Kącik literacki‎ > ‎

Opisy obrazu

opublikowane: 5 mar 2015, 12:19 przez SP 4 Lubań

Witajcie,

Polecam dziś Waszej uwadze opisy obrazu, choć wiosna już puka do drzwi, klimat  w pracach zimowy- przeczytajcie , polecamJ

Beata Baczyńska- Smyczek

Podczas ostatniej wizyty  w muzeum sztuki, zwróciłam uwagę na  pewien szczególny obraz autorstwa Ferdynanda Ruszczyca pt. "Bajka zimowa".

Przedstawia on las (mogłoby się wydawać, że pogrążony we śnie!) w środku mroźnej zimy. Dla mnie to nie jest zwykła puszcza... na płótnie dostrzegłam ogromną, elegancką salę balową,  na środku której stoi okrągły, wieki stół. Małe drzewka wyglądają jak świeczniki z długimi, niezapalnymi świecami. Na obrazie ewidentnie dominują odcienie bieli. Kiedy patrzę na "Bajkę zimową" przypomina mi ona krajobraz z baśni o Królowej Śniegu i dwójce dzieci, które przekonały się, że tylko przyjaźń może roztopić lód w sercu.

Obraz podoba mi się nie tylko pod względem artystycznym, jest pretekstem do słodkich wspomnień z dzieciństwa.

Martyna Mazur  kl 6a

Obraz Ferdynanda Ruszczyca pt. ”Bajka zimowa” przedstawia oszroniony las, który cały tonie w śniegu i lodzie. Na środku widać zamarznięte jezioro. Dominują   na nim zimne barwy- odcienie  bieli, błękitów i granatów. Moja wyobraźnia podpowiada mi, że dzieło nie do końca wiernie przedstawia rzeczywistość. Jezioro jest ciemne, czarne, jakby pusta przestrzeń w środku lasu. Sople nie wiszą, lecz niemal sterczą, a białe krzewy to jakby tańczące baletnice na scenie gdzieniegdzie oświetlone reflektorami słońca.

Obraz bardzo mi się podoba, ponieważ każdy może w nim dostrzec coś innego. Moim zdaniem jest wyjątkowo ciekawy i interesujący.

Hanna Rucińska kl. 6a

Obraz „Bajka Zimowa” został namalowany przez Ferdynanda Ruszczyca. Jest to pejzaż. Przedstawia fragment lasu pokrytego śniegiemNa pierwszym planie widnieje ciemny, głęboki staw. Otaczają go dwa duże drzewa, których kształty pochylonych gałęzi przypominają serce. Bliżej stawu artysta namalował dwie wierzby. Ich cienkie gałązki rosną prosto w górę. Staw oplata leśna polana mocno przysypana śniegiem.  Drzewa, ich gałęzie i trawa pokryte są szronem, ten widok przypomina kwiaty namalowane przez mróz na oknach W głębi widoczne są zarysy gęstego, ciemnego lasu. Paleta barw jest uboga. Artysta użył głównie kolorów zimnych. Są to odcienie bieli oraz srebra i czerń.

Obraz wywołuje we mnie uczucie zimna, wprowadza mnie w nastrój baśni i tajemniczości.

Jakub Nnoli kl. 6a