Kącik literacki‎ > ‎

Spotkanie z Panią Joanną Marią Chmielewską

opublikowane: 21 kwi 2013, 11:31 przez SP 4 Lubań

Witajcie,

 Wiosna już zagościła  w Lubaniu  na dobre, a wraz z wiosną naszą szkolę odwiedził wyjątkowy gość , kto to był… Przeczytajcie…  Swoimi wrażeniami   dzielą się z Wami uczennice klasy VIa  Nikola Sierczyńska  oraz Kornelia  Mazur .

                                                                                     Polecam Beata Baczyńska - Smyczek

 

 

10.04.2013

Drogi Pamiętniku!

 

            Wiosna...Ach, gdzie ona jest? Mam nadzieję, że niezwłocznie się pojawi. Szarość dni rozświetliło mi dzisiejsze spotkanie z rewelacyjną pisarką, Panią Joanną Marią Chmielewską. Jak przebiegło? Z chęcią opowiem...

            Dzień zaczynał się jak co dzień. Szczerze  powiedziawszy, nie przypuszczałam, że będę tak bardzo usatysfakcjonowana jego przebiegiem. Nawet w najskrytszych snach nie wyobrażałam sobie czegoś podobnego. Spotkanie przeszło moje oczekiwania. Pani Joanna opowiadała nam o etapach powstawania książki. Czemu masz taką dziwną minę? Zapewne myślisz, że było nudno?! Jesteś w błędzie! Było fantastycznie! Tobie także polecam oderwanie się choćby  na chwilę od gier komputerowych. Zaoszczędzony czas mógłbyś poświęcić na poszerzaniu horyzontów wiedzy literackiej. Dzięki Pani Joannie polska literatura stała się nam bardziej bliska. Każda książka posiada swój własny styl, wrażliwość i moralność. Dla niektórych ludzi książka to tylko kartka, atrament i litery.  Ja się  z tym zgodzić się nie mogę, uważam, że w książce tkwi namiastka serca jej autora. Pani Joanna rzuciła światło także na pojęcie „humanista”. Sądzę, że w pewnym stopniu mogę siebie nazwać  humanistką. Wydaje mi się, że jesteś dzisiaj nieswój? Masz wyjątkowo dziwną min? Hm...co jest tego przyczyną? Ach! Pewnie nie wiesz, kto to jest humanista. Z wielką chęcią i nieukrywaną satysfakcją, wyjaśnię Ci kto to jest. Humanista to osoba, która kocha historię, literaturę, historię sztuki, obyczajowość, zna filozofię, a także lubi czytać, oglądać dzieła sztuki, słuchać muzyki, poznawać podstawy naszej cywilizacji. To także ktoś, kto potrafi dostrzec przenikanie się nauk oraz ich wzajemne wpływy, zna też genezę nauk humanistycznych i komu  nigdy nie dość czytania pozornie tych samych treści. Pewnie zapytasz czemu pozornie? Bowiem także w naukach humanistycznych zmienia się stan badań i wiedzy. Och! Przepraszam, że odeszłam od tematu. Kontynuuję ...

            Pisarka opowiadała nam o  swoim życiu i  roli, jaką odgrywa w nim pisanie książek. Tłumaczyła nam na czym polega twórczość literacka, skąd czerpie się pomysły. Pod koniec spotkania, wraz z Filipem Nuzbanem, wręczyłam Pani Joannie Chmielewskiej kwiaty i podziękowanie za wypełniony uśmiechem, wspólnie spędzony czas.

            Był to wspaniały dzień! Mam nadzieję, że będę miała w przyszłości okazję ponownie uczestniczyć w takim spotkaniu z pisarzem...

 

Do zobaczenia!

Nikola Sierczyńska

 

 

„Spotkanie z Panią Joanną Marią Chmielewską”

                  Dnia 10 kwietnia 2013 roku mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły popularną pisarkę Panią Joannę Marię Chmielewską. Ostatnie spotkanie odbyło się w naszej szkole dwa lata temu ; wtedy Pani Joanna opowiadała nam o swoich książkach  m. in. O   „Historii Srebrnego Talizmanu” oraz  „ Nesce  i srebrnym talizmanie”.

    

                        Tym razem Pani Chmielewska  skupiła się na  rozjaśnieniu nam pewnej tajemnicy - tajemnicy pisania… Poznaliśmy nową fascynującą książkę pt. „Niebieska Niedźwiedzica”, wprawdzie nie była to książka dla osób w naszym wieku, ale mnie zainteresowała, zachęcała do bycia tolerancyjnym. Moim zdaniem, każdy ma w sobie coś specyficznego ( coś czym wyróżnia się od innych), powinniśmy umieć  zaakceptować i uszanować czyjąś odmienność.

     Za najciekawszą część spotkania uważam moment ,w którym Pani Joanna opowiadała   nam o procesie swojej twórczości i o swoich inspiracjach… „Natchnieniem do napisania książki „ Niebieska Niedźwiedzica” był niebieski miś mojej wówczas  trzymiesięcznej córeczki, podarowany przez moją koleżankę- również pisarkę,  od początku miał w sobie jakąś magię” -powiedziała Pani Joanna . 

                 Ach…zapomniałabym o dwóch innych książkach, o których opowiedziała nam Pani Chmielewska, a mianowicie „Poduszka w różowe słonie” i „Karminowy szal”.

„Inspiracją do książki „Karminowy szal” był SMS od mojej przyjaciółki ,w którym napisała, że zgubiła szal. Od razu pomyślałam o jej pięknym karminowym szalu” – rzekła Pani Chmielewska.

Natomiast książka pt „ Poduszka w różowe słonie” jest powieścią  opowiadającą o młodej kobiecie, która musi się zaopiekować dzieckiem zmarłej przyjaciółki.

Spotkanie z Panią Joanną Marią Chmielewską na długo pozostanie w mojej pamięci naprawdę byłam zachwycona twórczością tej pisarki.

Kornelia Mazur kl. VIa

 

Comments