i redukcję napięć?

  W pierwszej kolejności, podpierając się zarówno badaniami naukowymi, jak i doświadczeniem wielu osób można polecić wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne. Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało stanowią remedium na wiele napięć i stresów. Oprócz wszystkich oczywistych korzyści, mogą podnosić nasze poczucie kontroli nad sytuacją i poprawiać nastrój.

  Innym pomysłem może być wyznaczenie sobie pół godziny dziennie w której zaczniemy szlifować jakąś nową umiejętność. Nauka języka, gra na instrumencie, zdobywanie wiedzy o kosmosie, a może czytanie literatury klasycznej. Niezależnie od tego co wybierzemy, obserwowanie zwiększania się naszej wiedzy i jakości działania w obranym przez nas kierunku dostarcza mnóstwo satysfakcji i również może pozytywnie wpływać na nasze poczucie kontroli nas sytuacją. Kiedy skończy się kwarantanna, może okazać się, że poświęcając pół godziny dziennie, wypracowaliśmy jakąś umiejętność, która przyda się nam po powrocie do pracy, szkoły, czy innych miejsc w których spędzamy nasz czas. Nawet tak ciężka sytuacja, może mieć swoje pozytywy, na które w zalewie negatywnych informacji, warto szczególnie zwracać uwagę.

  Co więcej, nadwyżka czasu stwarza miejsce na zajęcie się sprawami, na które zwykle jak sami stwierdzamy „nie mamy czasu”. Zmiana diety, poprawienie swojej postawy przy pracy siedzącej, a może partia Rummikuba z rodziną? To tylko propozycje, każdy w zależności od potrzeb i predyspozycji może wykreować dla siebie nową rutynę działań. Kluczowe jest samo zastanowienie i zadanie sobie pytania: Co chcę zrobić z tym czasem?

  Sytuacja w której wszyscy się znaleźliśmy uczy nas, że sztywne przywiązanie do naszych planów i zamierzeń z reguły nie jest dobrą strategią. Funkcjonowanie w obecnym świecie, pełnym gwałtownych zmian i nieprzewidywalnych zdarzeń jest zdecydowanie prostsze gdy zaakceptujemy, że nasze plany są tylko pewnego rodzaju szkicem, a zdecydowanie ważniejsza od nich jest nasza zdolność do aktywnej adaptacji i radzenia sobie z tym, co w danym momencie przynosi nam rzeczywistość.

  Wierzymy, że przy odpowiedzialnym podejściu i zachowaniu rozsądku uporamy się z pandemią i będziemy mogli po raz kolejny prawdziwie docenić nasze „normalne” życie.

  Wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i spokoju:)


  Opublikowane: 8 kwi 2020, 05:41 przez: SP 4 Lubań
 • Cyberprzemoc – stosuj się do zaleceń, unikniesz problemów w sieci

  Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

              W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak: bezradność, wstyd upokorzenie, strach a czasem również złość.

              Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

  Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

  - ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego,

  - podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach,

  - włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora),

  - publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają,

  - tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów,

  - pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

   

  Cyberprzemoc ma miejsce między innymi gdy:

  ·     ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w internecie bez Twojej zgody,

  ·     ktoś umieszcza w sieci czy rozsyła na Twój temat nieprawdziwe informacje lub takie, których się wstydzisz,

  ·     ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie.

   

  Może znasz tę osobę, może masz podejrzenie kto to może być, a może nie masz pojęcia, kto może Ci tak dokuczać.

  Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja bardzo możliwe, że:

  ·     czujesz wstyd, że coś takiego pojawiło się w sieci i wielu Twoich znajomych to widziało,

  ·     boisz się, że dowie się o tym większa grupa osób,

  ·     jesteś zły/zła, że Cię to spotkało,

  ·     obawiasz się, że gdy opowiesz o tym bliskiej osobie ktoś będzie próbował się zemścić,

  ·     masz poczucie winy, że nie potrafiłaś/potrafiłeś tego przewidzieć,

  ·     odczuwasz bezradność, że nie możesz tego zmienić.

  Pamiętaj! Nie jesteś sam/a!

  Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

  ·     Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.

  ·     Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.

  ·     Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.

  ·     Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz "Print Screen" (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V". Pamiętaj, aby zapisać plik!

  ·     Rodzic zgłasza taką sprawę na Policję.

   

  Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

  ·     Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości.

  ·     Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji.

  ·     Zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z Policją.

  ·     Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś - zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy - nie przesyłaj tych informacji dalej – zgłoś tę sytuację.

   

  Stosuj zasady bezpiecznego korzystania z sieci:

   

  Zalecenia dla uczniów:

  1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
  3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
  4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
  5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
  6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.
  7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
  8. Czytaj regulaminy.
  9. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

   

  Zalecenia dla rodziców:

  1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron.
  2.  Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać.
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
  4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
  6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
  7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.

  Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

              W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak: bezradność, wstyd upokorzenie, strach a czasem również złość.

              Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

  Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

  - ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego,

  - podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach,

  - włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora),

  - publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają,

  - tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów,

  - pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

   

  Cyberprzemoc ma miejsce między innymi gdy:

  ·     ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w internecie bez Twojej zgody,

  ·     ktoś umieszcza w sieci czy rozsyła na Twój temat nieprawdziwe informacje lub takie, których się wstydzisz,

  ·     ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie.

   

  Może znasz tę osobę, może masz podejrzenie kto to może być, a może nie masz pojęcia, kto może Ci tak dokuczać.

  Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja bardzo możliwe, że:

  ·     czujesz wstyd, że coś takiego pojawiło się w sieci i wielu Twoich znajomych to widziało,

  ·     boisz się, że dowie się o tym większa grupa osób,

  ·     jesteś zły/zła, że Cię to spotkało,

  ·     obawiasz się, że gdy opowiesz o tym bliskiej osobie ktoś będzie próbował się zemścić,

  ·     masz poczucie winy, że nie potrafiłaś/potrafiłeś tego przewidzieć,

  ·     odczuwasz bezradność, że nie możesz tego zmienić.

  Pamiętaj! Nie jesteś sam/a!

  Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

  ·     Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.

  ·     Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.

  ·     Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.

  ·     Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz "Print Screen" (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V". Pamiętaj, aby zapisać plik!

  ·     Rodzic zgłasza taką sprawę na Policję.

   

  Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

  ·     Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości.

  ·     Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji.

  ·     Zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z Policją.

  ·     Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś - zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy - nie przesyłaj tych informacji dalej – zgłoś tę sytuację.

   

  Stosuj zasady bezpiecznego korzystania z sieci:

   

  Zalecenia dla uczniów:

  1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
  2. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób.
  3. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.
  4. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.
  5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć.
  6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.
  7. Stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.
  8. Czytaj regulaminy.
  9. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

   

  Zalecenia dla rodziców:

  1. Odkrywaj świat Internetu razem z dzieckiem: bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z możliwościami Sieci, razem poszukajcie ciekawych i przyjaznych dzieciom i młodzieży stron.
  2.  Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie: powiedz co można i czego nie wolno robić, w co można wierzyć, a na co należy uważać.
  3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku pozyskiwania przyjaciół w Internecie, o konieczności umawiania się z nieznajomymi tylko w obecności dorosłych.
  4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci, ponieważ nie wszystkie są wiarygodne. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka, które popełniło błędy, bo tylko wtedy przyjdzie do ciebie ze swoimi problemami.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści: wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za nieodpowiednie i nielegalne treści w Internecie i zgłaszać wszelkie przestępstwa.
  6. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Przyglądaj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie wspólnie zasady pracy z komputerem i Internetem.
  7. Pamiętaj o zainstalowaniu programu filtrującego szkodliwe treści.

  Opublikowane: 6 kwi 2020, 00:52 przez: SP 4 Lubań
 • Wspieramy dzieci, ale nie wyręczamy
  1. Rodzic nie chodzi do szkoły, ale dzielnie i odpowiedzialnie powinien wpierać swoje dziecko w edukacji .

  2. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla dzieci, mamy dobre intencje. Teraz mierzymy się z codzienną edukacją szkolną, tęskniąc przy tym za beztroskimi popołudniami wolnymi od zadań szkolnych.

  3. Nasze dziecko nie pogubi się w nauce, potrzebuje jedynie skutecznych narzędzi do efektywnej nauki i cieszenia się tym procesem.

  4. Rodzice skarżą się, że mają już dość awantur wokół prac domowych. Wszystkim im można poradzić tylko jedno: natychmiast wycofać się i przekazać całą odpowiedzialność dziecku. Tylko takie postawienie sprawy może pomóc w kreowaniu u dziecka postawy sprawczości.

  5. Eksperci podkreślają, że czas między 9 a 12 rokiem życia dzieci to kluczowy moment, w którym wrodzona ciekawość świata pobudza naturalną chęć zdobywania wiedzy oraz instynkt odkrywcy. Jeśli ciekawość ucznia nie jest odpowiednio podsycana, jego motywacja spada i nauka przestaje być przyjemnością.

  6. Rodzicu, unikaj postawy nadopiekuńczości, gdyż warunkuje ona trudności w radzeniu sobie dziecka ze stresem, nieśmiałość, niepewność i nadwrażliwość. Naszym zadaniem jest zadbać o to, by dziecko umiało znosić trudności i porażki, a nie zapewniać mu środowisko bez okazji do przegranej. Nauczyć go rozwiązywania konfliktów, a nie robić to za niego.

  7. Warto, by dzieci same spróbowały zmierzyć się z problemami.
   Tylko wówczas nauczą się trudnej sztuki ich rozwiązywania. Ciągłe chronienie dziecka przed gorszymi stopniami i nieprzygotowaniem nie pozwala mu też prawdziwie cieszyć się z owoców swojej pracy. Zwiększając poczucie własnej wartości u dziecka, zapewniasz mu najlepszą ochronę.

  8. Pobudzanie uwagi jest jednym z warunków rozwijających pamięć i wpływających na skuteczność przyswajania wiedzy. Nie to, co mówisz, ale jak się zachowujesz, ma największy wpływ na dziecko. Dzięki tobie może ono zobaczyć, że dorośli potrafią się dogadać, lub wręcz przeciwnie – nauczy się unikania, manipulowania czy agresji i chwytów poniżej pasa.

  9. Wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze, w odpowiednim czasie odrabianie jednego przedmiotu, nie wszystkie naraz).

  10. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zadanie za dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.

  11. Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka.

  12. Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu i umiejętności - uświadamiasz mu w ten sposób jego postępy i motywujesz do dalszej pracy.

  13. W przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki – nie zaprzeczaj jego uczuciom mówiąc, że nic się nie stało, lecz nazwij jego uczucia: Widzę, że jest Ci bardzo smutno z tego powodu..., że jesteś rozczarowany..., że zadanie to sprawia Ci trudność”. Zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem, zaproponuj własne pomysły i wspólnie zdecydujcie, które pomysły wydają się możliwe do zrealizowania.

  14. Zadaniem rodzica jest towarzyszyć dziecku w procesie nauki, a nie je wyręczać. Szkoła podstawowa jest tylko wstępem do prawdziwego życia. Uczmy nasze dzieci odpowiedzialności za powierzone zadania, wywiązywania się ze zobowiązań (np. odrobionych zadań domowych), doceniajmy jego wysiłki, stwórzmy warunki do nauki, pomagajmy w rozumieniu treści, ale nie wykonujmy zadań za dziecko. Tak robiąc, wyrządzimy mu krzywdę i nauczymy bezradności. Przenieśmy odpowiedzialność za naukę na dziecko. Pozwólmy mu ponosić konsekwencje za swoje działania lub ich brak. Dajmy wzór swoim zachowaniem i odpowiedzialnym postępowaniem.  Opublikowane: 1 kwi 2020, 03:57 przez: SP 4 Lubań
 • Sposoby na zachęcenie dziecka do rozmowy z rówieśnikami podczas pandemii koronawirusa

  Większość z nas nie potrzebuje dowodów naukowych, by wiedzieć, że pielęgnowanie przyjaźni jest ważne. A to właśnie silne więzi społeczne mają największy wpływ na długość życia, zdrowie i poczucie szczęścia.

  5 powodów, dla których warto pielęgnować więzi międzyludzkie

  1. Przyjaźnie zapobiegają chorobom

  Więzi społeczne są buforem, który chroni organizm przed skutkami ciągłego stresu, a także jednym ze sposobów na rozładowanie przedłużającego się napięcia. Wraz ze wzrostem interakcji społecznych zmniejsza się ryzyko chorób.

   

  2. Kontakty z drugim człowiekiem wyciszają i uspokajają

   

  W obecnych czasach, gdy bezpośrednie kontakty międzyludzkie i rozmowę twarzą w twarz zastąpiły smartfony, maile i komunikatory, ludzie mogą stać się bardziej samotni. Bezpieczeństwo i zdrowie są jednak najwazniejsze, dlatego przebywanie w towarzystwie innych ludzi (choćby wirtualne) i utrzymywanie z nimi więzi jest ważnym elementem redukcji stresu. Zwiększa poczucie szczęścia, bezpieczeństwa i przynależności do grupy, co służy odprężeniu. Wsparcie społeczne powoduje wzrost poziomu hormonu zwanego oksytocyną, obniżającego poziom lęku. Jednocześnie oksytocyna zwiększa poczucie przywiązania do ludzi, którzy są dla nas ważni i pobudza ochotę do nawiązywania nowych więzi społecznych lub pogłębiania już tych istniejących. Osoby zestresowane, mające odpowiedni poziom wsparcia społecznego, otrzymują odprężający i dodający pewności siebie zastrzyk oksytocyny.

   

  3. Bycie wśród ludzi wzmacnia nasze zdrowie psychiczne

   

  Coraz częściej psychologowie podkreślają rolę uczestnictwa w życiu wspólnoty (również wirualnej) szerszej niż rodzinna dla dobrostanu człowieka. Wsparcie innych jest ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na zdrowie psychiczne. Liczne społeczne interakcje pomagają zmniejszyć szkodliwe skutki stresu i sprzyjają poczuciu sensu i celu w życiu. Zdaniem Martina Seligmana – twórcy psychologii pozytywnej – poczucie szczęścia w większym stopniu zależy od zaangażowania się w życie wspólnoty i realizacji wartościowych ponad osobistych celów niż doznawanie indywidualnej przyjemności. Ponieważ więzi społeczne wytwarzają poczucie dobrostanu we wszystkich uczestnikach interakcji, tym samym sprzyjają tworzeniu nowych relacji.

  Ludzie, którzy czują się bardziej związani z innymi rzadziej cierpią z powodu zaburzeń lękowych i depresji. Mają także wyższą samoocenę, są bardziej empatyczni i chętni do współpracy.

   

  4. Rozmowy z drugim człowiekiem działają jak terapia

   

  W sytuacjach kryzysowych, takich jak np. koronawirus, wsparcie innych ludzi pobudza układ odpornościowy, pomaga radzić sobie w nowej teraźniejszości czy dłużej zachować formę. Badania potwierdziły, że np. u mężczyzn po zawale serca, dysponujących licznymi kontaktami społecznymi, ryzyko kolejnej zapaści jest o 75% mniejsze w porównaniu do samotnych panów.

  Dlatego coraz częściej nie tylko psycholodzy, ale też lekarze w zaleceniach, dotyczących zdrowego stylu życia obok diety z dużą ilością warzyw i regularnej aktywności fizycznej, rekomendują kultywowanie więzi społecznych. Bo ludzie samotni bez społecznego wsparcia często nie czują motywacji do dbania o siebie: rozpoczęcia diety, rozwijania hobby czy aktywności fizycznej.

  5. Kontakty społeczne wzmacniają lotność umysłu

  Społeczne kontakty usprawniają nabywanie nowych umiejętności i wiedzy. Dlatego uczniowie pracujący w grupach szybciej robią postępy np. z matematyki, bez względu na wkład w pracę grupy i pozycję, jaką w niej zajmują, niż samotnie zmagający się z ułamkami i pierwiastkami. Kilka lat temu naukowcy dowiedli też, że nawet krótki społeczny kontakt połączony z rozmową na banalne tematy, np. o pogodzie, pobudza poznawczą aktywność mózgu w porównywalnym do treningów umysłowych. Natomiast poczucie osamotnienia pogarsza zdolności poznawcze: pamięć, koncentrację, uwagę i umiejętność logicznego myślenia.

  Ludzie to istoty społeczne i jak dowiedli neuropsycholodzy – wykluczenie z grupy czy inne niepowodzenie w życiu społecznym powoduje porównywalny ból do urazu fizycznego.

   

  Co jeszcze można zrobić?

   

  1. W tym trudnym czasie, warto powiedzieć dziecku, że gdy poczuje tęsknotę za kolegą lub przyjacielem, może do niego zadzwonić w ustalonej porze. Można tego typu rozmowy wpisać w codzienny rytm.

   

  1. Pamiętajmy, że takie stałości są dla dzieci bardzo ważne. Spróbujmy na ten moment wprowadzić stałe punkty, które są adekwatne do tego wyjątkowego czasu.

   

  1. Dziecko może np. umówić się na telekonferencję po obiedzie, zadzwonić do przyjaciela, czy porozmawiać na komunikatorze. Dzięki nowym technologiom mamy spore możliwości komunikowania się i warto za ich pośrednictwem w obecnym czasie o więzi koleżeńskie dbać.

   

  1. Dzięki temu dziecko nie będzie miało poczucia izolacji. Fakt, że fizycznie się ze sobą nie widujemy, nie musi budować w nas poczucia osamotnienia, nie musi tak być.

   

  1. Zachęcajmy dzieci do bycia ze sobą w stałym kontakcie: niech piszą do siebie miłe sms-y, wysyłają zdjęcia, komunikują się ze sobą. Poprzez to będą pielęgnowały poczucie bliskości psychicznej, bo mamy do tego wiele narzędzi.

   

  1. Wykorzystujmy nowe technologie, niech nam teraz służą. Poczucie emocjonalnej bliskości, wsparcie, bycie ze sobą w kontakcie jest ważne.
  Opublikowane: 1 kwi 2020, 03:55 przez: SP 4 Lubań
 • W jaki sposób poradzić sobie z lękiem u dziecka? Sposoby na oswojenie lęku

  LĘK CZY STRACH? - Lęk jest często mylony z emocją strachu. Są jednak między nimi istotne różnice. Strach  wywoływany  jest  przez  konkretny  bodziec,  odpowiada  na  sytuację spostrzeganą,  jako  zagrożenie  nagłe - „tu  i  teraz”.  Związek  pomiędzy doświadczanym strachem a jego źródłem jest widoczny, a uwaga dziecka jest skupiona na zagrożeniu, a nie na objawach. W przypadku lęku mamy do czynienia z  niejasnym  źródłem,  jego  początek  trudno  ocenić.  Lęk  jest  nieuchwytny, przewlekły, wszechobecny a organizm jest w stanie wzmożonej czujności, trudny do samoregulacji, uporczywy.

         Lęk jest naturalną reakcją, którą przeżywają wszyscy ludzie. Pełni bardzo ważną funkcję adaptacyjną także w życiu dzieci - dzięki niej młody człowiek uczy się oceniać niebezpieczeństwo danej sytuacji oraz poszukiwać, tworzyć i stosować własne  strategie  pomagające  mu  poradzić  sobie  w  różnych  sytuacjach.

       Lęk  składa  się  z  elementów  poznawczych  (myśli,  które  się  pojawiają), emocjonalnych (emocje, które mu towarzyszą), somatycznych (reakcje z ciała) oraz behawioralnych (zachowanie). Poznawczym  objawem  lęku    ruminacje,  czyli nadmierne zamartwianie się oraz oczekiwania lękowe (czyli nastawienie, że w danej sytuacji wydarzy się to, co najgorsze). Na poziomie fizjologicznym dzieci mogą uskarżać się na bóle w okolicy podbrzusza, dolegliwości żołądkowo-jelitowe,  drżenie  ciała,  pocenie  się,  rumieńce,  szybkie  bicie  serca,  spłycony oddech. Reakcją behawioralną na lęk jest najczęściej unikanie. Może być to także drżący głos, sztywna postawa ciała, płacz, obgryzanie paznokci, ssanie kciuka.

        Właściwe  postępowanie  z  lękami  trapiącymi  dziecko  musi  opierać  się  na zrozumieniu,  że  lęk  nie  jest  czymś  złym  i  godnym  potępienia.  Rodzic  może wspierać dziecko w pokonywaniu lęków rozwojowych poprzez:

     1.Pozwolenie dziecku na przeżywanie emocji, takich jak: lęk, strach czy złość i rozmowę o nich.

       2.Aktywne słuchanie dziecka i tworzenie poczucia bliskości.

       3.Pozwalanie, by dziecko opisało swój lęk.

       4.Okazywanie  zrozumienia  dla  uczuć  dziecka,  nie bagatelizuj ich i nie dramatyzuj.

     5.Powstrzymywanie  się  od  proponowania  rozwiązań  na  korzyść  aktywnej współpracy rodzica z dzieckiem nad kreowaniem rozwiązań.

       6.Posługiwanie się językiem zrozumiałym dla dziecka.

       7.Uwzględnianie indywidualnego tempa radzenia sobie z lękiem.

       8.Towarzyszenie   dziecku   w   wypracowywaniu własnych strategii   radzenia sobie z lękiem i wzmacnianie pojedynczych kroków.

       9.Okazywanie akceptacji i budowanie zaufania dziecka do samego siebie.

   

       Jak jeszcze można pomóc dziecku?

       Nie mów sobie i dziecku, że nie masz prawa czuć negatywnych emocji. Pozwól sobie na to, że możesz się obawiać (np. pandemii koronawirusa).

