Kronika 2016/17

Noc Muzeów

opublikowane: 22 maj 2017, 08:03 przez SP 4 Lubań

Raz w roku, w drugiej połowie maja, do późnych godzin nocnych, wszystkie ważniejsze muzea świata otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. Jest to tym ważniejsza impreza, gdyż wszystkie ośrodki kulturalno – historyczne robią to za darmo. W tym roku Lubań, tak jak inne miasta w Polsce biorące udział w tym międzynarodowym przedsięwzięciu ( w sumie 100 miast w Polsce ), zaprosiło po raz kolejny mieszkańców regionu na tzw. Noc Muzeów. Mieszkańcom Lubania zaproponowano 20 maja szereg imprez, co stało się przyczynkiem licznie przybyłych gości. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu, którzy razem z uczniami Gimnazjum nr 2 tworzyli najliczniejszą grupę biorącą udział w zwiedzaniu ( w sumie prawie 60 osób ).

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy zbiórką w Parku przy Wieży Brackiej, skąd jak najszybciej udaliśmy się do wystawy „Schron”. Pan A. Maciaszczyk przybliżył nam wówczas informacje o Bitwie Lubańskiej z 1945r. Następnie zwiedziliśmy Wieżę Bracką, którą zdobyliśmy prawie szturmem - wchodząc na jej sam szczyt, a w połowie drogi oglądnęliśmy nową wystawę pt. „Minerały Zachodnich Sudetów” o której słów parę usłyszeliśmy od p. Ł. Tekieli. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Regionalne, w którym oprócz najnowszej wystawy „ O tym jak Lauban stał się Lubaniem”, wzięliśmy udział w występie artystycznym pt. „Podciep – o mrocznym rytuale mieszkańców Lubania”. Naszą Noc Muzeów skończyliśmy ok. godz. 22.00 i już nie możemy doczekać się następnej…
red. A. Franczak

Spacer z przewodnikiem miejskim po Lubaniu

opublikowane: 15 maj 2017, 10:06 przez SP 4 Lubań

W sobotnie przedpołudnie ( od godz. 10.00 do 14.00 ) 13.05.2017r. , mimo niezbyt zachęcającej pogody miało miejsce w naszym mieście wydarzenie inne niż wszystkie… Mianowicie po zakamarkach naszego pięknego grodu oprowadzali wykwalifikowani przewodnicy miejscy, którzy w ramach promocji oferowali za darmo dla mieszkańców swoje usługi. Ich wiedza to nie tylko suche wiadomości i fakty, ale opowieści i legendy, które wprowadzają słuchaczy w świat już nieistniejący, ale dziwnie bliski… Opowiadania dotyczyły bowiem samego Lubania, jego istniejących i nieistniejących zabytków historycznych, zwyczajów panujących w przeszłych czasach, dramatów i sukcesów poszczególnych osób oraz pamiątek, które pozostały po dzień dzisiejszy. Na takim spacerze nie mogło zabraknąć pasjonatów historii z SP nr 4 w Lubaniu na czele z paniami dyrektor oraz nauczycielem historii p. A. Franczak i dlatego pogoda nas nie odstraszyła i ochoczo uczestniczyliśmy w tej jakże pouczającej podróży!!!

red. A. Franczak

Dbamy o naszą Ziemię!

opublikowane: 7 maj 2017, 02:47 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 maj 2017, 10:32 ]

Obchody Światowego Dnia Ziemi uczczono w naszej szkole uroczystym apelem przygotowanym przez klasę II d, III c i IV c. Dnia 21.04.2017 r. uczniowie klas I-IV z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie „Sąd nad człowiekiem” propagujące ekologiczne zachowania. Tego dnia gościliśmy p. Agnieszkę Wierzbicką, która pełni funkcję kierownika Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej.

            Dzieci przypomniały, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i trzeba o nią dbać. Ponadto uczniowie mieli okazję zobaczyć prezentację multimedialną nt. smogu.

