Kronika 2015/16‎ > ‎

Klasa VI b ponownie gościła w Szklarskiej Porębie

opublikowane: 23 kwi 2016, 11:47 przez SP 4 Lubań

Szklarska Poręba to miejsce, gdzie na wycieczkę w dniu 7 kwietnia wybrała się klasa VI b wraz z wychowawczynią panią Beatą Baczyńską - Smyczek ,w opiece nad nami pomagał również tato jednego z naszych kolegów  pan Ryszard  Walaszczyk.

     Celem naszej podróży było odnalezienie miejsca, gdzie znajdują się ametysty,aby do niego dotrzeć musieliśmy skorzystać z pomocy pań przewodniczek z  Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

     Już na początku naszej wyprawy mogliśmy wykazać się naszą znajommością kierunków geograficznych układając z darów lasu „różę wiatrów”, na której mieliśmy zaznaczyć północ. Nikomu jednak nie udało się idealnie wyznaczyć tego kierunku :-(  Poznaliśmy również zasady posługiwania się mapą i kompasem, co jest potrzebne do dobrej orientacji w terenie. Panie przewodniczki opowiedziały nam także o przyrodzie, górach i magmie, która zamarza pod powierzchnią ziemi.

     Po tych pouczających informacjach wyruszyliśmy w poszukiwaniu ametystów, minerałów o strefowym zabarwieniu w kolorze fioletu lub głębokiej purpury. Nasza wizyta z pewnością uszczupliła ilość tego półszlachetnego minerału, gdyż każdy chciał zostać właścicielem chociaż kilku okazów.

     W drodze powrotnej udaliśmy się do pizzerii, gdzie każdy w miłym towarzystwie posilił się.

     Uważam, że cała klasa nauczyła się dużo o bezpiecznym poruszaniu się po lesie, a także o niezwykle rzadko występującym w przyrodzie krysztale, jakim jest ametyst.

 

                                                                                      Red. Berenika Piaśnik kl  6b

Comments