  Mimo lęku, działaj dalej. Nie daj mu się ,,pożerać". Pokaż swoim przykładem       dziecku, że zajmujesz sobie konstruktywnie czas, np. wykonując codzienne     obowiązki lub zajęcie się hobby.

      Pamiętaj o pozwoleniu sobie na przeżywanie lęku. Psycholodzy radzą, aby wykonać ćwiczenie – nastaw budzik na 30 minut, pozwól sobie przez ten czas na odczuwanie lęku, a gdy budzik zadzwoni, to natychmiast przejdź do innej czynności, np. wykonania zadania.

      Dzieci potrzebują rodziców, potrzebują wiedzieć, że dorośli są dla nich wsparciem, wiedzą jak sobie radzić, również z trudnymi emocjami.

      Jeśli pojawi się złość, pozwól dziecku na konstruktywny upust swoich emocji (taki, który nie robi nikomu krzywdy), np. poprzez uderzanie w poduszkę, skakanie, podarcie gazety, robienie z niej kulek i rzucanie w ścianę.

      Ważną rolę w oswajaniu lęku u dzieci spełnia czytanie im bajek terapeutycznych, np.   https://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/

       Pamiętaj, że siła tkwi w Rodzinie, w głębokich – pełnych zaufania i troski relacjach.

   

  Opublikowane: 31 mar 2020, 08:51 przez: SP 4 Lubań
 • Jak rozmawiać z dziećmi w czasie pandemii koronawirusa?

  Jak rozmawiać z dziećmi w czasie pandemii koronawirusa?


  1. Według psychoterapeutów, należy z dziećmi rozmawiać i na bieżąco mówić, co się dzieje. Jeśli my czujemy niepokój, to dziecko będzie to widziało i też będzie się niepokoić.


  1. Najlepszym sposobem na to, żeby zapanować nad nerwową atmosferą, by przejąć kontrolę nad emocjami, jest nazwanie tego, co się dzieje. A więc powiedzenie: „To nowa sytuacja, pewne rzeczy muszą się teraz zmienić, ale wiemy co robić”. Gdy dziecko dostanie taki komunikat, będzie spokojniejsze. Ważne, by dać mu sygnał, że do tych zmian dostosujemy się chętnie, bo to ma nam dać bezpieczeństwo i chroni nasze zdrowie i życie. Wtedy nie zostanie to potraktowane jak kara, jako coś niepokojącego, lecz wręcz odwrotnie: dziecko zrozumie, że fakt, iż nie idzie do szkoły czy do przedszkola, wynika z przemyślanych decyzji, które nam służą.


  1. Jeśli uda się przeprowadzić taką rozmowę w sposób, który sam w sobie niesie ładunek spokoju i wsparcia, pokażemy mu, że wiemy, co mamy robić, mamy sytuację pod kontrolą, będzie czuło, że może nam zaufać i to je uspokoi.


  1. Pamiętajmy, że dzieci przywiązane są do codziennych rytuałów i stałe punkty dnia dają im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego, ustal z dzieckiem plan dnia, np.


  O konkretnej porze, usiądziemy do nauki. Potowarzyszę tobie – jestem ciekawy, o czym teraz się uczycie w szkole, a potem sobie odpoczniemy, tak jak najbardziej lubimy. W ten sposób dziecko dostaje komunikat, że nie jest osamotnione w nowej sytuacji, że my tym czasem zarządzamy, że będzie miało swój rytm, swoje punkty, zaplanowane aktywności.


  1. Jeśli dziecko zada pytanie: Dlaczego mamy zostać w domu? Odpowiedzmy - Po to, żeby chronić zdrowie i zminimalizować ryzyko, że zachorujemy. Na pytanie: „A co, jeśli zachorujemy?”, odpowiedzmy spokojnie, że wiemy, co robić: jeżeli poczujemy się gorzej, zadzwonimy po pomoc i tę pomoc dostaniemy. Jeżeli dzielę się z dzieckiem swoją wiedzą, która wynika ze świadomości, co robić, to ono naprawdę będzie spokojniejsze. Tylko wytłumaczmy mu, co się dzieje i nie wybiegajmy w przyszłość dalej niż na najbliższe kilkanaście dni. Mówmy o tym, co wiemy – zostajesz w domu, ale zorganizujemy ten czas w ciekawy sposób. Ważne, aby dziecko widziało, że mamy na ten czas pomysł. Warto zwrócić uwagę, że wszystko co mówimy dzieciom i co je uspokaja – wpływa też kojąco na nas. Tak więc jeżeli uspokajamy dzieci, to wspieramy samych siebie.


  1. Byłoby też dobrze, gdyby udało się zaplanować ten czas w miły sposób – niech tam będzie dużo przyjemności, niech to będzie czas, z którego będziemy się cieszyli, który będzie miał wspólny mianownik – jak fajnie, że mamy więcej czasu dla siebie. Może uda się porobić coś, na co nie ma czasu w codziennej bieganinie? Ale niech znajdą się w nim także ważne rzeczy do zrobienia zaplanujmy też obowiązki, żeby dzień był konstruktywny, maksymalnie dynamiczny. Jeżeli będziemy te dni planowali i uwzględniali w nich dzieci, to one będą lepiej odnajdywały się w nowej rzeczywistości.


  1. Skoncentrujmy się na tych komunikatach z mediów, które są zgodne z prawdą, ale jednocześnie są wspierające. Jeżeli dziecko słyszy, że coraz więcej osób choruje, to nie zaprzeczajmy temu, powiedzmy mu, że tak bywa z chorobą zakaźną i dlatego tym ważniejsze jest to, żebyśmy przestrzegali reguł i starali się nie wychodzić z domu. I jeżeli będziemy tego przestrzegać, to ryzyko, że zachorujemy, jest mniejsze, a nawet, jeżeli zachorujemy, to wiemy, co robić. Wytłumaczmy, że o starsze osoby musimy dbać szczególnie, ponieważ ich zdrowie jest delikatniejsze, dlatego nie widzimy się z babcią i dziadkiem.


  1. Warto powiedzieć dziecku, że w każdej chwili, gdy poczuje tęsknotę za babcią lub dziadkiem, możemy do nich zadzwonić. Ważne, żeby rozmowy z dziadkami wpisywać nawet w codzienny rytm. Pamiętajmy, że takie stałości są dla dzieci bardzo ważne. Spróbujmy na ten czas wprowadzić takie stałe punkty, które są adekwatne do tego wyjątkowego czasu. Podobnie możemy zrobić z przyjaciółmi i ze znajomymi. Możemy np. umówić się na telekonferencję po obiedzie, pozwólmy dziecku zadzwonić do koleżanki, czy do przyjaciela, lub porozmawiać na jakimś komunikatorze.


  1. Jeżeli dziecko zapyta: A co, jeśli babcia zachoruje?, odpowiedzmy: Robimy wszystko, aby tak się nie stało. Teraz rozmawiamy przez telefon, a zobaczymy się dopiero, kiedy lekarze powiedzą, że będzie to bezpieczne. Jeśli mimo wszystko babcia zachoruje i będzie musiała pójść do szpitala, to po to, aby pomogli jej tam szybciej wyzdrowieć.


  1. A co powiedzieć, gdy padnie to najtrudniejsze pytanie: „Czy babcia umrze?”

  Niezależenie kogo to pytanie dotyczy: czy dziecko pyta o babcię, mamę czy o siebie – bo takie myśli też może mieć – mówmy to, co jest prawdą: Nie wiem jak będzie, nie mogę ci obiecać, że coś się wydarzy, albo nie wydarzy, ale mogę ci obiecać, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby nas chronić. A jeżeli ktoś z nas będzie potrzebował pomocy, to zrobię wszystko, aby każdy z nas wyzdrowiał. I tu postawmy kropkę. Czyli nie obiecujmy dziecku, że nic się nie wydarzy, bo tego nie możemy obiecać, ale uspokójmy je. Nie uciekajmy przed tym pytaniem, ale pokażmy, że wiemy co robić. Bo to pozwala odzyskać poczucie bezpieczeństwa w sytuacji trudnej i niestabilnej.

  Opublikowane: 27 mar 2020, 05:26 przez: SP 4 Lubań
 • Jak motywować dziecko do nauki – wskazówki dla Rodziców

  Jak motywować dziecko do nauki – wskazówki dla Rodziców


  1. Podstawą rozbudzania w dziecku motywacji do nauki jest zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa w domu, dobre relacje między rodzicami i dziećmi, życzliwość i spokój.


  1. Dopilnuj, aby dziecko kładło się spać nie później niż o godzinie 22-ej, a przed snem nie miało dostępu do laptopa, telefonu komórkowego czy tabletu.


  1. Dziecko powinno usiąść do nauki wypoczęte, po zjedzeniu pożywnego śniadania.


  1. Podczas towarzyszenia dziecku w nauce ważna jest akceptacja dziecka i wspieranie go w trudnościach. Chwal je za włożony wysiłek, nie tylko za efekt pracy.


  1. Zadbaj o odpowiednie warunki do nauki dziecka: stałe miejsce do pracy, wywietrzony pokój, porządek na biurku.


  1. Spróbuj dać przykład własnym zachowaniem – spędzając wolny czas poprzez czytanie pracy, książek, oglądając programy popularnonaukowe itp.


  1. Daj dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna – nie mów, że to strata czasu, nie zwalniaj z odpowiedzialności za powierzone zadania.


  1. Wdrażaj dziecko do systematyczności, naucz dobrej organizacji pracy (odrabianie lekcji o tej samej porze, w odpowiednim czasie odrabianie jednego przedmiotu, nie wszystkie naraz).


  1. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji i pokonywaniu trudności – nie oznacza to jednak, że masz wykonać zadanie za dziecko! Pomóż mu zrozumieć polecenie, zaplanujcie poszczególne etapy niezbędne do wykonania zadania, w razie potrzeby udziel wskazówek.


  1. Unikaj atmosfery napięcia, nie okazuj ciągłego niezadowolenia, lecz szukaj mocnych stron swojego dziecka.


  1. Nie porównuj dziecka do rodzeństwa, kolegów, lecz do poprzedniego jego poziomu i umiejętności - uświadamiasz mu w ten sposób jego postępy i motywujesz do dalszej pracy.


  1. W przypadku zniechęcenia dziecka lub doświadczenia przez nie porażki – nie zaprzeczaj jego uczuciom mówiąc, że nic się nie stało, lecz nazwij jego uczucia: „Widzę, że jest Ci bardzo smutno z tego powodu..., że jesteś rozczarowany..., że zadanie to sprawia Ci trudność”. Zachęć je do wymyślenia, jak można rozwiązać dany problem, zaproponuj własne pomysły i wspólnie zdecydujcie, które pomysły wydają się możliwe do zrealizowania.


  1. Pozwól dziecku odczuć, że nie jest samo, że jesteś przy nim, że może na Ciebie liczyć.
  Opublikowane: 26 mar 2020, 03:03 przez: SP 4 Lubań
 • Egzamin ósmoklasisty
  Szanowni Państwo,
  od dzisiaj na stronie:  https://oke.wroc.pl/  publikowane są dodatkowe materiały dla uczniów.
  Po godz. 15:00 będą udostępniane odpowiedzi.
  Zachęcamy do samodzielnego rozwiązywania zadań. 
  E. Wojtusik
  Opublikowane: 16 mar 2020, 07:31 przez: SP 4 Lubań
 • SPOTKANIE W MUZEUM REGIONALNYM - MALI DETEKTYWI NA TROPIE …
  https://photos.app.goo.gl/hJgNPtQDMW75zq5LA
  W ramach realizacji projektu „ Mali detektywi na tropie geologicznych odkryć” uczniowie klasy 3 b spotkali się z Panem Łukaszem Tekiela i Panem Piotrem Lejczakiem w Muzeum Regionalnym w Lubaniu. Pan Łukasz Tekiela od kilku lat jest głównym organizatorem Sudeckiego Festiwalu Minerałów, któremu towarzyszy duża liczba geologicznych atrakcji. Pana Piotra już znaliśmy, ponieważ gościł  w naszej klasie jako pasjonat geologii i od którego dostaliśmy piękną kolekcję minerałów. Na początku naszych zajęć muzealnych panowie wcielili się w rolę Walończyków z przed wieków. Szybko zainteresowali  grupę uczniów dość trudnym tematem. Była prezentacja multimedialna. W bardzo przystępny sposób uczniowie dowiedzieli się , jak odróżnić kamień szlachetny od tych równie pięknych innych minerałów. Grupa projektowa przeprowadziła w sprawny sposób wywiad i otrzymała wyczerpujące odpowiedzi na pytania. Po zajęciach w muzeum przeszliśmy do Wieży Brackiej na wystawę „ Minerały Zachodnich Sudetów”. Tu Pan Piotr pokazał nam całą kolekcję przepięknych kalcytów z Grabiszyc, wspaniałe agaty, ametysty i całe bogactwo minerałów naszego ducha gór Liczyrzepy. W nagrodę mogliśmy też wejść na szczyt Wieży Brackiej i obejrzeć Lubań z lotu ptaka. Większość osób była tam pierwszy raz.

  Dziękujemy bardzo za wsparcie przy realizacji projektu i poświęcenie nam własnego czasu. Oby takich ludzi wspierających rozwój dzieci było więcejJ.

  Zachęcamy do obejrzenia:

  ·         https://www.magisto.com/album/video/fDd9XVhWHkEqeDgEDmEwCX15?c=e&l=vsm&o=a

  ·         https://www.magisto.com/video/aEAfY1wMRSphWUViCzE?c=e&l=vsm&o=a

  ·         https://muzeumluban.pl/Wystawy_stale_i_czasowe

  red. Uczniowie klasy 3b z wychowawcą Wiolettą Bućko

  Opublikowane: 24 mar 2020, 09:25 przez: SP 4 Lubań
 • „MALI DETEKTYWI NA TROPIE GEOLOGICZNYCH ODKRYĆ” KOLEJNE ZAJĘCIA W RAMACH PROJEKTU - POSZUKIWANIE MINERAŁÓW
  https://photos.app.goo.gl/L6mXZikdCZMv9r62A
  Okolice Lubania to obszar, który jest bardo urozmaicony pod względem budowy geologicznej. Po wcześniejszych zajęciach w terenie w okolicach Leśnej, gdzie niestety oprócz gnejsów z miką nie znaleźliśmy nic, podjęliśmy się wydobycia ukrytych  minerałów w sztabkach gipsu, które dostaliśmy w prezencie. Do szkoły przynieśliśmy młotki, przecinaki, deseczki i się zaczęło…. Stukot, łomot słychać było wszędzie. Z wielkim zaangażowaniem próbowaliśmy wcielić się w rolę odkrywców. Wcale nie było to proste zadanie, ale radości wiele. Zaczęło się od usuwania nadmiaru gipsu. Po rozkruszeniu płytek powoli zaczęły wyłaniać się kamienie i skamienieliny. Aby nie uszkodzić wydobywanego minerału trzeba było delikatnie oczyszczać okaz. Okrzyki radości słychać było z każdego zakątka klasy. Kolejne zadanie detektywów należało do tych trudniejszych. Co odkryłem? Jaki to minerał? Mali detektywi zacięcie odkrywali zagadki i nie mieli ochoty iść na przerwę.  Takie malutkie kamyczki a tyle radości.

  Polecamy filmik:

  ·         https://www.magisto.com/video/Ol1BPl4SFGo6TQxiCzE?c=e&l=vsm&o=a

  ·         https://www.magisto.com/video/PUcba0gVFDJgBEVgCzE?c=e&l=vsm&o=a

   

  red. Wioletta Bućko

  Opublikowane: 24 mar 2020, 09:36 przez: SP 4 Lubań
 • „Postaw na zieloną energię” – wycieczka do Dobkowa

  Na kolejną wycieczkę wybraliśmy się na warsztaty ekologiczne do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Uczestniczyliśmy tam w zajęciach „Postaw na zieloną energię”. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się co to jest energia odnawialna. Pozyskać ją można wykorzystując między innymi: wodę, wiatr i promienie słoneczne. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, zasoby tych źródeł są nieograniczone i nic nie kosztują, a korzystanie z energii odnawialnej dobrze służy środowisku naturalnemu. Spalanie paliw kopalnych powoduje natomiast emisję dwutlenku węgla, który jest jedną z największych przyczyn globalnego ocieplenia. W czasie zajęć labolatoryjnych wykonywaliśmy doświadczenia, które pokazały nam, jak można w prosty sposób  pozyskać czystą energię wykorzystując wodę, wiatr i promienie słoneczne.

       Druga część zajęć poświęcona była zmianom klimatu na kuli ziemskiej. Tajemnice tych wydarzeń skrywają się w licznie odnajdywanych skamieniałościach m.in. na Pogórzu Kaczawskim. Zjawiska towarzyszące zmianom klimatu omawialiśmy wykorzystując interaktywne makiety. Uczyliśmy się też rozróżniać i nazywać minerały. Wielu wrażeń doznaliśmy na specjalnej platformie, która pokazała nam siłę trzęsienia ziemi.

                                                                          Uczniowie klasy IIb i IIIa

  Opublikowane: 12 mar 2020, 02:56 przez: SP 4 Lubań
 • CZY GEODETA I GEOLOG MAJĄ COŚ WSPÓLNEGO? – SPOTKANIE Z PANEM WIESŁAWEM KARCZEWSKIM
  https://sites.google.com/site/sp4luban/kronika-szkolna-2019-2020/czygeodetaigeologmajacoswspolnegospotkaniezpanemwieslawemkarczewskim/111.jpg
  Na zaproszenie 3b, która chciała uzyskać rzeczowe wsparcie w realizacji projektu „Mali detektywi na tropie geologicznych odkryć” , przybył do klasy Pan Wiesław Karczewski, który jest geodetą, ale z zamiłowania pasjonatem budowy Ziemi , kolekcjonerem skał i przepięknych minerałów. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się:

  ·         Jakie były dzieje Ziemi?

  ·         Jak powstawały góry?

  ·         Czym różni się skała od minerału?

  ·         Na skutek jakich procesów powstają minerały?

  W tym dniu na zajęcia warsztatowe zaprosiliśmy również klasę 3 c, z którą zawsze poznajemy ciekawe rzeczy. Nasz gość w bardzo przyswajalny sposób tłumaczył tajemnice skał, ich strukturę i podział. Wskazywał gdzie występują i jak je badać. Pokazał nam swoją kolekcję. Połowa klasy pomagała przynieść te okazy z samochodu do naszej sali.  Niezły zbiór! Były to cuda i cudeńka. Świat skał jest bardzo bogaty. Trzeba mieć też wielkie zaparcie w zdobywaniu tak pięknych eksponatów. Nasz gość opowiedział nam również o zastosowaniu skał i minerałów w gospodarce. Porównywaliśmy dwie skały: bazalt i granit. Nauczyliśmy się wielu nowych pojęć geologicznych. Bardzo dziękujemy Panu Wiesławowi Karczewskiemu za pomoc w realizacji zadań projektowych i wspaniałe spotkanie. Tacy ludzie z pasją przekazują innym swój pozytywny nastrój , zarażają optymizmem i motywują do poszukiwań. Bardzo, bardzo dziękujemy.

  Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików z zajęć:

  ·         https://www.magisto.com/int/album/video/MSpxU1hWHkEqeDgEDmEwCX1-?l=vsm&o=a&c=e

  ·         https://www.magisto.com/int/album/video/MSpxU1hWHkEqeDgEDmEwCX1-?l=vsm&o=a&c=e

  red. Wioletta Bućko

  Opublikowane: 24 mar 2020, 09:40 przez: SP 4 Lubań
 • SPOTKANIE Z PASJONATEM GEOLOGII
  https://photos.app.goo.gl/c2JPqdX4VAzppfMe7
  Klasa 2 e i 3 e miała okazję spotkać się wczesnym rankiem w naszej szkole z pasjonatem geologii Panem Piotrem Lejczakiem, który od pięciu lat fascynuje się zbieractwem minerałów. Powiedział nam, że wyprawy w poszukiwaniu minerałów to wspaniałe przygody. Opowiedział nam jak dawno temu powstawały skały. Bardzo mocno podkreślał, że bycie na świeżym powietrzu w otoczeniu natury i zagłębianie tajemnic Ziemi budzi pasję na całe życie. W klasie mieliśmy okazję pooglądać zdobycze Pana Piotra, przecudne minerały z naszych najbliższych okolic. Dowiedzieliśmy się o największym odkryciu w 2015 r. w kopalni bazaltu w Grabiszycach. Zostały tam odkryte wśród bazaltów kalcyty i chalcedony, przepiękne minerały o niesamowitych barwach i kształtach.  Kryształy kalcytu są jaskrawożółte, żółtawe, złotawe, miodowe, szare, białe i czarne. Otrzymaliśmy do szkoły przepiękną kolekcję minerałów, książki o budowie geologicznej naszych Sudetów.

  Serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi za wsparcie przy realizacji projektu „Mali detektywi na szlaku geologicznych odkryć”. Takich ludzi warto poznawać i czerpać od nich wiedzę.

  Uczniowie i wychowawcy klasy 2e i 3b

  Opublikowane: 24 mar 2020, 09:48 przez: SP 4 Lubań
 • 1 MARCA - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

  W tym roku już po raz dziesiąty obchodziliśmy dzień 1 Marca, jako święto poświęcone pamięci Żołnierzom Wyklętym, czyli żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

  Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku, a jego uchwalenie jako Narodowego Dnia Pamięci jest formą uczczenia walki i ofiary oraz bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku Ci, o których mówimy Ostatni Partyzanci Podziemia Niepodległościowego.

