Konkursy 2014/15‎ > ‎

Matematyka na Walentynki

opublikowane: 15 lut 2015, 09:40 przez SP 4 Lubań
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
14 lutego 2015 roku trójka zwycięzców szkolnych eliminacji konkursu lingwistyki matematycznej „Wieża Babel”:

·         Julia Hryniewiecka

·         Jakub Nnoli

·         Nikola Więckowska

zmierzyli się z uczniami z całego kraju w finale, który odbył się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Przez godzinę rozwiązywali 5 zadań. Oto jedno z nich:

Zad. 3. (20 pkt) Oto kilka form estońskich czasowników: ma ei vaata, me ei taha, ma ei kirjuta, me vaatame, me ei kirjuta, ma kirjutan, ma tean, me teame, a oto ich tłumaczenia podane w przypadkowej kolejności:

nie chcemy, patrzymy, nie patrzę, wiem, wiemy, piszę, nie piszę, nie piszemy.

Zapisz po polsku: ma tahan = ......…………………… me ei vaata = ……………………......

Zapisz po estońsku: piszemy = ...............…………………… nie chcę = ……………………...............

zobacz pozostałe zadania

Potem wszyscy wysłuchali wykładu popularnonaukowego  prof. Anny Turuli z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pt. "Czy matematyka mówi językiem rozumu?" Na koniec ogłoszono wyniki. Aż siedmiu uczestników spośród 150 uzyskało maksimum punktów. Nasi zawodnicy zdobyli około połowy punktów.

Jak napisała Jula na gorąco:

„We Wrocławiu było mnóstwo atrakcji. Najbardziej podobał mi się konkurs Wieża Babel w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Później poszliśmy coś przekąsić w McDonaldzie, a następnie wyruszyliśmy na spacer po galerii handlowej Arkady Wrocławskie. Teraz wracamy pociągiem do Lubania. Wycieczka bardzo mi się podobała, m. in. dlatego, że widziałam małe wrocławskie krasnoludki.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uczniowie tryskali humorem, zaskakiwali szybkością układania Happy Cube w czasie wolnym, z pasją grali w dobble i gry karciane, w galerii interesowali się akwarium i sklepem zoologicznym (i drzwiami obrotowymi J), dzięki czemu wyjazd uważa za bardzo udany

opiekun Elżbieta Soja