Konkursy 2017/18‎ > ‎

Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy

opublikowane: 26 kwi 2018, 07:59 przez SP 4 Lubań

Pierwsza pomoc to podjęcie przez świadków lub uczestników wypadku prostych i natychmiastowych czynności ratowniczych, jeszcze przed przyjazdem karetki. Celem jej udzielania jest przede wszystkim ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.

Udzielanie pierwszej pomocy jest nie tylko moralnym, ale i prawnym obowiązkiem każdego świadka, uczestnika i sprawcy zdarzenia. Dlatego uczniowie naszej szkoły mogli ćwiczyć i sprawdzać swoje umiejętności w zakresie działań ratujących życie.

Sprawdzenie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków i zdarzeń, których czasami jesteśmy świadkami, miały na celu przeprowadzone 19 kwietnia na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. A. Mickiewicza w Lubaniu  Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.

Drużyny sprawdzały swoje umiejętności na sześciu stacjach, gdzie trzeba było udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach..
— Oceniane były: omdlenie, podejrzenie zawału serca, zakrztuszenie, porażenie prądem, poszkodowani w wypadku samochodowym i ranny rowerzysta, przywracanie akcji serca czy radzenie sobie z drobnymi urazami. Wiedza teoretyczna o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej i historii PCK była sprawdzana w formie testów. Oceny poprawności wykonywania czynności przez drużyny dokonywała komisja złożona z zawodowych ratowników, policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Miejskiej, Straży Granicznej , Policji oraz panie pielęgniarki. W rolę poszkodowanych wcielała się już tradycyjnie młodzież Z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych .

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas czwartych : LENA MALINOWSKA , JULKA KRAWCZYŃSKA, BARTEK WROŃSKI, SZYMON WĄS, IGOR RAFFERTY. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze . Zajęliśmy drugie miejsce

D. Głuszek