Kronika 2014/15

Zdali egzamin w Instytucie Goethego

opublikowane: 1 sie 2015, 12:55 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 1 sie 2015, 12:56 ]

Szanowni Państwo!
Informujemy, że dwaj uczniowie naszej szkoły: Konrad Lewkowski i Maciej Rękowski, którzy w roku szkolnym 2014/2015 uczestniczyli w prowadzonym w szkole kursie przygotowującym do egzaminu państwowego z języka niemieckiego, zdali ten egzamin w Instytucie Goethego i otrzymali certyfikaty językowe. Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Uczniów klas szóstych zapraszamy na taki sam kurs w roku szkolnym 2015/2016. Informacje n/t kursu zostaną przekazane rodzicom uczniów klas VI na pierwszym zebraniu we wrześniu.

opiekun: Katarzyna Kotarska-Janeczko

Uzyskaliśmy certyfikat Szkoła z klasą 2.0

opublikowane: 23 lip 2015, 10:37 przez SP 4 Lubań

List Rzecznika Praw Dziecka

opublikowane: 26 cze 2015, 01:05 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 cze 2015, 01:06 ]

Rzecznik Praw Dziecka, Pan Marek Michalak skierował do Uczniów list z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/15.

Przeczytaj LIST


 

Grafika ze strony https://openclipart.org/detail/219895/envelope-icon, 26.06.2015

Wyjątkowe wyróżnienie

opublikowane: 25 cze 2015, 12:54 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 lip 2015, 05:25 ]

SAMSUNG

Z okazji zakończenia roku szkolnego Fundacja WOŚP rozesłała do najaktywniejszych w Programie "Ratujemy i Uczymy Ratować" szkół podstawowych 200 tysięcy apteczek

Apteczki zostały złożone i każdy uczeń, który w minionym roku szkolnym brał udział w zajęciach z pierwszej pomocy otrzyma kolorową apteczkę
W naszej szkole zostało przeszkolonych 40 osób z klasy I d , I e. Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji.

Wioletta BućkoKlasa VB była na wycieczce:)

opublikowane: 23 cze 2015, 05:32 przez SP 4 Lubań

    W dniu 17 czerwca  klasa Vb wraz z wychowawczynią panią Beatą Baczyńską - Smyczek oraz przewodnikiem i opiekunami ( dziękujemy rodzicom Damiana!)  pojechała na jednodniową wycieczkę w okolice Jeleniej Góry.

    Naszą wyprawę rozpoczęliśmy  w Sobieszowie -u podnóża góry ,na której wzniesiono dawno temu przepiękny zamek Chojnik,  wędrowaliśmy przez Karkonoski Park Narodowy. Gdy pokonaliśmy szlak prowadzący do ruin zamku Chojnik, na miejscu usłyszeliśmy jego historię oraz legendę  o Kunegundzie.  Uradowała nas pogoda, wymarzona na  górskie wędrówki, dlatego weszliśmy na   zamkową  wieżę widokową, z której mogliśmy podziwiać uroki Karkonoszy i  ich przepiękną panoramę, nie kryliśmy zachwytu !

Po tych zmaganiach czekała na nas wizyta w  Hucie Szkła „ Julia” w Piechowicach, oglądaliśmy proces produkcji kryształów, a pracownicy pokazali nam jak powstaje np. figurka ryby oraz na czym polega dekorowanie i grawerowanie szkła. Mogliśmy również - każdy indywidualnie - kolorować na szkle różne zwierzęta, to było pasjonujące zajęcie!

    Wycieczkę uważamy za bardzo interesującą, gdyż mieliśmy okazję poczuć się jak  prawdziwi wędrowcy na łonie natury, a wizyta w hucie szkła uwrażliwiła nas na piękno sztuki użytkowej, z rąk wielu ludzi wychodzą tam prawdziwe arcydzieła, osoby  tam pracujące posiadają zdolności artystyczne, by wykonywać takie wyjątkowe przedmioty.

Wycieczkę zakończyliśmy słodko- lodami w kryształowej kawiarni na terenie huty- było miło!

