Kronika 2015/16‎ > ‎

PIERWSZA POMOC W KLASIE I E i IV GRUPIE ŚWIETLICOWEJ

opublikowane: 13 cze 2016, 05:53 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 14 cze 2016, 11:44 ]
Jak wezwać pomoc, zrobić resuscytację, opatrzyć rany, bezpiecznie się kąpać? Tego wszystkiego uczniowie klasy I e i IV grupy świetlicowej mogli dowiedzieć się podczas cyklu szkoleń, które przeprowadzili dla nich uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.

Podczas pierwszych zajęć uczniowie uczyli się wzywać pomoc, oceniać stan i ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Ćwiczyli jak poprawnie złożyć meldunek, co zrobić jeżeli nie znają miejsca w którym się znajdują. Drugie zajęcia bardzo przypadły do gustu młodym ratownikom. Każdy uczeń miał szansę przeprowadzić masaż serca na fantomie i sprawdzić jak trudno wykonać prawidłowe wdechy. Dowiedzieli się również jaka jest różnica miedzy RKO dziecka, a RKO dorosłego. Kolejne ćwiczenia dotyczyły zasad bezpiecznej kąpieli. Dzieci uczyły się udzielać pomocy tonącym oraz unieruchamiać kręgosłup poszkodowanemu. Poznały znaki jakie mogą spotkać na rozmaitych kąpieliskach. Ostatnie spotkanie przebiegło pod hasłem „wypadek samochodowy- opatrywanie ran”. Dzieci pracowały w grupach pod okiem młodych „ekspertów”. Uczyły się prawidłowo zakładać bandaże, unieruchamiać kończyny. Poznały techniki zakładania opatrunków uciskowych. Po każdych zajęciach dzieci otrzymywały własnoręcznie wykonane medale.

Zajęcia z pierwszej pomocy były doskonałym uzupełnieniem programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a przeprowadzonego przez panią Wiolettę Bućko.

Serdecznie dziękujemy pani Elizie Sławińskiej, panu Tomaszowi Sadowskiemu oraz II klasie ratownictwa medycznego i promocji zdrowia, za przeprowadzenie wspaniałych zajęć, rzetelne przygotowanie, oraz serce włożone w swoją pracę. Joanna Smaga, klasa Ie, IV grupa świetlicowa.

Red. Joanna Smaga