Po uroczystym apelu klasy wybrały się w teren, aby zasadzić sadzonki drzew.

 red. Marta Palczewska

Fotografie

Poznajemy zwyczaje zwierząt

opublikowane: 7 maj 2017, 02:46 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 maj 2017, 10:33 ]

26 kwietnia pierwszaki i klasa 2 d pojechały na wycieczkę do ZOO w Görlitz. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach pt. „Co się dzieje w kurzym jaju?” Zobaczyliśmy inkubator dla jaj, dowiedzieliśmy się jak tworzy się życie w kurzym jajku, mieliśmy okazję dotknąć i nakarmić pisklaki.

            Po zajęciach udaliśmy się na poszukiwania egzotycznych zwierząt. Na naszej drodze napotkaliśmy m.in. wielbłądy, rysie, jeżozwierze, czy sępy.  Wszystkie zwierzęta mieliśmy na wyciągnięcie ręki. Na zakończenie wycieczki skorzystaliśmy ze „Stodoły Odkrywców” i „Mostku Przygód” na których wspaniale się bawiliśmy.   

wychowawca Marta Palczewska

Fotografie

Wycieczka klasy 4a i 4b

opublikowane: 6 maj 2017, 00:12 przez SP 4 Lubań

W dniach 19-21 kwietnia uczniowie klasy 4a i 4b byli na trzydniowej wycieczce w Ostrowie Lednickim, Gnieźnie, Toruniu i Biskupinie. A oto relacje uczniów z 4a:

Około godziny 4:50 Wyjechaliśmy z Lubania na trzydniową wycieczkę do Torunia. W pierwszy dzień pojechaliśmy naszym autokarem do Ostrowa Lednickiego i Gniezna na zwiedzanie z przewodnikiem. Do hotelu przyjechaliśmy około godziny 18:39 Rozpakowaliśmy się i tak zakończył się dzień pierwszy. W drugi dzień wybraliśmy się do muzeum piernika gdzie mogliśmy zrobić swojego własnego piernika! Później poszliśmy do "Domu Legend”. Godzinę później wybraliśmy się z Panią Agnieszką na zwiedzanie Torunia chodziliśmy tak godzina za godziną około godziny 17:15 skończyliśmy zwiedzać Toruń. Pojechaliśmy do hotelu gdzie zakończył się dzień drugi. W trzeci dzień raptem ostatni pojechaliśmy do Torunia i Biskupina i znowu zwiedzanie! W Toruniu byliśmy w "Młynie Wiedzy" oczywiście nie byliśmy w prawdziwym młynie tylko w ogromnym budynku o nazwie "Młyn Wiedzy" były tam różne rzeczy takie jak maszyny do nauki. Mogłam zobaczyć wiele wspaniałych rzeczy! A na sam koniec droga do domu! :D I tak minęły trzy dni w Toruniu. Na BARDZO fajnej wycieczce z moją kochaną klasą 4a!
Natalia Zjawin 

Bardzo dużo zwiedzaliśmy + fajny przewodnik + wiele rzeczy się dowiedziałem o Toruniu, Gnieźnie i Biskupinie -------- długa droga - wycieczka była za krótka :-(
Olek Gąsiorek 

W trzecim dniu wybieraliśmy się do Biskupina. O godzinie 7:00 było śniadanie a o godzinie 7:45 wszyscy spotkaliśmy się przed autobusem. Pierwszy przystanek był w Młynie Wiedzy w Toruniu gdzie spędziliśmy około 2 i pół godziny. Jak wracaliśmy do domu to zatrzymaliśmy się i nasze nauczycielki poszły do Biedronki po „suchy prowiant” na drogę powrotną. Wróciliśmy około godziny 00:32.Było bardzo fajnie.
Oliwia Szymańska 

Na wycieczce bardzo podobała mi się katedra w Gnieźnie była bardzo duża i ładna w środku.
Też podobał mi się posąg pieska w Toruniu. Fajne było robienie pierników, ale jest bardzo twardy.
Mateusz Szwabowicz 

