Kronika 2016/17‎ > ‎

CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ W BIELAWIE DOLNEJ

opublikowane: 10 paź 2016, 07:08 przez SP 4 Lubań
Podczas „ Leśnego spotkania ze sztuką” 5 października 2016 r. uczniowie klasy II e i III d wraz z opiekunami Panią Joanną Smaga i Wiolettą Bućko nie tylko zgłębiali tajniki sztuki rzeźbiarskiej, ale także poznali okoliczne pomniki przyrody i zapoznali się z otaczającym terenem leśnym, uczestnicząc w zajęciach przyrodniczych z leśniczym Panem Lucjanem Lubeckim. Dolina Nysy ze względu na bogatą florę i faunę zasługuje na szczególną uwagę. Z edukatorem, przeszliśmy leśnym traktem do szkółki . Naszym głównym celem było poznanie ścieżki przyrodniczej „ Szlakiem bobra”. Pod okiem fachowca omawialiśmy kolejne tablice edukacyjne, opisujące porosty, które zasiedliły wiekowe dęby rosnące wzdłuż skarpy. Dowiedzieliśmy się , że porosty to bardzo czuły wskaźnik czystości atmosfery. Chociaż pogoda nas nie rozpieszczała wędrowaliśmy wokół zbiornika retencyjnego przy Szkółce Leśnej, gdzie rzeka Bielawka tworzy naturalne rozlewiska i bagna . Tam właśnie zadomowiły się rodziny bobrów, które z upływającym czasem stały się gospodarzami terenu i swoimi działaniami zdominowały charakter krajobrazu. Wokół rozlewiska można z wysokich krawędzi skarp zauważyć wiele śladów działalności bobrów . Były to świetne zajęcia w plenerze, które na długo pozostaną w pamięci dzieci a zdobyte wiadomości przydadzą się w dalszej edukacji. Podczas naszej wycieczki obserwowaliśmy otaczającą nas przyrodę, dostrzegając jej piękno. Na łonie przyrody można odpocząć, zapomnieć o kłopotach, dokonać ciekawych obserwacji i kolejnego dnia, niestety wrócić na zajęcia do szkolnej ławki.

red. Wioletta Bućko