Kronika 2015/16‎ > ‎

W świecie bajki, baśni i legendy – lekcja multimedialna

opublikowane: 12 paź 2015, 09:03 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 paź 2015, 13:33 ]
fot. Wioleta Bućko
Bajki, baśnie i legendy stanowią kulturowe dziedzictwo i są odbiciem czasów w jakich powstają. To one poruszają wszystkie odwieczne problemy ludzkiej egzystencji. Pokazują dzieciom, że walka z przeciwnościami jest nieunikniona. Te opowieści przykuwają uwagę dziecka, rozbudzają ciekawość, wyobraźnię. Podczas lekcji multimedialnej uczniowie z klasy I c , I e, II d, II e , III b i III c uczyli się rozpoznawać te bardzo zbliżone do siebie gatunki literackie. Z wielkim entuzjazmem dzieci rozwiązywały krzyżówkę, oglądały krótkie fragmenty znanych bajek, baśni i legend. Obejrzały też adaptację baśni Braci Grimm „ Królewna Śnieżka” o złej Królowej zazdrosnej o Śnieżkę, którą rozkazuje wygnać z zamku. Uratowana przez siedmiu krasnoludków królewna postanawia odzyskać tron i walczyć o miłość pięknego księcia. Dzieci wiedzą, że dobroć, pracowitość i odwaga jest w cenie. Chcą, żeby na świecie tryumfowało dobro. Silnie negują złych bohaterów. Kontakt z tym rodzajem literatury zaspakaja stan silnego zapotrzebowania na idealne wzorce osobowe i wzory postępowania. Czytajmy zatem bajki, baśnie i legendy.
red. W. Bućko