Kronika 2014/15‎ > ‎

Narodowe Czytanie

opublikowane: 4 wrz 2014, 11:35 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 wrz 2014, 11:37 ]

Nasza szkoła  w dniu 5 września 2014r. włącza  się do akcji pod hasłem

Narodowe Czytanie

Inicjatorem wspólnego czytania jest

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski,

który w następujących słowach zachęca swoich rodaków do tego , by  tego samego dnia i o tej samej godzinie Polacy w całym kraju sięgnęli po książkę:

W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. (…).

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody

Sienkiewiczowskich bohaterów(…). Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na

nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.”

Piątkowy poranek ( pierwsza lekcja !) rozpoczniemy w każdej klasie od krótkiej  prezentacji książki oraz odczytania jej  fragmentu. Zachęcamy rodziców do kontynuacji rozpoczętych przez nas działań w zaciszu domowego ogniska!

W sobotni poranek 6 września 2014 r o godz. 10:00

polecamy wizytę w Miejskiej  i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu , która również zaprasza do udziału w

NARODOWYM CZYTANIU TRYLOGII (Rynek-Ratusz).

Miłej lektury, pamiętajmy- czytanie rozwija wyobraźnię !!!