Kronika 2016/17

Pisaliśmy do ...

opublikowane: 23 cze 2017, 04:47 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 cze 2017, 12:18 ]

Na zajęciach koła języka angielskiego, prowadzonego przez panią Magdę Janikowską, przygotowaliśmy w grudniu 2016 roku kartki świąteczne z życzeniami dla żołnierzy stacjonujących w Kosowie. Kilka kartek napisaliśmy po angielsku, i te zostały przekazane przez zaprzyjaźnionego dowódcę XXXV zmiany KFOR dowódcom amerykańskim i węgierskim. Panowie odpisali nam z podziękowaniami na adres mailowy szkoły.

            Od tego czasu korespondujemy z LTC Scottem Virgilem, który w USA jest dowódcą batalionu kawalerii powietrznej (1-33 CAV 3rd BCT 101st ABN DIV). Pytaliśmy pana pułkownika o jego rodzinę, zwierzęta, hobby, pracę. Dowiedzieliśmy się, że lubi pracować z polskimi żołnierzami i smakuje mu polskie jedzenie. My sami też opowiedzieliśmy o sobie, naszych zainteresowaniach, szkole i zostaliśmy pochwalenie za znajomość języka angielskiego.

            Przed Wielkanocą ponownie przygotowaliśmy kartki świąteczne, tym razem z kolegami z młodszego kółka. Po świętach otrzymaliśmy podziękowania, a pułkownik Virgil napisał, że strasznie podoba mu się nasz zwyczaj Lanego Poniedziałku.

            Na ostatnich zajęciach podziękowaliśmy panu pułkownikowi za poświęcony nam czas oraz zaprosiliśmy go do korespondencji w przyszłym roku szkolnym i do odwiedzenia naszego miasta i szkoły.

Amelka z IVb, Kasia, Alan i Igor z Vb

 

Odkrywamy świat fizyki

opublikowane: 22 cze 2017, 02:08 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 27 cze 2017, 12:20 ]

21 czerwca gościliśmy w naszej szkole uczniów z lubańskiego „Mickiewicza” wraz z opiekunem panią Beatą Watras. Uczniowie klas szóstych mieli okazję przekonać się, że świat fizyki jest fascynujący, zaś przygoda z nowym przedmiotem, którą rozpoczną w klasie siódmej, będzie połączeniem wiedzy z doświadczeniami.

Licealiści zademonstrowali nam kilka niezwykle ciekawych i efektownych eksperymentów. Pani Watras na bieżąco wprowadzała nas w tajniki doświadczeń i zwracała szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Bardzo nam się podobało i czekamy na kolejne spotkanie w nowym roku szkolnym!!!
red. E. Wojtusik

Zielona Szkoła w Zamku

opublikowane: 19 cze 2017, 11:48 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 22 cze 2017, 02:01 ]

Na przełomie maja i czerwca uczniowie klasy 2d i 3c pojechali na Zieloną Szkołę do Zamku w Mosznej. Podczas pobytu chłopcy mogli wcielić się w rolę rycerzy. Natomiast każda dziewczynka spełniła swoje marzenie zostając księżniczką. Zakwaterowanie w przytulnych komnatach zamkowych pozwoliło doświadczyć ich niesamowitej atmosfery, która na długo zapadnie w pamięci i wyobraźni najmłodszych uczestników pobytu.

Jak na prawdziwego rycerza i księżniczkę przystało poznaliśmy prawdziwe dworskie zasady savoir - vivre, stworzyliśmy swój oryginalny i niepowtarzany herb, zwiedziliśmy stadninę koni, poznaliśmy dworskie gry i nauczyliśmy się wytwarzać magiczne eliksiry. Na koniec naszego pobytu wzięliśmy udział w grze terenowej której celem było poszukiwanie Kamienia Filozoficznego. Wszystkie te atrakcje uczciliśmy balem na zamku połączonym z pasowaniem na rycerza.

wychowawca 
Marta Palczewska

           

 Fotografie

„Dzień Talentów” w SP 4

opublikowane: 19 cze 2017, 08:56 przez SP 4 Lubań

„Jest jedna zasadnicza rzecz określająca wyjątkowość człowieka - jego pasja.”
czyli „Dzień Talentów” w SP 4