Na wycieczce byliśmy w Toruniu, Gnieźnie i w Biskupinie. Zwiedziliśmy muzeum piernika, na polach w Biskupinie, Ostrów Lednicki i dużo więcej...
Plusy: Pierniki, ładne widoki, fajny autokar i dużo zwiedzanie, MEGA HOTEL.
Minusy: Dużo chodzenia.
Bartek Hajdel 

Wycieczka w „Toruniu" była przefajna i było dużo różnych zabaw. Najlepiej było w „Młynie Wiedzy", ale trochę za mało czasu było wolnego. W Biskupinie było też fajne. Fajna Wycieczka.
Dominik Żuk :) 

Na wycieczce było bardzo fajnie. W Ostrowie lednickim i w Biskupinie też.
Przemek Gołąb 

Najbardziej mi się podobało na wycieczce jak zwiedzaliśmy zamek Krzyżaków. Bardzo mi się podobało jak piekliśmy pierniki. Bardzo mi się podobał osiołek ze pozłoconego metalu.
Fabian Pomichter 

Na wycieczce było bardzo fajnie. Najlepsze miasto w jakim byłem. Czekam na jeszcze jedną.
Jakub Oleszczuk 

Niedawno byłem na wycieczce szkolnej. Mieliśmy bardzo fajny hotel w Toruniu i zwiedziłem bardzo dużo miejsc. A najbardziej podobało mi się w muzeum piernika gdzie można było upiec swojego piernika. Bardzo podało mi się też w planetarium chociaż i tak każdy spał.
Alan Romanowski 

Pierwszy dzień w Toruniu zaczęliśmy od muzeum żywego piernika, tam pan pokazał nam w zabawny sposób jak wytwarza się ciasto na pierniki. Następnie robiliśmy własne pierniki. Mogliśmy kupić różne pamiątki w małym sklepiku. Pierniki mogliśmy zabrać do domu lecz były za twarde by je zjeść.
Basia Hamielec 

Wycieczka bardzo mi się podobała było wspaniale, fajnie się bawiłam. Hotel był super fajny dobrze się bawiłam na kręglach. Najbardziej podobało mi się muzeum piernika i robienie własnego pierniczka. Ale szkoda, że tak krótko.
Maja Miecznikowska

PODRÓŻE Z OBIEŻYŚWIATEM - AMERYKA POŁUDNIOWA

opublikowane: 28 kwi 2017, 08:52 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 6 maj 2017, 00:14 ]

Uczniowie klasy  III d i III e zrealizowali kolejny projekt edukacyjny.  Tym razem wędrowaliśmy przez drogi i bezdroża Ameryki Południowej.  Była to kolejna wędrówka palcem po mapie w cyklu  „  Podróże z Obieżyświatem- poznajemy kontynenty”.  Dzieci przez cały tydzień  zdobyły  wiedzę dotyczącą krajów Ameryki Południowej, położenia geograficznego, wielkości kontynentu, ukształtowania terenu, fauny , flory, sposobu życia mieszkańców , tradycji i obyczajów mieszkańców. Oglądaliśmy filmy przyrodnicze i prezentacje multimedialne. Poznaliśmy las równikowy Amazonki. Wykonywaliśmy prace plastyczne: kolorowe papugi,  peruwiańskie lamy. Słuchaliśmy muzyki południowoamerykańskiej. Uczniowie chętnie prezentowali się na forum grupy, przekazując ciekawostki danego kraju. Z zapałem i zaangażowaniem uczniowie interesowali się każdym nowym miejscem.

