Konkursy 2016/17‎ > ‎

Turniej Gigamózgów już za nami!

opublikowane: 10 kwi 2017, 09:52 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 22 kwi 2017, 00:58 ]

W Turnieju Gigamózgów (20-25.03.2017r) rywalizowały między sobą klasy czwarte, piąte i szóste naszej szkoły, rozwiązując zadania z matematyki, przyrody, techniki i informatyki. W bogatej ofercie zadań, każda z klas mogła znaleźć coś dla siebie, w czym była najlepsza.


IVA – najlepiej wypadła w zadaniach z informatyki (plakat - II miejsce, lego -III miejsce , pocztówka-II miejsce). Świetnie poradzili sobie z zagadkami kryminalnymi - I miejsce (wspólnie z IVB i VIC) oraz z zadankami z matematyki -II miejsce

IVB - rewelacyjnie poradziła sobie z zadaniami z techniki ( prace z metalu- I miejsce i włókna - I miejsce, prace ze szkła- II miejsce ,modele z papieru-III miejsce). Byli również mistrzami w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych- I miejsce. Zdobyli też II miejsce w kategorii pocztówka na informatyce.

IV C najlepiej poradziła sobie z zadaniami matematycznymi: sudoku- II miejsce, zagadki kryminalne-II miejsce, rebusy- III miejsce , zdobyła również II miejsce w informatycznym lego i III w pisaniu na czas. Z zadań z techniki najlepsze były ich prace z włókna-II miejsce i metalu- III miejsce

VA – Przodowała w zadaniach matematycznych: rebusy - I miejsce, sudoku - II miejsce, zadanka - III miejsce, zagadki kryminalne - III miejsce. Okazali się również mistrzami w kategorii przyrodniczej -zgadnij ,co to? -I miejsce . Nieźle poszło im również z informatyki: pisanie na czas- I miejsce, komiks - III miejsce. Zdobyli też I miejsce w kategorii prace z papieru i II miejsce z pracę z metalu na technice.

VB – zdobyła laury na informatyce: pocztówka- I miejsce, komiks- III miejsce,na matematyce: zagadki kryminalne- II miejsce, rebusy- III miejsce, sudoku- III miejsce , na przyrodzie: smaki świata- II miejsce, zgadnij ,co to?- II miejsce,doświadczenia- II miejsce, na technice: prace z włókna- III miejsce.

VC- zdobyła mistrzostwo w pracy z mapą - I miejsce. Była świetna w zadaniach matematycznych: rebusy II miejsce, miszmasz- III miejsce, poradzili sobie również na informatyce- komiks II miejsce, pisanie- III miejsce. Ich najlepsze wytwory na technice to prace z włókna- II miejsce i metalu- III miejsce

VIA – przodowała w zadaniach z matematyki: rebusy- I miejsce, miszmasz -I miejsce, zagadki kryminalne- II miejsce, informatyki: komiks- III miejsce, pisanie- III miejsce, i przyrody:zagadki III miejsce, smaki świata III miejsce


Najwięcej laurów w większości konkurencji zdobyły klasy VIB i VIC:

VIB - na informatyce: plakat, lego i komiks- -I miejsce, pocztówka- II miejsce,

- na matematyce: sudoku, zadanka - I miejsce, rebusy, miszmasz - II miejsce,

- na przyrodzie: smaki świata, doświadczenia, zagadki - I miejsce,

zgadnij, co to?  mapy - II miejsce,

- na technice: prace z metalu -II miejsce, plastiku- III miejsce

VIC- - na informatyce: komiks- -I miejsce, pisanie -II miejsce, plakat , lego- III miejsce .

- na matematyce: rebusy, zagadki kryminalne - I miejsce,sudoku, miszmasz- III miejsce ,

- na przyrodzie: zagadki - II miejsce, smaki świata, doświadczenia, mapy, zgadnij ,co to?- III miejsce

- na technice: prace z plastiku i ze szkła - I miejsce, prace z metalu - III miejsce

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy odniesionych sukcesów !

Na ostateczne wyniki rywalizacji klasowych miały wpływ również konkursy indywidualne, w których uczestnicy zdobywali również punkty dla swoich klas. Uczniowie kl VIC zdobyli dla swojej klasy aż 100 punktów, gdyż jako jedyni wykonali przyrządy meteorologiczne, a uczniowie VC 70 punktów. Warto było!

A oto ich wyniki:

Matematyka:

Wiązanka zadań inspirowanych przysłowiami:

I miejsce : Miłosz Jurga - kl. VC

II miejsce: Zuzanna Kulczycka - kl. VC

III miejsce: Agata Bobko - kl. VIB

Cyfrowy świat:

I miejsce : Patrycja Kamuda - kl. VIC

II miejsce : Kacper Kalinik - kl. VIC

Przyroda:

Przyrząd meteorologiczny:

I miejsce : Michał Podczasik - kl. VIC

II miejsce : Kacper Kalinik - kl. VIC

Model narządu, organu:

I miejsce : Julia Podczasza - kl. VIC

II miejsce : Julia Kaszczyc - kl. VB

III miejsce : Kalina Szłabowicz - kl. IVC


Ostatecznie zwycięzcami turnieju zostali uczniowie klasy VIC, 


drugie miejsce zdobyli uczniowie klasy VIB, 

trzecie miejsce uczniowie klasy VA. 

Serdecznie gratulujemy zaangażowania i ducha walki!

red. JoannaBernacka

TECHNIKA

 

         "DIY* - ze starego na nowe" to tematyka zadań związanych z tegorocznym Turniejem Giga-Mózgów  realizowanym na zajęciach technicznych.

            Wyzwaniem dla uczniów klas IV-VI podczas tegorocznego Turnieju Giga-Mózgów  było wykonanie prac technicznych z pięciu różnych materiałów (papier, plastik, szkło, metal, materiał włókienniczy). Prace powinny być wykonane w sposób estetyczny,  solidny i przede wszystkim twórczy. W każdym zadaniu dopuszczane było zastosowanie także innych materiałów  m.in. w celu połączenia elementów.

 

Zadanie 1

Praca techniczna z materiałów papierniczych.

Pomysłowość uczniów w owym zadaniu okazała się niebywała:) Wytworem były m.in. papierowe frytki, Minionek w toalecie, przepiękne kwiaty z origami, a nawet drzewo z papieru.Zadanie 2

Praca techniczna z plastiku.

Uczniowie wykazując się kreatywnością (niemałą) stworzyli  takie prace jak: świnka skarbonka, zielone jabłko, robot, kangurzyca z doklejanymi paznokciami ;) rakieta i wiele innych. 


Zadanie 3

Praca techniczna, w której bazowym materiałem jest szkło.

Wytworami tego zadania były w większości przepiękne lampiony wykonane ze szklanych słoików. Podziw zyskał także obraz namalowany na szkle i brokatowa kula. Największym zaskoczeniem była jednak praca pt. "Okulary przeciwsłoneczne" i to ona zyskała największe noty.


Zadanie 4

Praca wykonana z metalu.

Nasi uczniowie wykazali się pomysłowością i w tym zadaniu. Efektem ich pracy były roboty, drzewka szczęścia, statek, biżuteria oraz designerski żyrandol :)


Zadanie 5

Praca wykonana z materiału włókienniczego.

Igła z nitką nie jest naszym uczniom obca. Udowodnili to,  szyjąc przepiękne poduszeczki                     i maskotki. Wyróżniającą się pracą był również obraz 3d w kształcie serca.

red. Aleksandra Szarłan

Fotografie
Comments