Kronika 2015/16

Certyfikaty językowe dla naszych uczniów

opublikowane: 28 sie 2016, 12:38 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 29 sie 2016, 12:27 ]

Miło nam poinformować, że sześciu uczniów klas VI  naszej szkoły przystąpiło na początku lipca do egzaminu państwowego z języka niemieckiego na poziomie A1 w Goethe Institut. Wszyscy zdali część pisemną i ustną. Certyfikaty językowe otrzymali  :

Mateusz Jarosz, 
Stanisław Leszczyński, 
Berenika Piaśnik, 
Martyna Ren , 
Jakub Rudion,
Damian Walaszczyk .

Brali oni udział w standardowych lekcjach języka niemieckiego oraz w trzymiesięcznym kursie przygotowującym do egzaminu państwowego- prowadzonych przez nauczycieli SP 4.

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

K.Kotarska-Janeczko

Lepsza Szkoła

opublikowane: 28 sie 2016, 12:36 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 29 sie 2016, 12:28 ]

Otrzymaliśmy certyfikat uczestnika ogólnopolskiego projektu edukacyjnego LEPSZA SZKOŁA  edycja 2015/2016. 
K. Kotarska-Janeczko

Wycieczka 5a i 5b

opublikowane: 23 cze 2016, 07:51 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 24 cze 2016, 08:56 ]

W dniach 23.05 – 27.05 wybraliśmy się na 3 – dniową wycieczkę do Wieliczki , Zakopanego oraz Krakowa.

Pierwszym punktem , który zwiedzaliśmy była Kopalnia Wieliczka. Oglądaliśmy niezwykłe solne podziemia, by poznać historię wielickiej kopalni, a także „spotkać się” z jej opiekunem, czyli Skarbnikiem .Spacerowaliśmy podziemnymi korytarzami podziwiając komory, kaplice, podziemne jezioro oraz rekonstrukcję starych urządzeń służących do wydobywania soli. Największe na nas wrażenie wywarła Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów i rzeźbami wykonanymi przez górników w soli, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Po wyczerpującym dniu udaliśmy się do pensjonatu „U Teklorza” w miejscowości Murzasichle, gdzie nocowaliśmy 2 noce. Miejsce przepiękne, z widokiem na ośnieżone Tatry, wokół hale z owcami, cisza, spokój, w nocy dało się słyszeć wycie wilków :) Raj na ziemi. Jedzenie przepyszne, pokoje z widokiem na góry, a gospodarze cudowni.

Na miejscu czekała na nas wiele atrakcji: bilard, ping – pong, dyskoteka, gry i zabawy oraz grill z kiełbaskami.

Drugiego dnia zwiedzaliśmy Zakopane. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Gubałówkę , która jest jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki. Dostaliśmy się na nią kolejką.

Następnie udaliśmy się na Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku . Później poszliśmy wzdłuż przepięknych Krupówek na Wielką Skocznię. Ukoronowaniem dnia był pobyt w AQUA PARK – u , skąd rozpościera się wspaniały widok na Tatry. Bawiliśmy się wspaniale.

Trzeci dzień- wyjazd do Krakowa, gdzie wiele dowiedzieliśmy się o historii miasta, zabytkach o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz mogliśmy poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski.

Podczas zwiedzania Wzgórza Wawelskiego podziwialiśmy renesansowy dziedziniec na Zamku Królewskim oraz Katedrę Wawelską - symbol wiary, dumy i świetności dawnych czasów. Na wieży Zygmuntowskiej wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć słynnego Dzwonu Zygmunta i oglądać przepiękną panoramę miasta. Duże wrażenie wywarła na nas piękna świątynia - Kościół Mariacki ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwialiśmy Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza, a także mieliśmy okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.

Mieliśmy także specjalne zaproszenie od Kierownika Katedry: prof. dr hab. Włodzimierza Mokrego, który oprowadził nas po dziedzińcu Collegium Maius - najstarszego z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego - a także po uniwersytecie opowiadając jego historię. Profesor ufundował nam bilety wstępu do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Collegium Maius , gdzie podziwialiśmy przepiękne eksponaty i sale.