A Wy lubicie podróże? Marzycie czasem by spakować plecaki i ruszyć w nieznane? Każdy chciałby przeżyć niezwykłe przygody. Trzeba mieć sporo odwagi by podróżować po świecie, ale każdy może wędrować palcem po mapie i pogłębiać swoją wiedzę. Spróbujcie – to niezwykle ciekawe doświadczenie.

red. Wioletta Bućko, Beata Hanka

Fotografie

OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH W SP NR 4

opublikowane: 28 kwi 2017, 08:51 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 maj 2017, 08:44 ]

Oto jak uczniowie naszej szkoły przygotowali się do zrozumienia i obchodów tegorocznych Świąt Majowych tzn. : Święta Pracy, Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja. 

Już od tygodnia nasze korytarze zdobią plakaty o tematyce patriotycznej, każda klasa indywidualnie uczestniczyła w prelekcji pt. „Patriotyzm XXI w. symbole narodowe i lokalne w życiu młodego Polaka” przeprowadzonej przez pana Piotra Kuczmira. 

W piątek 28 kwietnia rangę Majowych Świąt podkreśliliśmy w naszej szkole już od najwcześniejszych godzin porannych organizując „Majowy poranek”. Uczniowie klas Ia i IId wraz z wychowawczyniami odświętnie ubrani witali wszystkich, ustawieni w szpalerze wiwatowali na cześć Konstytucji 3 Maja. Po tak uroczystym powitaniu udaliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie wzięliśmy udział w rozmowie nauczającej o tematyce patriotycznej, pod kierunkiem p. wicedyrektor Elwiry Wojtusik, której pięknym podsumowaniem było odśpiewanie hymnu państwowego. Atmosferę podniosłości i przynależności narodowej dopełniły nasze galowe stroje przyozdobione symboliczna biało – czerwoną flagą. 

Podczas dzisiejszych lekcji języka ojczystego rozmawialiśmy o Polsce, Polakach, naszej tożsamości narodowej, przedstawiliśmy montaż słowno – muzyczny opracowany przez panią Agnieszkę Franczak specjalnie z okazji 226. rocznicy obchodów Święta Konstytucji 3 Maja. 

Młodzi Polacy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu im. Kawalerów Orderu Uśmiechu wraz ze swoimi nauczycielami o Tobie Polsko dziś pamiętają! 

red. Beata Baczyńska - Smyczek


PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ ZWIĄZANYCH Z 226 ROCZNICĄ UCHWALENIA 
KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 ROKU

Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja 1791r. to bardzo ważne daty dla każdego Polaka, dlatego w naszej szkole, w tygodniu poprzedzającym tzw. „Święta Majowe” ( czyli 1, 2, 3 oraz 8 maja ) w każdej klasie naszej szkoły, odbyły się prelekcje historyczne pt. „Symbole Narodowe”. Naszym prelegentem był znany w szkole historyk – pasjonata, dziennikarz, autor książek o tematyce historycznej i przedstawiciel wielu stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju naszego Regionu – Pan Piotra Kucznir. Co roku uroczystości poświęcone upamiętnieniu tzw. „Świąt Majowych” stają się bardzo ważnym wydarzeniem w naszej szkole, w tym roku szkolnym punktem kulminacyjnym uroczystości były właśnie prelekcje naszego gościa. 

Pan Piotr opowiadał uczniom o tym, iż godło, flaga i hymn są symbolami naszego państwa i odgrywają dużą rolę w życiu państwa, jak i każdego ( nawet młodego ) człowieka. Pełnią bowiem ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej i dzięki ich istnieniu naród może podkreślić własną odrębność oraz wspólnotę. Nasz prelegent poinformował również uczniów, iż nasze symbole narodowe otoczone są prawną ochroną ze strony państwa.

Najważniejsze symbole narodowe Polski to godło narodowe (herb), hymn polski oraz flaga polska. Symbolami narodowymi są ponadto święta państwowe i narodowe, rocznice ważnych wydarzeń historycznych, stroje ludowe, legendy, tradycje ludowe czy np. mundur wojskowy. To obrazuje, że nie zawsze muszą one mieć charakter materialny. Symbole narodowe są zewnętrznym przejawem odrębności narodowej, a wśród członków wspólnoty budują również poczucie dumy narodowej. Polskie symbole narodowe mają ogromne znaczenie jako znak odrębności narodowej oraz nawiązanie do wielkości narodu polskiego.

