Kronika 2015/16‎ > ‎

Wycieczka klasy IVb

opublikowane: 21 wrz 2015, 10:39 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 paź 2015, 10:26 ]
Realizujemy program innowacji pedagogicznej "Spotkania z matematyką i przyrodą"
16 września 2015 roku klasa IV b, realizująca program innowacji pedagogicznej p/n "Spotkania z matematyką i przyrodą", wyjechała na warsztaty do Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego. Zajęcia terenowe poprowadziła pani  Elżbieta Grygla. Były to pierwsze zajęcia w parku narodowym, dlatego pani edukator opowiedziała uczniom na czym polega ochrona przyrody, zapoznała uczniów z niektórymi gatunkami zwierząt i roślin występującymi na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Uczniowie dowiedzieli się czy należy dokarmiać dzikie zwierzęta oraz czym są pułapki feromonowe żywnościowe i płciowe. Pani Ela pokazała różne rodzaje porostów, których występowanie na terenie parku narodowego świadczy o tym, że powietrze tam jest czyste. Uczniowie bardzo dobrze rozpoznawali różne gatunki drzew oraz zwierząt  - widać, że pilnie pracowali w klasach młodszych.
Pani edukator opowiedziała także o ludziach, którzy przed setkami lat mieszkali w okolicach Szklarskiej Poręby i zajmowali się hutnictwem szkła, zielarstwem oraz poszukiwaniem złota i kamieni szlachetnych i półszlachetnych. A na koniec wyprawy- niespodzianka: wizyta w skarbcu Ducha Gór! Wyobraźcie sobie, że uczniowie dostali młotki i łopatki i z ich pomocą wydobywali AMETYSTY z Ametystowego Źródła! Niektórzy zawieźli do domu całe garście ametystów!
I do tego jeszcze ta cudowna, letnia pogoda...
Następna wyprawa do parku narodowego już 1 grudnia!

red. K. Kotarska-Janeczko