Kronika 2016/17

Drugoklasista studiuje na Uniwersytecie we Wrocławiu!

opublikowane: 23 mar 2017, 11:32 przez SP 4 Lubań

Mimo, że ma zaledwie 8 lat to już udało mu się zostać studentem pierwszego i największego Uniwersytetu Dzieci. Mowa jest o Tymonie, uczniu klasy 2d, który rozbudza swoją ciekawość i inspiruje się nauką poprzez udział w ciekawych wykładach i warsztatach prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców, naukowców, specjalistów z różnych dziedzin, artystów i przedsiębiorców współpracujących z Uniwersytetem Wrocławskiem, Warszawskim, Jagielońskim w Krakowie, AGH, Medycznym i z innymi renomowanymi uczelniami w Polsce.

Udział w tego typu przedsięwzięciu jest bardzo dużym wyróżnieniem dla każdego ucznia, któremu uda się dostać na taki Uniwersytet!

Projekt Uniwersytet zmienia oblicze edukacji każdego młodego ucznia. Połączenie zabawy z nauką daje dziecku możliwość samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Tymon jest na kierunku Inspiracje. Ma za sobą już 3 warsztaty z których dowiedział się jak stworzyć dobry biznesplan, czy w Polsce mieszkają tylko Polacy, a we Włoszech Włosi, czy nauka może być zabawą, a także wykład „Dlaczego na świecie jest tak dużo języków?”

Trzymamy kciuki za zdanie sesji letniej z samymi „szóstkami” w indeksie.

Wychowawca Marta Palczewska

Zajęcia terenowe klasy 2D w Szklarskiej Porębie

opublikowane: 23 mar 2017, 11:26 przez SP 4 Lubań

22 marca uczniowie klasy 2d pojechali na warsztaty do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Podczas zajęć większość czasu spędziliśmy w terenie, gdzie w sposób aktywny dowiedzieliśmy się bardzo dużo ważnych rzeczy na temat ochrony środowiska.

Na swojej drodze napotkaliśmy sporo odpadków, najprawdopodobniej bezmyślnie wyrzuconych przez turystów. Dowiedzieliśmy się, że powinniśmy dbać o nasze środowisko, segregować odpady, zakręcać wodę, nie niszczyć roślin i robić wszystko, aby nasze powietrze było czyste, a posegregowane odpady poddać recyklingowi. Te wszystkie działania przecież sprawią, że będziemy zdrowsi, a nasze otoczenie piękne i czyste.

Następnie z zebranych darów lasu dzieci stworzyły kwiatki, motyla, ptaka i lisa. Wykonując to zadanie doskonale wiedziały co te wszystkie elementy mają ze sobą wspólnego. Oczywiście stworzyliśmy łańcuch pokarmowy.

Każdy z nas dowiedział się jak wygląda mech i porost. Uczniowie zebrali swoje próbki roślin i udali się do laboratorium terenowego w którym pod mikroskopem mieli okazję obejrzeć dokładnie nasze znaleziska. Niektórym nawet nieświadomie udało się przynieść małe robaczki.

Właśnie w taki sposób powinna wyglądać edukacja przyrodnicza w szkole. Praktyczne i bezpośrednie spotkanie z naturą uczy nas najwięcej i sprawia nam ogromną przyjemność i radość.

wychowawca Marta Palczewska

14 marca - Dzień Matematyki

opublikowane: 23 mar 2017, 11:23 przez SP 4 Lubań

Marzec powoli staje miesiącem Matematyki. 14 marca coraz więcej szkół obchodzi Dzień liczby Pi, a  w naszej szkole już po raz czwarty zorganizowaliśmy Turniej Giga Mózgów – międzyklasowe rozgrywki w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w Dniu Matematyki, którego inicjatorem i organizatorem w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Organizatorzy udostępnili materiały w postaci prezentacji Microsoft PowerPoint do przeprowadzenia Dnia Matematyki w szkole. Prezentacja składa się z 24 pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych, wymagających nie tyle szerokiej wiedzy matematycznej, ile umiejętności logicznego myślenia. Dzięki temu rozwiązywanie zadań mogło sprawiać przyjemność nie tylko najlepszym matematykom szkolnym.

