Kronika 2015/16‎ > ‎

Prelekcja historyczna pt. „Bitwa o Lubań”

opublikowane: 23 kwi 2016, 11:46 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 25 kwi 2016, 08:27 ]
     Z okazji Świąt Majowych w naszej szkole – SP nr 4 w Lubaniu – odbyła się prelekcja historyczna dotycząca wydarzenia historycznego głęboko zakorzenionego w naszym regionie. Tytuł spotkania brzmiał bowiem: "Bitwa o Lubań 1945r."

Prelegentem był znany dziennikarz, pisarz, animator kultury, członek wielu stowarzyszeń działających na terenie naszego miasta i regionu, historyk pasjonata – pan Piotr Kucznir.

Spotkania odbyły się we wszystkich klasach piątych i szóstych, w sumie sześć godzin lekcyjnych w dniu 20.04.2016r. Celem było zachęcenie uczniów do poznawania historii tzw. Małej Ojczyzny, jak również refleksja historyczna, mająca związek z nadchodzącymi Świętami Majowymi, w tym drugiego pod względem ważności święta narodowego, mianowicie Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791r.W rym roku przypada bowiem okrągła - 225 rocznica uchwalenia pierwszej w Europe, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej.

Bitwa o Lubań, która odbyła się na przełomie lutego i marca 1945 roku, czyli 71 lat temu, uważana jest przez historyków za ostatnie zwycięstwo III Rzeszy, a fakt tak spektakularnego zwycięstwa Wehrmachtu, oprócz propagandy hitlerowskiej w ostatnich dniach wojny, przeniósł się jedynie na ofiary i zniszczenia Lubania.

Nasz prelegent posłużył się historią nie tylko do przedstawienia ogólników, ale przede wszystkim zapoznał uczniów z dostępnym materiałem archiwalnym i konsekwencjami dla Lubania takiego, a nie innego stanu rzeczy.

Bardzo ciekawą formą było zaprezentowanie uczniom broni używanej w czasie tej bitwy,
co mamy nadzieję jeszcze bardziej zachęci uczniów do poznawania rodzimej historii i faktów historycznych.

red. A. Franczak