„Dniu trzeci Maja, dniu nam święty, 
hołd ci należy nieść, 
choć dziś narodu cel wytknięty, 
pamięci twojej cześć!”  
red. A. Franczak

KONCERT EDUKACYJNY „ TURYSTA PRZYJACIELEM PRZYRODY

opublikowane: 26 kwi 2017, 04:09 przez SP 4 LubańKolejny już raz uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej na inaugurację Lubańskiej Wiosny Ekologicznej. To był wspaniały koncert pod hasłem „ Turysta przyjacielem przyrody”. Muzycznymi i poetyckimi wstawkami lubańskie, zdolne dzieci umilały zaproszonym gościom czas. Pani Agnieszka Wierzbicka zaprosiła wszystkie dzieci do stworzenia „ Kodeksu dobrego Turysty”. Podczas naszych wędrówek postarajmy się zachowywać jak prawdziwi turyści. Przed nami wiele wycieczek, wyjazdów na „ zielone szkoły”, dlatego pamiętajcie turysta:

1. Dba o przyrodę.

2. Podziwia piękno otaczającej nas przyrody, bo od niej można nauczyć się wiele.

3. Na wycieczkach liczy się koleżeństwo i współpraca – turyści pomagają sobie w różnych sytuacjach.

4. Nie gna do przodu, nikogo też nie zostawia się w tyle.

5. Stara się zachowywać spokojnie , bez krzyku.

6. Spaceruje po wyznaczonych szlakach.

7. Nie pozostawia po sobie żadnych śmieci.

8. Nigdy nie dokarmia zwierząt.

9. Nie zrywa i nie niszczy bezmyślnie tego co żyje.

10. Odpoczywa wśród przyrody i nabiera sił przed kolejnym, pracowitym dniem.Niech każda wycieczka będzie dla Was wielkim przeżyciem i mile spędzoną chwilą w gronie koleżanek i kolegów.
red. Wioletta Bućko

Spotkania w klasztorze

opublikowane: 26 kwi 2017, 04:07 przez SP 4 Lubań

W kwietniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach zorganizowanych w klasztorze Sióstr Świętej Marii Magdaleny od Pokuty.
Dzieci wysłuchały prelekcji i obejrzały prezentację multimedialną o patronce zakonu oraz historii i działalności Sióstr na terenie Dolnego Śląska oraz w Lubaniu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć część domu zakonnego m.in. jadalnię oraz kaplicę. Spotkania kończyły się wspólnym śpiewem, tańcem oraz słodkim poczęstunkiem. Pozwoliły uczniom lepiej poznać przyszłą patronkę Lubania.
red. K. Kotarska-Janeczko

Uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej Akcji Żonkile

opublikowane: 22 kwi 2017, 00:45 przez SP 4 Lubań

19 kwietnia 2017 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece odbyły się zajęcia upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce wiosną 1943r. na terenie Getta Warszawskiego, gdzie pomimo braku nadziei na zwycięstwo, w obliczu śmierci podjęto nierówną walkę z okupantem . Spotkanie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" pod patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Usłyszeliśmy wiele ważnych informacji o tamtym czasie. Mieliśmy okazję obejrzeć filmy, które urzeczywistniły i zobrazowały nam tę tragedię.Wykonywaliśmy również własnoręcznie żonkile będące symbolem pamięci, szacunku i nadzi. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile związane są również z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych żonkili.

Wiele się dziś nauczylismy , przeżyliśmy, pełni zadumy oduściliśmy gmach Biblioteki , byliśmy tam po to,by móc przekazywać zdobytą wiedzę dalej...
red. Patrycja Kamuda kl 6c

1-10 of 103