Kronika 2016/17

Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej Akcji Żonkile

opublikowane: 22 kwi 2017, 00:45 przez SP 4 Lubań

19 kwietnia 2017 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece odbyły się zajęcia upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1943r. na terenie Getta Warszawskiego, gdzie pomimo braku nadziei na zwycięstwo, w obliczu śmierci podjęto nierówną walkę z okupantem . Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Usłyszeliśmy wiele ważnych informacji o tamtym czasie. Mieliśmy okazję obejrzeć filmy, które urzeczywistniły i zobrazowały nam tę tragedię.Wykonywaliśmy również własnoręcznie żonkile będące symbolem pamięci, szacunku i nadzi. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile związane są również z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych żonkili.

Wiele się dziś nauczylismy , przeżyliśmy, pełni zadumy oduściliśmy gmach Biblioteki , byliśmy tam po to,by móc przekazywać zdobytą wiedzę dalej...
red. Patrycja Kamuda kl 6c

,,Kolorowe jajka – czyli o tym kiedy kury są szczęśliwe”- warsztat ekologiczny

opublikowane: 12 kwi 2017, 07:34 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 18 kwi 2017, 09:23 ]

Zbliża się Wielkanoc. To czas, kiedy na naszych stołach królować będą jajka, i te białe i te piękne kolorowe. Niewiele osób podczas świątecznych przygotowań zastanawia się, w jakich warunkach żyły kury, które zniosły kupowane przez nas jajka. Otóż, klasa III d 7.04.2017 r. zastanawiała się nad tym problemem podczas zajęć w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych ,,Kolorowe jajka – czyli o tym kiedy kury są szczęśliwe” . Podczas zajęć poszerzyli swoją wiedzę na temat ptaków domowych, ale przede wszystkim dowiedziały się, że niestety większość jajek dostępnych w sklepach pochodzi z niehumanitarnego chowu klatkowego. Z wielką uwagą dzieci słuchały w jakich warunkach hoduje się kurczaki: bez ściółki, grzędy czy gniazda, a czasami w bardzo ciasnych klatkach. Wspólnie z prowadzącymi uczniowie zastanawiali się: Jak można pomóc ptakom? Szybko ustaliliśmy, że przede wszystkim nie należy kupować jajek z niehumanitarnego chowu klatkowego. Teraz dzieci będą zachęcać swoich rodziców do kupowania jaj z numerem 0 lub 1, ponieważ to gwarancja, że pochodzą od kur z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego. Najbardziej dzieciom podobały się zabawy ruchowe, zabawa ze śpiewem o farmerze i oczywiście zajęcia plastyczne, podczas których wykonywały kolorowe jajka. Bardzo rzeczowe zajęcia z pewnością wzbudziły niepokój u dzieci i chęć przekazania tej ekologicznej wiedzy swoim rodzicom.

Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT i SMACZNEGO JAJKA, oczywiście od szczęśliwej kurki.

red. Wioletta Bućko

GDY DOROSNĘ BĘDĘ …

opublikowane: 12 kwi 2017, 07:26 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 19 kwi 2017, 06:17 ]

Wczesnym rankiem 5.04.2017r. klasę III d odwiedził Pan Marek Podczasza- tata Damiana. Przez cały tydzień w ramach bloku tematycznego „ Gdy dorosnę będę…” poznawaliśmy różne zawody. Dla uatrakcyjnienia zajęć został zaproszony Pan Marek, który wykonał z dziećmi wiele doświadczeń związanych z elektrycznością. Dzieci miały możliwość poznać na czym polega praca elektryka. Uczniowie dowiedzieli się, że osoby wykonujące zawód elektryka zajmują się montażem, instalacją i naprawą instalacji elektrycznych, dokonują przeglądów technicznych. Wszyscy stwierdzili, że to bardzo trudny i niebezpieczny zawód.
Trzeciaki dowiedziały się jak płynie prąd, gdzie jest wytwarzany. Rozmawialiśmy o przewodnictwie różnych materiałów i o niebezpieczeństwach związanych z prądem. Uczniowie poznali rodzaje przewodów i wszelkiego rodzaju urządzenia potrzebne elektrykowi do pracy. Wspaniałe zajęcia przeprowadzone przez Pana Marka były znakomitym uzupełnieniem wiadomości i umiejętności zdobytych podczas programu „ PLANETY ENERGII”.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy. 

