Kronika 2015/16‎ > ‎

NIEZWYKŁE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ – WYCIECZKA DO PŁAWNEJ

opublikowane: 13 kwi 2016, 07:49 przez SP 4 Lubań
W środę w ramach bloku tematycznego „ Spotkania ze sztuką” klasa II d i II e pojechała na wycieczkę do Pławnej Dolnej. Ta malutka wieś to miejsce magiczne... Tak mówią o tej miejscowości gospodarze Zamku Legend Śląskich i turyści. Miejscem tym zachwycone były również nasze dzieci, ponieważ za dotykiem dłoni w uśpione lalki zostaje tchnięte życie. W zamku, w którym jedynym władcą jest karkonoski Duch Gór każda marionetka ma do opowiedzenia i pokazania swoją wyjątkową historię, która ukazuje nam niezwykłe opowieści o Karkonoszach. Poznaliśmy opowieści z pogranicza prawdy i baśni. Po przedstawieniu mogliśmy się pobawić marionetkami. Wszystkie lalki poruszały się za pomocą sznureczków i nigdy nie było wiadomo, kto jaką kukłą porusza. 
  Wśród rzeźb starych przedmiotów, niepowtarzalnego klimatu, uczniowie uczestniczyli także w warsztatach litograficznych. Utworzyli przepiękne prace – ilustracje do legend. Odwiedziliśmy pracownię ceramiczną i kuźnię. Kolejną atrakcją były zakupy pamiątek i zabawy na kolorowej karuzeli. 

  Następnie pod kierunkiem pani przewodnik udaliśmy się na zajęcia do średniowiecznego, drewnianego rodu. Tam biegaliśmy po wieżyczkach wartowniczych, wspinaliśmy się na konia trojańskiego, strzelaliśmy z łuku, przymierzaliśmy rycerskie kolczugi i odwiedziliśmy miejsce tortur. Nie było jednak chętnych do ścięcia głowy toporem. Niezwykłe wrażenie zrobiła na nas galeria pomysłodawcy tego „magicznego miejsca”- artysty, plastyka Dariusza Milińskiego. Świat widziany oczami tego malarza wzbudził naszą ciekawość i zachwycił nas. Podziwialiśmy niezwykłe postacie, bogactwo barw i ogrom szczegółów. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Arki Noego, w której umieszczone zostały dzieła sztuki sakralnej z kolekcji artysty.

To było naprawdę niezwykle spotkanie ze sztuką i doskonałe uzupełnienie wcześniejszych zajęć w szkole.

red. Wioletta Bućko

Comments