Kronika 2015/16‎ > ‎

Planeta Energii

opublikowane: 15 lut 2016, 06:32 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 15 lut 2016, 06:34 ]
fot. Wioleta Bućko
Uczniowie klasy II d  ukończyli zajęcia w ramach programu ,,Planeta Energii”. Zrealizowali sześć zadań konkursowych i zadania dodatkowe.  Głównym celem programu, konkursu była edukacja najmłodszych na temat energii elektrycznej, jej roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych lub nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych. Zajęcia odbywały się  pod kierunkiem wychowawcy Wioletty Bućko. Realizacja programu obejmowała przeprowadzenie lekcji na następujące tematy: Od łuczywa do żarówki energooszczędnej, Jak to się dzieje, że żarówka świeci?, Gdy zostaję sam w domu, Czy możliwe jest życie bez elektryczności?, Bezpieczne ferie i wakacje., Odnawialne źródła energii., Racjonalne wykorzystanie prądu dla dobra swojego i planety. Uczniowie chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, dzięki którym mogli zaobserwować efekt świecenia żarówki,  samodzielnie łączyli obwody elektryczne. Ułatwiło to bezpośrednie poznanie omawianego problemu. Przeprowadzaliśmy doświadczenia. Tworzyliśmy prace plastyczne. Praca na lekcjach miała charakter indywidualny i grupowy.  Udział każdego ucznia w zbiorowym wysiłku sprzyjał kształtowaniu wspólnych przekonań i postaw proekologicznych. Powyższe działania przyczyniły się do podniesienia wiedzy uczniów na temat prądu elektrycznego, jego źródeł powstawania, źródeł światła, rodzajów elektrowni oraz kształtowania postaw proekologicznych. Sprawozdania z zajęć, filmy i fotoreportaże przesłane zostały na platformę PLANETY ENERGII – zatem czekamy na wyniki konkursu.

Wychowawca klasy II d – Wioletta Bućko