Kronika 2015/16‎ > ‎

Wycieczka do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze

opublikowane: 16 lis 2015, 09:00 przez SP 4 Lubań
Uczniowie klasy II d i II e odwiedzili Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze. Tam spotkali się tam meteorologiem i hydrologiem. Była to doskonała okazja do podsumowania pewnej partii wiadomości w ramach projektu „ Jaką mamy pogodę”. Podczas zajęć w szkole uczniowie poznali najważniejsze elementy pogody, prowadzili karty obserwacji, wykonywali zadania projektowe, oglądali prezentację multimedialną, poznali obieg wody w przyrodzie. Podczas zajęć w Instytucie zapoznali się z urządzeniami w ogródku meteorologicznym. Pani meteorolog tłumaczyła w jaki sposób zbiera się dane pogodowe i do czego się je wykorzystuje. W stacjach meteorologicznych dokonuje się pomiarów: temperatury, ciśnienia, wilgotności, kierunku i prędkość wiatru, pomiarów nasłonecznienia, pomiarów ruchu chmur. Pomiary naziemne dokonywane są w specjalnych klatkach meteorologicznych. Uczniowie podczas spotkania obserwowali w jaki sposób przekazuje się informacje pogodowe za pomocą depeszy, odczytywali też na komputerze mapy pogodowe. Pan hydrolog opowiadał w jaki sposób monitoruje się stany wód naszych najbliższych rzek i akwenów wodnych. Polecamy stronę internetową: www.pogodynka.pl/rozrywka - znajdziecie tam zabawy edukacyjne: łowcę piorunów, małego meteorologa, prognozę burz i znawcę chmur. Zostańcie małymi meteorologami. Miłej zabawy!
red. W. Bućko