red. Wioletta Bućko

Wieczornica

opublikowane: 11 kwi 2017, 06:53 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 12 kwi 2017, 07:30 ]


W dniu 6 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu społeczność szkolna wraz z nauczycielami przygotowała wieczornicę pt. „Ta, która zaufała…”

Program uroczystości obejmował: Pasję oczami Św. Marii Magdaleny oraz montaż słowno – muzyczny z wykorzystaniem wierszy księdza Wacława Buryły, piosenek w wykonaniu koła muzycznego i gitarowego, tańca uczennic z klasy 2c i tekstów własnych, do pisania których posłużyły dostępne źródła informacyjne (strona internetowa miasta Lubań, broszury, ulotki tematyczne).

Zebrana w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej publiczność w ciszy i w skupieniu obejrzała przedstawienie i nagrodziła artystów gorącymi brawami. Owacje na stojąco trwały kilka minut.

Pani Dyrektor Marzena Tomczyk podziękowała za przybycie przedstawicielom władz miejskich, dyrektorom placówek oświatowych, siostrom Magdalenkom z podopiecznymi, rodzicom i wszystkim, którzy znaleźli czas na uczestnictwo w wieczornicy. Gorąco podziękowała młodym artystom i ich opiekunom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, zorganizowanej w związku z nadaniem naszemu miastu patronatu Św. Marii Magdaleny i zaprosiła na słodki poczęstunek.

Autorkami scenariusza były: pani Beata Kwiecińska i pani Jolanta Klatka, a współpracowały z nimi: Dorota Brzezowska, Mariola Grzesińska, Katarzyna Wergieluk i Jarosław Mleczak.

Jesteśmy przekonani, że pełna wzruszeń historia męki i śmierci Chrystusa, delikatny pląs wdzięcznych dziewczynek do utworu „Jesteś bohaterem” oraz pogodne wiersze i piosenki na długo zostaną w pamięci naszych gości. Mamy również nadzieję, że przedstawienie wprowadziło wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Wielkanocnych i pozwoliło na chwilę zadumy.

 Dorota Brzezowska

Fotografie

CIEKAWE WARSZTATY

opublikowane: 11 kwi 2017, 06:50 przez SP 4 Lubań

6 kwietnia uczniowie klas 1.a i 3.c uczestniczyli w kolejnych warsztatach przyrodniczych organizowanych przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie. Tym razem były to zajęcia w terenie. Podczas pieszej wędrówki, p. Lesław Skrętkowicz, który prowadził warsztaty, bardzo ciekawie opowiadał o żyjących tam zwierzętach, ich zwyczajach i sposobach przetrwania zimy, a także zależnościach pokarmowych występujących w lesie. Przeprowadził także z uczniami wiele ciekawych obserwacji i doświadczeń. Dzieci bardzo chętnie i z ogromną ciekawością poznawały nowe zjawiska i pojęcia, a także z ogromnym zaangażowaniem wykonywały kolejne zadania i doświadczenia.

To była wspaniała lekcja przyrody!

wych. Edyta Kalinowska - Hanka

"Idą Święta" w naszej szkole

opublikowane: 10 kwi 2017, 09:44 przez SP 4 Lubań

Od ponad dwóch tygodni w naszej szkole widać oznaki zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Uczniowie chętnie angażują się w "świąteczne inicjatywy" np.konkurs pod tytułem "Wielkanocne jajo", czy wystawę palm wielkanocnych. Właśnie chciałem napisać kilka życzliwych słów o szkolnej wystawie palm wielkanocnych. Nasza szkoła na pierwszym piętrze każdego roku pięknie wygląda przed Wielkanocą, kiedy kolorowe palmy ozdabiają  korytarz.Oglądając je można pomyśleć ile pracy włożyła każda klasa naszej szkoły - uczniowie i nauczyciele w wykonanie każdej palmy. Wszystkie są piękne bo łączą społeczność szkoły najpierw w przygotowaniu materiałów do wykonania a następnie w samej pracy na lekcji, aby każda palma była piękna. Dlatego wyrazy podziękowania kieruję dla rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu uczniów i nauczycieli katechetów, którzy mocno się trudzili aby wykonać razem z dziećmi w klasach to "świąteczne dzieło".
Niektóre nasze palmy reprezentowały naszą szkołę na kiermaszu świątecznym w lubańskim Trecie 7 kwietnia 2017 roku. Prezentowały się okazale obok palm z innych szkół. Fajnie, że można innym pokazać jaka pracowita jest społeczność naszej szkoły. Dziękując społeczności szkolnej wszystkich pozdrawiam i życzę spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 katecheta :Jarosław Mleczak 

„Na indiańskim szlaku” zabawa z lubańskimi przedszkolakami

opublikowane: 10 kwi 2017, 09:42 przez SP 4 Lubań

W piątkowe popołudnie (31.03.2017r.) sala sportowa Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lubaniu przemieniła się w prawdziwą indiańską wioskę. Klasy III d, III e i II e wraz z wychowawczyniami przygotowały zabawę fabularyzowaną „Na indiańskim szlaku”.

