Kronika 2015/16‎ > ‎

Wyprawa do parku na Kamiennej Górze

opublikowane: 2 paź 2015, 10:35 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 paź 2015, 06:10 ]
1 października ranek był mroźny. Na trawie pojawił się szron. Jednak to nie zniechęciło uczniów klasy 1a do wyprawy w poszukiwaniu przyrodniczych ciekawostek w parku. Ubrani w kurtki, czapki i rękawiczki, z plecakami wyposażonymi w lupy, lusterka i woreczki na skarby dzieci wyruszyły w drogę. Już na ulicy Łącznej był pierwszy postój, aby dotknąć trawy pokrytej szronem. „Skąd ten szron?” – pytały niektóre dzieci, inne wyjaśniały dlaczego kropelki mgły zamarzły  pokrywając białym nalotem źdźbła i listki. A w parku było jeszcze ciekawiej. Biegały wiewiórki, jakby bawiły się w berka, sikorki radośnie ćwierkały, a sójki- jak to one, wcale nie wybierały się za morze, tylko fruwały z gałęzi na gałąź. Pod wielkim bukiem dzieci zbierały buczynę, pod dębem żołędzie a pod klonem – nasiona jak skrzydełka (albo jak noski). Ciekawie było mierzyć obwody starych i młodych drzew oraz odrysowywać ich korę. Bardzo ucieszyło dzieci łapanie w lusterko promieni słońca i puszczanie zajączków. Najtrudniejszym zadaniem okazało się zbieranie liści za pomocą słomki, bez użycia rąk. W drodze powrotnej miłośnicy przyrody szukali kasztanów, ale było ich tylko kilka, więc trafiły do wspólnego worka pełnego skarbów: szyszek, liści, nasion i łupinek. Strudzone, ale zadowolone pierwszaki powróciły do klasy i z zapałem opowiadały o swoich wrażeniach.

Wych. K. Wergieluk