Konkursy 2015/16‎ > ‎

Konkurs matematyczny KOMA

opublikowane: 1 gru 2015, 12:12 przez SP 4 Lubań

16 i 17  października 2015 r. w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny KOMA organizowany przez Fundację Matematyków Wrocławskich działającą na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas VI i V.
Miło nam poinformować, że w tym roku aż sześciu uczniów z naszej szkoły zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego tego konkursu:
1. Natalia Furmaniak (VI a)
2. Oliwia Janik (VI c)
3. Alicja Kulińska (VI a)
4. Jakub Janeczko (VI a)
5. Klaudia Solecka (VI c)
6. Nikola Kotlarek (VI c)
Uczniowie ci pojadą 5 grudnia do Wrocławia !

Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji.
Uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu z matematyki, a potem przez 45 minut rozwiązują zadania dotyczące tego samego tematu. Mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek. W finałach temat nie jest związany z programem matematyki szkolnej.
Do finału na Uniwersytecie Matematyki  wchodzą wszyscy uczniowie, którzy przekroczyli określony próg punktów lub 3 najlepsze osoby z każdej szkoły.

Finały odbywają się w Instytucie Matematycznym UWr. Po wykładzie następuje 40-minutowa przerwa na przejrzenie i uporządkowanie notatek, dyskusję z wykładowcą, kolegami i nauczycielami. Po części zadaniowej następuje dalsza część wykładu, dotycząca zastosowań poznanego pojęcia. W tym czasie jury ocenia prace i wyłania zwycięzców.

Trzymamy kciuki za naszych uczniów!

K. Kotarska-Janeczko