                                                                                                                                

Z przedwakacyjnymi pozdrowieniami      

Berenika Piaśnik  kl. Vb

Podsumowaliśmy pracę nad projektem Dzień Dobrego Słowa!

opublikowane: 17 cze 2015, 11:14 przez SP 4 Lubań

      Dnia 15 czerwca Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu podsumowała pielęgnowaną  w tym roku szkolnym na terenie naszej szkoły ogólnopolską akcję " Dzień Dobrego Słowa".

      Zawsze trzynastego dnia miesiąca ( ALE NIE TYLKO WTEDY J)  wysyłaliśmy  do siebie wzajemnie mnóstwo miłych i kulturalnych słów, ubieraliśmy się na żółto, fioletowo, zielono, czerwono….bo każdy kolor ma swą niezwykłą moc… lub przebieraliśmy się za motylki.

      Ostatni w tym roku dzień miłych słów obchodziliśmy bardzo ciepło. W czasie lekcji trzy motylkowe wróżki wraz ze stadem motylków odwiedziły przelotem każdą klasę w naszej szkole. Zachęcały, by w czasie wakacji również używać miłych słów i nagłaśniać tę akcję wśród swoich bliskich, w każdym odwiedzanym miejscu…, jedna z wróżek odczytała wiersz o wakacjach napisany specjalnie na tę okazję przez uczennicę kl IVc. Życzyłyśmy wszystkim, aby ten letni czas był  bezpieczny i  pełen przygód.

         Każda klasa otrzymała  tradycyjnie już motylka z dobrymi słówkami oraz  przygotowany specjalnie  z tej okazji dyplom za zaangażowanie, aktywne uczestnictwo i propagowanie ogólnopolskiej akcji pod hasłem” Dzień Dobrego Słowa”.

   Mamy nadzieję, że każdorazowe świętowanie kulturalnego zachowania przypadło wszystkim do gustu, weszło w nawyk i    po wakacjach również  będziemy dzielić się ze sobą komplementami, pochwałami i DOBRYMI SŁOWAMI J.

   

                                                                                   Red. Martyna Mazur kl. VIa

- motylkowa wróżka J

 

 

„ WĘDRÓWKI KARKONOSKICH SKRZATÓW”- ZIELONA SZKOŁA

opublikowane: 11 cze 2015, 10:35 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2015, 10:39 ]


Pod koniec maja  uczniowie z klasy I d i I e wyjechali na „ zieloną szkołę” do Sosnówki koło Karpacza. Każdy wyjazd na „zieloną szkołę” to wielkie wyzwanie dla nauczycieli . Tym razem dzielnie nad wszystkim panowały pani  Beata Hanka  i Wioletta Bućko. Dały radę, chociaż obaw przed wyjazdem było wiele. Pierwszaki okazały się bardzo samodzielne i grzeczne. Doskonale radziły sobie w nowych warunkach.

 

Program „ zielonej szkoły” opierał  się na Bajkowym  Przewodniku po Karpaczu i Sosnówce. Każda wycieczka powiązana była z opowiadaniem  pani Marii Nienartowicz – pisarki   z Karpacza. Wszystkie przygotowane karty pracy zawierały treści o wędrówkach małych skrzatów, które poznawały historię , przyrodę , niezwykłe miejsca i legendy o Karpaczu i Karkonoszach.  Uczniowie zdobywali skrzacikowe  pieczątki za zaliczenie szlaku turystycznego. Wszyscy na koniec otrzymali odznaki „ Karkonoski Skrzat” i dyplomy                               „ Przyjaciel Karkonoskiego Skrzata”.  Oderwani od telewizorów, komputerów i telefonów komórkowych w malutkiej mieścinie Sosnowce podziwialiśmy przepiękną przyrodę i górskie krajobrazy.  Podczas pobytu odbyło się wiele ciekawych zajęć:

·         Byliśmy w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy na zajęciach z edukatorem leśnym.

·          Wzięliśmy udział w zajęciach terenowych w Kontenerowej Szkółce Leśnej.

·          Mieliśmy też spotkanie z edukatorem  z  Nadleśnictwa „ Śnieżka”. – uczyliśmy się rozpoznawać ślady i tropy zwierząt.

·         Tropiliśmy nocą świetliki. Było ognisko z tańcami pod wiatą.

·         Plener plastyczny w terenie.

·         Zajęcia sportowe w terenie.

