Kronika 2014/15‎ > ‎

„ WĘDRÓWKI KARKONOSKICH SKRZATÓW”- ZIELONA SZKOŁA

opublikowane: 11 cze 2015, 10:35 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2015, 10:39 ]

Pod koniec maja  uczniowie z klasy I d i I e wyjechali na „ zieloną szkołę” do Sosnówki koło Karpacza. Każdy wyjazd na „zieloną szkołę” to wielkie wyzwanie dla nauczycieli . Tym razem dzielnie nad wszystkim panowały pani  Beata Hanka  i Wioletta Bućko. Dały radę, chociaż obaw przed wyjazdem było wiele. Pierwszaki okazały się bardzo samodzielne i grzeczne. Doskonale radziły sobie w nowych warunkach.

Program „ zielonej szkoły” opierał  się na Bajkowym  Przewodniku po Karpaczu i Sosnówce. Każda wycieczka powiązana była z opowiadaniem  pani Marii Nienartowicz – pisarki   z Karpacza. Wszystkie przygotowane karty pracy zawierały treści o wędrówkach małych skrzatów, które poznawały historię , przyrodę , niezwykłe miejsca i legendy o Karpaczu i Karkonoszach.  Uczniowie zdobywali skrzacikowe  pieczątki za zaliczenie szlaku turystycznego. Wszyscy na koniec otrzymali odznaki „ Karkonoski Skrzat” i dyplomy                               „ Przyjaciel Karkonoskiego Skrzata”.  Oderwani od telewizorów, komputerów i telefonów komórkowych w malutkiej mieścinie Sosnowce podziwialiśmy przepiękną przyrodę i górskie krajobrazy.  Podczas pobytu odbyło się wiele ciekawych zajęć:

·         Byliśmy w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy na zajęciach z edukatorem leśnym.

·          Wzięliśmy udział w zajęciach terenowych w Kontenerowej Szkółce Leśnej.

·          Mieliśmy też spotkanie z edukatorem  z  Nadleśnictwa „ Śnieżka”. – uczyliśmy się rozpoznawać ślady i tropy zwierząt.

·         Tropiliśmy nocą świetliki. Było ognisko z tańcami pod wiatą.

·         Plener plastyczny w terenie.

·         Zajęcia sportowe w terenie.

·         Wycieczka do Kaplicy św. Anny.

·         Wycieczka do Światyni Wang.

·         Zwiedziliśmy Muzeum Sportu i Turystyki , Muzeum Zabawek i Muzeum LEGO w Karpaczu.

·         Codziennie realizowaliśmy zadania programu „ Ratujemy i uczymy ratować”.

Największą przyjemność sprawił nam pobyt w AQUA PARKU , gdzie zdobywaliśmy sprawność pływaka. Nie mieliśmy się czasu nudzić. Panie zadbały o to , żebyśmy dobrze wszyscy spali. Wieczorem nie mieliśmy się nawet siły umyć. Zasypialiśmy w minutkę.

Troszeczkę poczuliśmy zbliżające się wakacje. Było super.

Pierwszaki z klasy I d i Ie