Kronika 2014/15‎ > ‎

Z WIZYTĄ W PLANETARIUM „BAJKONUR”

opublikowane: 9 lut 2015, 09:38 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 11 lut 2015, 10:39 ]
Każdy marzy o niezwykłej podróży po Wszechświecie. 9 lutego 2015 r. w poniedziałek do szkoły przybyło obwoźne planetarium. Siedem klas uczestniczyło w zajęciach astronomicznych. Z myślą o młodszych klasach przygotowany został seans pt.         „ Dzieci Pana Astronoma” w oparciu o lekturę Wandy Chotomskiej. Razem z  Teleskopką i Teleskopkiem uczniowie wędrowali po niebie i Ziemi odkrywając tajemnice Kosmosu. Poznali gwiazdozbiory i krótkie legendy o nich. Oglądali z bliska Księżyc oraz zmiany jego kształtu na niebie. Dowiedzieli się nieco o Układzie Słonecznym i obserwowali gonitwę planet. Nie zabrakło wesołych piosenek i recytacji, pięknie wplecionych w pokaz gwiazdozbiorów oraz planet. Projekcję urozmaicał  komentarz Pana Tomasza Lewickiego- astronoma z wykształcenia i z zamiłowania. Człowieka z prawdziwą pasją i bogatą wiedzą. Emocji było wiele. Pod kopułą słychać było co chwilę odgłosy zachwytów.

Uczniowie klasy IV c uczestniczyli w innym pokazie dostosowanym do ich wieku        „ Co tam tak świeci”. Nad ich głowami rozświetliły się setki gwiazd układających się w rozmaite konstelacje. Najnowocześniejszy w Polsce cyfrowy projektor pozwolił uczniom spojrzeć w rozgwieżdżone niebo jak w pogodną noc. Mamy nadzieję, że  pobudziliśmy małych widzów do rozwijania zainteresowań tematyką Kosmosu. Przy takich zajęciach blednie każdy klasyczny podręcznik. Uczniowie byli zachwyceni.

I jeszcze dla zainteresowanych: 20 marca 2015 r. ( w piątek)  zachęcam uczniów z nauczycielami do udziału w obserwacjach częściowego zaćmienia Słońca.  To niecodzienne zjawisko będziemy mogli obserwować w całej Polsce. W naszym kraju w maksimum zaćmienia Księżyc zasłoni 70 % tarczy. Przebieg zjawiska dla Dolnego Śląska:

Początek zaćmienia

9:41

Maksimum

10:50

Koniec

12:01

Warto wykorzystać ten dzień do ciekawego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Do tego zjawiska jednak należy się przygotować zawczasu, a przede wszystkim zachować zasady bezpieczeństwa podczas obserwacji Słońca. Obowiązują nas trzy podstawowe zasady:  ostrożność, rozwaga i rozsądek. Nasza dzienna gwiazda jest dla nas najważniejsza w Kosmosie - daje nam światło i ciepło, ale wysyła również promieniowanie, niosące energię , której nadmiar jest dla nas niebezpieczny. Pamiętajcie o tym.

Zaćmienie Słońca możemy obserwować tylko przez: szkło maski spawalniczej – kupujemy w hurtowniach budowlanych (1zł- 2 zł ) lub przez specjalne filtry lub folię do obserwacji Słońca, które można kupić w sklepach ze sprzętem optycznym.

Nie wolno obserwować zaćmienia: gołym okiem, przez lunety, lornetki, okulary słoneczne, przez okopcone szkło, przez dyskietki, klisze rentgenowskie.

Pamiętajcie o tym- świat jest zbyt fajnym miejscem, by stracić wzrok przez nieuwagę lub głupotę.  Życzę wszystkim bezchmurnego nieba i udanych obserwacji.

Wioletta  Bućko –wychowawca klasy I d