W tym roku Dzień Matematyki odbył się pod hasłem „Pieniądze to nie wszystko”. Przystąpili do niego uczniowie klas IV-VI

pod opieką E. Soi i K. Kotarskiej–Janeczko

Strona organizatora

Fotografie

Poetyckie powitanie wiosny

opublikowane: 22 mar 2017, 10:59 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 23 mar 2017, 11:33 ]

I przyszła : cichutko… delikatnie ….na paluszkach…. i przyniosła: troszkę ciepła, ptasiego świergotu, odrobinę zieleni i …..moc radości J

Powitaliśmy dziś w naszej szkole „PANIĄ WIOSNĘ” i to jeszcze jak … POETYCKOJ


Dzień zaczął się inaczej niż zwykle, z głośników szkolnych rozbrzmiewała muzyka , a najpiękniej - fragmenty „ Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego. Na korytarzach zrobiło się kolorowo niczym na wiosennej łące, dziewczynki chętnie przyozdobiły swe włosy kwietnymi wiankami.

Wspólne działania szkolne we wszystkich klasach trwały przez trzy pierwsze lekcje, już o 8.15 nauczyciele odczytali wybrany wiersz tematycznie związany z wiosną , następnie każdy uczeń do usłyszanego utworu lirycznego wykonał dowolną techniką pracę plastyczną. Efekty wyeksponowaliśmy na szkolnym parkanie, tak by w nastrój wiosenny wprowadzić również spacerujących ulicą Kopernika mieszkańców Lubania. Tego dnia każdy mógł poczuć się poetą, gdyż: rymowaliśmy, składaliśmy wersy, a nawet próbowaliśmy pisać wiersze J

Wiosna kocha kwiaty , więc przygotowaliśmy je własnoręcznie jako elementy choreografii do tańca, który wykonaliśmy wspólnie na naszym placu apelowym do ponadczasowych utworów zespołu ABBA, bawiliśmy się wybornie!

Promowaliśmy dziś również zdrowy styl życia, spożywaliśmy razem wiosenne śniadanie pełne warzyw i owoców ,rozmawialiśmy o tym ,że już od dziś ruszymy na spacery, rowery, do lasu , w góry i nad strumyk…
Wiosno witaj ! Jesteś z Nami 

Red. B. Smyczek

Zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie

opublikowane: 22 mar 2017, 10:56 przez SP 4 Lubań

21 marca 2017 r. uczniowie klasy IVc wzięli udział w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie. W czasie części terenowej zajęć uczniowie obserwowali żaby oraz ich skrzek w różnych zbiornikach wodnych, nauczyli się odróżniać żaby od ropuch. Zebrali także materiały do obserwacji w pracowni terenowej ( próbki mchów i porostów). Następnie w pracowni terenowej pod mikroskopami oglądali zebrane próbki. W pracowni plastycznej dzieci sprawdzały własności gliny i dowiedziały się, jak glina może być wykorzystana przez pracowników parku narodowego w ich pracy. Zajęcia odbyły się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej "Na ścieżkach nauki".
Katarzyna Kotarska-Janeczko
​​

Wykład pt."Jak zbudowana jest materia? Cztery stany skupienia"

opublikowane: 22 mar 2017, 10:54 przez SP 4 Lubań

9 marca 2017 r. 32 uczniów klas  IV a,b,c oraz V b wzięło udział w kolejnym wykładzie popularno-naukowym pt."Jak zbudowana jest materia? Cztery stany skupienia". W czasie wykładu uczniowie poznali budowę atomową materii, łacińskie nazwy i oznaczenia kilku pierwiastków, poznali cztery stany skupienia oraz wykonali doświadczenia pokazujące zjawisko dyfuzji w gazach i cieczach. Celem wykładów jest rozbudzenie ciekawości i zainteresowań naukowych naszych uczniów.
red. K. Kotarska-Janeczko

