Kronika 2015/16‎ > ‎

„Józef Piłsudski w Lubaniu…”

opublikowane: 10 lis 2015, 11:55 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 lis 2015, 08:04 ]
Dzień Niepodległości jest dla wszystkich Polaków dniem wyjątkowym, w którym radość, zaduma, piękne pieśni patriotyczne i postacie z przeszłości przypominają nam jak cennym darem jest wolność oraz posiadanie własnego kraju.

Społeczność naszej placówki – Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w  Lubaniu – zorganizowała happening patriotyczny pt. „Powrót Józefa Piłsudskiego”. Miał on na celu przypomnienie pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku, kiedy to mieszkańcy Warszawy entuzjastycznie witali przyszłego naczelnika państwa.

Nasi uczniowie przyjęli rolę społeczeństwa polskiego witającego przybyłego z Magdeburga Piłsudskiego, wiwatując na jego cześć, wykrzykując okrzyki i machając przygotowanymi transparentami. Śpiewali też pieśni patriotyczne i pięknie odtańczyli „Mazura”. Pan Konrad Wickiel - wcielając się w rolę marszałka - wypowiedział słowa, które w 1918 r. skierował

Piłsudski do witających go warszawiaków. Zadał młodym patriotom pytania z wiersza „Polak Mały”, na które uczniowie bezbłędnie odpowiadali. Wśród postaci historycznych pojawiła się również księżna Maria Lubomirska (pani Beata Baczyńska – Smyczek), która oczytała fragment własnego pamiętnika relacjonując wydarzenia poranne z pamiętnego dnia 11 listopada.

Lekcja historii już za nami. Będziemy ją pamiętali jako radosne i pełne ciepłych wspomnień wydarzenie, piękne – bo nasze POLSKIE!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w jego organizację i przygotowanie.

tekst: Elwira Wojtusik

zdjęcia: Przemysław Dwornik

więcej zdjęć: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.714406161993975.1073741921.286499881451274&type=3