Później „odwiedziliśmy” smoka wawelskiego, obok którego mieści się restauracja „Smocza Jama”, w której zjedliśmy przepyszny obiad. Następnie udaliśmy się na wystawę interaktywną w Podziemiach Rynku – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W Podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja zatytuowana „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Odbyliśmy wspaniałą podróż w czasie, poczuliśmy atmosterę panującą na średnowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia holograficzne do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).


Pełni wiedzy i w dobrych humorach udaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w podróż powrotną do Lubania.

Pogoda i humory dopisywały. Wycieczka była bardzo udana.


Opracowała

Anna Szwałko
Najlepszy wf w świecie

opublikowane: 21 cze 2016, 08:19 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 22 cze 2016, 10:50 ]

W drugim semestrze uczniowie klas II d  wzięli udział w zajęciach na basenie w ramach ogólnopolskiego projektu  "Mały Mistrz". Zajęcia z nauki pływania odbywały się  na basenie „ Laguna”. Każdy poniedziałek dla moich uczniów był najbardziej wyczekiwanym dniem w tygodniu. Udział w tym projekcie dał dzieciom  nie tylko możliwość nauki pływania, ale przede wszystkim dobrej zabawy. Ćwiczenia w wodzie dostarczyły im mnóstwo radości i satysfakcji. Wspólne zabawy w wodzie to morze korzyści dla dzieci. Zatem uczmy się pływać – to umiejętność na całe życie.

Już prawie koniec roku szkolnego,  życzymy wszystkim bezpiecznych i wesołych wakacji.

                                                                                                Wioletta Bućko i klasa II d


Wycieczka 4a

opublikowane: 20 cze 2016, 07:08 przez SP 4 Lubań

Festiwal Piosenki Europejskiej i Festiwal Piosenki „Graj, śpiewaj, tańcz”

opublikowane: 20 cze 2016, 06:54 przez SP 4 Lubań

16 czerwca bawiliśmy się z piosenką. Polską i europejską. W tym dniu uczestniczyliśmy w połączonych festiwalach – Festiwalu Piosenki Europejskiej i Festiwalu Piosenki „Graj, śpiewaj, tańcz”.

 Chętni uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły mogli podczas tej imprezy pochwalić się swoimi umiejętnościami wokalnymi i językowymi, a przy okazji umilić przedwakacyjny czas swoim kolegom i nauczycielom. I trzeba przyznać, że udało im się to wspaniale. Szczególnie dobrze było to widać i słychać po reakcjach publiczności. Każdy z występów nagradzany był gromkimi oklaskami, a na widowni dostrzec można było spontaniczne tańce i podśpiewywanie ;)

 Wszystkim uczestnikom gratulujemy więc talentu i serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.

Już za rok następne festiwale!

red. P. Dwornik


Centrum Nauki Kopernik w Lubaniu

opublikowane: 19 cze 2016, 08:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 20 cze 2016, 06:51 ]

 

W piątek - 17.06.2016 r. uczestniczyliśmy w pokazie doświadczeń przygotowanym przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy na hali sportowej przy Gimnazjum nr 3. Pracownicy centrum prezentowali działanie 15 urządzeń, które później sami mogliśmy dokładnie obejrzeć, dotknąć i wypróbować. Zabawa była świetna i nawet nie zauważyliśmy, kiedy upłynął czas przeznaczony dla naszej grupy. Chyba też sami nie zauważyliśmy, kiedy poznaliśmy kilka praw fizyki, zagadnień z biologii, czy nawet kryptografii…

 Dla klasy VC było to rewelacyjne przypomnienie wrażeń z majowej wycieczki i dnia spędzonego w Centrum Nauki Kopernik. Dla pozostałych – na pewno zachęta do odwiedzenia centrum w przyszłości.

red. P. DwornikWycieczka klasy 2f do Szklarskiej Poręby

opublikowane: 19 cze 2016, 08:09 przez SP 4 Lubań

fot. A. Szarłan
W dniu 15.06.2016 r. wybraliśmy się do Dinoparku w Szklarskiej Porębie. Pierwszą frajdą naszej wycieczki okazała się jazda pociągiem, którym niektórzy z nas podróżowali po raz pierwszy.

