Kronika 2014/15‎ > ‎

Ćwiczenia ewakuacyjne w SP4

opublikowane: 14 paź 2014, 09:18 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 paź 2014, 10:25 ]
W dniu 13 października 2014 roku Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu Pani Elwira Wojtusik w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu przeprowadziła  ćwiczenia ewakuacyjne dla uczniów i pracowników szkoły. Założono,  że pali się w klasie nr 23 ( II piętro), w której uwięziony został nauczyciel, a ogień odciął mu drogę ewakuacji.

Zgodnie z „Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego” alarm został ogłoszony trzema dzwonkami  o godzinie 1100. Reakcja była natychmiastowa. Uczniowie wraz z nauczycielami, dyrektorem oraz pracownikami obsługi i administracji w pośpiechu, ale bez paniki opuścili najbliższymi wyjściami ewakuacyjnymi budynek. W trakcie ewakuacji uczniów i pracowników szkoły – specjalista ds. kadr Elwira Dziura powiadomiła Państwową Powiatową Straż Pożarną o prowadzonych ćwiczeniach. W tym czasie  wszyscy zebrali się w wyznaczonym miejscu, oddalonym od zagrożenia – przy boisku Orlik, gdzie informowali Wicedyrektora o ewakuowanej liczbie uczniów i pracowników (ewakuowano 476 uczniów, 30 nauczycieli, 3 pracowników administracji i 6 obsługi w czasie 2 minuty 50 sekund). Na miejsce skierowano dwa zastępy jednostki straży pożarnej, które wkroczyły  do szkoły. Cała akcja trwała zaledwie 17 minut i zakończyła się sukcesem. Zlikwidowano zagrożenia, ugaszono domniemany pożar oraz uratowano, a także opatrzono osobę poszkodowaną.  

Pomimo tego, iż akcja była tylko ćwiczeniami, w oczach dzieci wyglądała bardzo realistycznie. Przeprowadzone ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia opanowania umiejętności zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem uczniów i pracowników szkoły.  Ponadto uczniowie i pracownicy mieli możliwość przypomnienia sobie zasad postępowania na wypadek pożaru: poruszania się w budynku zgodnie z drogami ewakuacyjnymi i przejścia na wyznaczony teren zbiórki. Po zakończeniu działań dowódca Straży Pożarnej Pan Mariusz Kadłubowski omówił całą akcję z Panią Wicedyrektor Elwirą Wojtusik.


Comments