Kronika 2014/15‎ > ‎

Jesteśmy dumni z naszego kolegi Olka Klapetka !

opublikowane: 16 paź 2014, 10:39 przez SP 4 Lubań
Rowerem zaczął jeździć jak jeszcze dobrze nie umiał chodzić, miał niecałe 2 lata. Jeździł na rowerku z bocznymi kółkami, podejrzał u taty jak tata to robi i też tak chciał. Już od początku boisko kartingowe w Lubaniu przypadło mu do gustu i tam szlifował swoje umiejętności, aż pewnego razu urwał boczne kółko. Nie dało się tego naprawić, więc jako prawie 3 latek musiał się nauczyć jeździć na 2 kółkach, co mu się udało w 1 minutę ;) Jeszcze jako 2 latek na rowerku z bocznymi kółkami  próbował pod czujnym okiem taty, zjeżdżać z górek i innych naturalnych przeszkód, a rok później,  gdy poczuł różnicę w szybkości jeżdżąc na 2 kółkach,  zaczął sam na nie wjeżdżać i zjeżdżać.
I tak, pisząc w dużym skrócie, zaczęła się przygoda z rowerem. Potem tylko szlifowanie umiejętności i techniki jazdy. Okazało się, że jest to sport wprost dla niego!
Gdy Olek miał już  5 lat w 2010 roku wystartował pierwszy raz w zawodach.  Był to Ogólnopolski Festiwal Rowerowy w Szklarskiej Porębie” Junior Milka Trophy”,  gdzie ukończył wyścig na 10 miejscu. Rok później wrócił do Szklarskiej Poręby by się zrewanżować i w 2011 roku, na kolejnym „Junior Milka Trophy” zdobył pierwszy raz swoje 1 miejsce zostawiając wszystkich zawodników za sobą.
Kiedy dorósł już na tyle, że jego tato mógł wrócić do ścigania się w maratonach - razem zaczęli jeździć na zawody. 

Oto lista startów Olka w zawodach:

 • 2010.08 - Szklarska Poręba Junior Milka Trophy - 10 miejsce (pierwszy wyścig)
 • 2011.06 - MTB Cup Euroregionu Nysa, Bolesławiec - 3 miejsce
 • 2011..08 - Bike Maraton dziecięcy, Świeradów Zdrój - 3 miejsce
 • 2011.08 - Festiwal Rowerowy Szklarska Poręba Junior Milka Trophy – 1 miejsce
 • 2012.05 - 17 Amatorskie Mistrzostwa Polski Family Cup Dolny Śląsk – 5 miejsce
 • 2012.08 - Bike Maraton dziecięcy Janowice Wielkie  - 1 miejsce
 • 2012.08 - Bike Maraton dziecięcy Szklarska Poręba - 2 miejsce
Rok 2013 to przerwa w zawodach rowerowych. W tym czasie Olek szlifował  technikę jazdy na rowerze i skoki na rampach rowerem bmx i hulajnogą.  Często wyjeżdżał z tatą  na świeradowskie i czeskie single tracki,  gdzie można nauczyć się techniki jazdy w terenie i techniki zjazdu.                          

W roku 2014 Olek powrócił do ścigania się w zawodach rowerowych.

 • 2014.07 - 18 Amatorskie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim -  finał dolnośląski - 1 miejsce
 • 2014.08 – Bike Maraton dziecięcy Szklarska Poręba - 1 miejsce
 • 2014.09 – Bike Maraton dziecięcy Polanica Zdrój - 2 miejsce
 • 2014.10 – Bike Maraton dziecięcy Świeradów Zdrój - 1 miejsce – to ostatni w tym sezonie start i zwycięstwo!
Nie byłoby tylu osiągnięć, medali i pierwszych miejsc, gdyby nie zaangażowanie rodziców w rozwijanie tej pasji, a w szczególności taty Olka –  pana Rafała Klapetka.                                                     

Nasza klasa również czasami trenuje jazdę na rowerze. Chcemy wybrać się wiosną na klasowy rajd na dwóch kółkach. Nasza pani zaprosiła do współpracy tatę Olka i tak trenowaliśmy już kilka razy pod fachowym okiem pana Rafała. Na zajęciach rowerowych w ramach programu „Sprawny Dolnoślązaczek”  poznaliśmy budowę roweru,  techniki  bezpiecznej jazdy rowerem, utrzymania odległości pomiędzy uczestnikami kolumny rowerowej. Ścigaliśmy się też z trenerem, ale nie mieliśmy szans pokonać pana Rafała. Wielu z nas potrafi jednak sprawnie, szybko i bezpiecznie poruszać się na dwóch kółkach. Pamiętamy też o tym, żeby jeździć w kaskach. To bardzo ważne! Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.                                                                                              

A na co dzień, jak tylko pogoda dopisuje – nasz kolega Olek Klapetek potrafi godzinami przebywać na lubańskich kartingach, aby szlifować technikę skoków rowerem i hulajnogą.

                                                                                                                        Informacje zabrała Oliwia Piwko kl. III a


Comments