Jednym z wielu miejsc, gdzie szczególne uzdolnienia, umiejętności i predyspozycje uczniów powinny zostać dostrzeżone, jest szkoła. Ich różnorakie zainteresowania, pasje i talenty są odkrywane, rozwijane i promowane. Działania w tym zakresie prowadzi od wielu lat Szkoła Podstawowa Nr 4 w Lubaniu. W tym celu organizuje „Dzień Talentów”, który jest świętem szczególnym i pełnym emocji. 

  W tym roku w ramach promocji uczniów, wspierania ich talentów i zainteresowań odbyły się: 

 Zajęcia prowadzone przez uczniów- pasjonatów, którzy cenią sobie fakt, że mogą zapisać się na zajęcia, które są dla nich najbardziej interesujące. W roli nauczycieli wystąpiły dzieci, które prowadziły zajęcia dotyczące swoich pasji, umiejętności, zainteresowań. Każdy z uczniów naszej szkoły mógł samodzielnie wybrać czego w tym dniu chce się nauczyć, na jakie zajęcia zapisać, a rozpiętość tematów była ogromna. Oto niektóre z nich:

 • ·         Polskie legendy
 • · Zabawy i gry z j. niemieckiego 
 • · Gry i zabawy językowe 
 • · Robimy puzzle językowe i gry planszowe 
 • · Odkrywamy ciekawe tematy związane z II wojną światową 
 • · Eksperymenty i doświadczenia 
 • · Jaszczurka Felsuria Madagaskarska – pokaz, informacje 
 • · Kosmos i fizyka – poznajemy zagadki wszechświata 
 • · Warsztaty muzyczne 
 • · Origami 
 • · Plastyka – robienie glutków 
 • · DIY – pomadka żelowa z kwiatkiem w środku 
 • · DIY – domowa ciastolina 
 • · Religie świata 
 • · Poznajemy zasady gry, ćwiczenia związane z koszykówką 
 • · Piłka nożna 
 • · Siatkówka

Szkolny festiwal „Graj, śpiewaj, tańcz”
stał się już tradycją szkoły. Najmłodsi uczniowie mieli okazje zaprezentować się przed swoimi kolegami i koleżankami ze szkoły. Tak przyjazna publika dopingowała młodych artystów, którzy mogli pochwalić się swoimi umiejętnościami muzycznymi, wokalnymi, tanecznymi- nie zabrakło również pokazu karate. Wszyscy świetnie się bawili, a każdy
z występów nagradzany był gromkimi oklaskami. Na widowni dostrzec można było spontaniczne tańce i podśpiewywanie.

v  

Piknik Rodzinny
, w trakcie którego uczniowie naszej szkoły prezentowali swoje talenty : tańczyli, śpiewali, grali na fletach, gitarach. Tym razem również rodzice mogli pokazać, co potrafią, ponieważ to do nich należała organizacja tegorocznych stoisk. Można powiedzieć, że spisali się na medal. Menu, które oferowały stoiska było bardzo bogate: od lodów, ciast, galaretek, owocowych koktajli, po kiełbaski z grilla i sałatki. Nie zabrakło również stoisk, które najbardziej cieszą najmłodszych czyli, malowanie twarzy, tatuaże czy balonowe twistowanie.


„Dzień Talentów” udowodnił, że nie brakuje uzdolnionych uczniów, którzy mają szansę osiągnąć sukces w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. 

Wszystkim gratulujemy i życzymy wytrwałości w doskonaleniu nieprzeciętnych zdolności!

Red. Joanna Smaga
Fotografie

 

Klasa VIa i VIb w stolicy

opublikowane: 17 cze 2017, 08:27 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 19 cze 2017, 08:59 ]

SONY DSC
Jeśli nie macie planów na wakacje, wybierzcie się do Warszawy. W stolicy jest pięknie i ciekawie. Klasa VIa i VIb pod opieką wychowawczyń D.Brzezowskiej i A. Szwałko w dniach 24-26 kwietnia 2017 mogły się o tym przekonać podczas 3-dniowej wycieczki szkolnej. Wśród wielu atrakcji najważniejsze to: Muzeum Powstania Warszawskiego, Pałac w Wilanowie, Centrum Kopernika, Sejm i Senat RP, gmach TVP, Pałac w Łazienkach i nocleg w hotelu "Patron".

