Kronika 2015/16‎ > ‎

CIEKAWA LEKCJA Z MYŚLIWYM

opublikowane: 16 lis 2015, 08:54 przez SP 4 Lubań
Dnia 12 listopada w klasie 3.c i 2.c odbyło się ciekawe spotkanie z

Panem Bogusławem – myśliwym lubańskiego Koła Łowieckiego „Cyranka”.

Nasz gość opowiedział bardzo wiele ciekawostek na temat swojej pasji. Dowiedzieliśmy się, że jest to trudne i odpowiedzialne zajęcie, a myśliwym może zostać jedynie dobry i prawy człowiek. Zanim jednak to nastąpi trzeba zdać trudny egzamin i przejść bardzo dokładne badania lekarskie i psychologiczne.

Naszych uczniów bardzo interesowało głównie to na czym polega praca myśliwego i na jakie zwierzęta polują w okolicznych lasach. Okazało się, że myśliwi polują mało, a głównym ich zadaniem jest ochrona lasów i zwierząt, ponieważ człowiek zachwiał równowagę w przyrodzie. Z tego powodu objęto ochroną wiele gatunków zwierząt m. in. łosia, niedźwiedzia brunatnego, rysia i wilka. Myśliwi walczą

również z kłusownictwem oraz dokarmiają zwierzęta zimą.

Pan Bogusław opowiedział także ciekawostkę o rzadko spotykanym ptaku głuszcu, który wydaje pieśń godową składającą się z 7 melodii.

fot. Edyta Hanka
Dowiedzieliśmy się również, że zwierzęta dzikie dzielimy na 4 grupy: ciężkie , płowe , futro i pióro oraz jakie zwierzęta należą do poszczególnych grup.

Wiemy już, że w naszych lasach żyje dużo lisów i dzików. Jednak ostatnimi  czasy coraz częściej przychodzą do miasta w poszukiwaniu pożywienia i  można je spotkać głównie w okolicach śmietnisk. Musimy uważać na te zwierzęta i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do nich, ponieważ mogą przenosić takie choroby jak wścieklizna czy bąblowiec.

Wielką atrakcją były rekwizyty, które nasz gość przyniósł ze sobą. Jednym z nich był róg myśliwski, na którym dzieci próbowały grać, a drugim lornetka, którą myśliwy ma zawsze ze sobą, aby dobrze ocenić sytuację i nie pomylić zwierzyny.

Wszystkim bardzo podobało się spotkanie z panem Bogusławem, który wzbogacił naszą wiedzę na temat lasu oraz pracy myśliwego. Na koniec serdecznie podziękowaliśmy naszemu gościowi za ciekawą lekcję i przekazaliśmy kasztany i żołędzie zebrane w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.

Red. Dorota Głuszek i Edyta Kalinowska-Hanka