  Żołnierze Wyklęci nie chciano o Was pamiętać…

  bo i jak pamiętać to, iż ówczesne władze skazywały prawomocnymi wyrokami sądu prawdziwych bohaterów na śmierć, jak pamiętać niejasne opisy przesłuchań, nieścisłości w dokumentach, w opisach śmierci członków ruch oporu… Jak wytłumaczyć, że dopiero 21.10. 1963 roku (po 24 latach walki, 18 lat po II Wojnie Światowej)  umiera ostatni niezłomny – Józef Franczak – ostatni Żołnierz Wyklęty?!

  My Pamiętamy!!!

  Dlatego 5.03.2020r. o godz. 10.50 dla klas IV-VI i o godz. 11.45 dla klas VII-VIII, w sali  nr 16 SP nr 4 w Lubaniu odbyły się prelekcje pana Piotra Kucznira (regionalisty, przewodnika, popularyzatora historii, autora licznych książek i artykułów o tajemnicach naszego regionu, przyjaciela naszej szkoły) poświęcone „niezłomnym bohaterom”. Tytuł prezentacji był bardzo znamienny:

  „Żołnierze Wyklęci – fakty i mity.”

  Pan Piotr Kucznir jak zawsze stanął na wysokości zadania i pomimo trudnego oraz obecnie bardzo kontrowersyjnego tematu, potrafił bardzo rzetelnie przedstawić informacje związane z Żołnierzami Wyklętymi zarówno dla klas młodszych, jak i starszych. Dzięki wykorzystaniu w prezentacji  materiałów źródłowych, odpowiedniego doboru i selekcji treści oraz środków audiowizualnych, wiadomości przekazywane uczniom tym razem spotkały się z niezwykłym wręcz przyjęciem. Nasze spotkanie podsumujemy  więc słowami piosenki, które uderzają w sedno tematu: „Niezłomni bohaterowie, przez  historię zapomniani, ale młode pokolenie dba by o nich pamiętali, za nas życie oddawali w walce z okupantami, po to byśmy mogli być Dumnymi Polakami!!!”

  red. A. Franczak

  Opublikowane: 6 mar 2020, 01:09 przez: SP 4 Lubań
 • Akcja profilaktyczna ,,Narkotykom mówię NIE!"

  Dnia 26 lutego 2020r. w naszej szkole kolejny raz przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną pod hasłem ,,Narkotykom mówię NIE!". Udało nam się ją zorganizować we współpracy z funkcjonariuszami Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Wrocławia i Zgorzelca.

  Funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z psem tropiącym –

  6-letnim labradorem Arią w pierwszej części spotkania rozmawiali z uczniami na temat negatywnych skutków zażywania narkotyków i dopalaczy, postawy asertywności jako elementu obrony przed naciskiem otoczenia oraz osób i instytucji, w których można znaleźć pomoc. Funkcjonariusze również zapoznali uczniów z konsekwencjami prawnymi na wypadek posiadania i/lub zażywania substancji psychoaktywnych. W drugiej części spotkania uczniowie mogli obserwować pokaz pracy psa tropiącego. Aria dokonała przeszukania plecaków uczniów klas VII

  i VIII pod kątem znalezienia substancji psychoaktywnych. Dodać należy, iż uczniowie dowiedzieli się o akcji w momencie wejścia psa tropiącego do klasy.

  Na uwagę zasługuje również fakt, że w naszej szkole nie ma narkotyków i dopalaczy. Jest ona miejscem bezpiecznym dla uczniów i chcemy, aby tak pozostało. Uczniowie są świadomi zagrożeń wynikających z używek i wiedzą jak nie znaleźć się w pułapce uzależnienia.

  Serdecznie dziękujemy Dolnośląskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu za przeprowadzenie działań profilaktycznych w naszej placówce.


  Opublikowane: 4 mar 2020, 00:27 przez: SP 4 Lubań
 • ZABAWA KARNAWAŁOWA KLAS VI

  Dnia 30.01.2020r. wszystkie chętne osoby z klas szóstych naszej szkoły stawiły się punktualnie u wrót naszego lubańskiego klubu „Tęcza”, by jak najszybciej

  https://photos.app.goo.gl/zJSouZ4bRpTArnMPA
  rozpocząć bal karnawałowy…

  Wszyscy cieszyliśmy się zarówno z profesjonalnej oprawy muzycznej, jak również miłego wystroju, a jak się później okazało równie wspaniałej atmosfery.

  Wszyscy uczniowie, jak przystało na prawdziwy bal, bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach prowadzonych przez profesjonalnego DJ, a humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom.

  Kiedy czas zabawy dobiegł końca, uczniowie z żalem opuszczali salę taneczną. Bal umożliwił bowiem zarówno dzieciom, jak i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

  red. A. Franczak


  Opublikowane: 7 lut 2020, 03:20 przez: SP 4 Lubań
 • KALEVALA- lapońska wioska w sercu Karkonoszy
  https://photos.app.goo.gl/p57AAnp3pgMfLSXj8
  20.01. 2020 r. klasy IIa i IIc wybrały się do niezwykłego miejsca u podnóża Karkonoszy. Kalevala to cudowna lapońska wioska prowadzona przez Michała Makowskiego- wielkiego fascynatę Finlandii. Została stworzona po zainspirowaniu się tamtejszymi krajobrazami, architekturą i stylem życia.

  Podczas wycieczki zwiedziliśmy ręcznie robione namioty Lavvu, sauny
  z ogniskiem w środku, pobawiliśmy się z psami husky. Uczniowie mieli okazję poznać namiastkę szkoły fińskiej, pograć w tradycyjne fińskie gry, i choć Finowie twierdzą, że nuda to podstawa kreatywności, nasze dzieciaki nie nudziły się ani chwili.

  Wycieczka w oprószone śniegiem miejsce była wprowadzenie do projekt, który realizowała klasa II c- „Życie na kole podbiegunowym”. Uczniowie przez cały tydzień zmagali się z prezentacjami na temat życia zwierząt i ludzi tych niesamowitych śnieżnych rejonów.

  Red. Joanna Smaga

  Opublikowane: 3 lut 2020, 02:09 przez: SP 4 Lubań
 • Mali detektywi na tropie- wycieczka do Zamku Czocha
  https://photos.app.goo.gl/g5zAxRtmFypbUm6t6
     Dnia 24 stycznia 2020 roku uczniowie klasy III b i III c wyruszyli na wycieczkę do Zamku Czocha w Leśnej w ramach podsumowania bloku tematycznego „W kapsule czasu”. Zajęcia z przewodnikiem były utrwaleniem poznanych wiadomości o zamkach warownych budowanych na skałach, czasach rycerskich i o niezwyklej magii zamkowych pomieszczeń.

  Wycieczkę rozpoczęliśmy od zajęć terenowych przy zaporze na Jeziorze Leśniańskim. W związku z realizowanym projektem „mali detektywi”  rozpoznawali budowę geologiczną okolicy ( granity, gnejsy, bazalty). Niektórzy przywieźli do domu piękne łupki z miką. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię Zamku Czocha. Poznaliśmy mroczną legendę o „Białej Damie”, „O chciwej Annie i małżeńskim łożu”. Tajne przejścia, niezwykłe komnaty, sala tortur, podziemia sprawiły, że niczym za pomocą magicznej różdżki przenieśliśmy się w czasy rycerstwa jak „w kapsule czasu”. Na zamku Czocha ciągle ukryte są jeszcze tajemnice. Największą frajdę mieliśmy przy zdobywaniu wieży, z której rozciąga się przepiękny widok na okolicę. Przepiękna architektura zamku stała się, scenerią do wielu filmów: Gdzie jest generał”, „Wiedźmina” „Legendę”,” Dolinę szczęścia” oraz seriale „Twierdzę szyfrów” czy „Dwa Światy”. Ostatnią produkcją był również teledysk  do piosenki Sylwii Grzeszczak.

  Zamek Czocha robi niesamowite wrażenie a jego ciekawa historia zachęca do powrotu w to magiczne miejsce. Mamy szczęście, że takie cudeńko jest w naszej okolicy.

  red. Wioletta Bućko, Beata Hanka                                             
  Opublikowane: 3 lut 2020, 02:00 przez: SP 4 Lubań
 • WIECZÓR Z HISTORIĄ II WOJNY ŚWIATOWEJ W TLE
  https://photos.app.goo.gl/J2L37KyURFbp99898
        Pomimo zimnego piątkowego wieczoru, dnia 24.01.2020r., uczniowie naszej szkoły należący do Klubu Historyka udali się na wykłady historyczne pt. „Historia obozu dla jeńców wojennych Stalag VIII A w Zgorzelcu”, które rozpoczęły się o godz. 17.00, w Sali Ślubów Lubańskiego Ratusza. Organizatorem spotkania, na które przybyli miłośnicy historii naszego miasta było Lubańskie Muzeum Regionalne. Uczestnicy wysłuchali tam dwóch prelekcji o tematyce regionalnej, dotyczącej bardzo zawiłych czasów II wojny światowej.

         Pierwszym prelegentem był pan Paweł Zawadzki – archeolog naszego Muzeum Regionalnego, który przedstawił informacje w wykładzie pt. „Odkrycia archeologiczne na terenie  Stalagu VIII A”, z kolei drugi prelegent, pan Tadeusz Świetliński, przybliżył nam postać bardzo znanego w kręgach muzycznych kompozytora, w wykładzie  pt. „Olivier Messiaen  - człowiek artysta Stalagu VIII A”.

         O historii obozu jenieckiego dowiedzieliśmy się z prezentacji multimedialnej, w której pan Paweł Zawadzki zawarł nie tyko najważniejsze informacje dotyczące umiejscowienia,  czasu trwania i ilości oraz narodowości więźniów, ale przede wszystkim został szerokiemu gronu słuchaczy przedstawiony materiał fotograficzny, uzyskany w badaniach archeologicznych, mających miejsce w ostatnim czasie na terenie obozu.  Prace te  zaowocowały bowiem uzyskaniem nowego materiału historycznego, zawierającego około 600 - 700  nowych artefaktów, pozostałości z czasów II wojny światowej.

        Natomiast o bohaterze drugiego wykładu słyszała bardzo niewielka liczba osób, a szkoda, ponieważ w obozie jenieckim Stalag VIII A w Zgorzelcu, przebywał przez 9 miesięcy bardzo znany na całym świecie francuski kompozytor, organista, nauczyciel i z zamiłowania ornitolog - Olivier Messiaen.  Do największych kompozytorskich dokonań Messiaena należy, zaliczany także do najwspanialszych dzieł muzycznych XX wieku Quatuor pour la fin du temps (Kwartet na koniec czasu), skomponowany właśnie w czasie uwięzienia w niemieckim obozie jenieckim Stalag VIII A w Görlitz w 1940. Prawykonanie kwartetu na fortepian, klarnet  skrzypce i wiolonczelę miało miejsce 15 stycznia 1941r. w obozie, a instrumentalistami byli sam Olivier Messiaen i trzej jego obozowi towarzysze. 

         Takie wykłady historyczne zawsze poszerzają horyzonty myślowe, tym razem ważnym był jednak fakt udziału w spotkaniu zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia…

  red. A. Franczak

  Opublikowane: 28 sty 2020, 00:31 przez: SP 4 Lubań
 • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

  Serce  jest bogactwem, którego się nie sprzedaje ani nie  kupuje, ale które się ofiarowuje”      

  Gustaw Flaubert

   

  https://photos.app.goo.gl/emGbP8gUzFRCqDAK6
  Są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.

  Dnia 23 stycznia odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie przywitano  wszystkich gości ciepłymi słowami. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej dzieci przedstawiły program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem.

  Oprócz montażu słowno – muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych dziadków upominkami, wykonanymi własnoręcznie . Frekwencja jak co roku dopisała. Rodzice naszych pociech przygotowali również dla nich słodkości. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia oraz podziękować za trud włożony w ich wychowanie.

  Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za ich bezgraniczną miłość, dobroć, ciepło i jeszcze raz życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.


  zobacz


  Wychowawczynie klasy 1.a,1.b,1.c

  Opublikowane: 3 lut 2020, 01:37 przez: SP 4 Lubań
 • Trzy dziewczyny na podium
  Szkolny etap konkursu lingwistyki matematycznej odbył się 3 grudnia. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów naszej szkoły.

  Konkurencja była duża: W konkursie wystartowało 1166 uczniów z 65 szkół, w tym uczniowie ze szkół z Wrocławia, Krakowa, Gdańska.

  Do finału konkursu lingwistyki matematycznej "Wieża Babel" zakwalifikowało się 150 osób, z naszej szkoły dostały się trzy wspaniałe dziewczyny:

  ·         Oliwia Sławińska 8b

  ·         Lena Wysokińska 7b

  ·         Kalina Szłabowicz 7c


  pełna lista finalistów jest tu:
  http://fmw.uni.wroc.pl/sites/default/files/upload_attach/babel19wyniki.pdf

  Finał odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim 7 marca 2020 roku.

  Zajrzyj na stronę konkursu
  http://fmw.uni.wroc.pl/dla-uczni%C3%B3w-lingwistyka-matematyczna/wie%C5%BCa-babel/wie%C5%BCa-babel-dla-szk%C3%B3%C5%82-podstawowych, na tej stronie jest wiele zadań, może spodobają Ci się?

   

  Przygotowania do finału będą odbywały się w piątki na ósmej lekcji.

  Gratulujemy finalistkom

   

  opiekun konkursu E. Soja

  Opublikowane: 28 sty 2020, 00:06 przez: SP 4 Lubań
 • Się ma!!!
  W tym roku odbył się już po raz 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy . Nieustannie od 28 lat gramy w naszym mieście wspólnie z Jurkiem Owsiakiem. Po raz kolejny za organizację finału w Lubaniu wziął się sprawdzony team, a mianowicie Stowarzyszenie Wyloguj Się oraz Miejski Dom Kultury w Lubaniu. Działania wspierała również dzielna drużyna z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publiczna. W dniu 10 stycznia 2020 roku ( tj. piątek ) do Ogólnopolskiej Akcji 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pt. „Wiatr w Żagle”, przyłączyła się również Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu, w której przeprowadzono zbiórkę pieniężną. Zbiórka trwała od pierwszej do szóstej godziny lekcyjnej i była prowadzona przez członków Szkolnego Wolontariatu podczas przerw śródlekcyjnych. W tym samym dniu, czyli 10 stycznia 2020 roku, komisja w składzie: opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz dwie uczennice z klasy VIII „b”, dokonały podliczenia pieniędzy. Podczas szkolnej akcji zebrano 500,00 zł. Pieniądze w całości zostały wrzucone do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którą w niedzielę, tj. 12 stycznia br. zaniesiono do Lubańskiego Domu Kultury na finał WOŚP. W tym roku zebrane podczas Orkiestry pieniądze posłużą dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Cel był więc warty każdego wrzuconego przez nas grosika…

  red. A. Franczak
  Opublikowane: 24 sty 2020, 01:23 przez: SP 4 Lubań
 • PODIUM W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „ PROJEKTANCI EDUKACJI”
  https://photos.app.goo.gl/aryMjGGxtu2ujmTeA
  Uczniowie klasy 3b  z wychowawcą Wiolettą Bućko  zdobyli  Grant Nowej Ery     w X  edycji ogólnopolskiego konkursu „Projektanci edukacji”.  Za pomysł na projekt  „Mali detektywi na tropie geologicznych odkryć” znaleźliśmy się na  II miejscu w Polsce, otrzymując  nagrodę w kwocie 1000 zł. oraz półroczną prenumeratę magazynu naukowego FOKUS. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nasz projekt głos, bo była to nagroda internautów. Dzięki tej nagrodzie zrealizowanie projektu pozwoli uczniom rozwijać talenty, nauczy wytrwałości w dążeniu do celu, a być może wpłynie także na wybór dalszej edukacyjnej drogi.

  Drugi etap konkursu rozpoczyna się 20 stycznia 2020r. W drugim etapie „Projektantów edukacji” do zdobycia pozostaje 5 Złotych Grantów po 2000 zł oraz Nagroda Specjalna miesięcznika FOCUS. Wyniki 2. etapu zostaną ogłoszone 20 maja 2020 – zatem zabieramy się do pracy. 

  Pozdrawiamy Trzeciaki

  Opublikowane: 21 sty 2020, 00:24 przez: SP 4 Lubań
 • Wigilia klasowa 6 b i e
  https://photos.app.goo.gl/zkFYguFvpckJ8TGG6
  Jest mnóstwo rzeczy, które przyniosły mi wiele dobrego, choć nie przyniosły mi żadnego zysku. Taką rzeczą są właśnie święta Bożego Narodzenia. Oczywiście, jest to czas hołdu i czci dla samego wydarzenia, ale dla mnie te święta to także miły czas dobroci, wybaczania i miłosierdzia.”

  Charles Dickens „Opoweść Wigilijna”

  Święta Bożego Narodzenia to czas, który zazwyczaj spędzamy z rodziną, celebrujemy wspólne posiłki, śpiewamy kolędy i pastorałki, mamy więcej czasu, by ze sobą porozmawiać oraz cieszyć się obecnością krewnych i znajomych, których od dawna nie widzieliśmy. Okres przedświątecznych przygotowań to jednak czas pośpiechu i przygotowań, w którym staramy się przygotować potrawy i prezenty na święta. W ostatni piątek przed świętami klasy VIb i VIe gościły w restauracji „Babie Lato” w Kościelnikach gdzie uczniowie piekli, zdobili pierniki oraz śpiewali kolędy i pastorałki.

  „Dnia 20.12.2019r. pojechaliśmy na wigilie klasową do Babiego Lata w Kościelnikach Górnych. Chociaż był to grudzień to słońce mocno świeciło w szyby . Na początku Pani Marta (właścicielka restsuracji) objaśniła nam co będziemy robić. Zeszliśmy na dół, i zajęliśmy miejsca przy stole. Panie kelnerki chodziły i rozlewały nam pyszny barszczyk. Po barszczyku mieliśmy okazję zjeść tak samo pyszne pierogi. Gdy wszyscy zjedliśmy i wypiliśmy, chwilkę odpoczęliśmy.

  Pani zaprosiła nas na górę gdzie zostawiliśmy plecaki, każdy musiał mieć niebieską pelerynę. Potem wzięliśmy kartki z zadaniami i plakietki z imionami. Wszyscy poszli do stołów w których były poszczególne zadania: lukrowanie piernikowych serc , lukrowanie pierników , ozdoby z masy cukrowej , wycinanie pierników z ciasta i babeczki. Gdy zrobiło się zadanie podchodziło się do pani bądź pana którzy podpisywali kartki w rubryce z tym zadaniem. Każdy świetnie się bawił. Na koniec śpiewaliśmy kolędy. W trakcie śpiewu powstały dwie super grupy TEAM 6B i TEAM 6E. Były też występy solowe jak i grupowe.

  Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej wigilii. Dziękujemy wychowawcom obu klas i nauczycielom wspomagającym. Szczególne podziękowania kierujemy również pod adresem właścicieli restauracji „Babie Lato”.

  Nadia Szydło kl.6B”


  Opublikowane: 10 sty 2020, 02:27 przez: SP 4 Lubań
 • Udział naszych uczniów w warsztatach profilaktycznych dotyczących I Pomocy Przedmedycznej.
  https://photos.app.goo.gl/JgQ3iHYoZwdHAhc58
  W dniach 8.11.2019r. oraz 29.11.2019r. uczniowie klas VII i VIII brali udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących udzielania I pomocy przedmedycznej. Dzięki uczniom klasy o profilu ratownictwo medyczne z KZL w Lubaniu oraz Pani Elizie Sławińskiej, nasi uczniowie  mieli możliwość nabywać i doskonalić umiejętności udzielania I pomocy przedmedycznej niemowlętom, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, a także ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej i pomocy przy zadławieniu. Nasi uczniowie pracowali w grupach 3-4 osobowych, gdzie każdy uczestnik mógł samodzielnie uczyć się udzielać pomocy. Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające. Dziękujemy Pani Elizie i jej wychowankom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
  Opublikowane: 19 gru 2019, 04:15 przez: SP 4 Lubań
 • W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU
  https://photos.app.goo.gl/wbQG6GV34hDcC2C37
  Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Żeby przybliżyć uczniom ten świąteczny nastrój w klasie 3b wspólnie czytaliśmy teksty o Bożym Narodzeniu, uczyliśmy się pastorałek , śpiewaliśmy kolędy. Zorganizowaliśmy warsztat malowania pierników, zdobienia bombek cekinami, zajęcia z tworzeniem ozdób choinkowych z gotowych elementów. Zdobiliśmy też czarne bombki kredą, które otrzymaliśmy w prezencie. W tym samym czasie wzięliśmy udział w ogólnopolskim konkursie „Projektanci edukacji” – tak wiele osób nas wspierało. W chwili zakończenia głosowania mieliśmy 2816 głosów.  Chcieliśmy wszystkich poinformować, że ogłoszenie wyników będzie dopiero 15 stycznia 2020 r. Za wszystkie oddane głosy  bardzo serdecznie dziękujemy. Życzymy spokojnych,  zdrowych, rodzinnych i pełnych ciepła świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2020.

   

                                                                                             Red. Wioletta Bućko z klasą 3b
  Opublikowane: 17 gru 2019, 00:40 przez: SP 4 Lubań
 • WYCIECZKA DO ŚWIERADOWA
  https://photos.app.goo.gl/Azf9WqVSYu5Pg7hx8
  12 grudnia uczniowie klasy 1.a i 1.b udali się na wycieczkę do Świeradowa, aby uczestniczyć w zajęciach warsztatowych w Pracowni Piernikowej Isabell oraz Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „ Izerska Łąka”. Podczas zajęć w pracowni pierwszoklasiści dekorowali przygotowane pierniki izerskie, które zdobyły uznanie między innymi znanego krytyka kulinarnego pana Roberta Makłowicza. To była wspaniała zabawa, dzieci bardzo pomysłowo i z ogromnym zapałem utworzyły piernikowe cudeńka. Podczas pobytu w Centrum Edukacji Ekologicznej dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat życia pszczół, zjawiska zwanego zanieczyszczeniem światłem, a także Gór Izerskich. To była wspaniała lekcja ekologii. Warsztaty bardzo się dzieciom podobały.

