Kronika 2015/16‎ > ‎

Wykład "Prędkość w Kosmosie. Sondy kosmiczne."

opublikowane: 26 lis 2015, 07:22 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 26 lis 2015, 07:23 ]
fot. Katarzyna Kotarska-Janeczko
25 listopada 2015 r. na siódmej godzinie odbył się kolejny wykład z astronomii. Na wykład przyszło 29 uczniów z klas VI i IV.

Uczniowie dowiedzieli się jaka jest prędkość światła i ile czasu potrzebuje światło słoneczne, aby dotrzeć do Ziemi, jaka jest prędkość dźwięku. Uczyliśmy się obliczać odległość dwóch osób, jeśli usłyszą swoje krzyki po sekundzie, dwóch lub trzech. Obliczaliśmy także odległość Ziemi od Słońca. Poznaliśmy takie pojęcia jak: I, II i III prędkość kosmiczna.

Oglądaliśmy budowę  sond Voyager i dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ludzie wysłali wiadomość dla mieszkańców innych galaktyk. Rozgorzała dyskusja, że być może niedobrze, że poinformowaliśmy obce cywilizacje jak wygląda życie na Ziemi, ponieważ mogą one te informacje wykorzystać, aby nas zaatakować. Słuchaliśmy także odgłosów Kosmosu, nagranych przez sondy i zobaczyliśmy zdjęcie Ziemi zrobione przez sondę Voyager z krańców Układu Słonecznego.

45 minut wykładu upłynęło bardzo szybko.

red. Katarzyna Kotarska-Janeczko