Kronika 2014/15‎ > ‎

W naszej szkole odbyło się pierwsze spotkanie DKE!!!!!!!!

opublikowane: 30 kwi 2015, 09:53 przez SP 4 Lubań

W środę 22 kwietnia w gabinecie nr 14 odbyło się pierwsze spotkanie DKE, czyli Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego zorganizowane w ramach ogólnopolskiej  kampanii „Ja Czytam”, pod czujnym okiem  naszej szkolnej pani  koordynator  Beaty Baczyńskiej - Smyczek. Akcja ta ma na celu  zachęcić dzieci nie tylko do czytania książek, ale także do wyciągania z nich wniosków, do łamania barier w kontaktach uczeń- nauczyciel.Wspólna dyskusja w warunkach innych niż lekcja „ smakuje „ jak się okazało wybornie!

W spotkaniu uczestniczyło ośmioro uczniów i cztery nauczycielki, pani bibliotekarka – Małgorzata Winiarska, druga   polonistka – pani Monika Boniarczyk  oraz  pani wicedyrektor Elwira Wojtusik . Ponieważ tegoroczne hasło roku w naszej szkole brzmi” W przyjaznej szkole rozwijamy zdolności i pasje”, a  nadrzędnym celem planu pracy szkoły jest   zapewnienie uczniom w szkole poczucia bezpieczeństwa i stwarzanie  warunków sprzyjających rozwojowi każdego ucznia, do  dyskusji wybraliśmy książkę p.  Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Dręczyciel w klasie”.  realizując ścieżkę:  Bezpieczeństwo.

Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie zasad kulturalnej dyskusji i już po chwili bardzo naturalnie rozpoczęliśmy rozmowę o tym, kiedy czujemy się bezpiecznie,  przechodzą c do  powodów, które  temu poczuciu przeszkadzają… Stworzyliśmy portret psychologiczny dręczyciela, wyróżniliśmy jego cechy, zastanawialiśmy się wspólnie  czemu jest taki silny, komu zawdzięcza swoją moc.  Staraliśmy się również  zrozumieć, jak czują się jego ofiary, co robią pozostali członkowie klasy czy grupy, którzy pozornym milczeniem, jak się okazało w trakcie dyskusji również krzywdzą. Sporą część rozmowy poświęciliśmy na zgromadzenie banku pomysłów , w którym zanotowaliśmy jak my możemy działać, by pomóc  potencjalnym ofiarom. Nasze przemyślenia na bieżąco zapisywaliśmy w postaci mapy mentalnej. Podobało nam się ,że wszyscy mieli śmiałość   wyrazić swoje zdanie, bo przybyli na spotkanie nie dlatego ,że musieli, lecz chcieli.  Całe spotkanie minęło  w bardzo przyjemnej atmosferze.  Doszliśmy razem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem wielu  problemów jest szczera i spokojna rozmowa.

Nam  jako uczestniczkom tego spotkania podobało się to, że każdy ma inne zdanie i inny pomysł, a każdy z nich jest równie cenny. Na pewno będziemy uczestniczyć w kolejnych spotkaniach.

Red.   Dorota Dominików 6c  i      Martyna Mazur 6a