  Takie wspólne wyjazdy są również doskonałą formą integracji zespołu klasowego. To była bardzo ciekawa wycieczka i mile spędzone  wspólne chwile.

  wych.: Edyta Kalinowska-Hanka i Dorota Głuszek

  Opublikowane: 17 gru 2019, 00:38 przez: SP 4 Lubań
 • Przygotowania do Świat Bożego Narodzenia w klasie Ve
  https://photos.app.goo.gl/PmZmitssR5Awvv3A6
  We wtorek 3 grudnia 2019 roku uczniowie klasy Ve  uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, które odbyły się w Rudzicy.

     Najpierw wysłuchaliśmy wskazówek  pana Dawida Czai na temat malowania ceramiki. Następnie dostaliśmy testowe dzbanki gliniane, które chętnie pomalowaliśmy. 

    Po przerwie, figurki w kształcie choinek ozdobiliśmy farbami zawierającymi tlenki metali.

    Po tej przyjemnej pracy mieliśmy czas na równie przyjemne zakupy w sklepie pełnym pięknych wyrobów, niektórzy z nas zakupili ciekawe pamiątki.

    Uważam, że warto wziąć udział w takich warsztatach, ponieważ można nabyć nowych doświadczeń, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i miło spędzić czas.

    Po powrocie z Rudzicy czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka.

    Popołudnie spędziliśmy wraz z rodzicami i wychowawczynią ozdabiając odświętnie naszą klasę.

    W cudownej atmosferze, przy dźwiękach kolęd ubieraliśmy choinkę własnoręcznie wykonanymi ozdobami.

  Nie zapomnieliśmy również o przystrojeniu okien. W całej klasie ślicznie pachniało lasem, domowym ciastem oraz pyszną herbatą z pomarańczą i goździkiem, a efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

    To były piękne i niezapomniane chwile...

  Natomiast w  piątek 6 grudnia 2019 roku w naszej klasie odbyły się warsztaty robienia domków świątecznych, które prowadziła mama naszej koleżanki Leny.

    Na początku dostaliśmy materiały do zrobienia domku. Każdy użył wyobraźni i malował swoje dzieła według własnego uznania.

    Podczas pracy świetnie się bawiliśmy. Nie obyło się bez kilku śmiesznych wpadek.

    Nasze domki wyszły cudownie i są oryginalną ozdobą klasy. Myślę, że takie wydarzenia umacniają więzi koleżeńskie pomiędzy nami, dodatkowo wprowadzają nas w czas świątecznej atmosfery.

   

                                                                            red.  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Aleksandra  Malmon z kl Ve
  Opublikowane: 17 gru 2019, 00:30 przez: SP 4 Lubań
 • Lekcja samorządności w Szkole Podstawowej nr 4
  https://photos.app.goo.gl/iRYQ8oxMADgHXqU89
  Dlaczego demokracji warto się uczyć? Na to pytanie kluczowe odpowiadali uczniowie klas ósmych na lekcji wiedzy o społeczeństwie. Wprowadzało ich ono w tematykę związaną z samorządnością i zaowocowało spotkaniem z gościem – przewodniczącym Rady Miasta Lubań panem Kamilem Glazerem.

  Dnia 10 grudnia nasi ósmoklasiści, poprzez spotkanie z zaproszonym gościem, zgłębili swoją wiedzę na temat działania samorządu, organów, budżetu i zadań, które realizowane są w Gminie Miejskiej Lubań. Mieli też okazję zadać samodzielnie przygotowane pytania - w sprawach ważnych dla miasta i dla siebie. Pan Kamil Glazer chętnie udzielał na nie odpowiedzi, często odwołując się do sytuacji z życia prywatnego i zawodowego. Cieszy nas fakt, że również młodzi ludzie będą mieli okazję wyrazić swoje zdanie i podzielić się pomysłami podczas obrad Młodzieżowej Rady Miasta. Za lekcję samorządności serdecznie dziękujemy.

  red. E. Wojtusik

  Opublikowane: 11 gru 2019, 00:27 przez: SP 4 Lubań
 • „Napisz list, zmień życie” – Maraton Pisania listów w Czwóreczce
  https://photos.app.goo.gl/thdWEiWW7JksfcvV7
  Kolejny raz uczniowie z naszej szkoły zaangażowali się w działania globalnego ruchu - zrzeszającego ponad 7 milionów osób z całego świata - Amnesty International.

  9 grudnia odbył się w lubańskiej czwóreczce Maraton Pisania Listów. Wzięli w nim udział uczniowie, którym los innych nie jest obojętny i którzy za ważną sprawę uważają respektowanie praw człowieka. Praw, które pomimo rozwoju cywilizacyjnego nadal są łamane ze względów ekonomicznych, kulturowych, prawnych i politycznych.

  W pierwszej części spotkania uczniowie poznali 10 bohaterów Maratonu 2019 pochodzących z różnych stron świata – Egiptu, Kanady, Meksyku, Nigerii, Sudanu, Białorusi, Grecji, Chin, Filipin oraz Iranu. Potem wzięli udział w Kahoocie związanym z tematyką praw człowieka, by następnie rozpocząć pisanie listów. Wszyscy mieli świadomość, że każdy list jest ważny i może przyczynić się do zmiany w czyimś życiu. Pisaliśmy więc pomimo bólu rąk, wyczerpania długopisów, trudności językowych, zmęczenia całym dniem – to wszystko było nieistotne – MY walczyliśmy o drugiego człowieka.

  Miłym zakończeniem akcji był wspólny posiłek i kolejny Kahoot oraz humorystyczny film nagrany przez kolegów z 8b. To było naprawdę wyjątkowe popołudnie.

  red. E. Wojtusik

  Opublikowane: 11 gru 2019, 00:01 przez: SP 4 Lubań
 • Lekcje angielskiego z native speakerem
  https://photos.app.goo.gl/q9VHUvugSN8qV3bN9
  3 grudnia 2019 roku, we wtorek, na lekcję języka angielskiego przyjechał do nas native speaker, Pan Matthew Jones, z okolic Cambridge. Gdy wszyscy weszliśmy do sali, mieliśmy miny jak byśmy celebrytę zobaczyli. Gdy zaczęła się lekcja, pan Matthew przywitał nas i zaczął o sobie opowiadać. Oczywiście wszystko po angielsku. Niektórych słów nie rozumieliśmy, ale zawsze można było zapytać się pani Tereski.

  Tematem przewodnim były: „British Christmas” czyli Brytyjskie Święta Bożego Narodzenia. Ale zanim przeszliśmy do tego tematu, było coś o panu Matthew. Jego ojciec jest z Londynu, a matka z Manchesteru. Dowiedzieliśmy się też, że bardzo mu się w Polsce podoba, choć jest tu dopiero 3 miesiące. O brytyjskich świętach dowiedzieliśmy się, że są 25 grudnia, że prezenty Brytyjczycy otwierają rano, że po życzeniach królowej Elżbiety II (emitowanych w telewizji o godz 16:00 – 4pm), rodziny grają w gry planszowe i robią wiele innych ciekawych rzeczy.

  Na koniec, pan Mathew zrobił nam quizz „czy to Polska, czy brytyjska tradycja?”, później mogliśmy zadawać panu Matthew'owi pytania. Wszystkim nam się podobało i serdecznie dziękujemy za poświęcenie czasu dla nas.

   

  Nadia Szydło, klasa VIb

  Opublikowane: 9 gru 2019, 03:13 przez: SP 4 Lubań
 • WSPANIAŁE SPOTKANIE, PRZEMILA ATMOSFERA I CHWILE WZRUSZENIA
  https://photos.app.goo.gl/v4KwbexNsSUsUy1z8
  W  środę 4 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II a i III b wyruszyli  do Miejskiej Biblioteki Publicznej im . Marii Konopnickiej na spotkanie z panem Marcinem Pałaszem - autorem czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży. Wszyscy po kilku minutach zauważyli , że pan Marcin  to człowiek z  niesamowitym poczuciem humoru i optymizmu. Podczas spotkania autor opowiedział, o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Opowiadał o tym, skąd czerpie swoje pomysły na książki . Z wielką miłością opisywał poczynania swojego psia Elfa, którego przygarnął ze schroniska i ta historia stała się osnową kilku książek bardzo lubianych przez młodych czytelników. Historia psiaka najbardziej zainteresowała uczniów, ponieważ tydzień wcześniej omawialiśmy na lekcjach  fragmenty lektury „Sposób na Elfa. Pan Marcin Pałasz opowiadał, jak ważna jest książka i dlaczego warto czytać. Przytoczył liczne anegdoty ze swojego  życia. Dzieci były zachwycone, co chwilkę wybuchały śmiechem. Po spotkaniu jedna z uczennic powiedziała „ Chciałabym mieć takiego śmiesznego dziadka”. Spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze. Nie zabrakło także niespodzianki dla naszego gościa.

  red. Wioletta Bućko, Katarzyna Wergieluk

  Opublikowane: 9 gru 2019, 03:08 przez: SP 4 Lubań
 • ZABAWA W TEATR
  https://photos.app.goo.gl/emEn7EWTE4mtMAg3A
  W ostatnim tygodniu listopada uczniowie klasy 1.a przenieśli się do „świata  teatru”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak powstaje sztuka teatralna i wzbogacały swój słownik o takie pojęcia jak: reżyser, scenariusz, rekwizyty, dekoracja, kostiumy, ruch sceniczny, drama czy pantomima. Poznały również różne rodzaje teatru oraz lalek. We wtorek 26 listopada, młodzi aktorzy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do kukiełkowej inscenizacji wiersza J.Brzechwy pt. „Na straganie”. Następnego dnia dzieci samodzielnie wykonywały kukiełki z plastikowych łyżeczek i widelców, aby odegrać krótkie scenki wg. własnego pomysłu, dzięki czemu stały się aktorem i reżyserem spektaklu. Ogromne zaangażowanie i radość z własnej ekspresji twórczej w trakcie odgrywania wymyślonych ról sprawiło, że  uczniowie mogli się poczuć jak profesjonalni aktorzy.

  Teatrzyk, był dużą inspiracją do tworzenia scenek i dialogów, co poza zabawą okazało się kolejną pomocą w rozwijaniu umiejętności i korygowaniu relacji między wychowankami.  

                                                                                                                                        wych. Edyta Kalinowska-Hanka

  Opublikowane: 9 gru 2019, 02:35 przez: SP 4 Lubań
 • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ JOANNĄ CHMIELEWSKĄ
  https://photos.app.goo.gl/T9Z9BZK2QHRpmA5A8
  Dnia 28.11.2019 r. uczniowie klasy 1.a wraz z  wychowawczynią i szkolną bibliotekarką Panią Wiolettą Paszkowską, udali się do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu, gdzie uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Joanną M. Chmielewską – pisarką dla dzieci i dorosłych oraz pedagogiem. Dzieci ze sobą zabrały swoje ukochane misie, które towarzyszyły im w trakcie zajęć.

  Podczas spotkania P. Joanna przybliżyła dzieciom historię powstania „misiowych przytulanek”, „Dnia Pluszowego Misia”, a także swojej książki dla dzieci pt. „Niebieska niedźwiedzica”, która została uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2012 roku w konkursie Empiku i wpisana w 2013 roku na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Autorka, czytając fragmenty książki, zaprosiła dzieci do świata niebieskiej Azul – niedźwiedzicy, która przez barwę swojej sierści oraz to, że była zdolniejsza od innych, została odtrącona przez pozostałe niedźwiedzie mieszkające w Niedźwiedziej Dolinie. W trakcie opowieści o losach małej niedźwiedzicy, autorka włączyła dzieci do rozmowy o odmienności dotyczącej różnych sfer naszego życia, o różnicach w wyglądzie i zachowaniu.  Wiele radości sprawiły uczniom zabawy w odszukiwaniu ulubionego koloru oraz kolorowych misiów, wyszukiwaniu cech wspólnych i różnic pomiędzy dziećmi, a także lepienie z plasteliny „nietypowego zwierzątka”. Uczniowie dowiedzieli  jak ważna i potrzebna jest nam w życiu właśnie ta różnorodność oraz tolerancja i poszanowanie „inności” drugiego człowieka.   

  Spotkanie z autorką było nie tylko cenną wiedzą na temat tego jak pisać książki, skąd czerpać pomysły, ale to była przede wszystkim piękna lekcja tolerancji. Dziękujemy!

                                                              wych. Edyta Kalinowska-Hanka

  Opublikowane: 9 gru 2019, 02:31 przez: SP 4 Lubań
 • Wielki sukces Miłosza Jurgi z kl. VIII „c”, ucznia SP 4 w Lubaniu!!!

  Nasz Miłosz zajmuje trzecie miejsce
  w Ogólnopolskim Konkursie
  pt. „Polska Niepodległa”!!!

         Data 5 grudnia to szczególny dzień, o którym zapewne pamiętają nie tylko miłośnicy historii Polski. Tego dnia przed 152 laty urodził się bowiem Józef Piłsudski…

         Dla SP 4 w Lubaniu dzień 5 grudnia bieżącego roku jest jednak szczególnie szczęśliwy, gdyż  właśnie dzisiaj, nasz uczeń – Miłosz Jurga zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie pt. „Polska Niepodległa”, walcząc w Krakowie z laureatami I etapu z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Należy również nadmienić, że Miłosz był jedynym reprezentantem z całego województwa dolnośląskiego, który zakwalifikował się do ścisłego finału. W sumie do konkursu zgłosiło się ponad 1000 osób z całej Polski, ale do Krakowa, do rundy finałowej zakwalifikowało się po dziesięć osób z każdej grupy wiekowej.

         Celem Konkursu była popularyzacja wiedzy o historii Polski, z naciskiem na informacje dotyczące Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Konkurs  został również objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Organizatorem konkursu była Polska Uniwersytecka Szkoła Kształcenia Indywidualnego w Krakowie, a finał odbył się w zabytkowych wnętrzach Hotelu Europejskiego w Krakowie w okolicach Rynku Głównego i Dworca.

          Każdy laureat otrzymał bardzo wartościowe nagrody, a dodatkową atrakcją na zakończenie spotkania była wycieczka po Mieście Królów z przewodnikiem. Zwycięzcy otrzymali również dostęp do programu edukacyjnego na platformie e-learningowej USKI Polska. OGROMNE BRAWA DLA MIŁOSZA!!!

          Dziękujemy również wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie!!!

  Opublikowane: 7 gru 2019, 11:36 przez: SP 4 Lubań
 • POLSKA UNIWERSYTECKA SZKOŁA KSZTAŁCENIA INDYWIDUALNEGO  Trzymamy kciuki za Klaudię i Piotrka, którzy zostali wytypowani do ubiegania się o stypendium dla uczniów zdolnych. Każdy z nas może jednokrotnie wspomóc ich swoim głosem klikając https://uski-polska.edu.pl/index.php?page=ankieta oraz wyszukując Klaudię Szczepaniak lub Piotra Wojtusika. Głosować można tylko raz.
  Powodzenia
  Opublikowane: 3 gru 2019, 02:28 przez: SP 4 Lubań
 • Laboratorium Matematyczne

  Laboratorium Matematyczne to lekcje podsumowujące projekt „Jestem Mistrzem” ” dofinansowany w VI edycji Konkursu Grantowego "mPotęga" kwotą 8 tysięcy złotych.

  https://photos.app.goo.gl/VZ22g6B8K632kkYu7
  Dzięki tej dotacji chętni uczniowie z klas VII i VIII brali udział w warsztatach, rywalizowali w Turnieju Mistrzów i na koniec podzieli się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą.

  Laboratorium Matematyczne przybliżyło uczniom klas VII i VIII różne zagadnienia matematyczno – przyrodnicze za pomocą doświadczeń. Uczestnicy zajęć składali prostopadłościany z sześcianów jednostkowych, badali zależność między objętościami różnych brył przelewając wodę bryłami porównawczymi, sprawdzali doświadczalnie zależność między mililitrem a centymetrem sześciennym, badali zależności między polem i obwodem na geoplanach, wyznaczali wartość pi korzystając z suwmiarki, badali kąty w czworokątach geolegsem, mierzyli kąty dwuścienne kątomierzem przestrzennym, wyznaczali wysokość budynku szkoły wykorzystując klinometr, teodolit i koło z liniałem, wyznaczali miejsca i kierunki na mapie  za pomocą busoli.

  Zajęciom przyglądali się nauczyciele i dyrekcja.  Zakupione w projekcie pomoce dydaktyczne jeszcze długo będą służyły uczniom podczas lekcji i zajęć dodatkowych.

  Projekt zrealizowały

  Julianna Matyjewicz i Elżbieta Soja

  Zobacz przygotowania do Laboratorium

  https://photos.app.goo.gl/7v3QcEDXhuZQ27qY7

  Opublikowane: 2 gru 2019, 10:14 przez: SP 4 Lubań
 • Zdolni chemicy z lubańskiej "czwórki"
  https://photos.app.goo.gl/vnjK5FcbXcRVDo38A
  Troje ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 4 brało udział w konkursie chemicznym w Zespole Szkół Zawodowych i Technicznych w Jeleniej Górze. 
  Miłosz Jurga, Kasia Kładnik i Maja Sidor odnieśli sukces, zajmując drugie miejsce. Konkurencja była ogromna- startowało 11 drużyn ze szkół z Jeleniej Góry, Karpacza, Marciszowa i okolic. Nasi uczniowie uzyskali łącznie 121 punktów w dwóch etapach konkursu- najpierw teoretycznym indywidualnym, a potem praktycznym, drużynowym. 
  Uczniom życzymy dalszych sukcesów, a rodzicom gratulujemy zdolnych pociech.
  red. Marta Pastuchewicz
  Opublikowane: 2 gru 2019, 01:08 przez: SP 4 Lubań
 • Pasowanie na Czytelnika 2019/2020

   

  https://photos.app.goo.gl/B3HDo8ftH47CtXBn6
  Zgodnie z naszą szkolną, wieloletnią tradycją w ostatnich dniach listopada odbyło się uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” uczniów klas pierwszych naszej szkoły. Tym razem gościliśmy w sali klasy 3A, której uczniowie, pod kierunkiem wychowawczyni Pani Agnieszki Nnoli, przygotowali dla swoich młodszych kolegów inscenizację słowno- muzyczną pod tytułem „Kochaj książki”. Za swój występ wykonawcy zebrali gorące brawa. Tegoroczna uroczystość połączona została z zakończeniem Szkolnego Konkursu SKO, ponieważ zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zakładki do książki. Wystawa zakładek była integralną częścią dekoracji, więc można było oglądać i podziwiać pomysłowość uczestników konkursu. Pasowania na czytelników symbolicznym gęsim piórem dokonała Pani Dyrektor Elwira Wojtusik. Po złożeniu Przysięgi Czytelniczej pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uroczystość zakończyła się recytacją wiersza „I ja chciałbym” J. Wasowskiego przez uczniów klasy VIII a oraz zrobieniem pamiątkowych zdjęć.

  nauczycielki –bibliotekarki

  M.Winiarska i W.Paszkowska

   

  Opublikowane: 29 lis 2019, 04:08 przez: SP 4 Lubań
 • „PROJEKTANCI EDUKACJI” 2019/2020 – OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA PROJEKT EDUKACYJNY - PROSIMY O WSPARCIE !

  Tegoroczna edycja konkursu  została rozszerzona  i udział w niej mogły wziąć również klasy I-III.  Z naszej szkoły zostały zgłoszone dwa projekty:

  ·         „Dlaczego ptaki fruwają, czym się odżywiają i gdzie mieszkają?” – projekt  klasy II c , którego opiekunem jest pani Joanna Smaga. ( wpisany do kategorii : Przyroda)

   

  ·         „Mali detektywi na tropie geologicznych odkryć” – projekt klasy III b, którego opiekunem jest pani Wioletta Bućko. ( wpisany do kategorii: Geografia )

  Udział w konkursie daje grupom projektowym  pełną swobodę w rozwijaniu zainteresowań. Do zdobycia jest 80 grantów na realizację pomysłów i pomoce dydaktyczne. W trakcie pracy nad projektem edukacyjnym uczestnicy kształcą kluczowe kompetencje XXI wieku, a zarazem łączą teorię z praktyką. Udział i zwycięstwo w konkursie to prestiż dla placówki, nauczyciela a dla uczniów tworzących grupę projektową – wspaniała przygoda z nauką.

  Dlatego prosimy o wsparcie!  Można zdobyć 1000 zł od komisji składającej się z grupy ekspertów  i  1000 zł od internautów.

  Internauci głosują on-line na zgłoszone pomysły w dniach od 2 do 13 grudnia 2019 r. Wynikiem głosowania jest przyznanie 15 grantów na najpopularniejsze pomysły. Warto poklikać i namówić do tego znajomych.

