Kącik literacki‎ > ‎

Opis obrazu Rafaela pt „ Portret Magdaleny Doni”

opublikowane: 28 maj 2013, 09:47 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 28 maj 2013, 09:48 ]

Witajcie, polecam dziś Waszej uwadze zredagowany  podczas  jednaj z lekcji j. polskiego opis obrazu, którego autorką jest Kornelia Mazur z kl. VIa.

W kilku  zdaniach tak wiele barwnej  treści…

 Polecam – Beata Baczyńska - Smyczek

 

Opis obrazu Rafaela pt „ Portret Magdaleny Doni”.    Dzisiaj podczas lekcji j. polskiego pierwszy raz widziałam obraz Rafaela pt „ Portret Magdaleny Doni” pochodzący z roku 1506 . Zaciekawił mnie, a nawet zaintrygował….

    Na pierwszym planie obrazu znajduje się piękna Magdalena Doni. Włosy kobiety mają ni brązowy , ni rudy kolor. A pod nimi skrywa się czarna opaska.

    Kompozycja pracy bardzo przypomina mi słynną Mona Lisę autorstwa Leonarda da Vinci, ponieważ postać ma podobnie ułożone dłonie i tu tak samo jak u mistrza Leonarda rzecz, która od razu przykuwa uwagę to oczy, mające w sobie coś nie zwykłego… Patrząc na obraz czułam się tak, jakby postać cały czas śledziła mnie wzrokiem.

    Magdalena ma na sobie czerwoną sukienkę z czarną lamówką i białą falbanką. Okryła się płaszczem granatowym niczym atrament. Zauważyłam również w jej stroju mnóstwo błyskotek i biżuterii, co pewnie świadczy o wysokiej pozycji społecznej właścicielki.

    Na drugim planie można dostrzec wiejski krajobraz , czyli żółto kwitnące pola, rozmaite drzewa począwszy od wysokich, zakończywszy na tych najniższych. Po niebie płyną rozmyte białe obłoczki , doskonale harmonizujące z barwą włosów kobiety.

    Obraz bardzo mi się podobał , myślę, że zachwycił już wiele ludzkich serc. 
  Kornelia Mazur kl. VIa
Comments