   D.Brzezowska


Fotografie

Pasja Igora

opublikowane: 16 cze 2017, 10:53 przez SP 4 Lubań

Cześć, nazywam się Igor Łazarski i jestem uczniem klasy Vb.

Od prawie 2 lat mam w domu agamy brodate: samca i samiczkę. Agamy to jaszczurki pochodzące z Australii. Tydzień temu samiczka po raz pierwszy złożyła jaja. Zanim to się jednak stało, przez kilka dni z terrarium ciągle dochodziły odgłosy drapania. To samiczka ściągała ściółkę z całego terrarium w wybrane przez siebie miejsce: ciepłe ale zacienione – pod jedną z półek, na której zwykle się wygrzewa.

Kolczatka, bo tak nazywa się samiczka, zniosła 19 jajek. Trwało to prawie 2 godziny. Przez następnych kilka godzin pracowicie zasypywała je ściółką zgarniętą z całego terrarium. Kiedy wszystkie jajka były już zakryte, Kolczatka przyciągnęła w pobliże kopczyka miseczkę z wodą. Włożyła jedną z przednich łapek do miski i ciągle ją tam trzymając, zaczęła się cofać w stronę kopczyka z jajkami. Nigdy wcześniej tego nie robiła. Potem weszła do miski i na przemian: to prawymi, to lewymi łapkami, zaczęła chlapać wodą w kierunku kopczyka. Chciała w ten sposób zwilżyć jaja.

Chciałem zabrać jaja do inkubatora, ale dopóki Kolczatka pracowała nad bezpiecznym schronieniem dla swego potomstwa, rzucała się na moją rękę, ilekroć wyciągałem ją w stronę jaj. Dopiero kiedy uznała, że jaja są bezpieczne, straciła nimi zainteresowanie. Wtedy można je było zabrać do inkubatora. Muszą leżeć w ciepłym, ale ciągle wilgotnym podłożu. Trzymamy je zakopane w wilgotnym piasku w temperaturze 30 stopni Celsjusza. W takich warunkach młode powinny zacząć się wykluwać za 60 dni. Szanse są chyba spore, bo jajeczka się powiększają i jak dotąd żadne nie pokryło się pleśnią, a to znaczy, że zostały zapłodnione. Mam nadzieję, że we wrześniu będę mógł Wam pokazać zdjęcia małych agam.

Igor Łazarski

W siedem miesięcy dookoła świata…

opublikowane: 13 cze 2017, 12:19 przez SP 4 Lubań

Jak miło posłuchać jeszcze gorących opowieści z podróży !!!

Uczniowie klas 6c i 4c mięli tę okazję, gdyż w poniedziałek 12 czerwca naszą szkołę odwiedziła pani Aleksandra Nowak –globtrotroterka rodem z Zaręby!, weszła jak na podróżniczkę przystało z plecakiem na plecach…i serdecznym, ciepłym uśmiechem na ustach- przepustką do świata relacji międzyludzkich !

Słuchaliśmy… , a w głowie wirowały nazwy: Nepal, Sri Lanka, Himalaje, Tajlandia, Indie…i wiele innych. Przeplatane zdjęciami opowieści, przerywane dopytywaniem o szczegóły, tworzyły w wyobraźni jedną wielką mapę myśli z hasłem „Życie”, bo pani Ola obok cennych informacji , których nigdzie nie wyczytamy, mówiła o tym co ważne i cenne w życiu „ Uczcie się języków obcych, uprawiajcie sporty, marzcie konsekwentnie, nie ma rzeczy niemożliwych” . Uważny słuchacz wyszedł z tej niecodziennej lekcji z bazą cennych informacji jak poradzić sobie w wielu zaskakujących nas sytuacjach z dala od domu i najbliższych!