  1. Aby oddać głos w konkursie, wejdź na stronę projektanciedukacji.pl, zakładka „Konkurs”.
  2. Możesz oddać jeden głos dziennie na jeden projekt w każdej kategorii wiekowej.
  3. W „Galerii Pomysłów” znajdziesz listę pomysłów, które biorą udział w głosowaniu.
  4. Kliknij przycisk „Głosuj” przy wybranym pomyśle.
  5. Wpisz swój adres e-mail i zatwierdź przyciskiem „OK” (jeśli głosujesz pierwszy raz, system poprosi Cię o uzupełnienie danych niezbędnych do udziału w głosowaniu).
  6. UWAGA! Każdy oddany głos należy aktywować linkiem, który zostanie wysłany na wpisany adres e-mail. Jest na to czas każdego dnia do północy.
  7. Głosowanie trwa 12 dni.

  red. Opiekunowie projektów: Wioletta Bućko, Joanna Smaga

  Opublikowane: 27 lis 2019, 02:15 przez: SP 4 Lubań
 • Konkurs matematyczno – fizyczny „Naboj”
  https://photos.app.goo.gl/pjXANj4NJntktNENA
  22 listopada już po raz drugi uczniowie naszej szkoły wzięli udział ciekawym konkursie o nietypowym przebiegu. Drużyny na starcie otrzymały 6 zadań i po poprawnym rozwiązaniu każdego z nich otrzymywały punkt i kolejne zadanie.

  Konkurs odbywał się jednocześnie w wielu miastach Polski, Czech i Słowacji. My pojechaliśmy na Uniwersytet Ekonomiczny do Wrocławia. Tam najlepsza drużyna rozwiązała 39 zadań, druga – 38, a trzecia 31.

  Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły:

  ·        Miłosz Jurga (VIII), Przemysław Bernacki (VII), Piotr Wojtusik (VII), Wiktor Wyszatycki (VII)

  ·        Aleksandra Guła (VIII), Jakub Hawrylewicz (VIII), Maja Sidor (VIII), Martyn Szalewski (VIII),

  które zdobyły 23 i 22 punkty. To bardzo dobry wynik.

  Cieszymy się i gratulujemy!

  Konkurs zorganizowały: Elżbieta Soja i Marzena Tomczyk

  Opublikowane: 26 lis 2019, 23:38 przez: SP 4 Lubań
 • Turniej Mistrzów
  https://photos.app.goo.gl/zUYTtMMMQ4tt8axS8
  Długo wyczekiwany Turniej Mistrzów odbył się w czwartek 14 listopada. Zadania, jak przystało na Mistrzów, były trudne, rozwiązania ciekawe, nagrody atrakcyjne.

  Uczniowie zmagali się z zadaniami z lingwistyki matematycznej, logicznymi, łamigłówkami i sudoku.

  I miejsce zajął Przemek Bernacki z klasy 7c

  II – Miłosz Jurga z klasy 8c

  III – Lena Wysokińska z klasy 8b i Damian Kostrzewiński z klasy 7c

  Wyróżnienia zdobyły: Milena Duchnik, Kalina Szłabowicz i Kamila Kania z klasy 7c

  Gratulujemy!

  Turniej w ramach projektu „Jestem Mistrzem” dofinansowanego w VI edycji Konkursu Grantowego "mPotęga" zorganizowały:

  Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz
  Opublikowane: 25 lis 2019, 01:55 przez: SP 4 Lubań
 • 30-ta rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
  https://photos.app.goo.gl/vVxR4KKXBNfRiWRJ8
  W tym roku na całym świecie świętowana jest 30-ta rocznica uchwalenia konwencji praw dziecka. W obchody zaangażowana jest przede wszystkim organizacja UNICEF. W naszej szkole, SP nr 4 w Lubaniu, z okazji rocznicy, a także obchodzonego 20 listopada Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, zorganizowano szereg działań wchodzących w założenia projektu szkolnego o nazwie Międzynarodowy Dzień Praw człowieka i Ochrony Praw Dziecka.

  O tym, że dziecko to człowiek, a jego prawa są szczególną kategorią praw człowieka przekonywał już Janusz Korczak. To jego myśl pedagogiczna stanowiła fundament najważniejszego dokumentu określającego i chroniącego prawa dzieci. Jego słowa „Nie ma dzieci - są ludzie" patronowały środowym działaniom społeczności lubańskiej „czwóreczki”.

  Celem było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Każde dziecko powinno bowiem znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. W programie znalazły się więc zajęcia warsztatowe takie jak praca uczniów z kartami pracy, spis życzeń dzieci na specjalnie przygotowanych kartach do władz samorządowych i państwowych, jak również akcje ogólnoszkolne typu konkurs plastyczny pt. „Mam prawo do…”, akcja ubioru 20 listopada na kolor niebieski i nagrody dla przebranych osób w postaci niebieskich baloników z helem.

  Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem je spisującym jest Konwencja Praw Dziecka, której inicjatorem była Polska (7.02.1078r.), została ona przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989r., weszła w życie dopiero w 1990 roku, a przez Polskę ratyfikowana została 30 września 1991r.

  Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od wspomnianej postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Starajmy się więc kultywować jak najdłużej tą zaszczytną tradycję…

  red. A. Franczak
  Opublikowane: 26 lis 2019, 23:34 przez: SP 4 Lubań
 • Mobilna Gra Miejska pt. „Cena Nieśmiertelności”
  W dniu dzisiejszym, tj. 18. 11.2019r. uczniowie klasy VI „e” oraz członkowie Klubu Historyka wraz z opiekunkami p. A. Franczak i p. M. Kamińską - Leśniak, byli pierwszymi uczestnikami lubańskiej gry miejskiej pt. „CENA NIEŚMIERTELNOŚCI”. Na premierę wybraliśmy się po czwartej godzinie lekcyjnej i dokładnie o godz. 12:00 na Rynku, przy wejściu do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, po zeskanowaniu specjalnego kodu, z werwą rozpoczęliśmy naszą edukacyjną zabawę.

  Gra miejska okazała się współczesną wersją podchodów, spaceru tematycznego i szlaku zwiedzania o historii miasta Lubania, która zachęca do ruchu i stawia na mobilność wszystkich osób w grupie. Grając przemieszczaliśmy się bowiem po zaplanowanej trasie, poznając ciekawe miejsca i obiekty pojawiające się na drodze wytyczanej mapą w urządzeniach mobilnych typu telefony, smartfony, tablety itp.

  Takie zwiedzanie, to dobry sposób na przyswajanie wiedzy i przeprowadzenie oryginalnej lekcji w terenie. Całość zadań dotyczyła zagadnień z dziejów naszego miasta, a idąc od punktu do punktu nie zauważyliśmy nawet padającego z nieba kapuśniaczku, który niestety, ale był jedynym minusem takiej formy poznawania naszego miasta w połowie listopada.

  W trakcie rozgrywek bawiliśmy się i uczyliśmy zarazem, a poznawanie tajemnic Lubania w formie odpowiedzi na kolejne zagadki, nie tylko integrowało grupę, ale również zachęcało do współpracy i pozytywnej rywalizacji. Jako pierwsi uczestnicy w 100 % polecamy Lubańską Grę Mobilną, która może pozwolić każdemu, o dowolnej porze zwiedzać nasze miasto i za każdym razem na nowo odkrywać jego piękno!!!

  red. A. Franczak
  Opublikowane: 19 lis 2019, 01:57 przez: SP 4 Lubań
 • WYCIECZKA DO KLICZKOWA
  https://photos.app.goo.gl/tRiq8x2881KEtJou7
  Po dwóch tygodniach solidnej nauki o historii naszego państwa klasa 3 b i 3 c wyruszyła na wycieczkę do maleńkiej miejscowości Kliczków. Poznawanie zamku rozpoczęliśmy od gry terenowej tzw. Wyprawy Odkrywców –Questu o historii zamku. Zgodnie ze wskazówkami przechodziliśmy kolejne elementy zgadywanki, aż doszliśmy miejsca docelowego.  Mapa i tekst wyznaczały kierunek wędrówki.  Należało się wykazać zdolnościami matematycznymi, spostrzegawczością w odszukiwaliśmy różnych elementów architektury zamkowej i to nie było wcale łatwe. Trzeba było być bardzo skupionym na realizacji zadań.  Po grze terenowej w recepcji czekał na nas przedstawiciel Bractwa Rycerskiego „Syrokomla”, przemiły przewodnik.  Dowiedzieliśmy się , że początkowo zamek stanowił graniczną warownię, która wraz z sobie podobnymi miała chronić Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Przez wiele następnych stuleci zamek przechodził z rąk do rąk, a kolejni właściciele dobudowywali coś od siebie lub zmieniali wystrój na bardziej nowoczesny.

  Z przewodnikiem  obejrzeliśmy dobrze zachowane i odnowione wnętrza oraz park. Utrwaliliśmy zdobyte w szkole wiadomości o parku angielskim i francuskim. Mogliśmy dokonać porównania, ponieważ zamek otoczony jest ogromnym, osiemdziesięciohektarowym parkiem w stylu angielskim.  Obecnie tuż przed fosą powstał też fragment ogrodu w stylu francuskim z pięknie przyciętymi żywopłotami w kształcie labiryntów.  Dowiedzieliśmy się też , że jeden z właścicieli Książę Fryderyk zu Solms-Baruth postanowił obok tradycyjnego w większych posiadłościach mauzoleum stworzyć również cmentarz dla swych ulubionych koni , który uważa się obecnie za najciekawszy , bo unikatowy w skali całego kraju, element tego kompleksu. Dzisiaj na cmentarzu znajdują się jedynie 2 stare ocalałe nagrobki i jeden nowy. Po ciekawej lekcji w zamku przeszliśmy szlakiem do Folwarku Książęcego na zajęcia w  zamkowej stadninie koni. Mieliśmy poprzez kontakt z końmi: miękkość sierści, parskanie, stukot kopyt, zapach pobudzić nasze zmysły. Udało się.

  Zajęcia w stajni dostarczyły wszystkim niezapomnianych wrażeń obcowania z bliska z końmi, nauczyły wrażliwości, pokory oraz dyscypliny. Na miękkim sianku utrwaliliśmy podstawowe wiadomości o życiu  pięknych i niezwykle inteligentnych zwierząt. Całość zajęć uzupełnił pokaz jazdy konnej. To była niezwykła lekcja w terenie.

  red. Wioletta Bućko, Beata Hanka
  Opublikowane: 18 lis 2019, 01:17 przez: SP 4 Lubań
 • Warsztaty historyczne pt. „Poznaj swój region i polskie symbole narodowe”
       W ostatni czwartek, tj. 7.11.2019r. uczniowie klasy VI „e” oraz przedstawiciele Szkolnego Klubu Historyka wybrali się po drugiej godzinie lekcyjnej na warsztaty historyczne pt. „Poznaj swój region i polskie symbole narodowe”! Miały one miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu, a prowadzącym zajęcia był dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. Zadanie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” (zadanie „Lubań dla Niepodległej”). Na spotkaniu, które dokładnie miało miejsce w sali ślubów naszego ratusza dowiedzieliśmy się, dlaczego położenie geograficzne naszego miasta wpłynęło bezpośrednio na jego losy i dlaczego również dzisiaj determinuje to rozwój naszego miasta i regionu. Poznaliśmy również informacje, a raczej ciekawostki, na temat najważniejszych pod względem historycznym budynków Lubania ( np. które budynki nigdy nie spłonęły, chociaż Lubań ulegał spaleniom na przestrzeni dziejów kilkakrotnie). Kulminacją spotkania były informacje o symbolach narodowych, które w tym wydaniu wiązały się bezpośrednio z Lubaniem lub naszym regionem. Po prelekcji zostaliśmy oprowadzeni po naszym Muzeum Regionalnym, a następnie przeszliśmy po uliczkach naszego miasta, szukając tych jednych z najstarszych i pozostających po dziś dzień budynków naszego miasta. Został nam również uchylony rąbek tajemnicy o najstarszej studni miasta Lubania, znajdującej się na naszym lubańskim rynku ( przed zabudową zwaną Tretem), która to obecnie jest zresztą w stanie eksploracji, ale to już temat na kolejny artykuł i kolejne spotkania historyczne …

  red. A. Franczak

   

  Opublikowane: 18 lis 2019, 01:20 przez: SP 4 Lubań
 • NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI - PODSUMOWANIE

   „Święta miłości kochanej ojczyzny

  https://photos.app.goo.gl/KuMwDwLCB3uYkUSb7

  Czują Cię tylko umysły poczciwe! ” ( Ignacy Krasicki )


  W XXI- wszy wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa, ale jak uczy historia nie zawsze tak było – nasz kraj upadał, by znów się odrodzić. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod rządami obcych mocarstw: Rosji, Prus i Austrii.
  Zaborcza polityka tych państw koncentrowała się wokół całkowitego wcielenia ziem polskich w obszar własnych granic, usunięcia języka polskiego ze szkół, urzędów i instytucji państwowych, wyparcia kultury narodowej i wiary.
  Polityka ta miała doprowadzić do likwidacji państwa polskiego, pozbawienia Polaków największych wartości, jakimi są- wolność i niepodległość.

  Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak co roku w naszej szkole został przeprowadzony projekt edukacyjny, na który składał się:

  - montaż słowno –muzyczny przygotowany we współpracy z SP nr 2 w Lubaniu, a wystawiony w Sali Widowiskowej Miejskiego Domu Kultury podczas Uroczystości Miejskich 11.11 2019r.

  - pierwsze godziny lekcyjne 8.11.2019r. ( quizy o Polsce dla klas VI-VIII, zajęcia o patriotyzmie w klasach I-V ),

  - udział w Ogólnopolskiej Akcji pt. „Niepodległa do hymnu” ( 8.11.2019r., godz. 11.11)

  - II Konkurs Miejski pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania pt. „Jeszcze Polska nie zginęła…”

  - konkurs plastyczny na wykonanie pocztówki z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

  Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku to radosna data, przyniosła przecież Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie chcieliśmy ją uczcić – radośnie. Punktem kulminacyjnym była część artystyczna w formie montażu słowno – muzycznego w MDK, zrealizowana we współpracy z SP nr 2 w Lubaniu, podczas Uroczystości Miejskich. Nasze wspólne przedstawienie, które spotkało się z tak ciepłym przyjęciem przez mieszkańców naszego miasta to hołd, jaki składamy tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dzisiaj wolną Polskę - naszą ukochaną Ojczyznę.

  red. A. Franczak

  Opublikowane: 22 lis 2019, 01:08 przez: SP 4 Lubań
 • W wodzie czujemy wolność!
  https://photos.app.goo.gl/iUV5sh9PRaRexWeT6
  Już trzeci rok z kolei staramy się w  klasie zrobić wszystko, żeby nasze wielkie święto narodowe było radosne i pozostało w pamięci jako dzień pełen wrażeń. Przez cały tydzień realizowaliśmy blok tematyczny  z historii naszego państwa: „Jak odzyskaliśmy niepodległość?” Podsumowaniem i niespodzianką stały się zajęcia na basenie. Otrzymaliśmy  biało-czerwone  „dmuchańce” , które wykorzystaliśmy do zabaw w wodzie. Oczywiście świętowaniu towarzyszyło sportowe współzawodnictwo. Był to moment wspaniałej i radosnej zabawy. Układaliśmy w wodzie flagę, pokonywaliśmy wodny tor przeszkód, pływaliśmy  i staraliśmy się poczuć wolność w wodzie. W basenie wyglądaliśmy naprawdę odświętnie. Tak się można uczyć historii, patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny.

  Sprawne Dolnoślązaczki mają super pomysły! Brawo my!

  red. Klasa 3b z wychowawczynią Wiolettą Bućko

  Opublikowane: 12 lis 2019, 00:56 przez: SP 4 Lubań
 • GRATULACJE!
  https://photos.app.goo.gl/XLdsQ5VYZSdyvNBM7
  Uczniowie klasy 3 b i 3 c wzięli udział w X edycji regionalnego konkursu plastycznego z cyklu „Znam przyrodę mojego miasta i regionu”  pt. „Zwierzęta naszych rzek, stawów i jezior” organizowanego przez Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze -Cieplicach. Na konkurs wpłynęło 267 prac z rejonu jeleniogórskiego. Nasi uczniowie zainspirowani wcześniejszymi zajęciami muzealnymi przesłali również przepiękne prace i udało się.

  W kategorii klas I-III  Diana Dąbrowska z klasy 3b zdobyła tytuł Laureata  i  zajęła II miejsce za swoją piękną kaczkę krzyżówkę. Z rodzicami 6 listopada 2019 r. odebrała w Cieplicach nagrodę. Gratulujemy.

                     red. Wioletta Bućko
  Opublikowane: 12 lis 2019, 00:20 przez: SP 4 Lubań
 • WARSZTATY W MIEJSKIEJ I POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ W LUBANIU
  https://photos.app.goo.gl/ejRxLuEyXi5wpEpM7
  „Jestem przekonany, że stulecie uchwalenia nazwy złoty dla polskiej waluty to sprawa bliska wielu Polakom. Ogromnie zależy mi, aby jubileusz ten stał się świętem każdego z nas, obywateli Rzeczypospolitej, i abyśmy wszyscy poczuli się zaproszeni do udziału w organizowanych przez NBP specjalnych wydarzeniach rocznicowych. Wierzę również, że to święto będzie doskonałą okazją, by opowiedzieć o niezwykle ważnej roli złotego dla polskiej gospodarki, naszego rozwoju i dobrobytu – mówi prof. Adam Glapiński, Prezes Narodowego Banku Polskiego.”

        2 marca 2019r. Narodowy Bank Polski zainaugurował obchody setnej rocznicy uchwalenia nazwy złoty dla waluty Rzeczypospolitej Polskiej pod szyldem „Polski złoty to silna polska gospodarka". Z tej okazji w Lubaniu gościliśmy pracownika Narodowego Banku Polskiego, który 5 listopada 2019r. w MiPBP w Lubaniu w Oddziale dla Dzieci przeprowadził dla uczniów warsztaty dotyczące „100- lecia polskiego złotego.” Uczestnikami warsztatów byli uczniowie Klubu Historyka pod opieką p. D. Latkowskiej oraz klasa VII a z wychowawcą p. B. Kwiecińską.

        Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. pojawiła się potrzeba szybkiego uporządkowania spraw walutowych. Na terenach ówczesnej Polski funkcjonowały cztery obce waluty oraz pieniądze regionalne. Funkcje tymczasowego banku emisyjnego pełniła Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa (PKKP). To ona zapewniała środki płatnicze – marki polskie – do czasu powołania właściwego banku centralnego. Jeszcze w grudniu 1918 r. ogłoszono, że w niedługiej przyszłości zostanie utworzony Bank Polski, a już 28 lutego 1919 r. zapowiedziano wprowadzenie złotego jako oficjalnej waluty. Ostatecznie nowa waluta pojawiła się w 1924 r., ale to rok 1919 uznaje się za wyjątkowy i związany z nadaniem polskiej walucie oficjalnej nazwy. Dokonał się tym samym kolejny akt przywracania w pełni niepodległego państwa. Na zakończenie warsztatów każdy uczeń miał możliwość wykonania własnoręcznej „przypinki” obrazującej polskiego złotego
  Opublikowane: 12 lis 2019, 00:27 przez: SP 4 Lubań
 • SUKCES NASZEGO UCZNIA – MIŁOSZA JURGI Z KL. VIII c

  Konkurs  pt. Polska Niepodległa” zorganizowany przez Polską Uniwersytecką Szkołę Kształcenia Indywidualnego w Krakowie.


         W tym roku szkolnym po raz pierwszy przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Konkursu  pt. „Polska Nieodległa”, zorganizowanego przez Polską Uniwersytecką Szkołę Kształcenia Indywidualnego w Krakowie. Konkurs ten został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o historii Polski, kształtowanie postaw patriotycznych i tożsamości narodowej u dzieci i młodzieży szkolnej. W sumie do konkursu zgłosiło się ponad 1000 osób z całej Polski, z podziałem na trzy kategorie wiekowe, w tym osiemnaście osób z naszej szkoły, biorących udział w kategorii klas VII-VIII szkół podstawowych. Konkurs został podzielony na dwa etapy:

  - pierwszy etap składał się z testu on – line, który uczniowie rozwiązywali 28 października br. o godz. 10.00, w szkolnej sali komputerowej i składał się on z 30 pytań testowych oraz jednego pytania otwartego. Wyniki zostały ogłoszone 5 listopada 2019 roku. I tutaj wielkie szczęście, ponieważ wśród dziesięciu finalistów I etapu znalazł się Miłosz Jurga z klasy VIII „c”. Tym samym Miłosz znalazł się w ścisłej czołówce osób z najrzetelniejszą wiedzą dotyczącą Narodowego Dnia Niepodległości w Polsce. Ogromne BRAWA!!!

  - Każdy finalista wraz z opiekunem zostaje zaproszony na II etap Konkursu, który odbędzie się w Krakowie 5 grudnia 2019 r. Dodatkową atrakcją będzie wycieczka po Mieście Królów z przewodnikiem. W planie: zwiedzanie oraz obiad.

  - Laureaci każdej kategorii Konkursu otrzymają nagrody rzeczowe o wartości:

  • I miejsce – do 3 000 zł; II miejsce – do 2 000 zł; III miejsce – do 1 000 zł;

  • Każdy laureat otrzyma dostęp do programu edukacyjnego na platformie e-learningowej USKI Polska.

  Życzymy naszym UCZNIOM kolejnych sukcesów!!! A Miłoszowi powodzenia w Krakowie!!! Trzymamy kciuki!!!

  Opublikowane: 11 lis 2019, 23:25 przez: SP 4 Lubań
 • PRELEKCJA HISTORYCZNA NA TEMAT ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
  26 września 2019 r. na szóstej godzinie lekcyjnej, wytypowani przez wychowawców uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w prelekcji patriotycznej na temat zbliżającej się 101 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Prelekcję historyczną z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przeprowadził pan Piotr Kucznir - znany szerokiej społeczności regionalista, dziennikarz i pisarz o tematyce historycznej oraz działacz wielu stowarzyszeń promujących nasz region.

