Kronika 2015/16‎ > ‎

Jak nie czytam, jak czytam

opublikowane: 13 cze 2016, 07:52 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2016, 11:47 ]
10 czerwca 2016 braliśmy udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez czasopismo „Biblioteka w Szkole”,  której celem była promocja książki i czytelnictwa.

W ramach tej akcji SP 4 przyłączyła się do ustanawiania ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. Dokładnie o godz. 10 na placu apelowym naszej szkoły przez 10 minut słychać było tylko dźwięki relaksującej muzyki,  przy której 308 osób ( uczniów i nauczycieli) jednocześnie  pochyliło głowy nad książkami i czytało. Atmosfera, która wytworzyła się na placu była  tak niesamowicie przyjemna, że kiedy ogłoszono koniec  wspólnego  czytania , wśród uczestników rozległ się jęk zawodu. (Jęk z takiego powodu to dla bibliotekarzy i nauczycieli jak „miód na uszy”J)

Wspólne czytanie  i ustanawianie rekordu w jednoczesnym czytaniu to był dopiero początek akcji „Jak nie czytam, jak czytam” w SP 4. Prawdziwie gorące emocje wybuchły w czasie między klasowego konkursu „Najwyższa wieża ułożona z książek”. Wszystkie klasy ukończyły zadanie w wyznaczonym czasie. Uczniowie zastosowali różne strategie układania i sztuczki dla osiągnięcia, jak najlepszego wyniku. Wszystkim należą się gratulacje, ale zwycięzca mógł być tylko jeden i  była to klasa 6C. Ich wieża z książek liczyła 148cm i to do nich powędrowała nagroda.

Nadmiar energii wywołany współzawodnictwem można było wyładować tańcząc  i nucąc piosenkę pt. „W bibliotece” zespołu „Gawęda”.

Kolejnym konkursem w tym dniu był konkurs fotograficzny pn. „ Najciekawsza pozycja w trakcie czytania”. W czasie przerw lekcyjnych po korytarzach i wokół szkoły krążyli nauczyciele, którzy fotografowali czytających uczniów. Rozstrzygnięcie tego konkursu nastąpi ok. 20 czerwca 2016 po  komisyjnym obejrzeniu wszystkich konkursowych zdjęć i wybraniu 3 zwycięzców.

Podsumowując naszą akcję, 308 osób czytających jednocześnie w tym samym miejscu to całkiem spory wkład  w ustanowienie  ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnym czytaniu. Brawo, My !

Liczba osób w skali całego kraju biorących udział w ustanawianiu rekordu będzie ogłoszona na koniec czerwca po podliczeniu przez organizatora wszystkich formularzy zgłoszeniowych, ale pierwsze dane o ilości uczestników są bardzo optymistyczne, bo przekraczają  40 000 osób !!!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć !

red. W. Paszkowska