W ramach promocji naszej placówki zaprosiliśmy przedszkolaków, aby towarzyszyły nam na muzycznych indiańskich ścieżkach. Skoczne pląsy i tańce, wesołe piosenki, indiańskie legendy i zaklinanie deszczu pozwoliło przyszłym pierwszakom przeżyć niesamowitą zabawę, ale również zmniejszyć napięcia związane z przekroczeniem progu szkolnego. Było wesoło, kolorowo i skocznie. Dziękujemy przedszkolakom , że tak licznie towarzyszyli nam w tej indiańskiej przygodzie.

Red. Joanna Smaga

PODRÓŻE Z OBIEŻYŚWIATEM PO AMERYCE PÓŁNOCNEJ

opublikowane: 10 kwi 2017, 09:39 przez SP 4 Lubań

Przez cały tydzień na  kolejnych  lekcjach uczniowie klasy III d i III e „ podróżowali po Ameryce Północnej”. Był to kolejny projekt edukacyjny  w tych klasach. Aby odpowiedzieć na problemowe pytanie – Jaka jest Ameryka Północna? uczniowie przygotowali bardzo ciekawe plakaty, prezentacje multimedialne, mapy poglądowe. Były też zagadki, quizy, nagrody za aktywne słuchanie i oczywiście stroje z różnych części Ameryki Północnej.               Bez trudu  na mapie trzecioklasiści określali położenie Ameryki, wymieniali nazwy oceanów i mórz. Młodzi prelegenci zaskakiwali słuchaczy ciekawostkami przyrodniczymi. Wiele emocji wzbudzały zabawy w formie quizów. Poznając najpiękniejsze zakątki Ameryki Północnej nie sposób pominąć codzienne życie jej mieszkańców oraz tradycje ludów indiańskich. Lekcje dały podstawy wiedzy o kontynencie i rozbudziły w dzieciach przyszłe pasje podróżnicze.  Nagrodą za wspaniałą pracę podczas projektu będzie jego podsumowanie, czyli  zabawa fabularyzowana „ Na indiańskiej ścieżce” , na którą zaprosiliśmy przedszkolaki z  lubańskich przedszkoli.

red. Wioletta Bućko 

Fotografie

Film 1

Film 2

Przedstawienie

opublikowane: 4 kwi 2017, 05:44 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 kwi 2017, 05:44 ]

30 marca klasy 3c i 2b obejrzeli ciekawe przedstawienie o tematyce ekologicznej . Przypomnialy sobie pojecia związane z ochroną środowiska :segregacja śmieci , recykling, smog .Król van Bałagan musial zmienić życie w królestwie bałaganu na czyste , ekologiczne i zdrowe .Dzięki miłości do Kopciuszka w całym królestwie już było czysto i wszyscy poddani złożyli przysięgę życia zgodnego z ochroną przyrody
red. D. Głuszek

ZAJECIA W SALI EDUKACYJNEJ „OGNIK” W ZGORZELCU

opublikowane: 30 mar 2017, 10:43 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 4 kwi 2017, 05:46 ]

Klasa II e wraz z wychowawcą 27.03.2017r miała okazję wziąć udział w zajęciach multimedialnych oraz praktycznych w sali edukacyjnej „Ognik” KP PSP w Zgorzelcu. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznawały zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego w mieszkaniach. Uczniowie wcielali się w role świadków różnych wypadków. W sali edukacyjnej dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także mogły sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar. Dzieci wykonywały także zadania, takie jak rozwijanie i zwijanie węża strażackiego czy prawidłowa ewakuacja. Na zakończenie wszystkie dzieci dostały dyplomy. Jeszcze raz bardzo dziękujemy panu Hubertowi Jaroszowi za przeprowadzenie fantastycznych zajęć.

Red. Joanna Smaga

1-10 of 94