        Z naszą szkołą pan Piotr Kucznir jest związany od kilku lat, gdyż wielokrotnie gościł w progach naszej szkoły, by zaciekawić młode pokolenia faktami i nowinkami historycznymi. Tym razem tematem spotkania był „11 Listopada – Narodowy Dzień Niepodległości (mało znane fakty).”           

        Nasz prelegent przybliżył przybyłym na spotkanie miłośnikom historii naszej szkoły tło historyczne omawianego tematu, a uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji, w której słowo mówione było wsparte materiałami audiowizualnymi             ( filmy, obraz, dźwięk ) oraz starannie dobranym materiałem źródłowym. Nasz gość przybliżył nie tylko kontekst międzynarodowy polskiej drogi do niepodległości, ale również odniósł się do zabiegów polskich dyplomatów, mężów stanu i przedstawicieli świata kultury na rzecz odzyskania przez Rzeczpospolitą bytu państwowego.

       Odwołując się do słów wspomnianego w czasie prelekcji gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który w 1964 roku – przebywając na emigracji – pisał, aby „obchody rocznic historycznych były dyskusją nad teraźniejszością, bo to jest praca nad przyszłością”, apelujemy o głębszą refleksję nad zbliżającym się jubileuszem odrodzenia Niepodległej Polski i częstszymi rozmowami na tematy historyczne, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.


  red. A. Franczak

  Opublikowane: 5 lis 2019, 00:31 przez: SP 4 Lubań
 • WYCIECZKA KLAS VI b i VI e do Niemiec
  https://photos.app.goo.gl/8rmAvjyfyYQpJRRg9
        25 października br. dwie klasy naszej szkoły – VI b i VI e, ruszyły dziarsko w kolejną podróż, tym razem do naszych zachodnich sąsiadów - Niemiec. Celem było poznanie jednego z najcenniejszych zabytków Górnych Łużyc, czyli romantycznych ruin skalnego zamku i klasztoru Oybin,  stojących u podnóża piaskowcowej góry stołowej na skraju miasteczka uzdrowiskowego - Kurortu Oybin.

       Pierwszym punktem wycieczki był jednak Dom Motyli w Jonsdorf, gdzie w ośmiokątnej hali lotów na powierzchni 500 m² można było podziwiać około 250 wolno latających egzotycznych motyli. Blisko 35 rodzajów motyli pochodziło z czterech różnych kontynentów: Ameryki Południowej i Środkowej, Afryki i Azji Południowo- Wschodniej. I to one skradły nasze serca… W Domu Motyli, w otoczeniu palm, bluszczu i krzewów bananowych, można było poznać z bliska różnorodność życia motyli. Bez oddzielającej kraty lub siatki duzi i mali goście obserwują przeróżne zachowania wielu setek motyli w locie, a ich barwy zapierają wręcz dech w piersiach… Z kolei na piętrze Motylarni znajduje się małe terrarium i tam, w związku z wczesną porą mieliśmy prawdziwą gratkę - karmienie znajdujących się tam płazów i gadów.

        Z Motylarni do Oybin dojechaliśmy wąskotorową kolejką parową, co okazało się wielce odymioną sprawą, następnie ruszyliśmy w kierunku zabytku klasy "0" - zamku i klasztoru znajdującego się na górze Oybin. Przy pięknej pogodzie idąc w kierunku zamku mijaliśmy malownicze uliczki i ładny park. Wszędzie było zielono i jak na tą porę roku, było bardzo dużo kwiatów. Zamek i Klasztor to piękne zabytkowe ruiny i co najważniejsze, na samej górze roztaczają się wspaniałe widoki. Romantyczne ruiny zamku Oybin, stojące na wierzchowinie piaskowcowego stoliwa, są jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Żytawskich. Znajduje się tam nie tylko barokowy kościół, ale także ruiny średniowiecznego zamku i klasztor. Zamek zbudowany był w miejscu, przez które już w dawnych czasach przechodził ważny szlak handlowy z Czech do Łużyc. Ze względu na bliskość odległości od Lubania, bezsprzecznie zachęcamy do jak najszybszego odwiedzenia tych jakże urokliwych miejsc!!!


  red. A. Franczak

  Opublikowane: 5 lis 2019, 03:58 przez: SP 4 Lubań
 • SPOTKANIE Z PANIĄ IZABELLĄ KLEBAŃSKĄ - AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI O MUZYCE
  https://photos.app.goo.gl/8oCZ4QvTyZayy8sFA
  Uczniowie klasy 3 b to miłośnicy muzyki, którzy biorą udział w tym roku szkolnym  w projekcie Uniwersytetu Dzieci „ Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki”, dlatego też z ogromną chęcią 4 listopada wzięli udział w spotkaniu w Galerii nad Schodami z autorką książek dla dzieci o tematyce muzycznej z  Panią Izabellą Klebańską.

  Podczas wizyty pisarka opowiadała o swojej najnowszej książce „Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce”. Spotkanie było okazją do przybliżenia uczniom najważniejszych informacji o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Podczas prezentacji uczniowie oglądali  rysunki i obrazy związane z życiem artysty. Wysłuchali wybranych utworów Moniuszki, wśród których znalazła się popularna pieśń „Prząśniczka”. Pani Izabella od samego początku zjednała sobie  sympatię dzieci i miała z nimi doskonały kontakt. W trakcie tego niecodziennego spotkania w ramach podziękowania  trzeciaki zaprezentowały krótki utwór muzyczny na fletach. Z pewnością na długo zapamiętają tę niezwykłą lekcję, którą widzieli i słyszeli. Lekcję, która nie tylko przybliżyła im postać Stanisława Moniuszki, ale także pozwoliła głębiej wejrzeć w zaczarowany świat muzyki. A najważniejsze po spotkaniu stały się zakupione książki i autograf samej autorki.

  Dziękujemy Miejskiej Bibliotece  im. Marii Konopnickiej w Lubaniu za zaproszenie.

  red. Wioletta Bućko , wychowawczyni klasy 3b

  Opublikowane: 5 lis 2019, 03:50 przez: SP 4 Lubań
 • Minął sierpień, minął wrzesień, znów październik i

  rozpoczęły się kolejne zajęcia dofinansowane przez mBank w ramach  VI edycji Konkursu Grantowego "mPotęga". Tym razem zajęcia odbywają się pod hasłem „Jestem Mistrzem”.

   

    

  To co ja mam robić? Naprawdę mogę robić, co chcę? – takie pytania pojawiły się tylko na początku zajęć. Teraz uczestnicy warsztatów planują swoją pracę, decydują, czy wykonują zadania sami, czy w zespole, kiedy i w jakim zakresie potrzebują wsparcia nauczyciela. Czasami wołają: nudzi mi się, chcę czegoś trudniejszego albo: zmęczyłem się, muszę się pobawić.

  A pracują ciężko. Rozwiązują zadania z konkursów Naboj, Zdolny Ślązak, Wieża Babel, Żuraw, Kangur. Poznają nowe łamigłówki, jak mosty czy hitori. Znajdują ciekawostki w książkach zakupionych w ramach projektu – szyfry, kryptarytmy, złudzenia optyczne. Interesują się nowymi pomocami. Już ich nazwy wzbudzają zainteresowanie – teodolit, klinometr, geolegs.

  Planują zajęcia, które w listopadzie przeprowadzą w klasach VII i VIII, a najbardziej czekają na Turniej  Mistrzów (sami wybrali termin, ułożyli regulamin) i atrakcyjne nagrody.

  zajęcia dla klas VII i VIII prowadzą Julianna Matyjewicz i Elżbieta Soja

  fotografie

  Opublikowane: 4 lis 2019, 12:07 przez: SP 4 Lubań
 • 31 października – święto Halloween
  https://photos.app.goo.gl/nBPfx4zYa6MmK1g28
  31 października – święto Halloween – od lat (pojawiło się w latach 90-tych) budzi w naszym kraju kontrowersje. W krajach anglojęzycznych, szczególnie Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Anglii jest świętowane bardzo hucznie i zaraz po Bożym Narodzeniu jest najbardziej popularnym świętem. Jack-o'-lantern - wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami, symbol święta, zdobi ogrody i domy mieszkańców, którzy obchodzą to święto. W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice, wędrują po ulicach miast i wsi. Dzieci pukają do drzwi domostw witają gospodarzy zwyczajem cukierek albo psikus (trick or treat). W czasie zajęć języka angielskiego, organizowanego w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, mieliśmy okazję rozszerzenia swojej wiedzy z zakresu elementów kultury krajów anglojęzycznych. Rozmawialiśmy o święcie, obejrzeliśmy film o pochodzeniu święta, rozwiązaliśmy krzyżówkę oraz graliśmy w kahoot. Uczestnicy projektu przynieśli straaasznie słodki poczęstunek oraz zagraliśmy w „Apple bobbing” zabawę, w trakcie której należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.


  Źródło:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween

  Opublikowane: 4 lis 2019, 04:48 przez: SP 4 Lubań
 • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.1918r.
  SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 IM. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W LUBANIU - OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI 11.11.1918r.

  W PIĄTEK 8.11.2019r. UCZNIOWIE PRZYCHODZĄ W STROJACH GALOWYCH (MOŻLIWY AKCENT BIAŁO – CZERWONY). MUZYKA PATRIOTYCZNA NA PRZERWACH ( ODPOWIEDZIALNY p. J. MLECZAK)

  8.00-8.45 - WARSZTATY PATRIOTYCZNE Z PODZIAŁEM NA KLASY I – IV ORAZ V- VIII, PRZEPROWADZONE PRZEZ NAUCZYCIELI, KTÓRZY MAJĄ W TYM CZASIE Z DANĄ KLASĄ LEKCJE:

  - KLASY I – IV – NAUCZYCIELE WYKORZYSTUJĄ PRZYGOTOWANE MATERIAŁY W FORMIE KSERO, KTÓRE W CZWARTEK ( 7.11.2019r.) ZNAJDĄ SIĘ W POKOJU NAUCZYCIELSKIM ( krzyżówka, polskie symbole narodowe – karty pracy, konspekt lekcji historii do wykorzystania we fragmentach dla klas IV )

  - KLASY V –VIII - NAUCZYCIELE WYKORZYSTUJĄ PRZYGOTOWANE MATERIAŁY W FORMIE KSERO, KTÓRE W CZWARTEK ( 7.11.2019r.) ZNAJDĄ SIĘ W POKOJU NAUCZYCIELSKIM ( konkurs wiedzy o Polsce = 62 pytania do pracy grupowej. Nauczyciele dzielą klasy na grupy 4-5 osobowe i po kolei czytają pytania, na które grupowo uczniowie odpowiadają zapisując je na kartce lub odpowiadając ustnie; do wyboru sprawdzanie odpowiedzi po każdym pytaniu lub po określonej czasowo liczbie pytań, w zależności od stanu wiedzy uczniów. Każdy nauczyciel indywidualnie pracuje z klasami i sam decyduje po którym pytaniu skończyć konkurs. Zwycięskie grupy otrzymają oceny bdb z historii, proszę o przekazanie nazwisk do nauczycieli historii)

  Reszta lekcji zgodnie z planem!!!

  Do każdego nauczyciela zostanie również wysłana informacja drogą elektroniczną, jak wyglądała polska droga do niepodległości w formie krótkiego streszczenia, do wykorzystania na tablicy multimedialnej.

  DEKORACJA SZKOŁY W BARWY BIAŁO – CZERWONE.

  8.11.2019r. UCZNIOWIE BĘDĄ RÓWNIEŻ SPRZEDAWALI NA PRZERWACH GALARETKI BIAŁO – CZERWONE, CO ZASISLI FUNDUSZ SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU.

  Chętni nauczyciele mogą uczestniczyć w zajęciach o patriotyzmie w Bibliotece Szkolnej. „Pan Tadeusz” – skarbnica obyczajów i tradycji: Ekspozycja na temat „Pana Tadeusza” – wystawiona na korytarzu (parter), poniedziałek 4.11.2019r. (Biblioteka Szkolna).

  11.11.2019r. - W ZWIĄZKU Z MIEJSKIMI OBCHODAMI NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI, ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO DOMU KULTURY NA ULICĘ T. KOŚCIUSZKI W LUBANIU (GODZ. 16.00), NA MONTAŻ SŁOWNO –MUZYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, PRZYGOTOWANY PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY – SP NR 4 ORAZ SP NR 2 W LUBANIU.

  SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

  PAMIĘTAJ, W TYM ROKU OBCHODZIMY 101 ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI!!!
  Opublikowane: 3 lis 2019, 23:40 przez: SP 4 Lubań
 • NIE DAJMY SIĘ ZWARIOWAĆ …
  https://photos.app.goo.gl/nxUWrXoKVZcqsV1K9
  Wczesnym rankiem 31 października 2019 r. w klasie 3 b zrobiło się bardzo wesoło. Dzieci w strojach halloweenowych straszyły mnie od progu. Wyglądały cudownie. Kontrowersje czy dzieci to mogą robić w szkole, czy nie, przyprawiają mnie o dreszcz. Tu dopiero się boję. Przecież to znakomity moment na rozmowę o strachu, o kulturze i zwyczajach innych krajów, moment do wzbogacania słownictwa. To doskonała chwila do pokazania różnic między obchodami Święta Zmarłych, Zaduszek i Halloween.

  Nie dajmy się zwariować…

  red. Wioletta Bućko
  Opublikowane: 31 paź 2019, 05:39 przez: SP 4 Lubań
 • # SZKOŁA PAMIĘTA
  https://photos.app.goo.gl/18VW4cCVFCve7aeF7
  Dnia 25 października klasa 2e, 3b i 3c wzięły udział w ogólnopolskiej akcji MEN . Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postacie oraz wydarzenia historyczne w przededniu zbliżającego się  Święta Zmarłych . W ramach akcji  odwiedziliśmy groby zasłużonych i cenionych osób w Lubaniu, zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci .  Zagłębiliśmy się w historię naszego miasta. Rozmawialiśmy o tych, którzy odeszli, o tych którzy walczyli o Polskę.

  Był to również czas, który poświęciliśmy na rozmowy o szacunku, o tolerancji, o poszanowaniu praw każdego człowieka.

  red.  Smaga Joanna, Wioletta Bućko, Beata Hanka
  Opublikowane: 29 paź 2019, 05:46 przez: SP 4 Lubań
 • JESIENNE WĘDROWANIE KLASY 3 B i 3 C
  https://photos.app.goo.gl/qKGQmGDF2TGMQb3H6
  To był piękny, słoneczny dzień i cudowna wędrówka po leśnych dróżkach w ramach bloku tematycznego „Uroki polskiej jesieni”. Zajęcia w terenie to nasze ulubione lekcje. Nie trzeba siedzieć w ławce, a można się tak dużo nauczyć. Odbyliśmy tego dnia długi spacer przez las – 10 km. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące zmiany jesienią. Poznaliśmy warstwową budowę lasu. Obserwowaliśmy ptaki przez lornetki, rośliny i grzyby przez lupy. Czasami udało się jeszcze usłyszeć śpiew ptaków. Obok potoku zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Mogliśmy się wspólnie pobawić, poskakać, poobserwować przyrodę i zjeść ze smakiem zabrane ze sobą kanapki. Pogoda i humor wszystkim dopisały. Zebrane okazy przyrodnicze wykorzystamy podczas tworzenia zielników. Nasza polska jesień jest naprawdę piękna i bardzo kolorowa.

  red. Wioletta Bućko, Beata Hanka z uczniami klasy 3b i 3c

  Opublikowane: 25 paź 2019, 03:13 przez: SP 4 Lubań
 • Informacja dla uczniów

  Uwaga uczniowie!!!

  Prelekcja historyczna

  pt. „11 LISTOPADA –

   NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”

   odbędzie się 28.10.2019r.,o godz.12.40, w sali nr 16.

  Prelegentem będzie pan P. Kucznir.

  Opublikowane: 24 paź 2019, 04:41 przez: SP 4 Lubań
 • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  Tegoroczny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się 4 października, a nasza szkoła tradycyjnie przyłączyła się do działań popularyzujących matematykę.

  W tym dniu nauczycielki matematyki  Sylwia Kucharczyk i Elżbieta Soja zorganizowały egzaminy ze znajomości tabliczki mnożenia. Wyniki przedstawiają się następująco:

  • klasa 5a – do egzaminu przystąpiło 22 uczniów – 100% uzyskało 9
  • klasa 6a – 23 egzaminowanych - 9 mistrzów
  • klasa 7a – 28 przepytanych – 16 znawców
  • klasa 7b – test przeszło 27 – z maksymalnym wynikiem 12
  • klasa 7c – sprawdzonych 23 – z sukcesem 10
  • klasa 8a – 23 egzaminowanych – 100% zdobyło 5
  • klasa 8c – 19 testowanych – 8 z sukcesem

  Łącznie przeegzaminowano 165 uczniów, certyfikat (i piątkę z matematyki) zdobyło 69 uczniów.

  Uczniowie starszych klas przeszli dodatkowy sprawdzian z rachunków na ułamkach zwykłych i dziesiętnych, a młodsi rozwiązywali łamigłówki sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia.

  W związku z obchodami IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia DODN w Jeleniej Górze zorganizował zawody międzyszkolne dla uczniów klas piątych szkół podstawowych, w których liczy się szybkość i biegłość w pamięciowym opanowaniu tabliczki mnożenia do 100 – I Mistrzostwa DODN w Tabliczce Mnożenia.

  I my tam byliśmy. Naszą społeczność reprezentowali chłopcy z klasy 5a: Filip Gadecki i Michał Dziedzic.

       
    

  Michał okazał się mistrzem w Rundzie 10 × 10 – gdzie uczestnicy parami sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia za pomocą specjalnie przygotowanych kart.

  Filip był bezkonkurencyjny w swojej grupie w rywalizacji w pracowni komputerowej, zawodnicy odpowiadali na pytania w quizie wykonanym w aplikacji Kahoot, tu ważna była nie tylko sprawność, ale i szybkość liczenia.

  Kiedy czekaliśmy na zakończenie konkursu, chłopcy zainstalowali aplikację i sterowali robotem FOTON oraz rozwiązywali przygotowane zagadki matematyczne.

        
     

  Otrzymali słodki poczęstunek i upominki.

  Ostatecznie Filip zajął 7 miejsce na ok. 40 uczestników, a nasza szkoła uplasowała się w połowie stawki.

  Chłopcom gratulujemy, życzymy wielu matematycznych sukcesów.

  fotografie

  red. E. Soja

  Opublikowane: 23 paź 2019, 04:20 przez: SP 4 Lubań
 • JESIENNY PIKNIK SZKOLNY „ZDROWO i SPORTOWO”
  https://photos.app.goo.gl/XdFF2cnPwye2RuFX7
  17 października w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu kolejny już raz odbył się jesienny piknik tematyczny. Była to integracyjna impreza społeczności związanej z „Czwórką” – uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i sympatyków szkoły pod hasłem „Zdrowo i sportowo”. Na szkolnym placu rozstawione zostały stoły a na nich zagościły smakowite, zdrowe potrawy i przekąski wykonane przez dzieci , rodziców i nauczycieli. Atrakcją tego popołudnia były także występy naszych uczniów, podczas których mogli zaprezentować swoje talenty. Licznie przybyli rodzice i dziadkowie stanowili wdzięczną publiczność oraz nie szczędzili grosza na wsparcie szkoły. Dużą popularnością cieszyły się potyczki sprawnościowe, w których można było zdobyć „immunitet gladiatora”.

  Serdeczna atmosfera i wysoka frekwencja gości oraz piękna jesienna aura przyniosły radość i satysfakcję wszystkim uczestnikom imprezy.

  Dziękujemy wszystkim rodzicom i pracownikom szkoły za wsparcie oraz zaangażowanie w organizację tego popołudnia.

  Kwota zebrana podczas pikniku zasiliła konto Rady Rodziców a pieniądze na pewno wzbogacą bazę szkoły zgodnie z oczekiwaniami społeczności szkolnej.
  Opublikowane: 22 paź 2019, 01:32 przez: SP 4 Lubań
 • „ Kącik czytelniczy w naszej klasie”
  We wtorek 08.10.2019 na szóstej godzinie lekcyjnej w sali numer 14 odbyły się tradycyjnie  zajęcia j. polskiego , lecz niezwykłe, bo z udziałem  gościa specjalnego – pani  Beatą Kożuszyn, która samodzielnie wykonała  do gabinetu fotel do czytania,  realizując tym samym w znacznym stopniu koncepcję naszej pani od polskiego, by stworzyć w klasie kącik czytelniczy. Uczniowie klasy Ve byli bardzo podekscytowani niespodzianką.

   Pani Beata Baczyńska-Smyczek na samym początku zajęć  pytała „Gdzie uczniowie mają swoje ulubione miejsce do czytania?”. Wśród odpowiedzi pojawiły się: pokój młodszego brata, szafa, biurko, parapet, łóżko, a nawet pod nim. Pani od dawna marzyła o tym, żeby w szkole też pojawiła się przestrzeń, w której jej podopieczni będą czytali z przyjemnością.

  Inspiracją dla pani Beaty Kożuszyn do wybrania motywu „Małego Księcia”,  który pojawił się na starodawnym fotelu w formie zdjęcia ,była między innymi jego ponadczasowość, uniwersalność i to, że jest znany większości społeczności szkolnej. Poza tym, bez nadruku byłby zwyczajny. Trzy tygodnie zajęło jej znalezienie osoby, która podjęłaby się wydrukowania grafiki.

  Pani Beata kupiła to stare krzesło dawno temu. Przemalowała je, obiła i ozdobiła ilustracją. . Drewniane elementy krzesła są ciemnoniebieskie, a obicie ciemnozielone. Nadruk na oparciu przedstawia Małego Księcia w szaliku i lisa. Siedzą oni na trawie plecami do oglądającego.

