Kronika 2015/16‎ > ‎

Pierwszaki w Fabryce bombek

opublikowane: 14 gru 2015, 11:54 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 gru 2015, 10:11 ]
We wtorek 1 grudnia 2015 r. klasa 1d udała się na wycieczkę do Fabryki bombek „Vitbis” w Złotoryi. Vitbis to najstarsza, istniejąca od 1953 r. fabryka bombek choinkowych w Polsce. Specjalizuje się w szklanych ozdobach choinkowych, wykonywanych według starych, tradycyjnych metod, którym uczniowie w czasie zwiedzania fabryki mogli się dokładnie przyjrzeć.

          Ozdoby choinkowe powstają w wyniku bardzo ciężkiej pracy. Na początku przyglądaliśmy się powstawaniu szklanych, przezroczystych kul, które następnie były barwione na różne kolory, np. na złote, srebrne, czerwone, miedziane. Kolory zostały utrwalone w dużych piecach. Takie bombki przenoszono do wzorcowni. Z wielkim podziwem obserwowaliśmy jak pracownicy zakładu zręcznie ozdabiają je różnorodnymi, fantastycznymi wzorami. Później trafiliśmy do pakowalni. Nie spodziewaliśmy się, że można w kilkanaście sekund złożyć pudełko i zapakować do niego bombki. Wymaga to naprawdę sporej wprawy.

Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, w czasie których ozdabialiśmy bombki wg własnego pomysłu. Bardzo podobała nam się ta praca, zwłaszcza obsypywanie bombek brokatem i drobnymi kuleczkami.

Później udaliśmy się na zakupy do przyzakładowego sklepu. Każdy znalazł cos dla siebie. Jedni kupili wielkie kule, a inni wybrali zabawne bałwanki, dzwonki.

 

Red. M. Palczewska


Comments