Kronika 2015/16‎ > ‎

Wykład matematyczno- przyrodniczy

opublikowane: 2 paź 2015, 10:21 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 paź 2015, 10:22 ]
fot. Katarzyna Kotarska-JaneczkoW środę 30.09.2015 r. 27 uczniów klas IV i VI wzięło udział w pierwszym w tym roku szkolnym wykładzie pt. "Zaćmienia- nie tylko Słońce i Księżyc". Uczniowie obejrzeli prezentację n/t zaćmień i dowidzieli się co dawniej ludzie myśleli o zaćmieniach,dlaczego ich się bali, kto i kiedy zaczął przewidywać zaćmienia.Bartek Miętus z VI b przygotował wydruk kilku stron dokładnych dat dawnych, współczesnych i przyszłych zaćmień Słońca i Księżyca. Okazało się, że astronomowie są w stanie przewidzieć czas zaćmienia z dokładnością do sekundy, a miejsce zaćmienia - do kilkudziesięciu metrów!   Na modelach Ziemi, Księżyca i Słońca uczniowie mogli zobaczyć jaki jest mechanizm powstawania zaćmień - okazało się, że nie jest to nic skomplikowanego! Dowiedzieli się, że można zobaczyć także zaćmienie Ziemi- ale z Kosmosu. Następnie obejrzeli krótki film o zaćmieniach. Następny wykład już pod koniec października!
Wykład przygotowała pani Katarzyna Kotarska-Janeczko