   Ciekawostką jest fakt, że wykonawczyni w czasie tworzenia była cały czas uśmiechnięta.

  Pani Kożuszyn podzieliła się również swoimi preferencjami czytelniczymi. Lubi czytać książki o tematyce historycznej, na przykład o drugiej wojnie światowej, oraz literaturę faktu.

  W klasie pojawiły się tylko pozytywne wrażenia – zaskoczenie, zdziwienie,  radość, szczęście (jest wspaniały fotel, więc pani będzie  jeszcze więcej czytać J). Najbardziej zaciekawiło uczniów, dlaczego wybrano akurat motyw „Małego Księcia” oraz fakt, że ze  starocia powstało coś tak ładnego. Dla uczniów jak i nauczycielki fotel jest bezcenny, ponieważ włożono w jego wykonanie dużo serca i radości. Podczas lekcji każdy  uczeń  był bardzo aktywny, jeden z nich spontanicznie  wcielił się w rolę reportera,  chciał nagrywać przebieg zajęć , wówczas cała lekcja przerodziła się w swoisty rodzaj „talk show”. Na zadawane  pytania   „ Co dobrego ostatnio wydarzyło się w ich  życiu?” większość odpowiedziała, że mają w klasie teraz kącik czytelniczy, który jednocześnie stał się  kącikiem dobrych myśli.

   Miło patrzeć na radość !

   Red. Ola, Ala i Ewa z 8b

  Opublikowane: 17 paź 2019, 04:52 przez: SP 4 Lubań
 • Jesienne niespodzianki…
  Pomimo słoty i wiatru Jesień zawitała do naszej szkoły w słonecznych barwach, okraszonych wyjątkowym gestem serca. Oto przy kompleksie boisk „Orlik” pojawił się nowy nabytek – wiata wyposażona w krzesła i stoły. Jej posiadanie od dłuższego czasu było naszym cichym marzeniem. Teraz, obok ścieżki sensorycznej, stanęła „wiata artystyczna”, z której nasi uczniowie będą mogli korzystać nie tylko w tr
  akcie przerw, ale również podczas zajęć twórczych i integracyjnych. Już dziś cieszymy się na myśl o nowych wrażeniach, których doświadczymy. Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu Sponsorowi oraz Wykonawcom wiaty. Wszyscy Państwo macie złote serca i jesteście przyjaciółmi Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu.
  Opublikowane: 17 paź 2019, 04:56 przez: SP 4 Lubań
 • "Sekrety Edukacji Muzycznej"

  Film ma na celu odpowiedzieć na pytanie jak wpływa edukacja muzyczna na rozwój intelektualny naszych dzieci ?
  Zapraszam do obejrzenia - Wiesław Karczewski - Przedstawiciel Lubańskiego Stowarzyszenia Miłośników Akordeonu.
  Opublikowane: 16 paź 2019, 03:55 przez: SP 4 Lubań
 • II MIEJSKI KONKURS HISTORYCZNY

  REGULAMIN KONKURSU  HISTORYCZNEGO

  ODBYWAJĄCEGO SIĘ W RAMACH IMPREZ ROCZNICOWYCH POŚWIĘCONYCH ODZYSKANIU PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

  W 1918 ROKU:

       

   Hasło konkursu historycznego : 

  Jeszcze Polska nie zginęła…” – Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada.”.

   

  1.    Cele konkursu:

  -pamięć o świętach narodowych,

  -budzenie szacunku dla tradycji 11 listopada,

  -kształcenie uczuć i związków patriotycznych oraz umiłowania do narodu 

   i ojczyzny,

  -rozwijanie zainteresowań historycznych uczniów,

  -tworzenie tradycji szkoły,

  -tworzenie tradycji współpracy międzyszkolnej,

  -aktywizacja uczniów poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań.

   

  2.    Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych uczniów klas VI- VIII ze szkół podstawowych miasta Lubania i będzie przebiegał w dwóch etapach.

   

  3.    Udział w etapie szkolnym konkursu polegać będzie na zgłoszeniu się uczniów do nauczycieli historii swojej szkoły i rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru. Etap szkolny będzie miał miejsce 24 października 2019r.

   

  4.    Testy oceniane będą przez specjalnie wyłonioną do tego celu komisję złożoną z nauczycieli historii wyżej wymienionych szkół, czyli organizatorów konkursu.

   

  5.    Konkurs miejski, czyli międzyszkolny odbędzie się  30 października 2019r. w Sali Rajców Lubańskiego Ratusza o godz. 11.00 i będzie miał formę KAHOOT- a ( na część międzyszkolną kwalifikują się tylko laureaci konkursów szkolnych, jednak nie więcej niż po pięciu uczniów z każdej szkoły).

   

  6.    Wyniki zostaną ogłoszone na oficjalnych obchodach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości w Lubaniu.

   

  7.    Nagrody: Laureaci I, II, III miejsca otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz prezenty niespodzianki.

   

  Organizatorzy konkursu:

   

  Pan Burmistrz A. Słowiński, p. E. Wojtusik, p. A. Franczak,

  p. M. Leszczyńska, p. S. Wajcfelt, p. K. Stefan. 
  VADEMECUM  UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z HISTORII

  11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości.

   

  11 listopada to symboliczna data -święto odzyskania niepodległości przez Polskę ( w tym roku obchodzimy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości).

  W latach 1772,1793,1795 dokonały się trzy rozbiory Rzeczypospolitej. W I i III uczestniczyła Rosja, Austria i Prusy. W II rozbiorze nie brała udziału Austria.

  W okresie zaborów, w XIX wieku, Polacy walczyli z zaborcami zbrojnie:

  -w Powstaniu Listopadowym -1830-1831r.- Piotr Wysocki, Józef Chłopicki  (niewiara przywódców spowodowała upadek powstania listopadowego),

  -w Powstaniu Krakowskim -1846r.- Edward Dembowski,

  -w Powstaniu Wielkopolskim -1848r.- Ludwik Mierosławski,

  -w Wiośnie Ludów- 1848-1849r. - Józef Bem,

  -w Powstaniu Styczniowym -1863-1864r.- Marian Langiewicz, Romuald Traugutt

  ( przyczyną jego wybuchu była tzw. „branka”),

  a także poprzez działania dyplomatyczne i kulturalne:

  -Wielka Emigracja – Joachim Lelewel, Adam Jerzy Czartoryski, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin ( 1831 r. po upadku powstania listopadowego).

  Polacy walczyli również o swobody narodowe (język polski, obyczaje, religię) i o ziemię podczas okrutnej rusyfikacji i germanizacji (wynaradawiania) Polaków w zaborach rosyjskim  i niemieckim (Michał Drzymała). Galicja cieszyła się wówczas największą swobodą, czyli autonomią.

  Zniechęcenie do walk zbrojnych po klęsce Powstania Styczniowego spowodowało na ziemiach polskich rozwój pracy organicznej i pracy u podstaw, czyli pracy nad rozwojem oświaty i gospodarki polskiej.

  Ożywienie nastrojów niepodległościowych Polaków wywołała I wojna światowa (1914-1918), w której mocarstwa zaborcze walczyły przeciwko sobie (Niemcy i Austro-Węgry przeciwko Rosji). Bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej było zabójstwo następcy tronu Austro-Węgier, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie.

  Polacy utworzyli jednostki zbrojne, które walczyły czasem nawet po przeciwnych stronach frontu. Wiązało się to z funkcjonowaniem dwóch ośrodków politycznych skupionych wokół postaci:

  1)Józefa Piłsudskiego (wcześniej działacz Polskiej Partii Socjalistycznej), który początkowo liczył na współpracę z Austro-Węgrami i Niemcami przeciwko Rosji. Pozwoliło mu to zorganizować między innymi Kompanię Kadrową, a potem Legiony Polskie. Był dowódcą I Brygady Legionów i Naczelnikiem Państwa Polskiego.

  2)Romana Dmowskiego (przywódca Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego), który liczył z kolei na współpracę z Rosją, co umożliwiało mu utworzenie Legionu Puławskiego i Korpusu Polskiego.

  Pomocy w tworzeniu wojska polskiego udzieliła również Francja, gdzie w 1914r. Powstał Legion Bajończyków, a w 1917 r. tzw. Błękitna Armia (dowódca gen. Józef Haller).

  Po 123 latach rozbiorów, niewoli, obcego panowania, walk w końcu 1918 roku odradzało się państwo polskie.

  Najpierw tworzono lokalne ośrodki władzy:

  -Radę Narodową Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie,

  -Polską Komisję Likwidacyjną w Krakowie,

  -Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie,

  -Naczelną Radę Ludową w Poznaniu, a następnie rząd centralny.

  Pierwszym premierem tego rządu został Jędrzej Moraczewski, kolejnym znany jako patriota i pianista- Ignacy Paderewski, który rozsławił sprawę polską na arenie międzynarodowej. Jednocześnie Polacy rozbrajali wojska zaborców, walczyli z wojskami ukraińskimi o Lwów („orlęta lwowskie”), walczyli w Powstaniu Wielkopolskim (XII 1918-II 1919r.- dowódca gen. Józef Dowbór-Muśnicki), które przyczyniło się do włączenia tej ziemi w granice państwa polskiego oraz toczyli boje na granicy z Rosją Radziecką.

  O granicach przyszłej niepodległej Polski decydowały także mocarstwa (USA, Anglia, Francja i Włochy) np. na konferencji pokojowej w Paryżu. 28 VI 1919 roku traktat wersalski przyznawał Polsce Pomorze Gdańskie (bez Gdańska, który zyskał status Wolnego Miasta), Wielkopolskę, a na Śląsku, Warmii i Mazurach i Powiślu nakazał przeprowadzić plebiscyty (głosowanie ludności). Oba plebiscyty Polacy przegrali (11 VII 1920r. na Warmii i Mazurach, 20 III 1921r. na Śląsku).

  Polacy mieszkający na Śląsku przeprowadzili trzy powstania (1919r., 1920r.,1921r.),dzięki którym ok. 30% terenów plebiscytowych włączono jednak do Polski ( to znaczy cześć Górnego Śląska).Część Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy została przyznana Polsce decyzją mocarstw w 1920r. (Spaa).

  Natomiast granica na wschodzie została wyznaczona dopiero traktatem ryskim (18 III 1921r.) po zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej (bitwa warszawska 14-18 VIII 1920r.- „Cud nad Wisłą”).

  Datę 11 listopada 1918 roku uznaje się za moment odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż po 123 latach Polska wróciła na mapy Europy. Budowa niepodległej Polski dopiero się jednak zaczynała. Prawie 20 lat później, w 1937 roku, Sejm RP uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada "jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny".

  Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez  sejm PRL ustawą z dnia 15 lutego 1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości” i stało się dniem wolnym od pracy.                  

   

  Opublikowane: 15 paź 2019, 02:15 przez: SP 4 Lubań
 • JAK SIĘ UCZĄ I POROZUMIEWAJĄ ZWIERZĘTA?
  https://photos.app.goo.gl/Gbpu9ng9Rsxaq7GY8
  Klasa 3b i 3c w czwartek 10.10.2019 r. odwiedziła  Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach. Wzięliśmy udział w zajęciach, które podsumowały dwa tygodnie pracy w szkole. Wszyscy bardzo cieszyliśmy się z wyprawy. Muzeum mieści się w Zespole Pocysterskim, gdzie można podziwiać przepiękne  nowoodkryte barokowe freski . Najważniejsze podczas wycieczki było utrwalenie zdobytych wiadomości o zwierzętach. Mieliśmy okazję zobaczyć ptaki z naszego regionu jak i z całej Polski. Omówiliśmy życie zwierząt, żyjących w wodach i na bagnach. Słuchaliśmy odgłosów wybranych ptaków. Oglądaliśmy przepiękną wystawę grzybów i owadów. Bardzo podobały nam się kolorowe motyle. Za wzorowe zachowanie pracownik muzeum pozwolił nam zwiedzić jeszcze niedokończoną wystawę ssaków. Nasze Panie zachwyciły się starym gabinetem przyrodniczym ( tablica, stare ławki z kałamarzami, drewniane piórniki,  obsadki, stalówki, stare liczydło, gabloty z preparatami w formalinie, plansze, szkielet człowieka). Mieliśmy lekcję jak za dawnych lat. Nasze panie się rozczuliły i wspomnieniom nie było końca. Był też konkurs przyrodniczy. Wygrał Kacper Wajder–Kobyliński z 3c i Mikołaj Leszczyński z 3b. Wszyscy też zostaliśmy przygotowani do konkursu plastycznego „ Zwierzęta naszych rzek, stawów i jezior”. To była niesamowita przygoda i cudownie spędzony czas.

  red. Wioletta Bućko, Beata Hanka i uczniowie klasy 3b i 3 c

  Opublikowane: 15 paź 2019, 02:21 przez: SP 4 Lubań
 • WYCIECZKA HISTORYKÓW DO BUKOWCA

   

  https://photos.app.goo.gl/Unwp3NK2mTLuwSvL6
  Bukowiec jest położony na Szlaku Doliny Pałaców i Ogrodów w gminie Mysłakowice, około 10 km od Jeleniej Góry. Znajduje się w nim założenie parkowo-pałacowe, które wpisane jest na listę Pomników Historii Prezydenta RP ( dzięki prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu ).

  W skład bukowieckiego założenia parkowo- pałacowego wchodzi: pałac, zabytkowy folwark i ponad 120 ha parku krajobrazowego. I to właśnie park jest największą atrakcją Bukowca. Założony na przełomie XVIII i XIX wieku przez hrabiego Fryderyka von Redena, powstał jako pierwsze założenie romantyczne na Śląsku i do dziś uznawane jest za dzieło wyjątkowe, łączące walory naturalnego krajobrazu podgórskiego z architekturą i przyrodą oraz elementami historycznego wystroju.

  Właśnie do Parku w Bukowcu 10.10.2019 r. udała się wycieczka Pasjonatów Historii SP 4 w Lubaniu. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od zwiedzania dwóch wystaw: Historycznej w Kawiarence umiejscowionej w Artystycznej Stodole, gdzie obejrzeliśmy prezentacje multimedialne poświęcone historii dawnych właścicieli Bukowca oraz Dolinie Pałaców i Ogrodów oraz Tajemniczy Las, zlokalizowanej w dawnym Browarze, gdzie jako zwiedzający prowadzeni przez myśliwego Huberta po kolejnych przestrzeniach edukacyjnych, poprzez zabawę i doświadczenie poznaliśmy zwierzęta i rośliny występujące w otaczającym nas środowisku. Kolejnym krokiem było zwiedzanie w plenerze i tu zobaczyliśmy: Pawilon, który nosi nazwy: Świątynia Ateny , Belweder czy po prostu Herbaciarnia, zbudowany w 1804 r. w formie gotyckiej świątyni, jako prezent właściciela Fryderyka von Reden dla ukochanej żony Joanny Julianny Fryderyki von Reden w drugą rocznicę ich ślubu ( tam też podziwialiśmy chyba najpiękniejszy widok na Śnieżkę i cały Masyw Karkonoszy ) oraz Dom Ogrodnika, ruiny Opactwa i Wieżę Widokową w stylu angielskiego neogotyku.

  Wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem z kiełbaskami obok jednego z 10 stawów znajdujących się w parku o dużo mówiącej nazwie Kąpielnik i tylko do pogody możemy mieć trochę pretensji, bo w tym uroczym miejscu po prostu zaczął kropić deszczyk…


  red. A. Franczak

  Opublikowane: 15 paź 2019, 02:15 przez: SP 4 Lubań
 • Klasa 3b rozpoczęła realizację projektu Uniwersytetu Dzieci: „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?”
  https://photos.app.goo.gl/fXHSYqSfwinYSu9m9
  Już trzeci rok realizujemy różne projekty Fundacji Uniwersytetu Dzieci. Za realizację projektu „Inspiruję do nauki” otrzymaliśmy nagrodę laureata i byliśmy na wycieczce w Krakowie. W drugiej klasie pracowaliśmy nad projektem „Przyroda w klasie .

  Ten rok szkolny będzie fascynującą podróżą po świecie dźwięków! Dzięki projektowi rozwiniemy w sobie potrzebę obcowania z muzyką oraz poczujemy przyjemność z jej aktywnego słuchania i tworzenia. Będziemy śpiewać, grać i tańczyć. Już trzeci rok gramy na fletach prostych. Zmierzymy się również z profesjonalnym wykonaniem utworów przy akompaniamencie orkiestry i chóru. Zrealizowaliśmy już pierwszy wstępny scenariusz na rozgrzewkę: Dlaczego strach jest nam potrzebny? Przy dźwiękach muzyki poważnej dowiedzieliśmy się, że „strach ma wielkie oczy”. Była to doskonała okazja do rozwijania naszej kreatywności oraz umiejętności rozpoznawania i wyrażania emocji. Dowiedzieliśmy się, że ignorowanie strachu może być ryzykowne, że strach jest naturalną reakcją chroniącą nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. W czasie lekcji wzięliśmy udział w zabawach ruchowych i sprawdzaliśmy czego się boimy. Obejrzeliśmy film i tworzyliśmy prace plastyczne. Uwielbiamy zajęcia Uniwersytetu Dzieci. W naszych indeksach pojawiło się pierwsze zaliczenie.  Po realizacji scenariusza otrzymaliśmy pakiet filmów od  kompozytora, dyrygenta i aranżera - Adama Sztaby. Już czekamy na następne zajęcia.

   

   red. Klasa 3b z wychowawcą Wiolettą Bućko

  Opublikowane: 10 paź 2019, 05:03 przez: SP 4 Lubań
 • Klasy 1 a i 1b na wycieczce w Rudzicy
  https://photos.app.goo.gl/LPLhkzF82FLtqUg16
  Uczniowie uczestniczyli w w warsztatach ceramicznych i mieli możliwość malowania farbami, takimi jak się używa do malowania naczyń ,które są produkowane w Bolesławcu i sprzedawane nie tylko w Europie ale w Stanach Zjednoczonych
  Opublikowane: 8 paź 2019, 02:33 przez: SP 4 Lubań
 • „JESTEŚMY JUŻ UCZNIAMI…”
  https://photos.app.goo.gl/8E6yLxL87ecCoQDY8
  27 września odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr4 w Lubaniu. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez licznie przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Dzieci wspólnie śpiewały, recytowały, tańczyły, a także wykazały się umiejętnościami matematycznymi i przyrodniczymi. Również zaproszeni goście aktywnie włączyli się do wspólnych pląsów i tańców.

  Po części artystycznej pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Panie Dyrektor dokonały symbolicznego pasowania na ucznia dotykając ramię każdego dziecka dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne.

  Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci!

  Wychowawczynie klas: 1a, 1b i 1c.
  Opublikowane: 8 paź 2019, 01:26 przez: SP 4 Lubań
 • BohaterOn 2019r.
  https://photos.app.goo.gl/VBJU3LVKQdonPmoe6
  W tym roku również uczestniczyliśmy w jednej z największych polskich kampanii o tematyce historycznej !

  Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do Akcji BohaterON.

  BohaterOn - jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

  Celem akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im pocztówek, laurek i listów z życzeniami oraz podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego.

  W ramach trzech edycji akcji, Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad pół miliona kartek i listów. Dzięki zaangażowaniu tysięcy nadawców pocztówek udało się połączyć pokolenia i sprawić nieoczekiwaną radość Adresatom korespondencji!

  W tym roku w piątek (4.10.2019r.) na siódmej godzinie, w sali komputerowej, zebrali się chętni uczniowie naszej szkoły, by podzielić się dobrym słowem z żyjącymi Bohaterami walk o Warszawę w 1944r. Najpierw poznaliśmy biogramy wybranych osób, które znaleźliśmy się na stronach BohaterOn-u, a następnie każda osoba, na specjalnie przygotowanych kartach z logo naszej szkoły, napisała kilka słów do wybranego Powstańca.

  Jest to inne spojrzenie na historię, historię która pochyla się nad każdym człowiekiem z osobna!!!

  red. A. Franczak
  Opublikowane: 8 paź 2019, 01:11 przez: SP 4 Lubań
 • Święto Szkoły 2019
  https://photos.app.goo.gl/wxBhdB9XNZQa4Nw69
  W ubiegły piątek 27 września tradycyjnie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kawalerów Orderu Uśmiechu. Obchody rozpoczęliśmy od wspólnego zdjęcia, zaśpiewania pieśni szkolnej „Uśmiechnięty Order” oraz wspólnego tańca, któremu przewodzili uczniowie klasy II a wraz z p. Kasią Wergieluk. Następnie zapoznaliśmy się z szóstką Kawalerów Orderu Uśmiechu dzięki prezentacji multimedialnej, po czym część uczniów wykonała plakaty poświęcone tegorocznym bohaterom naszego Święta Szkoły. Kolejnym punktem programu była  wędrówka w terenie, która łączyła zażywanie ruchu, gry i zabawy sportowe, kontemplowanie jesiennej przyrody oraz odkrywanie informacji o Kawalerów Orderu Uśmiechu za pomocą czytników kodów QR. Po powrocie do szkoły starsi uczniowie sprawdzili swój stan wiedzy o KOU biorąc udział w quizie Kahoot. Rywalizację wygrała klasa 8 c, która przez tydzień będzie zwolniona z zadań domowych i kartkówek. Dzień zakończył wspólny śpiew i taniec. W tym samym czasie ogromnie przejęte Pierwszaki były pasowane na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.

  red. Monika Boniarczyk

  Opublikowane: 8 paź 2019, 00:38 przez: SP 4 Lubań
 • Wyjście do schroniska dla zwierząt w Przylasku
  https://photos.app.goo.gl/JB1s3GAjeiFHmpCM6
  Dnia 25 września 2019 roku chętne osoby z Koła Wolontariatu działającego w naszej szkole (SP 4 w Lubaniu), pod opieką p. A. Franczak. i p. S. Kucharczyk odwiedziły Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Przylasku. Nasi uczniowie zapoznali się na miejscu z zadaniami Schroniska i wszyscy z miłą chęcią wyprowadzili kilka piesków na dłuższy spacer.