Pani Olu bardzo dziękujemy za spotkanie i wszystkie cenne wskazówki. Już od dziś czekamy na kolejne spotkanie …., opowieści z podróży…… a może książkę? Wpraszamy się na spotkanie autorskie

red. B. Smyczek

Zajęcia z gazetką ,,Brawo Bank"

opublikowane: 12 cze 2017, 10:41 przez SP 4 Lubań

Dnia 31 maja bieżącego roku na dwóch lekcjach edukacji wczesnoszkolnej opiekun SKO Elżbieta Fenczyszyn czytała dzieciom opowiadanie z gazety ,,Brawo Bank" artykuł ,,Podróż do Australii- formy oszczędzania". Dzieci zapoznały się z kontynentem australijskim, z jego ciekawymi krajobrazami, z opowieścią podróżniczki o tym kontynencie oraz, w jaki sposób zgromadziła pieniądze na tak daleką i kosztowną podróż. Uczniowie pod wpływem tej opowieści przedstawiały swoje pomysły na zgromadzenie funduszy. Na kolejnej lekcji rozwiązywały krzyżówki, rebusy i działania matematyczne z gazety ,,Brawo Bank". Była to ciekawa, niecodzienna lekcja, uczniowie siedzieli w kole, pracowali nie z książkami tylko z gazetą. Zapoznali się również z pojęciami takimi jak: budżet, troll finansowy. Na zakończenie zajęc uczniowie przypostąpili do projektowania grafiki na t-shirt kibica. Jest to ogólnopolski konkurs plastyczny, ogłoszony w gazetce Banku, a organizatorem jest PKO PB S.A w Warszawie. 
  


Redaktor: Fenczyszyn

Ciekawy gość Banku w naszej szkole

opublikowane: 12 cze 2017, 10:39 przez SP 4 Lubań

Pani Agnieszka Rutkowska gościła w naszej szkole 6 czerwca bieżącego roku, przyszła na zajęcia z oszczędzania do trzech klas III- IIIa, IIIb, III f. Podczas tych zajęc, pokrótce opowiedziała o nowym nominale pieniężnym, o zabezpieczeniach pieniężnych i o niektórych ciekawostkach, o których klasa III f usłyszała w Banku. Uczniowie pozostałych klas zadawały Pani pytania. Opiekun SKO z ramienia Banku nagradzała najbardziej aktywne dzieci upominkami przyniesionymi ze swojego oddziału. Zachęcała dzieci do zakładania kont nie tylko w SKO, ale również konto Junior, konto dla dziecka. Tegoroczne klasy trzecie bardzo chętnie odwiedzą siedzibę Banku w Lubaniu już jako klasy czwarte. Podziękowaniem dla Pani Agnieszki Rutkowskiej za ciekawe zajęcia związane z finansami bankowością były gromkie brawa. 

 
Redaktor: Fenczyszyn, Skwarczyńska

To był wspaniały czerwcowy czwartek

opublikowane: 12 cze 2017, 10:38 przez SP 4 Lubań

Działo się, oj działo dzisiaj! Uczniowie klas IV-VI wędrowali po naszym mieście biorąc udział w projekcie "Humanistyczne Bujanie w Chmurach". W ramach zajęć: tańczyli w Trecie, myszkowali w podziemiach ratusza razem z dyrektorem Muzeum Regionalnego Panem Łukaszem Tekielą, spotkali się z Panem Burmistrzem Arkadiuszem Słowińskim w Sali Rajców, odwiedzili Miejską Bibliotekę, w której Panie Marta Kaba i Sylwia Malung pokazały skarbnicę książek, gier i fimów, poznali historię kościoła Świętej Trójcy, szkicowali Mury Obronne, dowiedzieli się czym jest filozofia i próbowali swych sił pisarskich, robili też zdjęcia i przeprowadzali sondę uliczną na temat humanizmu. Było zabawnie, tajemniczo, ciekawie, inspirująco.

Takich dni chcemy jak najwięcej! Lubimy się tak uczyć!!!
red. uczniowie pod opieką B. Baczyńskiej-Smyczek

1-10 of 122