Warsztaty ceramizne

opublikowane: 22 mar 2017, 10:52 przez SP 4 Lubań

15 marca 2017 r. klasa IIIc i IVc wzięły udział w warsztatach w zakładzie ceramicznym pani Anny Sobieraj-Czaja w Rudzicy. Uczniowie poznali technologię wytwarzania (odlewania i formowania naczyń ceramicznych) oraz własnoręcznie pomalowali prawie 200 jaj ceramicznych profesjonalnymi farbami (tlenki metali) metodą stempelkową i pędzelkami. Chętni uczniowie lepili figurki wielkanocne z gliny, inni- ozdabiali ceramiczne baranki. Warsztaty zakończyły się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz zabawą na placu zabaw i "siłowni na powietrzu".
Dorota Głuszek i Katarzyna Kotarska-Janeczko

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ KAROLCIA”

opublikowane: 21 mar 2017, 08:10 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 22 mar 2017, 11:00 ]

20 marca 2017 r. uczniowie z klas 1-3 wraz z wychowawcami wybrali się do Miejskiego Domu Kultury na przedstawienie teatralne pt. „Karolcia" w wykonaniu aktorów z Teatru Profilaktycznego ALERT z Wrocławia. To historia o niezwykłym niebieskim koraliku – trzymanym w dłoni, który spełniał natychmiast każde życzenie. Karolcia znalazła niebieską kulkę w szparze podłogi podczas przeprowadzki. Koralik schronił się tam przed natrętną czarownicą Filomeną. Dzięki magicznemu koralikowi Karolcia wraz ze swoim kolegą, Piotrusiem, przeżywała wiele ciekawych i zabawnych przygód. Podczas spektaklu uczniowie dowiedzieli się, że najszczęśliwsi jesteśmy wtedy, gdy przyczyniamy się do szczęścia innych oraz, że warto pomagać innym. Karolcia i Piotr uczyli młodych widzów również zasad bezpieczeństwa: jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, którą stroną drogi należy się poruszać, co oznaczają najważniejsze znaki drogowe i jak ważne są światła odblaskowe. Uśmiech na twarzach dzieci wywołała Filomena, która chciała odzyskać magiczny koralik. Jej tańce rozśmieszyły całą widownię. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie oglądali widowisko pełne wesołych akcji i wspaniałej gry aktorów. Uwagę dzieci przyciągały piękne, kolorowe dekoracje przeplatane nowoczesną technologią. Klasa II e i III d po spektaklu spotkały się z aktorami. Wszyscy wrócili do szkoły podekscytowani, ze wspaniałymi wrażeniami. Czekamy na następne przedstawienia.
red. Joanna Smaga 


Kartka z pamiętnika

opublikowane: 21 mar 2017, 08:07 przez SP 4 Lubań

Uczniowie koła polonistycznego uczestniczyli w pierwszym spotkaniu 
Młodzieżowego Klubu Czytelniczego 
w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w LubaniuLubań,17.03.2017r. 
Drogi pamiętniku!

Wczoraj o godzinie 16:00 poszłam wraz z moją przyjaciółką, na spotkanie ludzi kochających książki , czyli Mołodzieżowego Klubu Czytelniczego, na które serdecznie zaprosiła nas nasza pani polonistka do gmachu Biblioteki Miejskiej naszym mieście . Pani Beata Baczyńska - Smyczek oczywiście była tego dnia z nami:):

Od przekroczenia progu budynku, panowała miła atmosfera, te wiekowe mury kryją w sobie jakis czar... . W czytelni dla dzieci czekała na nas przemiła organizatorka spotkaniapani Pani Marta Kaba, która przywitała nas uśmiechem oraz ciepłą herbatą i słodkościami. Gdy wszystkie osoby mające ochotę na dyskusję przybyły, Pani bibliotekarka zapytała nas o książki, które przeczytaliśmy w ostatnim czasie. Każda z nas opowiedziała o bohaterach i temetyce oraz podzieliłyśmy się swoimi odczuciami. I tak zaczęła się nasza długa rozmowa o książkach. Każda z nas miała coś innego do powiedzenia, lubiła co innego i dlatego nasza rozmowa była przepełniona emocjami i niezwykłym dla mnie uczuciem, że osoby siedzące w pomieszczeniu naprawdę kochają czytać , dominowało stwierdzenie, że to przenosi nas naprawdę w zupełnie inny świat-świat wyobraźni.