Będąc u celu rozpoczęliśmy wyprawę paleontologiczną. Podążaliśmy tropem dinozaurów i odkrywaliśmy coraz to ciekawsze eksponaty, wyglądające jak prawdziwe, nie tyko dlatego że były naturalnej wielkości. Modele, które mogliśmy oglądać, to wierne odwzorowanie gadów, wykonane z dbałością o każdy szczegół.

Spacerując ścieżką edukacyjną, odwiedziliśmy m.in. galerię iluzji, w której oglądaliśmy obrazy zaskakujące i przyprawiające o zawrót głowy, plac gier planszowych (gdzie mogliśmy wcielić się w rolę żywych pionków) oraz wioskę indiańską. Wioska to miejsce, w którym wedle indiańskich zwyczajów, uczymy się szacunku do przyrody i życia w zgodzie z nią. Ten malowniczy zakątek z oryginalnymi indiańskimi tipi, to także duża dawka wiedzy na temat historii, kultury i zwyczajów Indian.

Wisienką na torcie naszej wycieczki było Kino 6D. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy kina 3D z efektami takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr, padający śnieg.

Nasz wyjazd pomimo zmiennej aury pogodowej dostarczył nam wiele radości, wrażeń i wiedzy.

 wych. Aleksandra Szarłan


Jesteśmy na mapie Szkół z Klasą

opublikowane: 17 cze 2016, 10:07 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 cze 2016, 10:08 ]


Jak nie czytam, jak czytam

opublikowane: 13 cze 2016, 07:52 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2016, 11:47 ]

10 czerwca 2016 braliśmy udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”,  której celem była promocja książki i czytelnictwa.

W ramach tej akcji SP 4 przyłączyła się do ustanawiania ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. Dokładnie o godz. 10 na placu apelowym naszej szkoły przez 10 minut słychać było tylko dźwięki relaksującej muzyki,  przy której 308 osób ( uczniów i nauczycieli) jednocześnie  pochyliło głowy nad książkami i czytało. Atmosfera, która wytworzyła się na placu była  tak niesamowicie przyjemna, że kiedy ogłoszono koniec  wspólnego  czytania , wśród uczestników rozległ się jęk zawodu. (Jęk z takiego powodu to dla bibliotekarzy i nauczycieli jak „miód na uszy”J)

Wspólne czytanie  i ustanawianie rekordu w jednoczesnym czytaniu to był dopiero początek akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w SP 4. Prawdziwie gorące emocje wybuchły w czasie między klasowego konkursu „Najwyższa wieża ułożona z książek”. Wszystkie klasy ukończyły zadanie w wyznaczonym czasie. Uczniowie zastosowali różne strategie układania i sztuczki dla osiągnięcia, jak najlepszego wyniku. Wszystkim należą się gratulacje, ale zwycięzca mógł być tylko jeden i  była to klasa 6C. Ich wieża z książek liczyła 148cm i to do nich powędrowała nagroda.  

Nadmiar energii wywołany współzawodnictwem można było wyładować tańcząc  i nucąc piosenkę pt. „W bibliotece” zespołu „Gawęda”.

Kolejnym konkursem w tym dniu był konkurs fotograficzny pn. „ Najciekawsza pozycja w trakcie czytania”. W czasie przerw lekcyjnych po korytarzach i wokół szkoły krążyli nauczyciele, którzy fotografowali czytających uczniów. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi ok. 20 czerwca 2016 po  komisyjnym obejrzeniu wszystkich konkursowych zdjęć i wybraniu 3 zwycięzców.

Podsumowując naszą akcję, 308 osób czytających jednocześnie w tym samym miejscu to całkiem spory wkład  w ustanowienie  ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnym czytaniu. Brawo, My !

Liczba osób w skali całego kraju biorących udział w ustanawianiu rekordu będzie ogłoszona na koniec czerwca po podliczeniu przez organizatora wszystkich formularzy zgłoszeniowych, ale pierwsze dane o ilości uczestników są bardzo optymistyczne, bo przekraczają  40 000 osób !!!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć !

red. W. Paszkowska


1-10 of 132