·         Wycieczka do Kaplicy św. Anny.

·         Wycieczka do Światyni Wang.

·         Zwiedziliśmy Muzeum Sportu i Turystyki , Muzeum Zabawek i Muzeum LEGO w Karpaczu.

·         Codziennie realizowaliśmy zadania programu „ Ratujemy i uczymy ratować”.

 

Największą przyjemność sprawił nam pobyt w AQUA PARKU , gdzie zdobywaliśmy sprawność pływaka. Nie mieliśmy się czasu nudzić. Panie zadbały o to , żebyśmy dobrze wszyscy spali. Wieczorem nie mieliśmy się nawet siły umyć. Zasypialiśmy w minutkę.

Troszeczkę poczuliśmy zbliżające się wakacje. Było super.

 

                                                                                      Pierwszaki z klasy I d i Ie

 

WYNIKI UCZNIÓW KLAS VI – SPRAWDZIAN 2015

opublikowane: 11 cze 2015, 09:10 przez SP 4 Lubań


 

SUMA

JĘZYK

POLSKI

MATEMATYKA

JĘZYK

ANGIELSKI

JĘZYK

NIEMIECKI

SZKOŁA

67,0 %

73,3 %

60,4%

85,2 %

67,6%

MIASTO

64,9 %

72,9 %

56,5 %

80,6%

69,7 %

WOJEWÓDZTWO

DOLNOŚLĄSKIE

66,1 %

72,7 %

59,1 %

78,1 %

70,9 %

Najlepszy wynik w szkole uzyskała

  • Karolina Kabata   95% z języka polskiego i matematyki i 100% z języka angielskiego

Uczniowie z bardzo wysokimi wynikami

  • Martyna Mazur   93% z języka polskiego i matematyki  i 98% z języka angielskiego
  • Joanna Michalska   93% z języka polskiego i matematyki i 95% z języka angielskiego
  • Jakub Nnoli   93%  z języka polskiego i matematyki i 100% z języka angielskiego
  • Nikola Więckowska    90%  z języka polskiego i matematyki i 93% z języka angielskiego
  • Julia Hryniewiecka    90%  z języka polskiego i matematyki i 90% z języka niemieckiego
  • Jakub Stabryn     90%  z języka polskiego i matematyk i 98% z języka niemieckiego

WIEŻA BRACKA ZDOBYTA

opublikowane: 11 cze 2015, 09:09 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2015, 10:41 ]

SAMSUNG

            Klasa I d i I e wyruszyła na wycieczkę śladami historii naszego miasta. Najwięcej emocji wzbudziło wejście na Wieżę Bracką . Wspinaczka do góry sprawiła nam  trochę problemów. Niektórzy bali się wysokości, ale lęki pokonaliśmy i w nagrodę można było  podziwiać Lubań z lotu ptaka . Wielu z nas podziwiało panoramę miasta i okolic z takiej wysokości po raz pierwszy.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w schronie  przeciwlotniczym. Oprowadzał nas bardzo miły pan- przewodnik. Dowiedzieliśmy się w jakim celu powstawały takie schrony i do czego służyły. Zdjęcia i eksponaty przybliżyły nam historię naszego miasta z okresu wojny. Polecamy wędrówki szlakiem lubańskiej historii. Codziennie mijamy ciekawe miejsca, może warto się na chwilę zatrzymać?

                                                       Pierwszaki z klasy I d  i  I e


DZIEŃ DZIECKA INACZEJ

opublikowane: 11 cze 2015, 09:08 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2015, 10:42 ]


1 czerwca 2015 r. uczniowie  klasy I d, korzystając z okazji dnia otwartego zwiedziły Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W tym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć  sprzęt specjalistyczny Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Wojska Polskiego.  Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły jednak zajęcia na strzelnicy, na której wielu uczniów sprawdzało celność oka. Strzelectwo należy do dyscyplin sportowych, które wymagają niezwyklej precyzji, koncentracji przy wykonywaniu zadania i dyscypliny.  Mogliśmy pokonać mały tor przeszkód, pooglądać samolot bojowy. Były też pokazy przygotowane przez przewodników psów służbowych i ich podopiecznych. Pobyt w placówce dostarczył nam wiele radości. 


1-10 of 148