Cudownie się bawiłam i mam nadzieję, że pojawię się jeszcze wśród tych osób nie raz i znów z radością porozmawiamy o książkach.

red. Patrycja Kamuda kl. 6c

Reklama czytania

opublikowane: 16 mar 2017, 09:22 przez SP 4 Lubań

Uczniowie  kl.6c wzorowo czytają lektury, dobra znajomość treści, wyobraźnia i ogromne zaangażowanie  pozwala im na realizację ciekawych  pomysłów podczas lekcji j. polskiego. Przeczytajcie jak wspominają prace nad książką wszechczasów, czyli „ Robinsonem Cruzoe” Daniela Defoe. 

Warto brać z  Ich systematyczności w czytaniu przykładJ

 Polecam Beata Baczyńska - Smyczek

 

26.01.2017r.    Drogi pamiętniczku!

 

Dziś na lekcji języka polskiego bawiłam się wspaniale! Ostatnio przerabiamy lekturę pt. „ Robinson Kruzoe” i dzisiaj przedstawialiśmy nawiązujące do niej scenki. Moja grupa, czyli: Martyna, Olek, Nadia, Oliwia i ja przygotowaliśmy scenkę „Biuro Podróży”. Nadia i Olek zostali małżeństwem, ja wcieliłam się w rolę właścicielki biura podróży, a Oliwia i Martyna zagrały dzieci Nadii i Olka. Uważam, że nasza scenka udała się, lecz  w przyszłości rozbudujemy dialogi. Cała nasza klasa bardzo się postarała i wszystkie grupy wypadły cudownie, ale najbardziej podobała  mi się scenka biura podróży „Poli”, gdyż została porządnie dopracowana oraz scenka grupy, która nazywała się „Nagi instynkt przetrwania”, ponieważ rozśmieszyła mnie do łez. Podobają mi się takie pracę, bo uczą, bawią oraz są bardzo przyjemne i chętnie w nich uczestniczę.

 

 Aleksandra Hanka kl. 6c

 

Czwartek, 26.01.2017 r.

 

  Drogi pamiętniczku ,dziś w szkole najbardziej spodobała mi się lekcja j. polskiego ,gdzie przygotowaliśmy w  grupach scenki i prezentowaliśmy je.

   Ogólnie temat  brzmiał: „Na wyspie Robinsona Cruzoe’’, nasza grupa zaprezentowała szkołę przetrwania ,wcieliłem się w rolę dzikiego człowieka wraz z Kacprem i Fabianem .Nasz występ uważam za udany ,chociaż pojawiły się niedociągnięcia.

Moim zdaniem najlepszą scenkę przygotowała grupa Patrycji ,Juli ,Sandry oraz Martyny, które zaprezentowały  „Biuro podróży Poli” , podobał mi się ich piękny  opis wyspy.

  Ta lekcja była wspaniała cieszę się, że często  wykonujemy ciekawe zadania.

 Szymon Kukułka kl6c

 

 

 Piątek,27.01.2017

Drogi pamiętniku!

Na dzisiejszej lekcji języka polskiego prezentowaliśmy scenki przygotowane w oparciu o  powieść podróżniczą pt "Robinson Crusoe". Każdy zespół przedstawił fantastyczną pracę, np. moi koledzy przygotowali scenkę pt " Nagi instynkt przetrwania". Całokształt był wykonany fenomenalnie!.

Stroje oraz rekwizyty , które przynieśli były , fantastyczne . Chłopcy tak dobrze zagrali , że myślami przeniosłam się na wyspę .  Rozśmieszył mnie moment , gdy Marceli przebrał się za owieczkę . Cieszę się , że nasza Pani pozwala nam na tak świetne  zrozumienie treści lektury.

          Niestety kończę pamiętniku . Pa! Do jutra !

 

                                                                                                Martyna Dynowska kl6c

 

1-10 of 83