Kronika 2014/15‎ > ‎

Wycieczka do Lubańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji

opublikowane: 29 lis 2014, 03:45 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 1 gru 2014, 08:47 ]
W dniu 21.11.2014r. w ramach realizacji bloku tematycznego „  Świat przyrody - woda źródłem życia”  klasa I „d”  i  I „e” odwiedziła Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.  Chcieliśmy się dowiedzieć: „Skąd się bierze woda w kranie?”  Wiemy już jaką wielką rolę odgrywa woda w życiu każdego nawet najmniejszego organizmu, dlatego uczymy się oszczędzać wodę i dbać o jej czystość.  Na nasze pytanie pomagała nam uzyskać odpowiedź  Pani Małgorzata Zubik,  która w bardzo  przystępny sposób wytłumaczyła  nam  co się  dzieje z wodą za nim trafi do naszego kranu.   Dowiedzieliśmy się, że lubańska woda  eksploatowana jest ze studni  głębinowych. Poznaliśmy proces uzdatniania wody. Najbardziej podobały nam się deszczownice . Mogliśmy zobaczyć jak  pracują filtry i pompy, tłoczące wodę do miejskich zbiorników.  Trochę się pogubiliśmy w natłoku rur i strzałek, ale najważniejsze, że do naszych domów trafia woda  dobrej jakości . Poznaliśmy też różne urządzenia techniczne. Wiemy jak wyglądają filtry i do czego służą. Dowiedzieliśmy się, że zakład składa się z dwóch obiektów: oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję zobaczyć proces oczyszczania ścieków. Lubańska stacja uzdatniania wody to nowoczesny obiekt. Na koniec otrzymaliśmy czekoladowe lizaki  i ten słodki poczęstunek bardzo się nam podobał.  Podziękowaliśmy  za ciekawe informacje i  wróciliśmy do szkoły bogatsi w wiedzę na temat uzdatniania wody. Było super.

Uczniowie klasy I d  i  klasy I e.