  Do najważniejszych zadań Schroniska należy:

  · Przyjmowanie i przetrzymywanie zwierząt zagubionych, zabłąkanych i porzuconych.

  · Poszukiwanie nowych domów dla zwierząt porzuconych i bezdomnych.

  · Leczenie chorych zwierząt przebywających w Schronisku.

  · Prowadzenie edukacji ekologicznej w szczególności edukacji humanitarnej.

  · Prowadzenie całodobowego pogotowia interwencyjnego.

  Głównym celem wizyty w Schronisku w Przylasku było jednak przekazanie darów zebranych przez członków naszego Szkolnego Wolontariatu, dla wszystkich znajdujących się tam piesków i kotków. W Schronisku Przylasek znajduje się bowiem obecnie około 200 piesków i ponad 70 kotków, cieszy nas więc bardzo tak duże zaangażowanie naszych uczniów i ich rodziców w zbiórce darów dla zwierzątek, zwłaszcza w tzw. „okresie przedzimia”. Wycieczka po schronisku stanowi zawsze dla każdego odwiedzającego świetną lekcję poglądową i stwarza okazję do nauczenia się prawidłowych relacji, jakie powinny łączyć zwierzę i człowieka. Jednego jesteśmy po wizycie pewni, my tam jeszcze nie raz wrócimy…

  red. A. Franczak

   

  Opublikowane: 8 paź 2019, 02:06 przez: SP 4 Lubań
 • Dzień Chłopaka klasy VI „b” i VI „e”
  30 września bieżącego roku, czyli w Dniu Chłopaka, klasy VI „b” i VI „e” uczestniczyły w wycieczce do Multikina w Zgorzelcu. Punktualnie o godz. 8:00 zebraliśmy się przed szkołą, a około godziny 8:10 wyruszyliśmy z uśmiechami na twarzy w kierunku Restauracji KFC (znajdującej się również w Zgorzelcu). Dzień wrażeń mieliśmy bowiem zacząć od najważniejszego posiłku dnia, czyli od śniadania. Niestety pogoda nas nie rozpieszczała i zamiast tzw. „śniadania na trawie”, mieliśmy tylko „śniadanie w KFC”. Dodatkową porcją witamin były jednak jabłka, które otrzymaliśmy w restauracji jako dodatek bez limitu i każdy kto chciał porcję dodatkowych witamin, mógł z niej skorzystać do woli.

  Następnym przystankiem była Galeria Plaza w Zgorzelcu i uczestnictwo w projekcji filmu pt. „Angry Birds 2”. Wcześniej jednak uczniowie mieli czas na zakupy, a w tym przede wszystkim czas na zakup popcornu oraz napojów do kina.

  Film "Angry Birds 2" poucza o niezbadanych możliwościach dialogu i konieczności tłumienia niezdrowych emocji. Jest komedią o rywalizacji grupy kolorowych ptaszków ze świnkami, mieszkającymi na sąsiedniej wyspie, ale pod przykrywką zabawy i śmiechu, kryje się w filmie całkiem mądre przesłanie dla młodego pokolenia. "Angry Birds Film 2" to po prostu zaskakująco porządna familijna przygodówka z ambicjami.

  Wycieczka była bardzo udana. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i miłe wrażenia po obejrzanym filmie. Ponadto dziewczynki nie zapomniały o Dniu Chłopaka i starały się osłodzić go swoim kolegom z klasy nie tylko łakociami, prezencikami, ale również miłym słowem i uśmiechem.

  red. A. Franczak
  Opublikowane: 8 paź 2019, 00:33 przez: SP 4 Lubań
 • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 W NASZEJ SZKOLE
  Opublikowane: 1 paź 2019, 04:47 przez: SP 4 Lubań
 • POZNAJEMY KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU
  https://photos.app.goo.gl/mXpBGmyBoGfBWz758
  W przededniu Święta Szkoły klasa 3b wybrała się na zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w celu poznania Tove Jansson –pisarki, ilustratorki, malarki, Kawalera Orderu Uśmiechu, twórczyni książek o Muminkach. Obejrzeliśmy wystawę Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” – „Opowieści z Doliny Muminków”. Artystka pochodziła z Finlandii. Swoją ogromną popularność zyskała dzięki kolejnym książkom muminkowej sagi. Pierwowzór Muminka narodził się na ścianie wychodka w domku letniskowym w Pellinge. Rysunek nadal się tam znajduje, a obok widnieją wyryte przez Tove pierwsze słowa pieśni o wolności : „Wolność jest tym, co najlepsze”. Pisarka kochała dzieci i dla nich tworzyła.

  Odznaczenie- Order Kawalerów Uśmiechu otrzymała w 1974 roku w Helsinkach. Podczas Święta Szkoły stworzyliśmy kolorowe plakaty o Tove Jansson. Otrzymaliśmy również od pani bibliotekarki pamiątkowe zakładki

  red. Klasa 3b z wychowawcą Wiolettą Bućko

  Opublikowane: 1 paź 2019, 05:05 przez: SP 4 Lubań
 • Konferencja Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc pt. „Tajemnice podziemnego Lubania”
  https://photos.app.goo.gl/dLrB9KA5ZVLa5cVi7
  W sobotę 28 września br. o godzinie 12.00 rozpoczęła się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu konferencja historyczna, na którą przybyła liczna delegacja miłośników historii ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, czyli z tzw. Lubańskiej „Czwóreczki”. W trakcie spotkania członkowie Stowarzyszenia przedstawili zebrane informacje na temat jednej z największych tajemnic miasta - mianowicie sztolni na Kamiennej Górze. Całość spotkania była podzielona na trzy części:

  - w pierwszej części pt. “Skalny skarb” pan Tomasz Bernacki przedstawił tło geologiczne omawianego tematu,

  - w części drugiej pan Janusz Kulczycki zaciekawił przybyłych licznie gości swoimi zbiorami materiału źródłowego pt. “Śląska Riwiera”,

  - z kolei w części trzeciej, pan Andrzej Maciaszczyk naszkicował zarys naszej nieodkrytej atrakcji historycznej w prezentacji pt. “Podziemia Kamiennej Góry” i to była tzw. „wisienka na torcie”.

  Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja będzie przyczynkiem do dalszej eksploracji odkrytych sztolni, a zainteresowanie coraz większej liczby osób pozwoli na zdobycie środków na dalsze prace w tym kierunku ( za co trzymamy mocno kciuki!!! ).

  Dzięki uprzejmości naszych rodziców, którzy całym sercem są zaangażowani w ten projekt, uczniowie naszej szkoły mogą śledzić losy nieodkrytych tajemnic naszego miasta z pierwszej ręki, co cieszy każdego nauczyciela historii, jak i każdego miłośnika historii naszego regionu.


  red. A. Franczak
  Opublikowane: 8 paź 2019, 01:32 przez: SP 4 Lubań
 • Prelekcja pana Piotra Kucznira pt. „II wojna światowa – mało znane fakty”
  https://photos.app.goo.gl/3onk2zEQaGCgQgdt5
  W dniu 26 września 2019 r. gościliśmy w naszej szkole znanego regionalistę, dziennikarza i pisarza o tematyce historycznej oraz działacza wielu stowarzyszeń promujących nasz region, pana Piotra Kucznira.

  Z naszą szkołą pan Piotr Kucznir jest związany od kilku lat, gdyż wielokrotnie gościł w progach naszej szkoły, by zaciekawić młode pokolenia faktami historycznymi dotyczącymi naszej „Małej” i „Dużej” Ojczyzny. Tym razem tematem spotkania była „II wojna światowej - mało znane fakty”, a spotkanie odbyło się z okazji 80 –tej rocznicy wybuchu II wojny światowej i 80 -tej rocznicy agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku.

  Nasz prelegent przybliżył przybyłym na spotkanie miłośnikom historii naszej szkoły tło historyczne omawianego tematu i jak zawsze z wielką pasją, rzetelnością i dociekliwością omówił mało znane fakty historyczne z czasów początku II wojny światowej. Podczas spotkania uczniowie mieli również okazję poznać kulisy wybuchu II wojny światowej oraz rolę, jaką wyznaczono wówczas Polsce.

  Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali prelekcji , w której słowo mówione było wsparte materiałami audiowizualnymi ( filmy, obraz, dźwięk ) oraz starannie dobranym materiałem źródłowym.

  Społeczność naszej szkoły pragnie wyrazić serdeczne podziękowania dla pana Piotra Kucznira, gdyż każde spotkanie prelekcyjne z Panem jest dla nas lekcją historii, która naprawdę na długo zapada w pamięć…

  Red. A. Franczak
  Opublikowane: 8 paź 2019, 02:47 przez: SP 4 Lubań
 • SPOTKANIE Z BOHATERAMI LEKTURY „ DZIECI Z BULLERBYN
  https://photos.app.goo.gl/CjJRFuvfZiNvTY4U9
  25 września 2019 r. uczniowie klasy II a, II c i III b wybrali się razem z wychowawcami na spektakl przygotowany przez aktorów Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia "Marzenia o Bullerbyn". Wspaniała muzyka oraz kolorowa i bajkowa scenografia zapewniła wiele wrażeń naszym uczniom. W spektaklu powieść Astrid Lindgren została dość wiernie odtworzona, jednak jedynie we fragmentach. W ten sposób uczniowie zostali zachęceni do przeczytania całej lektury. Był to spektakl pełen humoru i ciepła. Nie brakowało w nim śmiesznych scenek. Widać było, że przedstawienie bardzo spodobało się dzieciom a przede wszystkim treści zawarte w spektaklu miały uświadomić najmłodszym widzom, jak ważna w życiu jest przyjaźń i że należy o nią dbać każdego dnia.


  red. Wioletta Bucko, Joanna Smaga , Katarzyna Wergieluk
  Opublikowane: 1 paź 2019, 04:59 przez: SP 4 Lubań
 • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

                                                                                                  Wrocław 2019-09-16

  Drodzy Rodzice!

  Z radością informuję, że szkoły, przedszkola i placówki na Dolnym Śląsku pracują normalnie, panuje w nich spokój, ład i porządek.

  Podwójny rocznik złożony z absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych
  z powodzeniem zmieścił się w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych. Trudno by było inaczej, skoro organy prowadzące (wśród nich lwią część stanowią samorządy) przygotowały w poszczególnych typach szkół więcej miejsc niż uczniów. Wszystkim osobom zaangażowanym w tę dwukrotnie intensywniejszą rekrutację należą się serdeczne podziękowania. Miejsc starczyło
  z kilku powodów - niż demograficzny od kilkunastu lat dotykał szkoły dolnośląskie (to przyczyna najważniejsza), wygaszone zostały gimnazja w zespołach szkół, część budynków gimnazjalnych została przeznaczona na potrzeby szkół ponadpodstawowych, w niektórych szkołach zaadaptowano dodatkowe pomieszczenia. Tak jak w poprzednich latach najlepsi uczniowie dostali się do szkół pierwszego wyboru, ci ze słabszymi wynikami do szkół drugiego i trzeciego wyboru.

  Z danych zebranych przez Kuratorium Oświaty od dyrektorów szkół na dzień
  9 września br. wynika, że spośród 402 szkół ponadpodstawowych w 72 zajęcia dydaktyczne (lekcje) kończą się później, w 27 wcześniej niż rok temu. 82 szkoły kończą zajęcia po godzinie 16.00, wśród nich w 32 szkołach zajęcia po godz. 16.00 odbywa tylko jeden oddział i to najczęściej tylko w jednym dniu tygodnia. Wśród działających w bieżącym roku szkolnym 402 dolnośląskich szkół ponadpodstawowych wydłużona organizacja zajęć dotyczy  od 7% (28 szkół,
  w których co najmniej 2 oddziały przez większość dni tygodnia kończą naukę po godz. 16.00) do 20 % (82 szkoły kończące zajęcia po godz. 16.00). W ubiegłym roku było to odpowiednio od 5% (18 z 363 działających wówczas szkół) do 16,5% (60
  z 363 szkół). W ubiegłym roku 13 szkół kończyło pracę po godz. 18.00, w tym roku jest to 19 szkół. Późne kończenie zajęć dotyczy głównie szkół kształcących
  w zawodach (technika, szkoły branżowe) i sportowych, a powodem jest zbyt mała liczba specjalistycznych pracowni i obiektów sportowych.

  W trakcie rekrutacji część osób życia publicznego i część mediów prorokowała „armagedon” i „apokalipsę” w szkołach ponadpodstawowych po przyjęciu podwójnego rocznika. Te kasandryczne zapowiedzi, bałamutne w treści i histeryczne w formie nie spełniły się. Powyższe dane udowadniają, że żaden „armagedon” ani żadna „apokalipsa” w oświacie dolnośląskiej nie nastąpiły. Sprawdziły się za to przewidywania i zapowiedzi Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

  Pragnę poinformować, że Kuratoriom Oświaty monitoruje sytuację kadrową
  w szkołach, przedszkolach i placówkach na Dolnym Śląsku. Obecnie mamy zatrudnionych 48 tysięcy nauczycieli (od kilku lat liczba nauczycieli rośnie; rośnie liczba nauczycieli pełnozatrudnionych, maleje natomiast liczba nauczycieli niepełnozatrudnionych). Na dzień 9 września br. dyrektorzy wykazali braki
  w zatrudnieniu w 365 szkołach/przedszkolach/placówkach na 3031 działających. Dyrektorzy poszukują 680 nauczycieli (136 na pełny etat, pozostałych na pojedyncze godziny). Zajęcia i stanowiska, w przypadku których najczęściej występują trudności z zatrudnieniem nauczycieli z kwalifikacjami, to przede wszystkim wychowanie przedszkolne, a także: przedmioty zawodowe, język angielski, edukacja dla bezpieczeństwa, psycholog, wychowanie do życia w rodzinie, doradca zawodowy, matematyka. Fakt, że dyrektor poszukuje nauczyciela, nie oznacza, że zajęcia nie są realizowane. Najczęściej są one prowadzone przez innych nauczycieli na zasadzie godzin ponadwymiarowych lub zastępstw. Dyrektor może też wystąpić do kuratora
  o zgodę na powierzenie zajęć osobie bez wymaganych kwalifikacji (np. studentowi ostatniego roku studiów czy nauczycielowi pokrewnego przedmiotu).

  Pragnę Państwu przypomnieć, że art.48 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi:

  1.     Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

  2.     Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko
  w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

  Ponadto zgodnie z art.86 Prawa Oświatowego:

  1. W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.


  2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

  Przepisy prawa oraz prawa obywatelskie gwarantowane w Konstytucji RP nie mogą być naruszane. Prawa rodziców, którzy powierzyli kadrze pedagogicznej to co mają najcenniejszego - czyli swoje dzieci - muszą być respektowane.

  Spieszę poinformować, że na konferencjach inaugurujących nowy rok szkolny 2019/2020 zwróciłem się do dyrektorów o staranny dobór osób, instytucji
  i organizacji kooperujących ze szkołą oraz każdorazowe dopełnianie procedur wymaganych przez prawo. Poprosiłem o rozwagę, odpowiedzialność
  i przezorność. Szkolne wspólnoty nie mogą bowiem być rozrywane przez spory, kłótnie i konflikty, w tym konflikty ideologiczne dotyczące sfery tak intymnej jak seksualność uczniów.

  Warto także wiedzieć, że Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa
  i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w § 14 ust.3 stanowi, że:

  „Dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego:

  1)    ustala długość przerw międzylekcyjnych;

  2)    organizuje przerwy w sposób umożliwiający uczniom spożycie posiłków na terenie szkoły lub placówki.”

  Szanowni Rodzice!

  Stanowicie Państwo bardzo ważną część wspólnot złożonych z uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły. Proszę o częstą obecność w szkole i zainteresowanie jej sprawami. Proszę o aktywność, zaangażowanie
  i wsparcie. Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 życzę Państwu, Państwa pociechom i całym społecznościom szkolnym wielu pięknych chwil, radości
  i sukcesów. Wytrwałości, cierpliwości i zdrowia. Realizacji planów i spełnienia marzeń.

                                                                                 Z poważaniem pozostaję

                                                                                      Roman Kowalczyk

                                                                               Dolnośląski Kurator Oświaty

   

   

   

  Opublikowane: 30 wrz 2019, 03:14 przez: SP 4 Lubań
 • ŚWIĘTO NASZEJ SZKOŁY
  Święto Szkoły już 27 września, jak co roku poznajemy sylwetki kolejnych Kawalerów Orderu Uśmiechu, którzy czynią dobro. Oto szóstka na ten rok!
  Warto ich poznać, bo to wspaniali ludzie. Klasa, która zapamięta najwięcej informacji i najlepiej rozwiąże świątecznego Kahoot'a, będzie zwolniona z zadań domowych i kartkówek od 30.09 do 04.10. Pamiętajcie o aplikacji do kodów QR w swoich telefonach, przyda się podczas rajdu. W tym dniu obowiązują dwa kolory: żółty dla klas 2-5 i niebieski dla klas 6-8.
  Opublikowane: 25 wrz 2019, 02:35 przez: SP 4 Lubań
 • Akcja profilaktyczna ,,Bezpieczna droga do szkoły”
  https://photos.app.goo.gl/J8cWKDcogfgqv8G8A
  Dnia 13 września br. w naszej szkole odbyła się prelekcja funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, dla uczniów klas I – IV. Dotyczyła ona zapoznania uczniów i przypomnienia im najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

  Panowie policjanci omówili m. in. zasady postępowania:

  - podczas przechodzenia przez jezdnię,

  - poruszania się po chodniku,

  - podczas jazdy rowerem / hulajnogą,

  - w kontakcie z nieznajomymi,

  - podczas samotnego pobytu w domu,

  - w przypadku ataku psa,

  - w przypadku wzywania pomocy.

  Uczniowie czynnie uczestniczyli w prelekcji, z chęcią odpowiadali na pytania oraz zadawali pytania zaproszonym gościom.

  Ponowie policjanci nawiązali bardzo przyjemny kontakt z dziećmi, przy czym w sposób rzetelny przekazali najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa.

  Dziękujemy!


  Opublikowane: 23 wrz 2019, 01:30 przez: SP 4 Lubań
 • Narodowe Czytanie w Naszej SZKOLE
  09.09.2019 r w naszej szkole odbyła się akcja Narodowe Czytanie.

  Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel spośród 100 propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, oto one :

  Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

  Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

  Dym – Maria Konopnicka

  Katarynka – Bolesław Prus

  Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

  Orka – Władysław Stanisław Reymont

  Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

  Sachem – Henryk Sienkiewicz

  Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski


  Tego dnia nauczyciele humaniści ubrali się w stroje nawiązujące do mody z XIX wieku, tak , aby uczniowie mogli poczuć klimat świata przedstawionego wybranych nowel. Z przyjemnością wysłuchaliśmy fragmenty wybranych utworów.

  Odwiedzili nas również goście specjalni- Państwo Dominika i Wiesław Karczewscy rodzice Adama-ucznia naszej szkoły, którzy pasjonują się modą XIX w i posiadają w swoich zbiorach bogatą kolekcję przedmiotów dzięki , którym przenieśliśmy się w czasie…. W gabinecie historycznym mogliśmy podziwiać wystawę. Niewątpliwą atrakcją była możliwość odziania się w stroje i rekwizyty, a pamiątką profesjonalnie wykonane zdjęcia.

  Cieszymy się, że taka akcja miała miejsce, ponieważ mogliśmy wzbogacić wiedzę oraz docenić czasy w których żyjemy. W XIX wieku nie panował taki dobrobyt jak teraz. Narodowe Czytanie powinno zachęcić Polaków do przeczytania ważnych dla nas lektur, których autorzy wpisali się w historię naszego kraju.  red. Katarzyna Trypka i Klaudia Szczepaniak kl. VIII B

   

  Opublikowane: 17 wrz 2019, 01:32 przez: SP 4 Lubań
 • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

  Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

   Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  1.     Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

  2.     Dym – Maria Konopnicka

  3.     Katarynka – Bolesław Prus

  4.     Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

  5.     Orka – Władysław Stanisław Reymont

  6.     Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

  7.     Sachem – Henryk Sienkiewicz

  8.     Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji była ona czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. Tradycyjnie w tym roku, nasza szkoła również wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Tym razem na początku każdej poniedziałkowej lekcji, dnia 9 września 2019r., nauczyciele humaniści naszej szkoły, przebrani tematycznie w stroje z epoki (w zależności od przedstawianej lektury), poprowadzili naszych uczniów w świat XIX i początków XX wieku. Oprócz przeczytania  fragmentów wybranych nowel, w klasie nr 16 zaprezentowana została również chętnym uczniom wystawa pt. „Sztuka użytkowa XIX i początku XX wieku”, po której zwiedzaniu można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z wybranym artefaktem.

  Dziękujemy naszym Rodzicom – pani Dominice i Wiesławowi Karczewskim, którzy zaprezentowali  naszej społeczności swoje zbiory i czynnie włączyli się w Ogólnopolską Akcję  Narodowe Czytanie. Trzeba dodać, że zaprezentowanych zbiorów nie powstydziłoby się niejedno muzeum !!!

  zdjęcia i filmiki

  Cały materiał filmowo - zdjęciowy jest wykonany dzięki uprzejmości pana Wiesława Karczewskiego

  red. A. Franczak

  Opublikowane: 16 wrz 2019, 02:24 przez: SP 4 Lubań
Wyświetlanie postów 1 - 99 z 100. Zobacz więcej »

Comments